Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 05. říj 2024 18:18:42



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: cosi s listama
Já jsem postříkala jen rostlinu, ale někteří doporučují např. v Mospilanu máčet rostliny celé. Mospilan by měl být taky dobrý a levnější. Ti skákaví broučci budou nejspíš chvostoskoci, živí se tlejícími částmi rostlin a podle mě nejsou pro kytky nebezpeční. Vyskytují se hlavně v mokřejším substrátu, když jsem nechala rostliny pořádně proschnout, už se neobjevili. Pokud je substrát dobrý, tak bych nepřesazovala, ale třeba bude mít někdo jiný jiný názor. V jiném tématu o plísních v substrátu tady na foru sterilizaci kůry ostřílení pěstitelé moc nedoporučují, už to taky nedělám a žádné nežádoucí účinky neshledávám.


pon 21. lis 2011 16:37:21
Profil ICQ

Registrován: pon 21. lis 2011 14:12:10
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: cosi s listama
Ahoj Kajmii, moc děkuji za radu.Perfect plant insecticide už mám koupený a poradili mi v tom obchodě, že by to mohla být údajně Třásněnka a doporučili mi ještě nějaké modré lepové desky, které se zavěsi u orchideje,ale víc už mi neporadili.Máte s tím taky nějaké zkušenosti?Chtěl jsem se vás ještě zeptat, jestli ten škůdce, když ty orchideje nebudu přesazovat, jestli nebude přežívat na kořenech v substrátu?Ja jsem asi před měsícem na doporučení jednoho místního zahradníka přesadil všechny mé orchideje ze svého domácího substrátu, co jsem měl udělaný z borové kůry do kupované piniové kůry,ale při přesazování jsem kořeny ničím chemickým neošetřil a vlastně ten stav orchidejí se do dnešního dne zhoršuje a ještě k tomu se objevili ti bílí broučci v tom piniovém substrátu.Takže na mém místě by jste orchideje nepřesazovala a jen rosila po listech tím Perfect plant insecticide? Co mám dělat s těmi napadenými listy,mám je ostříhat a rány dezinfikovat mletou skořicí?V některých případech to jsou ale napadené úplně celé rostliny i se stvolem.Prosím vás, jak dlouho mám rostliny opakovaně stříkat ,a jak často jste to dělala než jste se toho zbavila?Jak jste řešila zálivku při tom ošetřování,omezila jste ji nějak?A orchideje jste rosila vodou jak se to běžně dělá?Už moc dlouho pátrám co s tím mám dělat a nikdo mi nebyl schopen poradit.Jsem moc rád,že si mohu s váma psát, a že jste mi poradila.Moc vám děkuju.


pon 21. lis 2011 22:44:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2877
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
Neméně 3, lépe 4 postřiky po týdnu a střídat je. Doporučuji Axoris od http://www.orchideenwlodarczyk.de/shop/catalog/compo-axoris-pflanzenschutzmittel-p-775.html?osCsid=ece5dbf660dc0190ac6c678ce88755a3

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 22. lis 2011 1:08:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: cosi s listama
Davide: není zač, ale nejsem žádný odborník a co funguje u mě, nemusí fungovat u druhého...
Já jsem stříkala jen dvakrát a stačilo to, ale neměla jsem rostliny moc zamořené. Samozřejmě čim víckrát, tím líp. Substrát jsem nestříkala, ani nepřesazovala. Ty chvostostoci zmizeli po dobrém vyschnutí rostlin. Myslím, že je lepší napadené listy nechat, jsou sice poškozené, ale funkční. Zálivku jsem nijak neomezovala, zalévala jsem stejně jako vždycky destilovanou nebo dešťovou vodou. Celé rostliny raději moc nerosím. Četla jsem, že třásněnka i sviluška se rády rozmnožují v suchém vzduchu, tak jemně rosím kolem rostlin a pod některými květináči mám podmisky s vodou (aby rostliny nestály přímo ve vodě). Jak píše Paphio je vhodné postřiky při dalším výskytu střídat. Škůdci jsou potvory a brzo začnou být proti přípravku rezistentní.
Hodně štěstí :)


úte 22. lis 2011 12:48:19
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: cosi s listama
David K píše:
Dobrý den pane Mílo,pročítám Vaše příspěvky a i já bych zkusil požádat vás o radu.Pěstuji Phalaenopsis,mám asi 60 ks této rostliny,bohužel téměř všechny jsou napadeny nějakým škůdcem.Dochází ke změně barvy listů-až do hněda,postupně list upadá a pak odchází celá rostlina.Netušíte jak proti tomu bojovat?Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den Davide, k té otázce substrátu, přesazení, také považuji za přiměřené, tu uvedené řešení. Opakováním postřiku, standartně 3x, i víc. Je vysoká pravděpodobnost, že se paraziti v různých stádiích v substrátu zlikvidují. Nesnažím se určovat, o jakého parazita jde. K uvedeným přípavkům nic nevím. Standartně, v těchto případech, používám kombinaci ( smíchat) Mospilan + Talstar. Standartně je dobré přípravky střídat. Dobrý přípravek je také Confidor. Je dobré, když je použit v postřiku jeden přípravek systémový. To je Mospilan, Confidor také. Systémový přípravek proniká do pletiv, je rozváděm v pletivech. Tedy měl by zlikvidovat i parazity sající na kořenech.
Tohle jsou sice dost radikální metody. Občas se uvádí šetrnější, snadnější postupy. Otázka je , jestli jsou ve všech případech dostatečně ůčinné. Je snadnější volit šetnější postup u jedné rostliny, než u plného skleníku. Tam pak případný neůspěch je o to fatálnější.
K lepovým destičkám- jistě se používat preventivně mohou. V případě takového napadení očekávat od nich cokoli je nesmysl.
Přípravků použitelných je řada, jak je tu zmíněno, ůčinnost na jednotlivé parazity je různá. Se správným určením parazita je pak možné volit odpovídající přípravek. Mnou uvedené přípravky jsou dosti ůčinné, že by mněli zastavit všechny běžně vyskytující se parazity.


úte 22. lis 2011 19:36:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 21. lis 2011 14:12:10
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: cosi s listama
Dobrý večer, všem vám moc děkuji za rady.Ještě dneska večer se do toho pustím.Ještě mě napadlo se zeptat: mam všechny orchideje v obyváku na stojanech a mam je postavené v obalech s keramzitem.Keramzit tam mám proto když ponořuji kvítka s květináčem do kýble s převařenou a odstátou vodou, tak aby ta zbytková voda po vytažení orchideje z kyblu odtékala do toho keramzitu.Nemohou ti paraziti přežívat taky v tom vlhkém keramzitu?Mám to tak dále nechat? Nebo mám ten keramzit vyhodit a dát pod všechny orchydeje ty podmisky s vodou, tak aby nestály květináče ve vodě?


úte 22. lis 2011 20:14:15
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7496
Příspěvek Re: cosi s listama
Asi záleží na každém, co použije. Já dávám do obalu plátky polystyrenu a snažím se každou rostlinu nechat okapat co nejvíc, aby tam voda pokud možno nezůstávala a byl tak líépe zajištěn vysýchací cyklus. Navíc specielně u epifytických rostlin, do nichž Phaly patří, probíhá fotosyntéza i v kořenech. Proto je dobré je dávat do průhledných květináčů a proto by v keramických krytech neměly být trvale. Řeším to tak, že odkvetlé rostliny jsou bez krytů v jiné místnosti a v krytech jsou ty právě kvetoucí. A co se týče těch škůdců - v každéím případě keramzit (pokud ho tam chcete ponechat) vyměňte a keramické kryty důkladně omyjte. Nejlépe v myčce.


úte 22. lis 2011 21:26:17
Profil

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: cosi s listama
Mám na Laelii anceps tyto divné skvrny. Měla jsem je i na Denndrobiu - tam po postřiku Previcurem rostou nové už zdravé. Tady na té Laelii se udělaly minulý týden i po postřiku....co radíte? Postříkat znovu - nebo radši zahodit?
Díky...
Obrázek

Jinak ty matné skvrny jsou právě od toho postřiku - choroba jsou jen ty hnědé...

Obrázek

Zkusila jsem je propíchnout - Miro jednou říkal, že to pak přestává....tak nevím.... :?


pon 26. bře 2012 23:19:48
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: cosi s listama
Proč byste ji vyhazovala? Pokud ty skvrny zaschnou, tak by se už šířit neměly.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 27. bře 2012 0:15:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: cosi s listama
radzak píše:
Proč byste ji vyhazovala? Pokud ty skvrny zaschnou, tak by se už šířit neměly.


Na té druhé fotce je nový list - a tam se tyhle skvrny udělaly minulý týden, což už bylo po postřiku Previcurem...tak proto začínám být pesimista....ale zkusím asi ještě jednou stříknout....Nebo radíte jiný přípravek? Mám ještě Quadris, jiný na hubky ne...


úte 27. bře 2012 0:32:36
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron