Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 06. říj 2024 20:24:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 87  Další
 Zimní zahrada 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář 2009 12:51:14
Příspěvky: 63
Bydliště: Plzeň - sever
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Díky všem za náměty a připomínky, pokusím se odpovědět:

drroman - ten můj první prostor využívám dále, jsou tam Bulba, Dendra a další miniaturky na stěně. V budoucnu by tam mohly být nějaké láhve a semenáčky. Důležité je, že už se tam mohu otočit :-)

radzak - trámy jsem napouštěl 3 x proti plísni a hnilobě a 2 x Luxolem. Orientace na východ, podle pana Koláře je východní sluníčko k nezaplacení. Kritická je doba mezi osmou a jedenáctou hodinou - pak už je ve stínu domu.

virens - polystyren už jsem nestačll, ale bude tam. Na pozednici je pouze perlinka a lepidlo. Možná to není z fotek poznat, ale spodek je ztracené bednění a na něm na izolaci šedý Armaporit. Izolovat spodek jsem nechtěl s tím, že v létě pomůže chladit. Jsou to požadavky, které jdou proti sobě.
To rolované zateplení mne zajímá, zatím jsem po něčem takovém nepátral, můžete poslat nějaký link?
Psal jsem na Currliny co to mají natažené pod střechou skleníků (chtěl jsem obchodní název) a odepsal mi, že je to stínovka. Vyčerpávající odpověď.

radzak - ano, chtěl bych obojí (stínovku nejlépe zvenku) a fólii dovnitř, ale je to dost těžko proveditelné, když mám na trámech kytky.

Vaclav - spára je utěsněna 10 cm silným polystyrenem, nařezaným podle šablony a lehce domáčknutým do mezery. Spáry jsou přelepeny širší Izolepou. Postupně bych to něčím zakrýt, ale ještě nevím čím.
Ta dvě malá okénka jsou spíš na dívání se na ulici na chodník - snad už bude to jaro a změní se i oblečení k lehčímu :-), na větrání jsem počítal to větší okno na jižní straně a plně otevřené dveře ven na sever (se sítěmi proti hmyzu). Není to ona požadovaná třetina plochy, ale jinak jsem to nevymyslel. Pokud to bude málo, zkusím odsávat správným kavárenským ventilátorem ....
Původní záměr byl, že i ty stěny budou izolačním trojskle, jenže mi pak přišly nabídky za 230 až 250 000 Kč. A to je jen ten vršek. Spodek zaké něco stál.

Tomáš - omlouvám se, ale opravdu, opravdu nemám čas na to, vyrábět ilustrovanou stavební příručku. Kdo někdy něco dělal (ne si nechal dělat od firmy), tak celý postup pochopí. Z mých odpovědí ostatním už by jste i tu logiku pochopit měl. Pokud ne, položte konkrétní otázky. Ono je asi nejtěžší sladit svoje sny s fin. možnostmi a stavební dispozicí.

bersekr - rozměry jsem přizpůsobil tomu, že do 20ti metrů čtverečných není třeba stavební povolení, nad 20 ano. A ono už to dneska stojí nějaký peníz a běhání.
Oznámení ( nejedná se o povolení, sousedi pouze potvrzují, že se stavebním záměrem byly seznámeni) sousedům jsem rozeslal a archivuji.



Hezký víkend a díky.

Josef.


pát 05. dub 2013 13:32:40
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Metr krychlový asi cca 10 000 s DPH navrchu hliníková folie. Pokud tu 80 mm silnou nebo slabší aby to vyšlo na celou střechu. Možná bude stačit i měně jak m3. Jste dostatečně zručnej aby jste vymyslel nějaké uchycení a třeba plastovou kanalizační rouru nebo něco co je po ruce na namotání. Vše stačí na ruku. Ráno omést sníh a srolovat. Na léto se to dá ve dvou sundat. Úspora topení neuvěřitelná. http://www.izolace-info.cz/katalog/poly ... rovedeni-b 80 mm je asi 12,5m2 což je asi málo 60mm už je 16,5 metru 2 vše záleží na finančních možnostech ale náklady na izolace se dnes rychle vracejí.
Trochu mě vrtá hlavou-- nebudou ty šedé tvárnice sát moc vody? Z venku by to mohlo časem odmrzávat pokud na tom nebude nějaká izolace. Podstatně levnější je zašitý žlutý rotaflex do UV stabilizovaného igelitu. Ale je to pracnější


pát 05. dub 2013 13:58:33
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Josef, tu folii bych dal do rámu mezi jednotlivé trámy, anebo ji jednoduše připíchl připínáky. Největší problém bude asi dělat voda pod pozednicí, tam by to chtělo nějak odizolovat a průběžně ošetřovat. Přece jen je na tom závislá celá stropní konstrukce. Ty dlaždičky na podlaze jsou sice pěkné, ale (po zkušenosti) nepraktické. Při zalévání budete čvachtat ve vodě. Lepší je dlažba uložená do písku, která dobře vsákne přebytečnou vlhkost a v létě navíc odpařováním ochlazuje prostor. Určitě bych také vyndal ty rostliny z podmisek, ale ty jsou tam zřejmě jen provizorně.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 05. dub 2013 14:26:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář 2009 12:51:14
Příspěvky: 63
Bydliště: Plzeň - sever
Příspěvek Re: Zimní zahrada
virens - ta izolace má neuvěřitelný izolační faktor, nejsem stavař, jsem strojař, ale tohle číslo dovedu pochopit. Díky za typ.
Jen mě děsí jedna věc - v současné době vstávám ve 4.20 a odjíždím ve 4.45. Ne že bych musel, ale udělám nejvíc práce než se začnou trousit ostatní kolegové a kolegyně mezi sedmou a osmou.
Odmést sníh a vyrolovat tenhle balík bude něco stát (časově - fyzicky taková rozcvička je jen ku prospěchu). Ale to by se za tu úsporu mělo vyplatit.
Jako kladnou věc, a hodně kladnou, hodnotím to, že střecha bude čistá bez sněhu a toho základního blahodárného světla bude bude pro kytky podstatně víc. Pokud nebude průběžně padat to bílé s...... jak zpívá Jarek Nohavica.
*
co se týká té nadzemní části z šedých tvárnic (název jsem zapomněl a nebudu ho hledat), tak nedoporučuji, tohle sv .... bylo ve slevě a já naletěl. Jsou to jen slisované saze, které sotva drží pohromadě). Je malým zázrakem je vůbec napenetrovat a pak dát perlinku a lepidlo. Tím by se měly uzavřít a neodsávat vlhkost, kterou přímo žerou. A pak bych to ještě chtěl obložit-váhám mezi hladkým obkladem a něčím přírodním. Hladký se snadno udržuje, ale přírodní je nasákavý a bude se podílet na faktoru vlhkosti. No, není to jednoduché skloubit požadavký rostlin a svoje představy (a finanční možnosti) .

Josef.


pát 05. dub 2013 23:35:24
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:
Odmést sníh a vyrolovat tenhle balík bude něco stát (časově - fyzicky taková rozcvička je jen ku prospěchu). Ale to by se za tu úsporu mělo vyplatit.
.

Já to nějak nechápu.Tohle dělat celou zimu tak je po mě už na začátku zimy.
Já mám zimní zahradu 4zimu.Je také nalepená na domu-pravda je, že na dvou stranách domu. Na spotřebě plynu se takřka nic nestalo.Víc je vidět cenově přisvětlování a puštěné větráky.V noci se v domu ani v zz netopím jen se udržuje teplota .Naopak se dům trochu představbou zz zateplil. Makrolon mám ale 25mm .


sob 06. dub 2013 8:22:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:
virens - ta izolace má neuvěřitelný izolační faktor, nejsem stavař, jsem strojař, ale tohle číslo dovedu pochopit. Díky za typ.
Jen mě děsí jedna věc - v současné době vstávám ve 4.20 a odjíždím ve 4.45. Ne že bych musel, ale udělám nejvíc práce než se začnou trousit ostatní kolegové a kolegyně mezi sedmou a osmou.
Odmést sníh a vyrolovat tenhle balík bude něco stát (časově - fyzicky taková rozcvička je jen ku prospěchu). Ale to by se za tu úsporu mělo vyplatit.
Jako kladnou věc, a hodně kladnou, hodnotím to, že střecha bude čistá bez sněhu a toho základního blahodárného světla bude bude pro kytky podstatně víc. Pokud nebude průběžně padat to bílé s...... jak zpívá Jarek Nohavica.
*
co se týká té nadzemní části z šedých tvárnic (název jsem zapomněl a nebudu ho hledat), tak nedoporučuji, tohle sv .... bylo ve slevě a já naletěl. Jsou to jen slisované saze, které sotva drží pohromadě). Je malým zázrakem je vůbec napenetrovat a pak dát perlinku a lepidlo. Tím by se měly uzavřít a neodsávat vlhkost, kterou přímo žerou. A pak bych to ještě chtěl obložit-váhám mezi hladkým obkladem a něčím přírodním. Hladký se snadno udržuje, ale přírodní je nasákavý a bude se podílet na faktoru vlhkosti. No, není to jednoduché skloubit požadavký rostlin a svoje představy (a finanční možnosti) .


Na zatepleni střechy na zimu je podle me nejlepsi speciální bublinkova folie, která tam muže byt celou zimu, aniž by se sundavala . Pouzivaji ji bezne zahradnici a kdyz se s ni zachazi dobre, vydrzi hodne let. Nabízí ji ( www. sinco. cz) v Mělníku - Mlazice. Na tuhle střechu to pořídíte za par stovek . Jen je treba vetrat jinak nez střechou a sníh shrnout az budete mít čas. Jinak ok, jen bych take na místo zdi nad terén dal polykarbonat. Bylo by víc světla a dražší by to o moc nebylo.


sob 06. dub 2013 14:50:26
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Zimní zahrada
HAKI píše:
josef1josef píše:
Odmést sníh a vyrolovat tenhle balík bude něco stát (časově - fyzicky taková rozcvička je jen ku prospěchu). Ale to by se za tu úsporu mělo vyplatit.
.

Já to nějak nechápu.Tohle dělat celou zimu tak je po mě už na začátku zimy.
Já mám zimní zahradu 4zimu.Je také nalepená na domu-pravda je, že na dvou stranách domu. Na spotřebě plynu se takřka nic nestalo.Víc je vidět cenově přisvětlování a puštěné větráky.V noci se v domu ani v zz netopím jen se udržuje teplota .Naopak se dům trochu představbou zz zateplil. Makrolon mám ale 25mm .


I ten nejlepsi 5 komurkovy makrolon ma ve srovnání s obvodovou konstrukci domu horší tepelně-izolační vlastnosti. To je fakt stejne jako okna versus zatepelná zeď. Tak- ze se určitě v zz protopi o něco víc. To však neplatí , kdyz sviti slunce. Pak pasivní tep. zisky dokážou ze ZZ ohrat i cely dum. Kdyz se to pak zbalancuje za cele období, muže to vyjít v kladných cislech, záleží jaka byla zima, resp. suma slunečního záření. Letos to stalo za pr....d. :D .


sob 06. dub 2013 15:07:37
Profil

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Pane Josefe, vím, že máte starosti se stavbou, ale mě zaujaly Vaše drátěné závěsné košíky a také závěsy, na kterých jsou pověšeny nejen košíky, ale i jiné kytky. Něco takového už sháním dlouho. Plastové závěsy, které kupuji jsou většinou krátké a já bych potřebovala něco přesně takového co máte Vy. To je vlastní výroba, nebo se to dá koupit? Díky.


sob 06. dub 2013 15:47:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Zimní zahrada
josef1josef píše:
Tomáš - omlouvám se, ale opravdu, opravdu nemám čas na to, vyrábět ilustrovanou stavební příručku. Kdo někdy něco dělal (ne si nechal dělat od firmy), tak celý postup pochopí. Z mých odpovědí ostatním už by jste i tu logiku pochopit měl. Pokud ne, položte konkrétní otázky. Ono je asi nejtěžší sladit svoje sny s fin. možnostmi a stavební dispozicí.


Nevím pane Josef o tom, že bych vás žádal o „ilustrovanou stavební příručku“, psal jsem pouze o popisu, tak jak to udělala Haki, stručně a věcně ve svém úvodním příspěvku okomentovala, proč zimní zahradu udělala tak jak ji udělala. Rovněž nevím o tom, že bych vás žádal o popis toho „jak“ jste stavbu udělal, to je mi jasné z fotek,ale zajímalo mě „proč“ jste to tak udělal.
Podle mého názoru budete po určitém čase litovat minimálně třech věcí: že jste si neudělal bezbariérový skleník, že jste stěny udělal zděné, že jste si neudělal přístup z domu – buď předěláním okna na dvěře, nebo postavením skleníku více vpravo před dvře do domu.
Každopádně přeji mnoho pěstitelských úspěchů, ať se rostlinám v novém domově líbí a bohatě kvetou.


ned 07. dub 2013 1:16:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář 2009 12:51:14
Příspěvky: 63
Bydliště: Plzeň - sever
Příspěvek Re: Zimní zahrada
To ma-ja:

1. košíčky
http://josef1josef.rajce.idnes.cz/Vyroba_kosicku
dal jsem teď na Rajče pár fotek z postupu výroby, dělal jsem si košíčky sám. Celkem nic na tom není, jen ty konce drátů trošku :-) řežou.
Koupit kus pletiva, nastříhat proužky, vyrovnat gumovou paličkou a pak už jen správně vystříhat rohy a neustříhnou si ty konce, co budu potřebovat na zahnutí. Další je na fotkách, pokud budete chtít nafotit nějaký detail košíčku, napište.

2. závěsybohužel je to vlastní výroba, nic vhodného se nevyrábí, alespoň o tom nevím. Inspirace? Asijské tržnice.

Jsou to čtyři dráty (nebo dva přeložené na polovinu), zastrčím je do trubičky (cca15 mm) a utáhnu ve svěráku. Ta trubička je dost důležitá, ony ty čtyři konce drátů se v čelistích svěráku chovají dost podivně a nechtějí držet ve správné poloze. V té trubičce drží, když má vhodný průměr.
A pak už jen kroutit a kroutit, pak sejmout trubičku, vytvarovat závěsné oko, přerovnat volné konce a dotvarovat spodní háčky.

To Tomáš:

Ano pane Tomáši, ten vchod by se hodil přímo z RD, ale upustil jsem od toho z jediného důvodu a to je další investice a věk. Ono už dnes si hodně lidí klepe na čelo, že ve svém věku se ještě pouštím do takovýchto akcí :-), místo abych jel někam k moři.

Bezbariérový přístup - zatím promýšlím, jak co nejlevněji a nejjednodušeji udělat schodiště, které by mělo být hned za vchodovými dveřmi a vést doleva dolů. Manželka měla dobrou připomínku - nezapomeň si udělat madla na držení. Zatím mi nedělá problém ten jeden metr překonat přes regál, ale po nějaké té plošince se určitě podívám.

K té poslední připomínce - už jsem důvod psal v těch prvních odpovědích, bylo by to dalších 80 - 100 000,- navíc.

Jinak děkuji za přání a přeji hezký den.

Josef.

To Garnet:

Tak jsem to rolování promyslel a odpískal, určitě bude stačit ta bublinková folie. Navíc jsem v Lednu nechal instalovat tep. čerpadlo, takže trochu toho plýtvání se vytratí. Sice jsme špatně odhadli velikost radiátoru ve skleníku, je poddimenzován a musel jsem vypomáhat přímotopem přes termostat, ale zapínalo to jen na chvilku. S tep. čerpadlem máte navíc na 22 hodin denně levnější sazbu elektřiny.
Budeme moudřejší po zimě a hlavně po vyýčtování energií.

Zdravím.
Josef.


ned 07. dub 2013 12:32:33
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 87  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: