olaw píše:
Je to stanovištěm, ve kterém přirozeně rostou. Když najdete orchidej v Ekvádoru ve třech tisících nad mořem tak je tam celoročně chladno, kdy teploty nestoupají nad dvacet stupňů. Takže pokud by jste chtěla pěstovat takové Telipogony, tak jim musíte dopřát celoročně chlad. U nich kupříkladu nesmějí teploty stoupat nad 15° C a může klesat skoro k nule. Musí je neustále ovíjet vlhký vzduch. To už je pouze na vitrínu. I Coel. cristata roste v dosti vysoké nadmořské výšce a teploty zde nepřesahují 20 °C, jen je trochu tolerantnější.
Chladnomilné rostliny se pěstují venku, protože potřebují rozdíl teplot mezi dnem a nocí, pro nakvétání.
Vysokohorské druhy ale naše letní teploty nesnesou a tak třeba Draculy letnění ocení jen u chladných a mokrých zídek, jinak je lepší je nechat doma, kde se teploty tak vysoko nevyšplhají.
Ještě doplním, že záleží na tom, ve které oblasti se rostliny vyskytují. Ty, co rostou blíže rovníku, vyžadují minimální rozdíly mezi zimními a letními teplotami. Ty co rostou od rovníku dále, vyžadují rozdíly větší. Nejvíce kontrastní teploty jsou v monzunových oblastech Asie, kde v létě jsou podmínky teplé a naopak zimní noční teploty velmi chladné, i když denní teplota šplhá až ke 30 stupňům za výrazného oslunění.
Ideaální pro určování teplotních podmínek orchidejí je nomogram, který zpracovala EvaJ:
viewtopic.php?f=18&t=1148Škoda jen, že ho asi moc lidí nepoužívá.
Je to výborná a jednoduchá pomůcka pro určování optimálních podmínek pro pěstování orchidejí.
Až teď jsem si všiml, že se někam ztratilo jeho počítačové zpracování. Není to škoda