Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 28. zář 2024 23:30:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 28  Další
 Množení semeny (in-vitro) 
Autor Zpráva

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Takto vypadá výsev Pleione forrestii do kelímků SACO po necelých 2 měsících.
K.


Přílohy:
vysev-P.forrestii.jpg
vysev-P.forrestii.jpg [ 188.72 KiB | Zobrazeno 4004 krát ]
sob 20. lis 2010 13:23:49
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Tak to jde celkem rychle . A i výtěžnost je hodně dobrá. Myslím , že rozhodující bude druhá fáze po přepíchání. Tam myslím to chvíli potrvá než bude možné rostliny vylahvovat. Ale myslím , čím větší tím lepší.


sob 20. lis 2010 16:04:10
Profil

Registrován: čtv 18. lis 2010 18:11:14
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Dobrý den
chtěl bych se zeptat Pavla Hegera, (i kohokoliv jiného) na par otázek ohledně vypěstování orchidejí touto metodou, nejdřív bych se chtěl zeptat jaké množství přípravku rozmíchávate na těch padesát gramů banánu, a také jestli je zelený banánem myšlený nezralý banán, nebo druh zeleného banánu.
Dále bych se chtěl zeptat kde bych měl sehnat (či z čeho vytvořit) box pro manipulaci s objekty.
A táke jsem slyšel, že orchidej lze vypěstovat z oček na orchideji - chtěl bych vědět co to je a jestli je možné použít i tuto metodu.
nakonec bych jěště rád věděl kde by se daly sehnat kvalitní semeníky, nebo zdali je možné oplodnit například koupené orchideje mezi sebou.


úte 23. lis 2010 17:11:46
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Wie,
je to příliš otázek naráz ale budu se snažit alespoň stručně. Medium do kterého se přidává banán je obyčejný banán mírně zelený. Je to absolutně nepodstatná přísada ale urychluje růst. Čili otázka je kolik se přidává banánu na 1 litr media. Pokud budem dělat menší množství tak xxx násobně méně. 0,5 litru to bude polovina . Já dávám na 1 litr 100ml banánu. čili 900ml + 100ml banánu. Box je vlastně jen skleněná bedna s otvorem pro ruce . Čím je otvor menší tím lepší. Ale musíte tam dostat tímto otvorem vše co potřebujete. Stačí kolem 90 mm.
S oček se to dělá u Phalaenopsisů. Dnes už tato metoda není moc využívaná. Před 30-35 lety měla své opodstatnění. Dnes se dělají nádherné Phal. meristemovou metodou a když vám taková rostlina chcípne koupíte novou za pakatel toho co by jste do toho investoval sám. (práce, chemikálie, atd.)
Sehnat semeníky to je problém, Sem tam prodávají asi dvě firmy běžně semena tak na dvě flašky a není to drahé. Jsou to běžné rostliny . Pokud však firmy prodávají rostliny vhodné ke křížení jsou to vysoké částky. Semeníky nikdo nenabízí. Už to, že vytvořit semeník stojí značné úsilí (podaří se třeba jen každé 5 nebo 10 křížení). A právě kvalita rostlin z kterých chcete udělat semeník je rozhodující a takové kytky stojí odhadem od 200-po třeba 5000 někdy 10 000 dolarů. Jen takové semenáče se potom nabízí za nějakých 10-50 dolarů dle velikosti samozřejmě. Křížit koupené orchideje můžete naprosto bez problémů je otázka kolikrát se to podaří.


úte 23. lis 2010 20:31:31
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Wie,
vzhledem k tomu, že Virens je můj vysévačský guru, tak už nemám co bych dodal :lol:
Hezký den
Pavel

P.S.: Vlasně mám. Odkaz na stránky, kde je popsaný postup množení faleňáků pomocí nařezaných květních stvolů. http://www.orchideenvermehrung.at/english/index.htm


čtv 25. lis 2010 21:55:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 19. úno 2011 14:24:18
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Podobné nádobky má i Hengduan Biotech, kde budu teď objednávat pár věcí pro in vitro kultury. Máte s nimi někdo zkušenosti - myslím tedy s těmi kelímky s větráním od této firmy. Bohužel mi ani po 14 dnech neposlali foto.Případně se dají v nouzi vyrobit podobné kelímky z potravinové PP nádobky, kam navrtáte dírku cca 1mm a přilepíte kousek ustřihlé Tyvek obálky izolepou, narozdíl od často doporučovaných 3m micropore pásek je Tyvek hydrofobní a pravděbodobnost kontaminace je tak daleko menší, hlavně pokud Vám po stěnách nádobky stékají kapky vody a smáčí ten filtr.


sob 19. úno 2011 21:49:42
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Já teď používám filcové samolepící kolečka na nohy židlí a nábytku. Používám ty nejsilnější co se dají sehnat a vprostřed, v místě kde bude kolečko přes otvor ve víčku, žiletkou odstraňuji samolepící hmotu, která se mi zdá být neprodyšná. Dají se použít i menší tloušťky a to bez odstraňování lepidla, ale zdálo se mi, že to málo dýchalo.
hezký den
Pavel


sob 19. úno 2011 22:40:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Pavle, mohu tě poprosit o fotku? Já stále vymýšlím, jak to vyrobit, takže bych se trochu přiživil na tvém nápadu. 8-) :mrgreen:

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


sob 19. úno 2011 23:03:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Ty samolepící kolečka jsem "vylepšil" nalepením samolepky na vrchní stranu. Je nepropustná ale vzduch musí jít přes celý kolečko
bokem . Můžu sem hodit fotku jak flaška za půl roku vyschla. Mám ji nachystanou na foto. Dírka do víčka musí být tak max 2 mm . Použil jsem 5mm dírky ale přes ně to vysychá velice rychle. Bohužel mám je předvrtané na asi stovce kusů.


sob 19. úno 2011 23:34:04
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Jardo, vypadá to asi takto. Podložky se dají asi nejlevněji sehnat v IKEI a jinak běžně v hobby marketech (občas za šílené ceny). Dírky vrtám 2mm a zatím jsem problémy s vysycháním neměl. Nápad je to Virensův, v některých případech upravený dle mých postřehů a potřeb.
Hezký den
Pavel


Přílohy:
PICT0484.JPG
PICT0484.JPG [ 58.06 KiB | Zobrazeno 3664 krát ]
PICT0486.JPG
PICT0486.JPG [ 64.73 KiB | Zobrazeno 3664 krát ]
PICT0487.JPG
PICT0487.JPG [ 62.74 KiB | Zobrazeno 3664 krát ]
ned 20. úno 2011 21:17:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: