Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 29. zář 2024 1:17:24



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 523 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 53  Další
 Vanda 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1565
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vanda
Malajka: To je kořenové vlášení. Kořeny ho tvoří spíše v substrátu, nebo při styku se substrátem. Mám pocit že kořenu pomáhá přirůst k povrchu, čerpat vlhkost a živiny. Tyto vlásky jsou krátkověké.


pon 16. čer 2014 18:04:30
Profil ICQ

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Vanda
zajímavá barvička...je hezká..


pon 16. čer 2014 18:49:10
Profil

Registrován: stř 19. úno 2014 15:46:59
Příspěvky: 13
Příspěvek Re: Vanda
Děkuji Karlosi za odpověď! Už jsem měla strach,že je to něco zlýho..


pon 16. čer 2014 23:24:02
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Vanda
Karlosi ještě k tomu chladnu. Jakmile se oteplí, tak dělám te skleníku defakto "japan". Dvě okna jsou možná odšroubovat a nahradí je sítě a dvě výklopná jsou na pevno zůstávají neustále otevřená takže uvnitř je stejná teplota jako venku. V tomto skleníku mám Vandy. V poslední době u nás byly ranní teploty mezi 6-8°C. Jak je vidět, nic se neděje a naopak teplomilné Vandanthe nasadilo na květ.


Přílohy:
orchideje 23318.jpg
orchideje 23318.jpg [ 84.16 KiB | Zobrazeno 3695 krát ]
orchideje 23320.jpg
orchideje 23320.jpg [ 103.01 KiB | Zobrazeno 3695 krát ]
orchideje 23319.jpg
orchideje 23319.jpg [ 113.96 KiB | Zobrazeno 3695 krát ]
ned 29. čer 2014 6:57:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1565
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vanda
Míra: Díky díky. Ty přirozené teploty v létě mají asi podstatný kladný vliv. Je fakt že v literatuře píšou spodní hranici pro kultivaci 16°C a krátkodobě že snesou i těch třeba 6, ale pokud možno suché. Když je autor knížky třeba z Floridy, vidí to prostě jinak.
Vy máte aspoň skleník a můžete si tam v případě potřeby přitopit, ale např. tady na valašsku jsou teploty v létě často těžce pod optimem. Nedávno byly 4°C. Minulý týden těch 6 asi. Kdyby to ty kytky přestály a nic se nedělo, tak je mi to jedno a oželel bych i nějaký ten flek, jenže mi vadí, že tyto poklesy zásadně kytky matou a narušují jim přirozenou sezónnost a rytmus. Týká se to hlavně dendrobií a jiných pahlíznatých kytek z monzumových oblastí asie. Jednak začnou růst nové výhony v době, kdy mají ty jarní pouze dokončovat růst, druhak díky nedostatečné celkové sumě teplot nestihnou pahlízy dozrát a kytky pak na jaře nekvetou. Vandy s tímto asi problém nemají, když jsou monopodiální. Prostě Brno a třeba Liberec, to je opravdu hodně velký rozdíl. Počasí si poslední roky dělá co chce, když jsem byl děcko, byla jistá stabilita.


ned 29. čer 2014 10:45:26
Profil ICQ

Registrován: ned 19. kvě 2013 22:11:50
Příspěvky: 54
Bydliště: Rakovnicko
Příspěvek Re: Vanda
Dobrý den, ráda bych se poradila, jak přimět svoje vandy kvést. Mám je zasazené v hrubém substrátu, krátkodobě máčím 1x týdně a přidávám hnojivo na kvetení, jsou zavěšené venku pod pergolou tak, aby na ně nešlo v poledne přímé sluníčko - svítí na ně jen trošku navečer, rostou jim kořeny aj nové listy, ale kvést mi nechtějí. Můžete mi nějak poradit? Říkám si, jestli mají pod tou pergolou dostatek světla. Když ale visely ve větvích třešně, tak se jim pálily listy od sluníčka.... jinak dendrobium nobile mi pod pergolou teď nakvétá :-)


pát 15. srp 2014 15:12:37
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Vanda
Já se svými malými vandovými zkušenostmi bych řekla, že to závisí prostě i na kytce. Mám 3, jedna se nepočítá, mám ji krátce.
Druhou mám 3 roky a dosud nekvetla, přitom roste jak zelí. Třetí mám půl roku a opět má na květ. Některé jsou asi holt ochotnější kvést než jiné.


pát 15. srp 2014 20:20:57
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Vanda
Strelka píše:
Dobrý den, ráda bych se poradila, jak přimět svoje vandy kvést. Mám je zasazené v hrubém substrátu, krátkodobě máčím 1x týdně a přidávám hnojivo na kvetení, jsou zavěšené venku pod pergolou tak, aby na ně nešlo v poledne přímé sluníčko - svítí na ně jen trošku navečer, rostou jim kořeny aj nové listy, ale kvést mi nechtějí. Můžete mi nějak poradit? Říkám si, jestli mají pod tou pergolou dostatek světla. Když ale visely ve větvích třešně, tak se jim pálily listy od sluníčka.... jinak dendrobium nobile mi pod pergolou teď nakvétá :-)

Záleží, jak jsou na tom s kořeny. Substráty i hrubé drží déle vodu a na spodku nádoby mohou být shnilé. Vanda to nedá dlouho vědět. Stačí běžné zalití 1x týdně a mnohdy i za déle. Máčení je dobré pokud se nepěstují v substrátu. Přes léto chtějí hodně světla. Mám je přímo na jih na plném slunci ale za makrolonovou stěnou. Pokud by byly venku, tak před ně dát mírné zastínění, nebo je zavěsit tak, aby na ně šlo ranní a podvečerní slunce slunce ale ne polední. Tam dochází k popálení.


sob 16. srp 2014 6:42:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1565
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vanda
Strelka: D. nobile by teď nakvétat nemělo! To jsou nevýhody(výhody) letnění, že určité nepřirozené teploty mohou pozměnit růstové rytmy. Nevím jaké máte hnojivo na květ, ale Vandy nejlépe reagují na vysoký obsah fosforu, alespoň se to píše. Z kristalonů je to tuším k. oranžový, s asi 30% P. Pokud je vanda v kondici, většinou zakvete a není třeba ji k tomu nějak zvlášť nutit. Kvetou sice celoročně, ale nejvíce od podzimu do jara. V létě by měly intenzivně narůstat. Druhy jako V. coerulea, nebo tricolor kvetou vyloženě na jaře.


sob 16. srp 2014 13:43:07
Profil ICQ

Registrován: ned 19. kvě 2013 22:11:50
Příspěvky: 54
Bydliště: Rakovnicko
Příspěvek Re: Vanda
Děkuji za rady. Já je tedy budu jen prolévat. Do substrátu mám zapíchané špejle, aby mířily doprostřed, kde je právě více vlhkosti a máčela jsem, až byly špejle po vytažení opravdu suché. Co je vidět, tak jinak kořeny narůstají dobře - každá má hodně živých (růstových) špiček. Hnojivo používám Orchimix slabě 1x týdně a zavěšené jsou na západní straně pod pergolou, kde jsou stíněné klematisy tak, že mezi jejich listy jde na Vandy trochu západního sluníčka. I ranní sluníčko se mi nevyplatilo - spálilo mi u dvou vand několik listů.
To dendrobko mi asi nakvétá kvůli dost nízkým nočním teplotám, co jsou v poslední době. Přitom ho mám od jara a koupila jsem ho nakvetlé. Nebude tak bohatě nakvetlé jako na jaře, ale pár poupat tam má, i na novém výhonu.


pon 18. srp 2014 8:41:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 523 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 53  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: