Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 16. čer 2024 0:43:58



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
zaruba píše:
Roste Vám perfektně a podle bohatého kořenového systému je vidět že hobliny jsou Ok. Teplé a suché zimování je rozhodně lepší než vlhký a chladný skleník. Nejhorší je, když navlhnou pahlízy v zimě a na jaře. Pak dost často začnou hnít.
Mohu se ještě zeptat? Ty kořeny co jdou ze starých pahlíz jsou živé nebo mrtvé? Vytvářejí se Vám totiž ty "kartáčové kořeny" o kterých jsem psal v předchozí diskusi.
Jinak pěstování jste vychytala a rostlina Vám roste super! Ty kartáče většinou směřují za vodou. Nevím co je příčinou toho směru u Vás.


Kořeny jsou živé, jsem známý "sušič a nehnojič", obecně zalévám málo. Bydlím ve starém baráku, tedy zřejmě kořeny "hledají" zdroj vody. V začátcích, kdy mi vůbec nešly, mi nejvíc rad, které mi pomohly, poskytla právě Zdenka, substrát a míru zalévání jsem si samozřejmě musela vychytat sama (což musí učinit každý, protože podmínky nikdo nemáme totožné). :D


čtv 15. zář 2016 8:39:04
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5289
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
A tím už fakt končím. Abych si náhodou nevysloužila nějaké další nelichotivé přízvisko. Už jich mám nasbíraných několik


No prááávě tohle se mě moc nelíbilo pár úvah šlo už přes čáru ....
-------------
Taky jsem ráda že koukla Eva.J zase bude úplně jiná zkušenost. V těhlech kytkách se vůbec nevyznám nemám ani jednu, ale ráda se podívám jak to komu roste i kvete.


čtv 15. zář 2016 8:40:18
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
lipo píše:
EvaJ píše:
já se vrátím k tomu pěstování. Catasetum moc nepěstuji, mám jich asi jen pět, věnuji se jiným druhům. Můj způsob hlavně substrátu je odlišný od obou zmiňovaných. Pěstuji je pouze v hoblinách, celoročně na okně, moc si jich nevšímám a myslím, že jsou spokojené. Ve skleníku mi vůbec nešly, tam jsem pro ně v zimě měla příliš vysokou vlhkost a nízkou teplotu. Takže okna ideální a hobliny doporučuji (pozor, ne piliny !!), ale znám jiné pěstitele, kterým v hoblinách nerostly. Je to o vyzkoušení...

Záleží na tom, z jakého dřeva hobliny jsou, nebo to je jedno? Možná, že v hoblinách by Catasetum šlo i mně, :mrgreen:


přiznám se, že netuším, z jakého dřeva hobliny jsou. Pokud jsou z měkkého dřeva, je nutné je cca po roce, max. po dvou vyměnit. Ale je to na nich vidět. Používám je i na záchranu rostlin, které přišly o kořeny nebo je mají hodně poškozené. Vše je ale o zalévání. Hobliny namočím, vymačkám vodu a do vlhkých zasadím rostlinu do malého květináče, min. 14 dnů nechám být a nadále jen rosím na substrát. Používám průhledné květináče, kde je vidět, když kořeny začnou růst a nemusím šťourat dovnitř. Po prokořenění květináčku dále rosím substrát a cca jednou za 3-4 týdny ponořím a nechám celé nacucat vodou (samozřejmě jen květináč, ne celou rostlinu) . To ale záleží i na teplotě v místnosti, světelným podmínkám atd. Přes zimu v podstatě nezalévám, jen právě rosím substrát. U nových výhonů nerosím vůbec, dokud kořeny nemají dostatečnou délku. Ze začátku jsem jich pár ulila ...
Hobliny většinou vypadají zcela suché, ale uvnitř většinou vlhkost drží velmi dlouho. V začátcích jsme dávali do květináče špejli, kterou jsme kontrolovali, zda je substrát ještě vlhký nebo již vyschnul. Doporučuji, dobrá pomůcka.


čtv 15. zář 2016 8:46:33
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
Víte, nedá mi to, a přestože není asi moje myšlení na patřičné úrovni, zkusím to ještě jednou a naposled. Velkým obloukem se vrátím na začátek. Pan (paní) samamalo má zadní pahlízu bez kořenů a s malým výhonkem. Důraz kladu na to bez kořenů. Kartáčových, nekartáčových. Tak jsem se prostě jen pokusila sdělit mu, že existuje poměrně osvědčený způsob, který s takovými pahlízami umí zacházet, má vypracované postupy, jak takovou rostlinu udržet při životě a umožnit jí růst. A vytvářet další a další kořeny, kartáčové, nekartáčové, řezané, neřezané. Jenže my tu nepomáháme panu (paní) samamalo. My řešíme, kdo má jakou kytku, jak to dělá, ale neřešíme původní problém. A tenhle starý způsob to prostě nabízí a umí to. Jak svoji rostlinu bude samamalo pěstovat dál, je výsostně jeho rozhodnutí. A tím už fakt končím. Abych si náhodou nevysloužila nějaké další nelichotivé přízvisko. Už jich mám nasbíraných několik


Vzdávám se- máte úplnou pravdu, není co bych dodal nebo opravil :P
Přízviska mi vůbec nevadí, také už jsem nějaké schytal :P Jednak mohou vypovídat něco o mne a nebo o úrovni lidí co je napsali :lol: .
Každý kdo diskusi sledoval tak to zhodnotí vlastním rozumem. Přeji hezký den a slunce v duši :P :P .


čtv 15. zář 2016 10:47:54
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
EvaJ píše:
lipo píše:
EvaJ píše:
já se vrátím k tomu pěstování. Catasetum moc nepěstuji, mám jich asi jen pět, věnuji se jiným druhům. Můj způsob hlavně substrátu je odlišný od obou zmiňovaných. Pěstuji je pouze v hoblinách, celoročně na okně, moc si jich nevšímám a myslím, že jsou spokojené. Ve skleníku mi vůbec nešly, tam jsem pro ně v zimě měla příliš vysokou vlhkost a nízkou teplotu. Takže okna ideální a hobliny doporučuji (pozor, ne piliny !!), ale znám jiné pěstitele, kterým v hoblinách nerostly. Je to o vyzkoušení...

Záleží na tom, z jakého dřeva hobliny jsou, nebo to je jedno? Možná, že v hoblinách by Catasetum šlo i mně, :mrgreen:


přiznám se, že netuším, z jakého dřeva hobliny jsou. Pokud jsou z měkkého dřeva, je nutné je cca po roce, max. po dvou vyměnit. Ale je to na nich vidět. Používám je i na záchranu rostlin, které přišly o kořeny nebo je mají hodně poškozené. Vše je ale o zalévání. Hobliny namočím, vymačkám vodu a do vlhkých zasadím rostlinu do malého květináče, min. 14 dnů nechám být a nadále jen rosím na substrát. Používám průhledné květináče, kde je vidět, když kořeny začnou růst a nemusím šťourat dovnitř. Po prokořenění květináčku dále rosím substrát a cca jednou za 3-4 týdny ponořím a nechám celé nacucat vodou (samozřejmě jen květináč, ne celou rostlinu) . To ale záleží i na teplotě v místnosti, světelným podmínkám atd. Přes zimu v podstatě nezalévám, jen právě rosím substrát. U nových výhonů nerosím vůbec, dokud kořeny nemají dostatečnou délku. Ze začátku jsem jich pár ulila ...
Hobliny většinou vypadají zcela suché, ale uvnitř většinou vlhkost drží velmi dlouho. V začátcích jsme dávali do květináče špejli, kterou jsme kontrolovali, zda je substrát ještě vlhký nebo již vyschnul. Doporučuji, dobrá pomůcka.

Děkuji za obšírné vysvětlení a zkusím se v Letňanech po nějakém poohlédnout. Hoblin je v truhlárně habaděj. Špejli jsem na počátku pěstování taky praktikovala a nějak na ni pozapomněla. Jestli tomu rozumím, tam, kde začíná rašit výhon sucho a z druhé strany květníku porosit. Nebo přestat rosit úplně? Taky používáme plastové průhledné, něco dáváme do pálených s dírkama. Tam tedy vidět není, ale kořeny, co se tudy proderou, bývají moc pěkné. Jsem ráda, že ses ozvala. Eva


čtv 15. zář 2016 13:24:17
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
EvaJ: Souhlasím s Vámi. Způsobů jak a v čem Cataseta pěstovat bude více. Vy jste vychytala to co je důležité, proto máte krásnou zdravou rostlinu. Ten průhledný květináč je vždy velikou výhodou v tom, že je možno pozorovat kořeny. Na Vašem snímku je vidět, že hobliny zcela prosýchají což je u Cataset důležité( nedělá se zevnitř ani řasa ani mech). Když vidím, kolik kořenů má Vaše rostlina a jak trčí z květináče a kroutí se v podmisce, tak je vidět, že i bez "ustřihávání kořenů" v zimě roste perfektně. Pokud budete nadále pěstovat tímto způsobem tak Vám poroste jenom do krásy :P
Já jsem ale asi větší estét než je zdrávo a mám vysněno, že budu mít v ZZ trs, kdy pěstební košík nebude vůbec vidět a pahlízy budou vyrůstat z prostředku hnízda z bílých "kartáčových kořenů" - tak jak jsem to viděl v přírodě. Proto jsem dvě větší rostliny přesadil do mechových košíčků a doufám, že mi porostou i bez vizuální kontroly kořenů. To je pro mne vrchol estetiky u těchto rostlin, kterého chci dosáhnout :P .
Jinak jsem velkým obdivovatelem Cataset. Když jsem viděl co ty rostliny v přírodě vydrží. Třeba trs na Opuncii na plném sluníčku, při teplotách i přes padesát stupňů na slunci. Pod ním už jenom kaktusy a na troud suchá hlína- to asi mnoho rostlin nevydrží.
Kartáčové kořeny v takovém případě chytí tak možná akorát igelitový pytlík z nedaleké skládky, kterými je velká část Mexika posetá :lol: A kytka žije a nasadí i květní stvol. Asi jsem fakt na tu xerofitní vegetaci ujetý :lol:


čtv 15. zář 2016 13:31:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Lipo : Děkuji za obšírné vysvětlení a zkusím se v Letňanech po nějakém poohlédnout. Hoblin je v truhlárně habaděj. Špejli jsem na počátku pěstování taky praktikovala a nějak na ni pozapomněla. Jestli tomu rozumím, tam, kde začíná rašit výhon sucho a z druhé strany květníku porosit. Nebo přestat rosit úplně? Taky používáme plastové průhledné, něco dáváme do pálených s dírkama. Tam tedy vidět není, ale kořeny, co se tudy proderou, bývají moc pěkné. Jsem ráda, že ses ozvala. Eva[/quote]

--------------------------------
Evi, ano, přesně takto to dělám a u nového výhonu ze začátku nerosím vůbec. Prostě počkám. Velká pahlíza má pro ni živin dost.
Jinak se stále nejvíce věnuji svým oblíbeným Dendrobiím, hlavně sekci Calyptrochilus a Oxyglossum, což je naprosto jiný šálek kávy. :P


čtv 15. zář 2016 20:52:47
Profil ICQ

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Manžel má nějaká dendrobia, ale nemyslím, že by se jim v tom jeho hodně vlhkém skleníku dařilo nejlépe. A taky zasušit je nedokáže. Ale co já mu do toho budu kecat, stejně si nedá říct. Něco se mu někde zalíbí a nepřemýšlí, bude se to ke mně hodit? Už vím, že je nutná specializace podle pěstitelských podmínek a taky mít jen tolik kytek, kolik mi paměť v mém věku pojme. Ne jen názvy, ale co ty kytky chtějí. On nato taky přijde, snad. :lol:


pát 16. zář 2016 6:21:53
Profil

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Hmm, hobliny - to je zajímavý nápad. Teď ještě nějakou truhlárnu. Na cataseta by to mohlo být zajímavé a na zachraňování tuplem.
Ten rašeliník pod zachraňovanou kytkou vždycky najednou vyschne. A dost rychle.


pát 16. zář 2016 19:53:43
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Evě to v tom funguje naprosto skvěle, viděla jsem je na vlastní oči. Zkusila jsem to jednou a moc mi to nešlo, ale mně nejde moc ani pěstování v čistém rašeliníku. A v té době jsem měla i problém se sháněním vody, ten už odpadl, tak to možná zkusím znovu. Zanedlouho se uvidíme v Ládví, tak o tom ještě dáme řeč. Měly by mi přijít nějaké nové rostliny, tak se to možná bude hodit.


sob 17. zář 2016 9:40:59
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: