Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 21:07:40



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 83, 84, 85, 86, 87  Další
 Zimní zahrada 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Zimní zahrada
drroman píše:
Do volného prostoru ne, do vitríny je použitelný prakticky jakýkoliv mlhovač. Používám v lednici, spouším hyrostatem. Mám nastaveno 77% s 10 hysterezi. Výstup mlhovače jde přímo k větráku,který to rozhání v prostoru. Někdo používá taak,že třeba 2x denně nechá foukat mhu do vitriny a dost. Samozřejmě v noci a po zálivce je vlhkost větší. Starší video této hračky mám na FBhttps://www.facebook.com/roman.drroman/videos/vb.100000164180134/2208181442530640/?type=3. Zvlhčovač mám koupený klasicky v elektru s nádržkou na 4l vody, vydží mi to cca 3-5 dnů podle toho jak často spíná lednice aby udržela těch 18,5°C ve dne.

No jo, ono nejvíce záleží na tom, co člověk pěstuje. U takhle specializované sbírky je určitá výhoda v tom, že skoro vše chce prakticky stejné podmínky a navíc to nezabírá moc místa.
U mne je to naprostá ukázka neukázněnosti co se orchidejí týče. Pořídil jsem si co mne zaujalo. Cataseta, Vandy, Masdeválka ap. Do toho Kapradí, Vánoční hvězda, Citrus, ap. Vše na několika metrech kubických vzduchu. Každé chce něco jiného a tak se to dá trochu skloubit pouze individuální péčí.
Ráno, když samostatně kytky pokropím je vlhkost 100%. Přes den jak se zvedá teplota tak klesne až na 60%. K večeru vše otevřu a vlhkost klesne i na 40%. Pak ale nastává noční ochlazení s vlhkostí až 70%. Vše se takto denně opakuje-tedy ve vegetaci. Do toho větráky v kombinaci s otevíráním oken na noc. Při zautomatizování a víceméně podobných podmínkách pro všechno by mi tak 1/3 kytek haprovala. Např když rosím tak Vánoční hvězdu přikrývám geotextilií aby se nenavlhčila, protože pak jí flekatí okraje listí ap., :). Zatím mne baví se o ty kytky starat a denně je několikrát pozorovat :)


úte 18. čer 2019 7:32:43
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Příloha:
P1330794.JPG
P1330794.JPG [ 151.75 KiB | Zobrazeno 4652 krát ]
Příloha:
P1330797.JPG
P1330797.JPG [ 146.88 KiB | Zobrazeno 4652 krát ]
ZZ se již u mne docela zahustila. Další druhy si budu moci pořídit pouze až se něčeho zbavím, jinak by již rostliny začaly strádat.


pát 28. čer 2019 15:21:19
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Skoro prázdná ZZ.


pát 28. čer 2019 15:31:13
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Zimní zahrada
virens píše:
Skoro prázdná ZZ.

V mém pojetí plná tak akorát :) . Akorát abych se ke každé kytičce dostal, aby okolo ní krásně proudil vzduch, abych se mohl s každou pokochat. Většina druhů co pěstuji potřebuje hodně světla a také proudění vzduchu okolo. Nikoli aby musela bojovat o každou píď prostoru v přítmí a trpěla.
Viděl jsem sbírky kde u země byla skoro tma. Rostlin spousta, některé uschlé protože u nich nebyla žádná mlžná tryska, některé ulité protože byly pod tryskou :cry: . To určitě není můj vzor. Dělám orchideje pro zábavu, nic neprodávám a je mi úplně jedno kolik toho napěstuji. Ze světa orchidejí jsem si vybral pouze malý zlomek toho pro mne nejhezčího a to chci mít v dobré kvalitě ke svým časovým možnostem.
Navíc ty kytky ještě rostou a tak mám spíše obavu že za nějaký čas bude v mém pojetí přeplněná :)
Jak se ale říká "Proti gustu žádný dišputát" :D


pát 28. čer 2019 16:11:44
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Nedávno jsem se svým kamarádem vedl debatu na téma jak plná má být ZZ kytkami aby se jim tam co nejlépe dařilo. Došli jsme k závěru že existuje něco jako "optimum hustoty" které se ale musí odpozorovat pro danou ZZ a skladbu rostlin. Pokud je kytek málo tak si nevytvoří dostatečné mikroklima, zahrada je přesvětlená a přehřívá se a kytky rostou o něco hůře. Pokud je kytek mnoho tak je mezi nimi snížený pohyb vzduchu, světlo na ně dopadá jen z jistého směru a ještě mnohdy málo. Takové rostliny pak také hůře rostou a jsou u nich větší ztráty. Člověk se musí prostě rozhodnout jestli dá přednost kvalitě a nebo kvantitě.
Vždyť i u plodin se doporučuje určitá vzdálenost setí, pikýrování se provádí také za účelem optimalizace vzdáleností ap.


stř 07. srp 2019 11:06:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Mila.J píše:
Co postřikuji i ve skleníku (ne densu), je tam vyšší vzdušná vlhkost , kvetou i vytáhlé části mimo podložku. Kvetou úplně všechny. S nižší vlhkostí části mimo podložku někdy stagnovaly.


Mílo vracím se k té vlhkosti. Nějaký tipy mám ,ale stejně zajímá mě jak vlhkost zvyšuješ. ;) Každá zkušenost dobrá.


čtv 02. led 2020 15:29:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Zimní zahrada
To si děláte prču ne? Zalévám 1x za dva až tři týdny, a protože nejde skleník v této době větrat, takže po zálivce tam je cca 100% vlhkosti a během těch tří týdnů to poklesne tak k 75%. Ventilátory jedou jako blázen aby nezačala bujet plíseň či hniloby a Vy chcete ještě zvyšovat vlhkost? A to v žádném případě rostliny nemáčím ale opravdu jen z konvičky zaliju do květináče, kde voda proteče ale ta samozřejmě dopadne na písčitou zem, odkud se voda také odpařuje. ;)


čtv 02. led 2020 18:07:46
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Míra píše:
To si děláte prču ne?



Prču si nedělám v žádným případě. Každý den chvilku větrám horními okny nebo dveřmi. Horním oknem už samozřejmě ne když mrzne. Taky nemám Míro tolik kytek jak ty tak odpar ze substrátu je menší. A do nedávna jsem neměla Stanhopeje v rašeliníku. 100% vlhkost jako dřív když byly v rašeliníku+kůra -to jsem už neměla. Až teď mě jeden známý sehnal rašeliník pro všechny Stanhopeje snad to bude z vlhkostí lepší.


čtv 02. led 2020 21:19:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Nějakou dobu postřikuji i ve skleníku (trysky). Dost rostlin si polepšilo. Celkem to funguje na květináčích. Postřikování zavěšených moc dobře nejde , svislé plochy jsou prostě pro trysky problém. Tedy densa má jen trochu vyšší vzdušnou vlhkost. Pravda, i častější zálivku. Květináčů teď zalévám míň, trysky je přizalijí, tak poctivěji zalévám zavěšené. Je ale vidět, že i vyšší vzdušná vlhkost pomáhá. Líp rostou kořeny, kvetou rostliny, co dřív nekvetly. Některé navázané prostě do sucha nekoření. 100% jsem neměl nikdy. Podstatný faktor je svícení. Topím zejména světly. Výbojky vždy vše vysuší.
Ty mlhovače za nic nestojí, měl jsem jich dřív několik. Efektivita minimální.


čtv 02. led 2020 22:27:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Byla jsem nedávno i Béďi ty trysky jsem viděla. Máte to fakt vymakaný až k neuvěření. Ještě píšeš že máš výbojky už nezkoušíš ledky? S tím ses dost zabýval.


pát 03. led 2020 9:33:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 83, 84, 85, 86, 87  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron