Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazení
Autor |
Zpráva |
Míra
Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55 Příspěvky: 2936
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
martinmartin píše: Míra píše: Protože už nemáte D. nobile ale máte jen křížence typu nobile, které už mnohdy vykvetou i když mají tepleji. Pokud by to bylo přírodní, tak vám garantuji, že byste neviděl jediný kvítek ale pahlízy by byly obsypané keiky. U přírody se může zvednout trochu teplota teprve až když už je evidentní, že jde o poupata a i tak mnohá opadnou. Zkuste si opravdu pořídit přírodní D. nobile a pak můžeme polemizovat. Za komančů tady nic jiného nebylo, takže jej mám a to od roku 80 a vím co dovede. To samozřejmě nezpochybňuji, že je to kříženec. Otázka však je, co dnes kříženec není. 99% dostupných rostlin jsou něčím "řízlé" i když se prodejce a poté pěstitel dušuje že ne. To byste musel mít kytky, jak vy říkáte pořízené za komára nebo přímo sebrané z přírody. Proto jedna a ta samá kytka má u každého jiné nároky na provoz. Protože to nikdy není jedna a ta samá kytka. Takže dnes si pořídit "přírodní" D.Nobile je fantasy. Moc se mýlíte. Jde jen o to, že ho nikdo nechce, protože je obtížnější. Škoda, že jsem to nevěděl loni, když jsem ho přesazoval a nikdo neměl zájem. Mám ho a až bude další přesazování není nic jednoduššího. U běžných prodejců ho opravdu neseženete. Ono není květem tak atraktivní jako kříženci. Mám z Číny i variantu luxurians, která má velký a vybarvenější květ.
|
úte 09. úno 2021 11:03:19 |
|
|
Karlos
Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10 Příspěvky: 1570 Bydliště: Zděchov
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Sehnat přírodní nobilko není fantasy. Mám klon z Thajska, Laosu, Bhůtánu. To poslední je nejchladnomilnější a vykvétá jen při velmi nízkých teplotách. Přírodní nobile má i celkem typický vzhled¨a vůni. Pro mě je to velmi atraktivní rostlina, ať si příznovci hybridů tvrdí svoje. Nemyslím že Vám komerční prodejci prodaj hybrid místo čisté kytky. Samo ne v květinářství. Borůvky v origo půdě na zahradě, jen kryté mulčem z jehličí. Kůra stačí, kdo chce rašelinu za každou cenu....ať ji používá. Spousty rostlin jdou v minerálních půdách. Dříve to šlo s listovkou, drnvkou, pařeništní zemí, pískem, kompostem, ale dnes je vše v rašelině. No jo, to ostatní se muselo nějak připravit....
|
stř 10. úno 2021 6:59:34 |
|
|
martinmartin
Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13 Příspěvky: 142
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Karlos píše: Sehnat přírodní nobilko není fantasy. Mám klon z Thajska, Laosu, Bhůtánu. To poslední je nejchladnomilnější a vykvétá jen při velmi nízkých teplotách. Přírodní nobile má i celkem typický vzhled¨a vůni. Pro mě je to velmi atraktivní rostlina, ať si příznovci hybridů tvrdí svoje. Nemyslím že Vám komerční prodejci prodaj hybrid místo čisté kytky. Samo ne v květinářství. Borůvky v origo půdě na zahradě, jen kryté mulčem z jehličí. Kůra stačí, kdo chce rašelinu za každou cenu....ať ji používá. Spousty rostlin jdou v minerálních půdách. Dříve to šlo s listovkou, drnvkou, pařeništní zemí, pískem, kompostem, ale dnes je vše v rašelině. No jo, to ostatní se muselo nějak připravit.... Myslel jsem to tak, že si koupíte nobile přírodní formu a stejně to je hybrid. Prostě je to něčím řízlé. Stalo se mně to u x kytek, že přijde něco jiného než jste chtěl. Já borůvky zkoušel v zahradní zemině kryté mulčem s přídavkem kompostu a písku. Výsledek byl ten, že to nějak rostlo, ale ve směsi rašelina, kompost, zemina, písek borůvka roste výrazně lépe.
|
stř 10. úno 2021 14:50:23 |
|
|
Paphio
Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58 Příspěvky: 2879 Bydliště: Hradec Králové
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
martinmartin píše: Karlos píše: Sehnat přírodní nobilko není fantasy. Mám klon z Thajska, Laosu, Bhůtánu. To poslední je nejchladnomilnější a vykvétá jen při velmi nízkých teplotách. Přírodní nobile má i celkem typický vzhled¨a vůni. Pro mě je to velmi atraktivní rostlina, ať si příznovci hybridů tvrdí svoje. Nemyslím že Vám komerční prodejci prodaj hybrid místo čisté kytky. Samo ne v květinářství. Borůvky v origo půdě na zahradě, jen kryté mulčem z jehličí. Kůra stačí, kdo chce rašelinu za každou cenu....ať ji používá. Spousty rostlin jdou v minerálních půdách. Dříve to šlo s listovkou, drnvkou, pařeništní zemí, pískem, kompostem, ale dnes je vše v rašelině. No jo, to ostatní se muselo nějak připravit.... Myslel jsem to tak, že si koupíte nobile přírodní formu a stejně to je hybrid. Prostě je to něčím řízlé. Stalo se mně to u x kytek, že přijde něco jiného než jste chtěl. Já borůvky zkoušel v zahradní zemině kryté mulčem s přídavkem kompostu a písku. Výsledek byl ten, že to nějak rostlo, ale ve směsi rašelina, kompost, zemina, písek borůvka roste výrazně lépe. Hmm. Borůvky v origo půdě na zahradě porostou lépe než v v zahradní zemině s přídavkem kompostu. Správný kompost se vápní a to borůvkám apod moc nechutná. Vraťme se prosím raději k orchidejím.
_________________ http://www.orchidey.estranky.cz/
|
stř 10. úno 2021 16:30:29 |
|
|
martinmartin
Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13 Příspěvky: 142
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Paphio píše: martinmartin píše: Karlos píše: Sehnat přírodní nobilko není fantasy. Mám klon z Thajska, Laosu, Bhůtánu. To poslední je nejchladnomilnější a vykvétá jen při velmi nízkých teplotách. Přírodní nobile má i celkem typický vzhled¨a vůni. Pro mě je to velmi atraktivní rostlina, ať si příznovci hybridů tvrdí svoje. Nemyslím že Vám komerční prodejci prodaj hybrid místo čisté kytky. Samo ne v květinářství. Borůvky v origo půdě na zahradě, jen kryté mulčem z jehličí. Kůra stačí, kdo chce rašelinu za každou cenu....ať ji používá. Spousty rostlin jdou v minerálních půdách. Dříve to šlo s listovkou, drnvkou, pařeništní zemí, pískem, kompostem, ale dnes je vše v rašelině. No jo, to ostatní se muselo nějak připravit.... Myslel jsem to tak, že si koupíte nobile přírodní formu a stejně to je hybrid. Prostě je to něčím řízlé. Stalo se mně to u x kytek, že přijde něco jiného než jste chtěl. Já borůvky zkoušel v zahradní zemině kryté mulčem s přídavkem kompostu a písku. Výsledek byl ten, že to nějak rostlo, ale ve směsi rašelina, kompost, zemina, písek borůvka roste výrazně lépe. Hmm. Borůvky v origo půdě na zahradě porostou lépe než v v zahradní zemině s přídavkem kompostu. Správný kompost se vápní a to borůvkám apod moc nechutná. Vraťme se prosím raději k orchidejím. Nevím jestli se kompost má vápnit, já jen tedy nevápním.
|
stř 10. úno 2021 21:40:32 |
|
|
Míra
Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55 Příspěvky: 2936
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Sice má Paphio pravdu ale nedá mně to. U kompostu záleží co se kompostuje a hlavně vápno v kompostu působí jako desinfekce a používá se hlavně dusíkaté vápno, které napomáhá rozkladu zvyšuje obsah dusíku a likviduje nežádoucí semena a patogeny. Je pravdou, že ovlivňuje i množství užitečných bakterií ale podle odborníků po odeznění působení dusíkatého vápna se bakterie velice rychle regenerují. Takový kompost z dřevnatých zbytků, kůry a pilin po řezání dřeva a to obzvláště jehličnanů by se hodil tak akorát k rododendronům, azalkám a borůvkám. Proto se přidá i třeba mletý vápenec a pak se klidně použije i do normálních pěstebních záhonů, které dobře vylehčuje.
|
čtv 11. úno 2021 0:16:45 |
|
|
DavidDizzer
Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14 Příspěvky: 62
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Zdravím po dlouhé době. Popravdě poslední příspěvky jsem přečetl až nyní, neboť mám nyní jiné starosti (studium), takže jsem zde dlouho nezabloudil. Co se týče teploty v bytě v zimě, tu nijak moc ovlivnit nemohu, protože můj spolubydlící vyžaduje prostě stabilní teplotu kolem 22 °C. U oken, kde samozřejmě i přes zajištěnou maximální těsnost ale příjemně prostupuje chladnější vzduch a obecně je u oken mnohem nižší teplota. Jak jsem v mém posledním příspěvku zmiňoval, moje orchideje začaly kvést jako blázen, a to právě proto, že u oken mají optimální teplotu (nevím přesně kolik, ale určitě to bude pod 20 °C), což je v zimě i logické. Nevím, zda moje orchideje vyslyšely moje prosby nebo zda je to i přes zkušenosti, které mám více a více a je možné, že tím pádem nové zkušenosti ani nevnímám, takže moje správná péče je automatická, aniž bych se na to musel vysloveně soustředit. K té rašelině: Ano, já rašelinu v substrátu orchidejí neuznávám, ale to ne kvůli chemickému složení, ale spíše kvůli velmi jemné struktuře, která dle mě zbytečně snižuje propustnost a vzdušnost substrátu. Něco jiného je pak alespoň rešeliník, ten si myslím, že je vhodnější (větší kusy)... Myslím si, že je od každého volba, zda si rašelinu do substrátu dá či nikoliv, já ji nezvolil a používám čistě kokosové chipsy a piniovou kůru, možná tam nějaké zbytky rašeliny po přesytí zůstane. Každopádně KYSELOST od rašeliny nahrazuji samotnou zálivkou - Orchid Ultra (od Growth Technology) - jedná se o huminové a fulonové kyseliny, jistě znáte původ a podstatu těchto kyselin a orchideje po tom v kombinaci s hnojením rostou jak šílené a začaly i jako šílené kvést Konkrétně v ložnici, kde je obecně teplota nejnižší obecně, vykvetly za tu dobu zcela všechny orchideje, jedna dokonce po odkvětu vyhodila další výhon a kvete zase (což nějak nechápu, jak dokázala). Jen kvůli letošnímu počasí některé květy (většinou ty koncové) se scvrknou a odpadnou (to je ale důsledek nedostatek slunečního svitu), letos je opravdu hodně zataženo. Dokonce dendrobium nobile mi rovněž kvetlo, nové "odnože" jsem zasadil a vyhání další, takže se mu rovněž daří. Pěkný den
|
čtv 22. dub 2021 11:26:53 |
|
|
martinmartin
Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13 Příspěvky: 142
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
DavidDizzer píše: Zdravím po dlouhé době. Popravdě poslední příspěvky jsem přečetl až nyní, neboť mám nyní jiné starosti (studium), takže jsem zde dlouho nezabloudil. Co se týče teploty v bytě v zimě, tu nijak moc ovlivnit nemohu, protože můj spolubydlící vyžaduje prostě stabilní teplotu kolem 22 °C. U oken, kde samozřejmě i přes zajištěnou maximální těsnost ale příjemně prostupuje chladnější vzduch a obecně je u oken mnohem nižší teplota. Jak jsem v mém posledním příspěvku zmiňoval, moje orchideje začaly kvést jako blázen, a to právě proto, že u oken mají optimální teplotu (nevím přesně kolik, ale určitě to bude pod 20 °C), což je v zimě i logické. Nevím, zda moje orchideje vyslyšely moje prosby nebo zda je to i přes zkušenosti, které mám více a více a je možné, že tím pádem nové zkušenosti ani nevnímám, takže moje správná péče je automatická, aniž bych se na to musel vysloveně soustředit. K té rašelině: Ano, já rašelinu v substrátu orchidejí neuznávám, ale to ne kvůli chemickému složení, ale spíše kvůli velmi jemné struktuře, která dle mě zbytečně snižuje propustnost a vzdušnost substrátu. Něco jiného je pak alespoň rešeliník, ten si myslím, že je vhodnější (větší kusy)... Myslím si, že je od každého volba, zda si rašelinu do substrátu dá či nikoliv, já ji nezvolil a používám čistě kokosové chipsy a piniovou kůru, možná tam nějaké zbytky rašeliny po přesytí zůstane. Každopádně KYSELOST od rašeliny nahrazuji samotnou zálivkou - Orchid Ultra (od Growth Technology) - jedná se o huminové a fulonové kyseliny, jistě znáte původ a podstatu těchto kyselin a orchideje po tom v kombinaci s hnojením rostou jak šílené a začaly i jako šílené kvést Konkrétně v ložnici, kde je obecně teplota nejnižší obecně, vykvetly za tu dobu zcela všechny orchideje, jedna dokonce po odkvětu vyhodila další výhon a kvete zase (což nějak nechápu, jak dokázala). Jen kvůli letošnímu počasí některé květy (většinou ty koncové) se scvrknou a odpadnou (to je ale důsledek nedostatek slunečního svitu), letos je opravdu hodně zataženo. Dokonce dendrobium nobile mi rovněž kvetlo, nové "odnože" jsem zasadil a vyhání další, takže se mu rovněž daří. Pěkný den Kyselosti je dle mého v piniovce až až. Některé druhý mám vyzkoušené, že když zasadím do piniovky bez předchozí úpravy kůry křídou nebo dolomitem, tak zajdou nebo s tím bojují půl roku než to vstřebají.
|
čtv 22. dub 2021 13:28:44 |
|
|
DavidDizzer
Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14 Příspěvky: 62
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
martinmartin píše: Kyselosti je dle mého v piniovce až až. Některé druhý mám vyzkoušené, že když zasadím do piniovky bez předchozí úpravy kůry křídou nebo dolomitem, tak zajdou nebo s tím bojují půl roku než to vstřebají. To se mi ještě v životě nestalo, že by mi po pěstování či nasazení do substrátu některá orchidej (phalaenopsis) odešla kvůli kůře. Používám Profík (Forestina) a prosévám ho.
|
čtv 22. dub 2021 15:38:32 |
|
|
martinmartin
Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13 Příspěvky: 142
|
Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
DavidDizzer píše: martinmartin píše: Kyselosti je dle mého v piniovce až až. Některé druhý mám vyzkoušené, že když zasadím do piniovky bez předchozí úpravy kůry křídou nebo dolomitem, tak zajdou nebo s tím bojují půl roku než to vstřebají. To se mi ještě v životě nestalo, že by mi po pěstování či nasazení do substrátu některá orchidej (phalaenopsis) odešla kvůli kůře. Používám Profík (Forestina) a prosévám ho. Neříkám že Phalaenopsis (ty toho rozchodí hodně), ale některé druhy jsou na šokovou změnu ph substrátu citlivé. Proto už raději vše máčím a proplachuji. Kůra je hrozně kyselá a chipsy zase extrémně zasolené.
|
čtv 22. dub 2021 16:05:12 |
|
|
Kdo je online |
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků |
|
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru
|
|