Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 06. říj 2024 18:20:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 87  Další
 Zimní zahrada 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:
Celkem nic na tom není, jen ty konce drátů trošku :-) řežou.



Tak to mě až tak neřežou mám je spojený jen na jednou místě.Teď jsem přesazovala Acinety do menších čtverhranných košíků jsou taky takto vytvořený. :) Který zatím nemůžu vyfotit protože nemám foťák .
download/file.php?id=6313&mode=view


ned 07. dub 2013 12:57:30
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:

Ano pane Tomáši, ten vchod by se hodil přímo z RD, ale upustil jsem od toho z jediného důvodu a to je další investice a věk.


No vchod z domu do zz by byl dobrý -taky nemám.Nějak to neprošlo doma.Hm...ale když chodím v zimě do zz nadávám není to moc šikovný.Kytkám to nevadí ale pobíhat se zimy do tepla to vadí....


ned 07. dub 2013 13:04:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Pane Josefe, moc děkuji za návod na závěsy i košíky, oboje je moc pěkné. Zkusím to také :P Kdyby nebyl problém vyfotit detail košíčku i toho závěsu, budu moc ráda.


ned 07. dub 2013 16:40:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Dobrý den Josefe. Koukal jsem na fotky a jediné, co bych udělal jinak je ta podezdívka. Dal bych tam polykarbonát přesně v duchu toho, co napsal garnet. Co se týká výdrže dřeva, kdysi, ještě za bývalého režimu, postavil táta skleník taky ze dřeva. Nebyly takové možnosti ošetření dřeva jako dnes, a tak byla použita jen obyčejná lazura a jakýsi asfaltový nátěř. A přesto ten skleník stojí už třicet let s tím, že bylo potřeba měnit jen dílčí části, jako třeba střešní latě ve kterých bylo uloženo sklo. Myslím si, že po důkladném ošetření moderními přípravky na konzervaci dřeva je to dostačující a pěkné zařízení. Ty košíky jsou dobrý nápad.


ned 07. dub 2013 19:37:41
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Pánové. dřevo je ideální materiál a navíc teplý. Mám přední stěny také ze dřeva a to od roku 1980 a není to tknuté. V dřívější době skleníky z ničeho jiného nebyly. A tehdy ta ochrana nebyla špatná, protože byla ještě poctivá lněná fermež a ta se napouštěla do dřeva horká a tak se dřeva nic nedotklo. To samé je rozpuštěný včelí vosk v terpentýnu a pak natřené díly přeběhnout horkovzdušnou pistolí. Vosk pak projně velice hluboko a díky mírnému obsahu propolisu se dřeva nechytne nic.


ned 07. dub 2013 20:08:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Míro díka za odpověď na nevznesenou otázku. ;) Já od ledna řešim, čím naimpregnuju trámy v budoucí zimní zahradě. Vosk mi nabízí včelaři jako odpad a horkovzdušnou pistoli mám na sváření folií do jezírek. Teď jen, aby přišlo to jaro a dalo se začít. A soulasím s Vámi. Dřevo je super.


ned 07. dub 2013 20:29:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář 2009 12:51:14
Příspěvky: 63
Bydliště: Plzeň - sever
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Vážení a vážené,
předběžně navrhuji dát si debatu o světle.
Podezdívka je špatná, protože brání prostupu více světla? Nesouhlasím, to více světlo pak budu tlumit stínovkou? Proč? Už teď, když na chvilku vysvtlo sluníčko, tak teplota vyletěla na 32. Byl jsem několikrát u Currlinů, fotky jsou na Rajčeti. a oni tam mají takové krásné příšeří, je to asi hrozné slovo, ale ten polostín vystihuje. Světlo shora je (dle mého názoru ) rozhodující. Ale v rozumné míře - a to je ten problém, kolk Luxů nebo Foot candles pustit.


ned 07. dub 2013 22:42:51
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Zimní zahrada
zahradnik píše:
Míro díka za odpověď na nevznesenou otázku. ;) Já od ledna řešim, čím naimpregnuju trámy v budoucí zimní zahradě. Vosk mi nabízí včelaři jako odpad a horkovzdušnou pistoli mám na sváření folií do jezírek. Teď jen, aby přišlo to jaro a dalo se začít. A soulasím s Vámi. Dřevo je super.


Taky díky za bezva info.Mě zase trápí čím naipregnovat dveře z zz do sklípku. Tohle mě fakt nenapadlo a je to tak logické . :lol:


ned 07. dub 2013 22:46:08
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:
Vážení a vážené,
předběžně navrhuji dát si debatu o světle.
Podezdívka je špatná, protože brání prostupu více světla? Nesouhlasím, to více světlo pak budu tlumit stínovkou? Proč? Už teď, když na chvilku vysvtlo sluníčko, tak teplota vyletěla na 32. Byl jsem několikrát u Currlinů, fotky jsou na Rajčeti. a oni tam mají takové krásné příšeří, je to asi hrozné slovo, ale ten polostín vystihuje. Světlo shora je (dle mého názoru ) rozhodující. Ale v rozumné míře - a to je ten problém, kolk Luxů nebo Foot candles pustit.

Dost podstatná pro intenzitu zastínění bude nejspíš volba pěstovaných rostlin a jejich rozmístění ve skleníku. V takhle malém prostoru se těžko skloubí požadavky například falenopsisů s rupikolními lélijemi. Míra zastínění není tak podstatná, protože se dá kdykoliv celkem snadno rostlinám přizpůsobit. Stačí sledovat reakce jednotlivých druhů (tmavší barva listů, dlouživý růst, neochota ke kvetení značí nedostatek světla, naopak žlutá až načervenalá barva, kompaktní růst, případně popálení rostlin značí jeho přebytek). Stínovku (minimálně 50%, ale možná i silnější) bych pokud možno zavěsil na nějakou konstrukci nad sklo. Mnohem méně se tak přehřívá vnitřní prostor. Přes zimu samozřejmě dopřát rostlinám maximum světla bez jakéhokoliv stínění.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 07. dub 2013 23:53:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Pan Josef napsal:
Vážení a vážené,
předběžně navrhuji dát si debatu o světle.
Podezdívka je špatná, protože brání prostupu více světla? Nesouhlasím, to více světlo pak budu tlumit stínovkou? Proč? Už teď, když na chvilku vysvtlo sluníčko, tak teplota vyletěla na 32. Byl jsem několikrát u Currlinů, fotky jsou na Rajčeti. a oni tam mají takové krásné příšeří, je to asi hrozné slovo, ale ten polostín vystihuje. Světlo shora je (dle mého názoru ) rozhodující. Ale v rozumné míře - a to je ten problém, kolk Luxů nebo Foot candles pustit.


No já vycházím z jednoduché úvahy: přistínit můžu vždy, ale přisvětlit mohu jen pomocí drahého přisvětlování
umělými zdroji. Světelná situace v dubnu není podstatná, protože v sezóně budete mít světla dost - intenzita slunečního záření je vysoká a počet slunečních hodin v měsíci je daleko větší než v zimě, předjaří a na podzim.
Jiná situace bude mimo sezónu. V zimě když je pod mrakem (což je většina dní) tak venku naměřím plus mínus 15 tis. luxů. Polykarbonát vám vezme minimálně 40% světla, pokud si na něj dáte bublinkovou izolační fólii, jak jste o ní diskutovali, tak vám vezme dalších min. 10%, o dalších 10-20% přijdete díky zavěšeným rostlinám nahoře a to nemluvím o tom ,kolik vám vezme častá námraza na střeše - pokud jste použil luxusnější polykarbonát s velkým tepelným odporem, tak se bude na střeše držet jako klíště. Sečteno podtrženo, pod zavěšenými rostlinami budete mít odhadem max. 5-6tis. luxů, u těch dvoumetrových zdí - které podle mne představují největší využitelnou pěstební plochu - ovšem daleko méně, protože vašim „zdrojem“ světla je v podstatě pouze střecha a světla rapidně ubývá se zvyšující se vzdáleností od zdroje.
Píšete, že už nyní v dubnu ,když na krátko vysvitlo sluníčko, jste měl ve skleníku 32 st. Není to paradoxně spíše důkaz toho, že zahrabávat skleník metr pod zem a dělat dvoumetrové zděné zdi bylo zbytečné, jelikož se vám skleník bez přistínění stejně přehřívá? Váš skleník by byl bezvadný na zimování kaktusů nebo sukulentů, ty světla moc nepotřebují, protože jsou v zimě v dormanci a stačí jim pět stupňů, takže zapuštěný skleník se vlastně vytápí díky stabilní teplotě zeminy sám. Pro orchideje mi to jako dobrá volba nepřijde.
Pane Josef , berte prosím moje řádky pouze jako vyjádření názoru, ne jako poučování někoho chytřejšího, konečně, když jsem stavěl kdysi svůj první skleník, tak jsem po čase žasl nad svou blbostí kolika kiksů jsem se dopustil. Třebe mi za rok napíšete jak jsem se mýlil a jak vám rostliny skvěle prosperují, rád si to přečtu...


pon 08. dub 2013 1:05:46
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 87  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: