Re: Paphiopedilum spicerianum
Asi dostaneme vynadáno, že z tohoto tématu děláme foto-workshop
, ale budiž.
U každé fotky záleží na tom, co má vyjadřovat. To je základ, od něhož je odvíjí vše ostatní. V tomto případě jde o to, zda chci vytvořit esteticky působivou fotku krásného květu, anebo zdokumentovat, v jakém prostředí a za jakých podmínek rostlinu pěstuji. To jsou totiž dvě různé fotky a každá vyžaduje jiný postup.
Pokud chci esteticky působivou fotku a netrvám za zachycení prostředí, pak je nejjednodušší řešení postavit květináč na stůl a pozadí si vytvořit dle vlastního záměru. Blízkost okna není důležitá, nedostatek světla při fotografování vyřeší stativ nebo položení aparátu na pevný podklad a samospoušť. Dokonce je lepší být od okna dále, protože je pak rovnoměrnější osvětlení, a případně ještě lze projasnit stíny odraznou plochou (často stačí blízká bílá zeď nebo bílý papír).
Pro dokumentaci podmínek pěstování jsou přiložené fotky plně dostačující.
Nejobtížnější je, pokud chci zachytit podmínky pěstování, a současně chci, aby ta fotka vypadala trochu k světu, anebo z nějakého důvodu nemohu rostlinou hýbat, a přesto chci vytvořit esteticky působivou fotku. V tomto případě je hlavním problémem složité pozadí s mnoha objekty a velkým rozdílem jasů. To je potřeba zjednodušit. Určitě souhlasím s panem Zárubou, že bych fotil večer, kdy je venku tma. Zbavit se příliš jasného okna by fotce rozhodně prospělo a přítomnost okna by dostatečně indikovala záclona. Pan Záruba má pravdu i v tom, že pozadí lze ztmavit (a tím zjednodušit) selektivním nasvícením samotného květu. S bleskem bych ale byl opatrný, paphiopedila mají většinou hodně lesklý povrch květů a blesk na nich často zanechá ošklivé odlesky. Odraz blesku o strop nebo o zeď by je sice přinejmenším zmírnil, ale zase by se ztratil efekt ztmavení pozadí. Spíše bych proto použil stolní lampičku s difuzérem (často stačí větší bílý papírový pytlík, do jakých třeba v Kauflandu balí uzeniny). Další možnosti, jak pozadí zjednodušit, jsou:
a) práce s hloubkou ostrosti - dnes i laciné kompakty a lepší mobily toto dovedou softwarově použitím správného nastavení;
b) použití delšího ohniska a tedy užšího úhlu záběru;
c) vhodnou kompozicí fotky a správným ořezem (v příloze jsem si dovolil oříznout jednu z Vizirových fotek).
Lukáš Křesina