Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 07. črc 2024 13:59:07



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 Množení zajímavých a vzácných rostlin 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Množení zajímavých a vzácných rostlin
Chtěl bych vybídnout ty kteří mají zájem se zapojit do množení zajímavých a vzácných rostlin. Je to celkem snadná záležitost. Nesmíte ale od toho očekávat žádný větší finanční efekt. Většina zde vypěstovaných rostlin bude o polovinu dražší než když je koupíte z oblastí kde se nemusí topit nebo svítit.
Získáte ale slušný základ pro výměnu když si nějaký rok počkáte. Vím , že se dnes dá koupit skoro všechno ale opravdu mnoho rostlin které nikdo třeba v této době nemnoží a nebo se kupují s obtížemi mimo Evropu a celkem draho. To už záleží na každém z Vás co se vám líbí a co budete
považovat za atraktivní pro výměnu nebo třeba i na prodej. Bylo by špatné
kdyby nás postarší kteří pomalu končí s pěstováním nikdo nenahradil.
Přemýšlejte o tom při nákupu rostlin ze zahraničí. Mnohdy je to dobrá příležitost pro nákup atraktivních přírodních druhů.


pát 19. úno 2010 20:15:26
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
Určitě bych se i rád zapojil :-) Už mám pár zkušeností se zasláním flašek s malými rostlinkami. Bohužel zatím velké úspěchy nebyly :-/ Ale je pravda, že prakticky jen tímto způsobem se dá z dalekého zahraničí dovézt různé druhy orchidejí, aniž by nebyly za potřebí různé vývozní a dovozní dokumenty. Jaké máte zkušenosti Vy?

_________________
Nic není nemožné.


sob 20. úno 2010 23:50:06
Profil

Registrován: ned 20. pro 2009 0:07:40
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
Vskutku bych se zapojil i já, od podzima steriluji zkumavky - něco už mi i roste. Nastudoval jsem u LabFlyTrap.com jenže masožravky ku orchidejím mám 5:60 a ostaní TissueCulture orchidejové weby jsou v angličtině a tam dochází k trapným přehmatům kvůlivá nepřesnému překladu. Jako začátečník bych uvítal kdyby i další tuzemští TC mágové se krom angličtiny i v rodném jazyku snažili dobsáhnout světovosti.


pon 22. úno 2010 17:52:51
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
Nejsem proti, můžeme zde probrat zásadní postupy které jsou lety osvědčené. Vyžaduje to jen chuť něco dělat navíc o proti ostatním pěstitelům. Nákup rostlin ve flaškách je nejlevnější nákup ale musíte to umět. Aby jste mohli rostliny z flašek dopěstovat potřebujete zkušenosti které nejlevněji získáte vlastní "výrobou" flašek. Potom už ztráty v desítkách rostlin se vám budou zdát zanedbatelné. To samé si však nemůžete dovolit
u rostlin koupených za desítky ba stovky dolarů. první co můžete udělat je
zkušebně opylit první květy. Čas běží a nyní je doba kvetení tak je příležitost něco udělat. Nezačínejte Phalaenopsisy. Jednak jsou některé
rostliny dost obtížně selfovantelné. Pokud máte přírodní druhy která by stály
za množení tak opylujte. Pokud máte jen Phal. a chcete něco udělat zkuste selfnout pro svou potřebu cokoliv. Můžete udělat i křížení ale hlavně si vše pište. Dobu opylení (22.2.2010 třeba) . Co jsem opylil(a) co s čím.
Phal bílý x růžový není to pravé ořechové ale na začátek to stačí.
Opylujeme jen květy na zdravých rostlinách dobře prokořeněných .Hodně květů vytvoří semeník který předčasně praskne a zjistíte, že je naprosto prázdný bez semen. Na rostlině neopylujte víc jak tři květy.


pon 22. úno 2010 18:54:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
pokvetou mi paphiopedilum, sice hybridy, ale docela pěkné. Můžu to zkusit na nich ? Není to pro začátek složitá kytka ?


pon 22. úno 2010 20:31:58
Profil ICQ

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
Mě pokvete taky jeden hybridek a taky bych to chtěla zkusit.Kdysi jsem zkoušela jen tak opylovat phal,ale květ opadl.Chtěla bych se zeptat,kdy je čas opylovat,hned jak se květ otevře,nebo kdy?Děkuju :P


pon 22. úno 2010 21:12:33
Profil

Registrován: ned 20. pro 2009 0:07:40
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
Výborně, to jsou slova do pranice. Takže k samotnému opilení:
Obrázek
Phlaenopsisů je všude nejvíc, takže na obrázku odloupneme anther cap, pod ním jsou dvě kuličky pollinia, která je třeba nacpat do díry druhého květu (samičky) zvoucí se stigma, aby vyklíčená pilová zrnka dosáhla přes stigma channel do kýženého ovaru kde se nám začnou vyvíjet semínka.
Ještě několik poznámek ad 1) odebereme-li z květu pollinia, obvykle rychle uvadne - pokud je květ současně samičkou, může uvadnout dříve než dopadne opilení (např u mého dendrobia) je třeba počítat s tím že máme-li na dendrobiu po dlouhé době jeden květ, druhý den po odběru nám ho bude líto. Překvapivě nadějně vypadají semeníky na ASCD. Udomchai beuty k opilení jsem použil dva květy na téže rostlině. ad2) zřejmě bude hrát nemalou roli nalézt vhodnou dobu po rozkvětu kdy přistoupíme k opilení, aby byl pyl a stigma dostatečně zralé a není jasné podle čeho to poznat. Ad 3) zrání semen je dlouhodobá záležitost něco jsem našel zde: http://members.iinet.net.au/~barryg/SPECIES.htm ad 4) Kdy semeníky sklidit, ještě zelené - dobře se sterilují nebo úplně zralé dají se sít po částek (lze část poslat kamarádovi) hůře lze najít kompromis mezi kontaminacemi a smrtí v sterilizačním roztoku.

Evidence rostlin jsem pořešil nákupem fotoalba a plastových samolepek, samolepky jsem potiskl na laserové tiskárně číselnou řadou vždy po tuctu stejných. stejné číslo lepím na kytykáč, fotografii kterou šoupnu do alba spolu s papírem na poznámky a zbytkem čísel. Pokud rozsadím nalepím nové samolepky na nové kytykáče, pokud opyluji lepím dvě samolepky na nový papír + další nové (pro každý květ) na poznámky kde samozřejmě poznamenám datum případně umělecký záměr. Čím více detailů tím lépe protože detailně popsaný neúspěch má značnou informační hodnotu.

Tak a nyní bude doufám následovat smršť připomínek a nápadů, jo a pro EvuJ jěště obrázek Obrázek
a dnes končím potřebuju ještě přepasážovat pár falaňáků, tak hoj.


pon 22. úno 2010 21:15:07
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 24. srp 2009 13:33:18
Příspěvky: 269
Bydliště: BRNO
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
díky moc !!!


pon 22. úno 2010 21:26:19
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
ivag píše:
díky moc !!!

taky se přidávám - díky !


pon 22. úno 2010 21:29:05
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Množení zajímavých a vzácných rostlin
pro hyblm:

Vyčerpávající informace! Moc díky a myslím, že hned zítra vyzkouším na phalech. Jen ještě jedna věc - jsem opravdu začátečník. Kde mohu sehnat sterilizační roztok o kterém píšete?

_________________
Nic není nemožné.


pon 22. úno 2010 21:48:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron