Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 16. čer 2024 11:22:51



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 443 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 45  Další
 Tilandsie 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Tilandsie
Karlosi ..... dám pak určitě vědět, ikdyž si uvědomuji že se tu bavíme o době možná řádově jednoho roku...budu si to muset někam poznamenat :mrgreen: pokud se opylení zdaří, máš jej určitě zarezervovaný ;)
nedávno jsem vyséval tu T.caliginosa, myslím že to byly tvoje semena ... bohužel semena se ku mně dostala zřejmě dost pozdě anebo jsem něco zmršil, každopádně vzešlo bohužel jen pár rostlinek, ale aspoň něco.
Když jsem naposledy rosil T.tricholepis, která právě masově otvírá své tobolky, zahlédl jsem cosi !@#$%^&*ěrného zeleného na dvou špičkách odkvetlých lusků ... a koukám oni to malé semenáčky, zřejmě zůstalo pár semen na tobolce a samovolně vyklíčily, což díky frekvenci (nyní přes zimu max.2x týdně) s jakou rosím dospělou kytku je celkem s podivem, jak málo jim stačí.
Tak se teď koukám, kde všude po sbírce najdu další, protože jakmile obsah tobolky po prasknutí ihned neodeberu, větráček to udělá za mne a chmýří rozfoukává po všech kytkách dole ....něco je nalepeno na rosnatkách :lol: , ale na bromeliích by mohly mít šanci :roll:

bruk600... jo jo, vím jak to myslíš . Tilandsie pěstuji teprve třetím rokem, tudíž mám zatím jen chabé osobní zkušenosti. Znám ale původ všech jedinců, ty větší dvě rostliny dole jsou z dílny ing.Heřtuse, zakoupeny ve velikosti kolem 20cm - dnes mají asi 35cm. Ty dvě mladé umístěné na větvi nahoře, jsou již u mne vyrostlé odnože, které jsem oddělil ve velikosti asi 5-7cm, z nikdy nekvetoucí ale nedospělé matečnice mající kolem 20cm, již odumřela (možná ale šlo o jiný menší poddruh- je známo že caputmedusae se v přírodě vyskytuje ve více variantách, poddruzích- lišících se jak velikostí, tak mírou suchovzdornosti).
Máš pravdu, že když se odebere včas mladá odnož, tak silná matečnice většinou vytvoří další odnož (pozn.tuto metodu s úspěchem používám u Neoregelií i Catopsů), tohoto způsobu rychlého namnožení defacto využívají všechny pěstírny, které takto vegetativně množí ve velkém a nejen tillandsie.

Neodpustím si však malé zamyšlení nad několika možnými důvody předčasného vytvoření květenství, mám totiž tušení, že v mém případě (je stále řeč o dvou nedospělých rostlinách) není vše až tak úplně normální, ....ale jak říkáte, rád bych věřil, že ty mladé kvetou prostě proto, že na to mají. :mrgreen:
Nemůže být možných důvodů předčasného vytvoření květenství více ? např.:
1) nemohlo nastat v důsledku ovlivnění plynem, který se vytváří při zrání květenství (nevím, zda již v tomto stadiu se to děje?) a následně i plodů a stoupá od vzrostlých rostlin dole ??..... možná to rozebírám moc vědecky, ale faktem je , že mám v paměti řádky z knihy Z.Ježka, jenž varuje před takto uměle vyvolaným kvetením u nedozrálých jedinců plynem - např.etylenem, jenž je produkován zrajícím ovocem.
Trochu Off topic - tohoto se pokud vím hojně využívá v komerčním pěstitelství - za účelem většího efektu a tím lepšího prodeje, kdo by si také koupil nekvetoucí bromelii !
Stručně shrnuto - Otázka zní: protože se vlastně touto metodou, jistým způsobem poruší přirozený proces dospívání celé rostliny, nemůže být toto příčinou, že takto postižené rostliny již nemusí dát v budoucnu zdravé a "v takovém počtu" odnože, jaké by vytvořily plně vzrostlé, zdravé kytky. Rovněž tím pádem by mne zajímalo jaký podíl na budoucím vývoji rostliny, může mít předčasné oddělení od matečnice, kterého jsem se tehdy možná dopustil ...nenesou si ty rostlinky s sebou do budoucna jistý hendikep v tomto ohledu ? ... něco v tomto duchu jsem také již četl

2) nemůže být výsledkem např. také nekvalitní péče ve spolupůsobení nedostatečného osvitu během zimních měsíců ?. Vyčetl jsem rovněž, že působení dlouhodobě nedostatečných podmínek pro kvalitní růst může být jednou z hlavních příčin v následném zmenšování odnoží (i neoddělených od matečnice) v dalších přirůstajících generacích.....nejběžněji se cituje např. u tillandsií jako T. bulbosa, T.butzii a dalších.

Takže se nabízí diskuse ohledně toho, do jaké míry reaguje rostlina jen na základě podnětů vnějších vlivů (sucho- období dešťů, nedostatek či přemíra vlhkosti, změna délky dne u nás) a kdy do hry vstupují geneticky dané informace - jak moc mladá rostlina je schopna kvést, a s tím související kvalita a kvantita květenství.
Tomu odpovídá i momentální stav květenství- u starších rostlin se vytváří květ trojnásobně větvený, kdežto u mladých jen jednoduchý, nevětvený.

Jednoznačnou odpověď na toto téma by nám jistě dal ten, kdo navštívil krajiny výskytu těchto rostlin a mohl by poreferovat, zda v divočině viděl i nedospělce kvést, a tudíž zda jde o přirozený jev - hromadné nasazování na květ v určitou příhodnou roční dobu, které zvyšuje šance rostlin na opylení přirozenými opylovači, většinou jsou jimi kolibříci.

Co myslíte?


Přílohy:
P2011184.jpg
P2011184.jpg [ 94.04 KiB | Zobrazeno 3567 krát ]
P3071976.jpg
P3071976.jpg [ 106.75 KiB | Zobrazeno 3567 krát ]
stř 21. bře 2012 9:48:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. zář 2011 14:50:49
Příspěvky: 75
Bydliště: Plzeň-jih
Příspěvek Re: Tilandsie
No já si stále myslím, že nemůže nastat situace, kdy budou jen tak nedospělci kvést. O vybuzování bromélií ke květu vím, ale stejně vykvetou až už zralé. Prostě genetativní rozmnožování má v přírodě přednost. Je jasné, že relativně malá rostlinka udělá pouze jednu odnož, ale vím jistě, že při zlepšení podmínek i slabá odnož si dá sice na čas, ale ztrátu dožene. Já zas pro změnu tady mám už asi 10 let Tillandsia cyanea - kykatku, která už udělala 6 odnoží, byly dlouhé přes 40 cm a dovolím si tvrdit, že i dospělé a to vše bez květu.
http://bruk600.rajce.idnes.cz/epifitni_ ... dd_057.jpg -ty pod Vriseou splendens už zkrácené o suchý kmínek
Taky tu mám už několik let zdánlivě dospělé 3x Tillansia brachycaulos (alespoň si myslím - bez květu zatím nevím jistě) http://bruk600.rajce.idnes.cz/tillansie ... dd_107.jpg
a květu se nějak nemůžu dočkat. U těchto rostlinek začínám uvažovat o tom "švindlu" se zrajícím jablkem.

Ty semenáčky to je moc pěkné, jak už jsem psal výše, tak ze semen se mi zatím nic nepovedlo naklíčit. Pokud to jde tak snadno, tak to mi hlava nebere.


stř 21. bře 2012 19:31:27
Profil

Registrován: stř 28. zář 2011 14:50:49
Příspěvky: 75
Bydliště: Plzeň-jih
Příspěvek Re: Tilandsie
Příloha:
26.3.2012 047.JPG
26.3.2012 047.JPG [ 186.63 KiB | Zobrazeno 3493 krát ]
Příloha:
26.3.2012 038.JPG
26.3.2012 038.JPG [ 189.55 KiB | Zobrazeno 3493 krát ]
Příloha:
26.3.2012 035.JPG
26.3.2012 035.JPG [ 182.5 KiB | Zobrazeno 3493 krát ]
Tak mi poprvé po letech vykvetla T. tectorum, tak se trochu pochlubím. Už dlouho se připravuje T. straminea, ale zatím jen klas.


pon 26. bře 2012 9:44:10
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Tilandsie
tectorum je nádherná. Určitě jedna z nejhezčích.
Hezký den
Pavel


pon 26. bře 2012 9:51:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Tilandsie
Jak velká je ta růžice? Já abych věděl, jak dlouho to bude trvat té mé. Je nádherná.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 26. bře 2012 10:52:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Tilandsie
Jardo, v tomto případě Ti asi velikost růžice nepomůže. Je mnoho typů, které se od sebe liší právě velikostí růžice ;)
Hezký den
Pavel


pon 26. bře 2012 10:58:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Tilandsie
Tectorum má víc typů? :o :o :o

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 26. bře 2012 20:01:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Tilandsie
http://www.fcbs.org/pictures.htm
Tectorum je taky moje oblíbená


pon 26. bře 2012 20:50:00
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Tilandsie
Taky jsem myslela, že je jen jedna a podle stáří veliká, mám tři obří. A jsou opravdu nádherné


pon 26. bře 2012 20:57:19
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Tilandsie
No, tak to mě překvapilo. Bohužel s jistotou nemůžu říct, jakou variantu mám. :lol: :lol: :lol:

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 26. bře 2012 21:20:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 443 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 45  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: