Příloha:
P1330493.JPG [ 75.53 KiB | Zobrazeno 4801 krát ]
Příloha:
P1330492.JPG [ 125.08 KiB | Zobrazeno 4801 krát ]
Vaclav píše:
Záruba už jste mě přesvědčil ohledně mechu jako substrátu.Ještě prosím něco málo o hnojení.
Díky
Já spíše jenom zveřejňuji co s kytkami dělám, snažím se to dokumentovat fotografiemi a na ostatních je aby to posoudili a vybrali si z toho po svém
.
Již jsem někde napsal že ten mech za nějakou spásu nepovažuji. Je potřeba skloubit všechno dohromady. Nesmí se moc napěchovat aby byl vzdušný. Musí to být hrubý mech, mám ho z lesa a nikoli ten jemný ze zahrady. Na fotce vypadají dosti podobně. U velikých objemů v koších je dobré udělat kůrové jádro aby to uvnitř lépe vysýchalo. Tak to dělá třeba P. Mandlík u Stanhopejí ap. Musí být správný objem nádoby vzhledem ke kořenovému systému rostliny, dobře volená zálivka atd.
Co se týče hnojení tak mi přijde že méně je někdy více. Jelikož pěstuji i vzrůstné rostliny jako kroton, fíkus, vánoční hvězdu, monsteru aj. a vidím co dokáží vytvořit zelené hmoty i téměř bez hnojení tak se domnívám že všeobecně přehnojujeme. Kroton za rok váhově přiroste jako citrina za 10 roků. Navíc tu dešťovku ze střechy považuji za roztok všeho možného již se živinami. Je v ní prach a špína, také trus ptáků, hmyzu ap. Něco se usadí ale zbytek vytvoří koloidní roztok všeho možného. Jinak tvrdá ale není. Pro mne důkaz jsou denně rosené listy Stanhopejí, které bez otírání vypadají viz. obr.
Abych ale odpověděl: Nyní jsem přešel na Orchidejová hnojiva kde je malý obsah dusíku. Třeba Substral 4-4,5-8. Hnojím tak jedenkráte za 14dní poloviční koncentrací a to pouze ve vegetaci. Z časových důvodů hnojím vše stejnou koncentrací. Snažím se také alespoň jedenkráte za vegetaci vystavit kytky delšímu dešti aby se živiny vyplavily jak doporučovali již staří zahradníci.
Toť vše, přeji mnoho úspěchů.