Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 26. zář 2024 6:43:45



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
 Osvětlení vitríny 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Nechci se motat do osvětlení. Kdysi jsem přisvětloval Cymbidiím hlavně abych prodloužil den. Dnes nepřisvětluji vůbec a výsledky jsou obdobné, pokud se sladí i to ostatní. Upozorňuji, že vše se odehrává ve skleníku. Jinak okolo roku 1980 byla hrozná móda vitrín, protože v té době bylo málo informací o pěstování. Přesně jak tady mnozí z Vás píší, přišlo se o moc rostlin a u nás nebyly například potřebné zářivky, tak se to vozilo všechno z NDR, kde to kupodivu byla běžná věc. Tehdy jsem byl i v Orchidea klubu Brno a stýkal se samozřejmě s nadšenci z celé republiky. Mnoho z nich mělo vitríny také, popisovali všechno možné a nakonec spoustu z nich od vitrín upustilo a začali pěstovat na okeních parapetech. Musím říci, že tehdy ty parapety měly daleko lepší výsledky než celé vitríny, které byly velice drahé. Ono to opravdu není jen o světle ale o kombinaci všech podmínek. Na této diskusi jsem popisoval, jak se optimální světlo dá určit pomocí foťáku a naprosto to stačí. Po mnoha letech zkušeností vím, že se rostliny dokáží v mnohém přizpůsobit ale ty nové podmínky musí být vyvážené po všech směrech a potom rostlina tolik nestrádá. Mnohdy si dokonce posune dobu květů do období, které je již optimální a běžně v tu dobu nekvete. To, že tady kolega píše o sledování rostliny je také pravda, protože nedostatek světla se dá zjisit velice rychle. Já si myslím, že kdo chce cokoliv pěstovat na věděckém podkladě, ať si to dělá, je to jen a jen jeho věc. Chce utrácet peníze za drahé přístroje a má z toho pocit, že tím vytvoří to perfektní prostředí nechme ho ať si to myslí. Každý si to dělejme po svém a když sem někdo dá výsledek práce, nehaňme to ať si sem píše i to, co se nám nelíbí. Já nepoužívám žádné měřáky ani na hnojiva a nemám problém. Druhý si myslí, že bez konduktoměru je to sebevražda. Každý jsme jiný a berme to tak. V mnoha příspěvcích se tady začíná objevovat ponorková nemoc ustící v poněkud zvláštní reakce jak čtenářů, tak píšících. Zkusme se zase věnovat tomu podstatnému což jsou kytky. A jak úspěchu kdo dosáhne je přece jeho věc a pokud to zveřejní, není nutné to komentovat byť se to rozchází s naší představou. A hlavně, každý si musí vše zjistit sám. Každý prostor je naprosto odlišný a aplikace zkušeností někoho jiného nemusí nutně přinášet úspěch.


úte 13. zář 2011 10:53:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
kajmii píše:
radzak píše:
Lucko a není to spíš ve výběru rostlin? Jestli tam máš například L. liliputanu, tak ta tam rozhodně nepokvete. Dend. cuthbertsonii je do bytových podmínek také vysoká laťka. Měla bys volit rostliny s nároky odpovídající tvým podmínkám.

Radku to už ted vim taky a proto si myslím, že už jenom proto by ta měření mohla mít smysl, aby ostatní nezabili zbytečně tolik kytek jako já v době kdy jsem si myslela, že mám na cokoliv, protože jsem si pod zde uvedenýmu pojmy neuměla nic představit. Měřák mám proto, abych diagnostikovala jaký teda konkrétně mám podmínky a do toho dál kupovala rostliny. Není mi jasný podle čeho si ty kytky mám teda vybírat, když měřák se tu nikomu nezdá. Já to stylem "mám tu světlo stíněný balkonem pod úhlem x stupnů, to tam asi můžu dát to a to..." neumim. Vůbec mi není příjemný jakým směrem se diskuse ubírá a je mi skutečně líto, že jsem chtěla vůbec o něčem diskutovat. Téměř každej, kdo si tu chtěl zakládat vitrínu se zajímal o světlo. Většina rad je typu "kupte si zářivku tu a tu od té a té značky a mělo by to stačit" . Když člověk chtěl jinou značku. jinej typ, vzdálenost, rozměr....cokoliv...byl namydlenej, protože krom watáže a spektra se téměř nic jinýho nedozvěděl. Navíc názory jsou hodně odlišný. Chtěla jsem přinést konkrétní čísla, protože kdybych je tenkrát měla já, neměla bych tu hromadu žárovek a zářivek, který sice stály spoustu peněz, ale k ničemu nejsou. Chtěla jsem jen ulehčit cestu dalším, kteří si neví rady a chtějí si to nějak usnadnit byť jen otázku svícení a chtěla jsem pomoct mejm rostlinám. Toť vše. Zjevně jsem si to měla nechat pro sebe.
Když se tu bavíme o konkrétních koncentracích hnojiva, typech substrátu a vodivostech, proč bychom se nemohli bavit o konkrétních hodnotách světla? Vůbec nechápu takovej pohled na věc, vždyt to je jeden z nejdůležitějšíh aspektů pěstování nejen orchidejí, tak proč to v tolika lidech tady vyvolává takový negativní reakce? Nechápu, ale to je můj problém.

Lucko, neber si to tak osobně. O něčem diskutujeme a každý tady řekne svůj názor. Já osobně si myslím, že některé diskuse jsou k ničemu, ale je to zase jen můj názor. Pro jiného hodnotu mají. Měření intenzity osvětlení je v praxi údajně dost problematické, tak si myslím, že konkrétní hodnoty pravděpodobně neodpovídají skutečnosti. Lepší je pozorovat rostliny jak na osvětlení reagují (tmavý list, dlouživý růst, absence kvetení atd.). Při nákupu nějakého zdroje osvětlení bych se asi spokojil s konkrétními hodnotami u něj uvedenými a spoléhal na to, že výrobce neklame. Před výběrem rostlin bych zhodnotil podmínky ve vitrině a podle toho postupoval při nákupu. Pokud je umístěna v bytě, tak patrně půjde o druhy jednak drobnější vzhledem k místu a podle podmínek stínomilné, teplomilné a náročnější na vlhkost. Tím je výběr dost omezený, ale rozhodně zajišťuje lepší výsledky, než koupě rostlin se zcela odlišnými nároky, byť atraktivních.
V žádném případě jsem se tě nechtěl nějak dotknout. Svou radu jsem myslel upřímně :P

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. zář 2011 11:49:15
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Míra píše:
Nechci se motat do osvětlení. Kdysi jsem přisvětloval Cymbidiím hlavně abych prodloužil den. Dnes nepřisvětluji vůbec a výsledky jsou obdobné, pokud se sladí i to ostatní. Upozorňuji, že vše se odehrává ve skleníku. Jinak okolo roku 1980 byla hrozná móda vitrín, protože v té době bylo málo informací o pěstování. Přesně jak tady mnozí z Vás píší, přišlo se o moc rostlin a u nás nebyly například potřebné zářivky, tak se to vozilo všechno z NDR, kde to kupodivu byla běžná věc. Tehdy jsem byl i v Orchidea klubu Brno a stýkal se samozřejmě s nadšenci z celé republiky. Mnoho z nich mělo vitríny také, popisovali všechno možné a nakonec spoustu z nich od vitrín upustilo a začali pěstovat na okeních parapetech. Musím říci, že tehdy ty parapety měly daleko lepší výsledky než celé vitríny, které byly velice drahé. Ono to opravdu není jen o světle ale o kombinaci všech podmínek. Na této diskusi jsem popisoval, jak se optimální světlo dá určit pomocí foťáku a naprosto to stačí. Po mnoha letech zkušeností vím, že se rostliny dokáží v mnohém přizpůsobit ale ty nové podmínky musí být vyvážené po všech směrech a potom rostlina tolik nestrádá. Mnohdy si dokonce posune dobu květů do období, které je již optimální a běžně v tu dobu nekvete. To, že tady kolega píše o sledování rostliny je také pravda, protože nedostatek světla se dá zjisit velice rychle. Já si myslím, že kdo chce cokoliv pěstovat na věděckém podkladě, ať si to dělá, je to jen a jen jeho věc. Chce utrácet peníze za drahé přístroje a má z toho pocit, že tím vytvoří to perfektní prostředí nechme ho ať si to myslí. Každý si to dělejme po svém a když sem někdo dá výsledek práce, nehaňme to ať si sem píše i to, co se nám nelíbí. Já nepoužívám žádné měřáky ani na hnojiva a nemám problém. Druhý si myslí, že bez konduktoměru je to sebevražda. Každý jsme jiný a berme to tak. V mnoha příspěvcích se tady začíná objevovat ponorková nemoc ustící v poněkud zvláštní reakce jak čtenářů, tak píšících. Zkusme se zase věnovat tomu podstatnému což jsou kytky. A jak úspěchu kdo dosáhne je přece jeho věc a pokud to zveřejní, není nutné to komentovat byť se to rozchází s naší představou. A hlavně, každý si musí vše zjistit sám. Každý prostor je naprosto odlišný a aplikace zkušeností někoho jiného nemusí nutně přinášet úspěch.

Naprosto s tím souhlasím.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. zář 2011 11:54:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 09. čer 2011 23:09:42
Příspěvky: 85
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Tady jsem objevila zajímavou stránku ohledně osvětlení pro růst rostlin, cena je poněkud vyšší, ale pokud to uspoří energii...... :idea: :shock: .
Jinak se mi líbí, jak Kajmii bádá a snaží se vypátrat optimální podmínky a navíc si to nenechává pro sebe i za cenu, že přizná, že nerozumí všemu...takže za sebe fandím ;).
Jejda ještě ten odkaz: http://www.zarovkyled.eu/index.php?main ... 20a&page=2


úte 13. zář 2011 16:11:36
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Lucko, tady jsem namátkou vypsal některé rody, ze kterých by se určitě dalo vybrat spousta krásných druhů do tvých podmínek: Aerangis, Bulbophyllum, Ceratostylis, Coelogyne, Comparetia, Gongora, Macroclinium, Masdevallia, Maxillaria, Meiracyllium, Miltonia, Oncidium, Ornitocephallus, Paphiopedilum, Phalaenopsis, Kingidium, Pleurothallis, Promenea, Rodriguezia, Stelis, Tolumnia, Trichocentrum, Trias, Warmingia...

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. zář 2011 16:19:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
radzak píše:
Lucko, tady jsem namátkou vypsal některé rody, ze kterých by se určitě dalo vybrat spousta krásných druhů do tvých podmínek: Aerangis, Bulbophyllum, Ceratostylis, Coelogyne, Comparetia, Gongora, Macroclinium, Masdevallia, Maxillaria, Meiracyllium, Miltonia, Oncidium, Ornitocephallus, Paphiopedilum, Phalaenopsis, Kingidium, Pleurothallis, Promenea, Rodriguezia, Stelis, Tolumnia, Trichocentrum, Trias, Warmingia...

Děkuju ;)


úte 13. zář 2011 16:38:51
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Luxmetr je užitečný. To rozčarování mne nepřekvapuje. Je prostě dobré o tom něco vědět. ;) Každopádně ty hodnoty v knihách, často hodně vysoké, jsou brány jako hodnoty přirozeného- denního světla. Užitečné hlavně jako limitní, na nastavení stínění. Pro umělé osvětlení jsou takřka nepoužitelné.
Vždy je třeba posuzovat o jaký zdroj, nebo zdroje, rozložení, světla se jedná.
Psal jsem tu na tohle téma už dost. Nejjednodušší je prostě zpočátat waty na velikost plochy, eventuelně množství rostlin. Tedy alespoň 100w/m2.
Já měřím takovým udělátkem, o přesnosti měření nejsem přesvědčen. Hodnoty přímo na zářivce mi to ukazovalo nad 10 000lux podle typu žářivky. Rozdíl bude asi dán nepřesností mého zařízení.
V případě použití zářivek mohou být hodnoty na rostlinách nižší, než u ostatních zdrojů. To je způsobeno velkým ůhlem ozáření. Zářivka má sice malou intenzitu, ale je dlouhá, osvětluje rostlinu z více stran. U bodových zdrojů- výbojek jsou třeba hodnoty trochu vyšší. Pokud tedy není těchto výbojek vhodně rozmístěno víc. Pro názorné vysvětlení- při použití jedné výbojky měření (namířeno k výbojce) ukáže na rostlině 5000luxů. Po přidání druhé ,stejné výbojky asi metr od sebe měření (namířeno ať na jednu, nebo druhou) ukáže zase 5000luxů. Tedy rostlině je to jedno? Rozhodně ne. Rostlina je osvětlena ze dvou stran a reaguje jako na dvojnásobek světla. Proto čím více zdrojů světla, tím může být hodnota měření jednoho zdroje nižší. Pro rostliny je vždy vhodné osvětlení z více stran. Další faktor je doba osvětlení. Pokud jsme schopni svítit déle, zase je to efektivnější. (10, nebo 12 h bezva, i dýl)
Z těchto důvodů není možné jednoduše stanovit hodnoty umělého osvětlení. Řídím se ale tím, že pokud hodnota neklesá pod 2000lux , není to problém ani pro náročnější rostliny. Zvyšovat hodnotu nad 5000lux nepovažuji už za efektivní ani u náročných rostlin. Pokud je tedy doba osvitu těch 10h. To jen tak orientačně. Má měření moc přesná nebudou a je potřeba vzít v potaz zmíněné faktory, i jiné, to už tu psát nebudu.


úte 13. zář 2011 18:58:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Mílo děkuju mockrát. Přesně tohle je perfektní a rozsáhlá odpověď na mojí některými nepochopenou otázku a moc mi pomohla :)


úte 13. zář 2011 19:05:24
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Fuj to jsem si oddychla myslela jsem už ,že tyhle různý "hejblátka" budou k ničemu.No já jsem ráda že nakonec Kajmii vydržela a něco jsem se dozvěděla.Opakování nezaškodí a pokaždý to může být vysvětleno trošku jinak . ;)


úte 13. zář 2011 19:35:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7496
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Dík za odpověď. Příspěvek do diskuse, zajímavé.


úte 13. zář 2011 20:04:57
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: