Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 07. črc 2024 17:00:33



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 634 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 64  Další
 Coelogyne cristata 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 29. dub 2010 21:07:05
Příspěvky: 375
Bydliště: okr. Uh. Hradiště
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Takže když tlačí květ, má se zalévat? Měla jsem pocit, že přes zimu se má zalévat jen tak, aby se nescvrkávaly pahlízy.Alespoň tak jsem to četla v chytré knížce, co mám.


ned 27. lis 2011 20:03:08
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Já nezalévám, ale také mi vůbec nevyschne substrát. Mám ho poměrně jemný.
Zalévat by se nemuselo, ale občas udržovat mírnou vlhkost.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 27. lis 2011 20:10:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Pro mě je pěstování tohoto druhu trochu záhadou. Předloni kvetla, loni ne a přitom se domnívám, že měla v obou letech stejné podmínky. Letos jsem v naději. Někdy mám pocit, že to nebude až tak o tom zalévání, ale možná o světle nebo ještě o něčem jiném.
Hezký den
Pavel


ned 27. lis 2011 22:01:35
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
pavelheger píše:
Pro mě je pěstování tohoto druhu trochu záhadou. Předloni kvetla, loni ne a přitom se domnívám, že měla v obou letech stejné podmínky. Letos jsem v naději. Někdy mám pocit, že to nebude až tak o tom zalévání, ale možná o světle nebo ještě o něčem jiném.
Hezký den
Pavel

V mém případě to světlem je, letos jsem ji měl na přímém slunci a poprvé po pěti letech konečně pokvete.

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 27. lis 2011 22:15:49
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Jo jo, světla chce taky dostatek.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 27. lis 2011 22:45:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 29. dub 2010 21:07:05
Příspěvky: 375
Bydliště: okr. Uh. Hradiště
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Tak si musím počkat, co se z toho výhonu vyvine. Jelikož letos statečně ulévám rostliny (což se mi nikdy nestávalo), tak raději zalévat nebudu. Vydržela to loni, vydrží to snat i letos...


stř 30. lis 2011 18:23:11
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek 
Nevím, co na ní je podivného.Kvete pravidelně, bohatě a nádherně přirůstá. Není to náhodou tím, že v tom hledáte přílišnou vědu? S konduktoměray a podobnými nesmysly? Je to skoro nezničitelná orchydea ale proboha chce klasiku a to podmínky!!! Proč asi šla
v době kdy nebylo ústřední topení, nebyl net? Byla dvojitá špaletová okna a takové kytky dnes neuděláte a proč? Příliš přemýšlíte a neposloucháte přírodu. Tři, květy jsou tak akorát na ukázku a záchranu zbytků rostlin. Silná rostlina vypadá jinak. Ale nikomu to neberu. i jeden kvítek je úspěch tam, kde to lámeme přes koleno. Kytkqa v pohodě ale kvete jinak. Mnjě zatím nasazuje ale takhle má vypadat rostlina, která je v pohodě.


Přílohy:
C. kristata.jpg
C. kristata.jpg [ 134.22 KiB | Zobrazeno 2227 krát ]
stř 30. lis 2011 22:18:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Teď si trochu protiřečíte. Není to tak dlouho, co jste podmínky v ohledu kvality rostlin nedával na první místo a hledal jste přílišnou vědu ve všelijakých preparátech a podivnostech, co na orchideje lejete. Zkuste prosím držet vkusnou a seriózní debatu. Myslím si, že je nás tu víc, kdo není na takové příspěvky dvakrát zvědavý.

Jsou tu tací pěstitelé, kteří se s touto rostlinou teprve seznamují a bohužel jiné podmínky, než plastová okna a ústřední topení, nemají. O to víc je zajímavé sledovat, co všechno tato rostlina vydrží a při jakých, byť nesmyslně se zdajících podmínkách, dokáže vykvést.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


stř 30. lis 2011 23:55:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Míro: ona je otázka, kdo z nás má takové silné rostliny jako Vy. Pokud budu mít skleník a rostlinu s 20ti pahlízami, dá se předpokládat, že pokvete, dokud neudělám nějakou zásadní pěstitelskou chybu. Pokud budu mít oddělek tří pahlíz na parapetu panelákového okna a on vykvete, byť jedinným květěm, budu skákat radostí do stropu a považuju to za velikej úspěch. Ta věda není v tom, jaké podmínky by rostliny měly mít. Věda je, jak docílit vhodných podmínek právě v dnešních pro nás lidi tak příjemných podmínkách. Bydlíme v paneláku a přestože netopíme, máme v obýváku teplo jak v pekárně. Díky plastovým oknům nám sem netáhne, ale na parapetu je stejný teplo jako v místnosti, takže opravdu často větrám. Po zavření oken se teplota brzy dostane pro rostliny nepříjemně vysoko a můžu začít větrat nanovo. Dokud jsme bydleli v posledním patře a měli ty starý skleněný dvojitý okna, s teplotou žádnej problém nebyl. Dokud jsem bydlela v rodinném domě a mohla chytat dešťovku, konduktometr jsem taky nepotřebovala. Ta doba už je ovšem pryč a tady v paneláku nachytám tak akorát kulový.
Určitě jste taky nějak začínal a pochybuju, že všechny rostlinky co jste si koupil, byly jak sám říkáte "vpohodě" a hned takhle krásně kvetly. Nechte nás prosím diskutovat o tom, jak ty naše mrzáčky dovést do pohody a k bohatému kvetení a nechte nás chlubit se jedinným květem. Myslím, že od toho tu forum máme.


čtv 01. pro 2011 0:29:37
Profil ICQ
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re:
Míra píše:
Nevím, co na ní je podivného.Kvete pravidelně, bohatě a nádherně přirůstá. Není to náhodou tím, že v tom hledáte přílišnou vědu? S konduktoměray a podobnými nesmysly? Je to skoro nezničitelná orchydea ale proboha chce klasiku a to podmínky!!! Proč asi šla
v době kdy nebylo ústřední topení, nebyl net? Byla dvojitá špaletová okna a takové kytky dnes neuděláte a proč? Příliš přemýšlíte a neposloucháte přírodu. Tři, květy jsou tak akorát na ukázku a záchranu zbytků rostlin. Silná rostlina vypadá jinak. Ale nikomu to neberu. i jeden kvítek je úspěch tam, kde to lámeme přes koleno. Kytkqa v pohodě ale kvete jinak. Mnjě zatím nasazuje ale takhle má vypadat rostlina, která je v pohodě.

Míro, musím s Vámi souhlasit. Pěstování C. cristata rozhodně není o konduktometru, je to bezpochyby, co se podmínek týká, velice plastický a odolný druh a jak už jsem zmínil ve svém původním příspěvku, její nakvétání je o podmínkách. Před pár lety jsem zaslechl rozhovor, kde bylo řečeno, že kdosi viděl C. cristata na lokalitě bláznivě růst a bohatě kvést v příkopu u cesty v mokrém mechu. Dále mne také každým rokem přátelsky vytáčí kolegyně z orchideaklubu, které tento druh rovněž pravidelně a bohatě kvete. Přitom ji pěstuje v cihlovém bytovém domě, takže v jejím případě se ani nedá mluvit o bůhví jakých teplotních poklesech nebo chladnu přes zimu. Tyto informace jistě nemohou sloužit k slepému následování, ale především k utvoření si představy o již zmíněné platicitě a přizpůsobivosti a také o tom, že s omezením zálivky či poklesu teplot přes zimu jako faktorů limitujících kvetení to nebude až tak horké.
Několik let jsem se snažil napodobit podmínky co se běžně uvádějí v návodech na pěstování, tedy letnit a přes zimu relativně sucho a chladno. O světle v průběhu letnění se toho zas až tak moc nepíše a když, tak určitě ne jako o limitujícím faktoru. Rovněž fotek přímo z lokalit, které by mohly napovědět, jak je to v přírodě, není na netu mnoho. Letos jsem rostlinu zavěsil na jižní stanu šeříku. Kytka narostla stejně jako jindy, ale na rozdíl od loňského roku snad i pokvete. Z toho usuzuji, že ono světlo především v období vyzrávání pahlíz, by mohlo být skutečně oním významným, ne-li dokonce limitujícím fatkorem. Takže přesně jak tvrdíte, žádná věda. Jen trochu sluníčka :mrgreen:
Co ale věda je (tedy alespoň pro mě), je najít ve Vašich příspěvcích nějakou opravdu přínosnou radu. Je dobré si uvědomit, že před většinou z nás máte dobrých 20-30 let náskok. Naše rostliny jsou přinejlepším několik málo let staré oddělky, navíc pěstované ve zcela odlišných podmínkách a tak je myslím pochopitelné, že jeden nebo pár květů je pro nás úspěch. Srovnávat přirozené podmínky, podmínky ve skleníku a podmínky v domech či bytech není docela dost dobře možné. Každé chce svoje. A my na to přijedeme s Vaší pomocí i bez ní.
Hezký den
Pavel


čtv 01. pro 2011 10:18:05
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 634 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 64  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: