Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 16. črc 2024 18:57:25



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 393 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 40  Další
 Hnojenie 
Autor Zpráva

Registrován: stř 04. led 2012 16:23:46
Příspěvky: 35
Příspěvek Re: Hnojenie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy mám nebo můžu začít zase hnojit orchideje? Mám Phalaenopsis, pak tu Cambrii a pak Miltonopsis. Ty dvě poslední jsou už nějakou dobu po odkvětu, ale vyhání nové kořeny a rostou jim listy. Ty Phalaenospis jsou také některé po odvětu, ale některé mi právě kvetou. A mám tedy hnojivo na listy.


pát 09. bře 2012 16:38:35
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Hnojenie
Myslím si, že se už hnojit dá. Ale znovu bych zopakoval (protože tomu chce málo kdo uvěřit :mrgreen: ), že orchideje nejsou na hnojení příliš závislé a méně je v tomto případě rozhodně více. Také se říká (kdesi se tu o tom psalo), že příjem živin listy je výrazně omezenější, než příjem živin kořeny. Z tohoto důvodu není hnojení na list moc efektivní. Na druhou stranu to má ale tu výhodu, že si nezasolíte substrát. Z toho všeho co jsem napsal se tedy okruhem dostáváme zpět na začátek. Člověk si myslí, že hnojí a dělá rostlinám dobře, ale ve skutečnosti moc nehnojí, čímž dělá rostlinám sktutečně dobře (hlavně doma na parapetu) :lol:
Doufám, že je to dostatečně srozumitelné :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hezký den
Pavel
P.S.: Na poslední přednášce v klubu byl prezentován pokus s terestrickými druhy Serapias a Ophrys, při němž bylo při hnojení použito několikanásobně odlišných koncentrací hnojiva. Hmotnosti nově vytvořených hlíz na konci vegetační sezóny byly prakticky stejné. Z toho plyne, že minimálně jmenované rody ze zvýšeného přísunu hnojiv nemají žádný užitek (pozitivní ani negativní).


úte 13. bře 2012 9:21:59
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Hnojenie
Od té doby, co pěstuju ve skleníku citlivější rostliny (mimo pafiopedil, která mám doma) jsem výrazně omezil hnojení. Hybridní katleje, které jsem do té doby převážně pěstoval, dělaly při tomto omezení stejné přírůstky jako předtím. Z toho soudím jako Pavel, že v tomto případě je méně více. Daleko podstatnější pro kulturu orchidejí je množství světla, kvalitní voda a čerstvý vzduch.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. bře 2012 16:15:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 24. lis 2010 8:32:34
Příspěvky: 75
Příspěvek Re: Hnojenie
Znamená "výrazně omezit hnojení", že hnojíte (mimo zimu) třeba 1x za měsíc a menší dávku? Je možné (a pro kytičky dobré) nehnojit vůbec? Na jejich stanovištích je také nikdo nehnojí.. :roll:


úte 13. bře 2012 23:11:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Hnojenie
8majuska píše:
Znamená "výrazně omezit hnojení", že hnojíte (mimo zimu) třeba 1x za měsíc a menší dávku? Je možné (a pro kytičky dobré) nehnojit vůbec? Na jejich stanovištích je také nikdo nehnojí.. :roll:

Přes zimu (listopad - únor) nehnojím vůbec. Od začátku března do konce října přihnojuji v každé zálivce Wuxalem Super (1ml na 5l vody) a Orchimixem (podle návodu). S těmito mírnými koncentracemi má hnojivý roztok při použití dešťovky vodivost kolem 100 mikrosiemens, což rostlinám bohatě stačí. Asi tak jednou, dvakrát měsíčně (Záleží na frekvenci zalévání, kterou výrazně ovlivňuje počasí. Pokud občas zaprší, tak nemusím vůbec) rostliny proliju čistou vodou.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. bře 2012 23:38:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Hnojenie
radzak píše:
Daleko podstatnější pro kulturu orchidejí je množství světla, kvalitní voda a čerstvý vzduch.


Moje řeč. Zmíním se ještě o vzhledu katlejí, z nichž některé lze navyknout na přímé slunce. Pokud ovšem udržíme nižší teplotu, což bývá ve sklenících problém. Tyto rostliny mají žlutavé listy (což není nedostatek dusíku!!), méně listů, které na starších pahlízách dříve opadávají- ale podstatně více kvetou. Pahlízy jsou kratší a tlustší. Něco podobného platí např i pro P. philippinense.
"Napravíme"-li tento "nedostatek" hnojením dusičnanem amonným, močovinou nebo kravincem, prokážeme rostlinám medvědí službu. Ale to už se opakuji, připomínám svoje rčení, že orchideje nejsou rajčata.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 14. bře 2012 7:51:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Hnojenie
Paphio píše:
radzak píše:
Daleko podstatnější pro kulturu orchidejí je množství světla, kvalitní voda a čerstvý vzduch.


Moje řeč. Zmíním se ještě o vzhledu katlejí, z nichž některé lze navyknout na přímé slunce. Pokud ovšem udržíme nižší teplotu, což bývá ve sklenících problém. Tyto rostliny mají žlutavé listy (což není nedostatek dusíku!!), méně listů, které na starších pahlízách dříve opadávají- ale podstatně více kvetou. Pahlízy jsou kratší a tlustší. Něco podobného platí např i pro P. philippinense.
"Napravíme"-li tento "nedostatek" hnojením dusičnanem amonným, močovinou nebo kravincem, prokážeme rostlinám medvědí službu. Ale to už se opakuji, připomínám svoje rčení, že orchideje nejsou rajčata.


Chtěla jsem se zeptat, co myslíte tím "udržíme nižší teplotu". Mám spíše studený skleník, v létě jsem při tropických teplotách měla ve skleníku max. 35 C, při normální letních teplotách, když je venku do 30 C, mám ve skleníku max. 25 C. Je to dostačující ? Hnojím asi jako Radek, možná ještě méně a řekla bych, že rostliny jsou spokojené.


stř 14. bře 2012 12:56:22
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Hnojenie
U nestíněných skleníků je třeba nějak vymyslet chlazení, buď se táhne studený vzduch ze studně nebo sklepa, nebo se dá silnější ventilátor proti stěně z pletiva ve kterém je např. čedičová vata po které svrchu stéká voda cirkulovaná čerpadlem. Při teplotách 20-25st. se rostliny nespálí, nesmí ovšem na prudkém slunci přeschnout. Je to třeba opatrně vyzkoušet, z mých rostlin snese přímé slunce např. C. elongata, leopoldi, gaskeliana, lawrenceana, Rhyncholaelie, Psychopsis, Schomburgkia. Opatrný musím být u C. dowiana, warneri, warscewiczii.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne čtv 19. dub 2012 12:15:29, celkově upraveno 1



stř 14. bře 2012 15:33:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 29. dub 2010 21:07:05
Příspěvky: 375
Bydliště: okr. Uh. Hradiště
Příspěvek Re: Hnojenie
Přečetla jsem si komentáře k hnojení a nehnojení a mám dotaz - čím tedy pěstitelé (myslím teď obchody) přimějí rostliny k tak bohatému růstu či kvetení? Loni jsem koupila minikatku, narostly jí 3 nové výhony. Mně letos ale vyrašil pouze jeden jediný a nechápu proč...
A nedávno jsem v zahradnictví zírala na asi taky nějakou katku, která měla snad 30 menších květů a nechápala jsem (kdyby neměli už zavřeno, tak ji mám už doma)... Nemám až tak přehled o všech rodech orchidejí, ale i rostlina i květy mi katku připomínaly.


čtv 29. bře 2012 19:48:49
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Hnojenie
Já bych to odhadovala na nějaké podpůrné prostředky typu Superthrieve na bázi hormonů


pát 30. bře 2012 10:17:23
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 393 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 40  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron