Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 02. říj 2024 12:27:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 814 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 82  Další
 Vanda 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 21. kvě 2009 20:58:56
Příspěvky: 41
Příspěvek Re: Vanda
Tak jsem si dnes pořídila roletu, která filtruje světlo, s tím, že vanďule spustím trochu níž (na sluníčko). Zároveň jsem koupila ikeáckou skleněnou vázu na ascocendy. Jen jsem se chtěla zeptat, jak je v té váze zaléváte? Miro, vy jste tu psal, že vázu naplníte do 3/4- to máte pod vodou i rostliny? Nebo máte ve váze jen kořeny? Předem děkuji za rady :)


ned 14. čer 2009 19:03:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Vanda
Myslím,že se hodí namáčet jen kořeny, jinak se do paždí listů dá hniloba - myslím se to tady víckrát zmiňovalo. Teď jsem si uvědomila, že Miro má dvě vandy narvané v jedné váze, musím se ho zeptat, jestli je vypreparovával z těch černých košíčků. S nima by se tam přece nevešly. Zajímalo by mně, jak to ty kořeny přežily.


pon 15. čer 2009 11:35:57
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 21. kvě 2009 20:58:56
Příspěvky: 41
Příspěvek Re: Vanda
Já jsem je zatím strčila taky do jedné vázy. Možná koupím ještě jednu, aby měla každá svoji. Každopádně vypreparovat šly překvapivě dobře. Jedna, která měla méně kořenů, to přežila úplně bez úhony, druhá přišla asi o tři tenoučké kořeny (což vzhledem k množství jejích kořenů není žádné drama). Nejdřív jsem dala kytky do vlažné vody, aby jim změkly kořeny, a pak jsem opatrně malými štípačkami přestřihávala "přepážky" košíčků.


pon 15. čer 2009 12:55:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Vanda
presne jak napsala maruska tak jsem to delal i ja. a koreny se ani neposkodili. ja je tam mam 2 a jsou v pohode. je to parada kdyz kvetou najednou.a usetrim tim i misto :-)))
Katka píše:
Myslím,že se hodí namáčet jen kořeny, jinak se do paždí listů dá hniloba - myslím se to tady víckrát zmiňovalo. Teď jsem si uvědomila, že Miro má dvě vandy narvané v jedné váze, musím se ho zeptat, jestli je vypreparovával z těch černých košíčků. S nima by se tam přece nevešly. Zajímalo by mně, jak to ty kořeny přežily.

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


pon 15. čer 2009 23:28:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Vanda
Potřebovala bych poradit.
Pěstuju orchideje asi dva roky. Začala jsem jako většina lidí s phalaenopsisy. Poté, co jsem zjistila, že se jim u mě daří, začala jsem pokukovat po dalších druzích, takže jsem postupně přikoupila cymbidium, zygopetalum, nějaká dendrobia, oncidko, pár cambrií. S úctou t´měř posvátnou jsem chodila okolo vandy, nikdy jsem ale neměla odvahu si ji koupit. Na serveru zahrada.cz jsem vedla dlouhé diskuse o vandách s jedním zkušeným pěstitelem, který mi poskytl rady a své vlastní zkušenosti. Přesvědčil mně, že vanda až tak náročná není, a pokud se jí poskytne dostatek světla a vychytá se zálivka, mám vyhráno. A tak jsem si jednu na výstavě u Lukscheitera před 14 dny koupila. Je to Vanda Mimi Palmer x (V.insignis x denisoniana). Byla jsem tam předposlední den výstavy, vandy byly už přebrané, prohlížela jsem především kořenový systém. No na můj vkus nic moc, i ta moje má co dohánět, dost kořenů bylo polámaných, ale bez známek hniloby. Rozhodla jsem se vyzkoušet pěstování ve skleněné váze. Mám byt orientovaný všemi okny na jih, takže co se týká světelných podmínek, naprosto ideální. Vázu mám postavenou na okně u skla, jen za hodně silného nebo poledního slunce ji stavím asi 50 cm od okna a před záclonu, aby záclona trochu vandu přistínila. Vázu jednou za 5 dní naplním vodou a nechám cca 2 hodiny vandu pít. Pak už jen denně několikrát rosím. Používám výhradně dešťovou nebo destilovanou vodu.
Tak a teď k mým otázkám. Předpokládám, že pokud se u mě bude vandě líbit, projeví to nejdříve rašením nových kořenů. Můžete mi říct, za jak dlouho to mohu očekávat? Zatím jí totiž narůstá jen jeden jediný kořen, ostatní mají zahnědlé olámané špičky.
Druhá otázka - jaké hnojivo byste mi pro vandu doporučili?
Opět děkuji za odpovědi

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


úte 16. čer 2009 11:05:14
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Vanda
A ještě něco. Našla jsem na netu radu, že 1 ml piva na 1 L vody je ideální postřik na vandy. Tomu vitamínu B a D bych rozumněla, ale co ty cukry?

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


úte 16. čer 2009 11:15:54
Profil

Registrován: úte 30. zář 2008 23:57:14
Příspěvky: 96
Příspěvek Re: Vanda
U "dvoukmínkové" Vandy Siam Ink mi na starším kmínku, který zastavil růst,
vyrážejí nové výhony. Utáhne kořenový systém 4 rostliny anebo je nutno
nové výhony vyštípnout?


Přílohy:
Detail 1.jpg
Detail 1.jpg [ 151.26 KiB | Zobrazeno 2445 krát ]
Pohled 1.jpg
Pohled 1.jpg [ 163.72 KiB | Zobrazeno 2445 krát ]
úte 16. čer 2009 12:03:32
Profil

Registrován: pát 19. pro 2008 16:11:02
Příspěvky: 42
Příspěvek Re: Vanda
Zahnedle tedy zaschle spicky nevadi. On ten koren klidne zacne v momente, kdy ma opet rostlina dobre podminky dal rust i z korene, co ma zaschle spicky. Spis jak rikas vychytat zalivku. Ja ji pestuji v tom kosicku a mam ji zavesenou. A ma koreny jako blazen :lol: Kazdy den ji koupu, ale ja ziju momentalne v 30 stupnovych vedrech. Je to rovnovaha, svetlo-zalivka-teplota....a kazde prostredi je trochu jine. Pak rozhodne taky primerene vetrani, ponevadz to maji rady. Co se hnojiva tyce, to v nejake sekci bylo rozpitvane....a nevim o tom, ze by mela Vanda nejake zvlastni naroky na spec hnojivo. Ja mam orchimix a davam ho v malem mnozstvi do vody v niz namacim koreny. Nekde bylo, ze nejlepsi je kravinec...staci rostlinu pozorovat a podle jeji potreby uzpusobovat podminky a nakonec na to prijdes.
Vladas jeste jednou dekuji za radu se svetlem!!


úte 16. čer 2009 14:43:43
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Vanda
ahoj Marusko. ano vazu naplnim do 3/4 vody, dokonce i spodne listy, asi 4 jsou ve vode,delam to tak uz par let a jeste se nic nestalo, vande to evidentne nevadi.ale klidne muzete dat vodu tak aby nebyli namocene listy. miro
maruska píše:
Tak jsem si dnes pořídila roletu, která filtruje světlo, s tím, že vanďule spustím trochu níž (na sluníčko). Zároveň jsem koupila ikeáckou skleněnou vázu na ascocendy. Jen jsem se chtěla zeptat, jak je v té váze zaléváte? Miro, vy jste tu psal, že vázu naplníte do 3/4- to máte pod vodou i rostliny? Nebo máte ve váze jen kořeny? Předem děkuji za rady :)

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


úte 16. čer 2009 16:15:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 21. kvě 2009 20:58:56
Příspěvky: 41
Příspěvek Re: Vanda
Miro, mockrát děkuji :)


úte 16. čer 2009 16:36:04
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 814 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 82  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: