Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 30. čer 2024 21:21:49



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 39  Další
 Navazování na kůru 
Autor Zpráva

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Romane, to je suprová sbírka, přesně tyhle rody mě taky zajímají. Jak řešíš v bytě zimní poklesy? Nebo neřešíš?


ned 27. črc 2014 11:58:08
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Pokud jde o rašeliník. Postupně jsem přišel na to, že se nehodí ani jako podložka, ani jako komponent substrátů pro epifyty. Pokud chcete krásné kořeny, tak podkládejte něčím jiným, nebo rašeliník používejte jen dočasně, či v tenoučké vrstvičce, neboť se poměrně rychle znehodnocuje. Asi nejfajnovější z ČR zdrojů je osladič....ale kdo ho má že? Buchty rašeliníku, připláclé pod kořeny jsou zároveň retardantem jejich růstu. Ano, zpočátku má rašeliník viditeně pozitivní vliv na růt kořenů nových, ale vlhkost, kterou sphagnum zadržuje, snižuje životnost kořenů a zpomauje jejich růst. Postupně též klesá funkčnost kořenů a kořeny, i když ve vlhku, prostě nedokáží kvalitně zásobovat kytku vodou. Toto ovšem platí i při parapetové kultuře! Nejednou jsem byl svědkem toho, jak se rostlině ulevilo, když jsem rašeliník odstranil a pozoroval pak růst zdravých kořenů. U kůrových epifytů platí, že zdravý kořen je ten, který rychle osychá a před další zálivkou je již suchý. Jedině tak může vydržet fungující více let.
Při navazování dělají začátečnící právě tu chybu, že hodně podkládají a bojí se usušení ktky. Nějaké ty seschlé pahlízy nemusí nutně znamenat, že rostlina chřadne. Až spleť bílých kořenů, obrůstajících kůru, je znakem zdravé kytky a správné zálivky. Takové rostliny pak vydrží i v suchém bytě.


ned 27. črc 2014 12:30:55
Profil ICQ

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Navazování na kůru
ano,mám stejné zkušenosti...ve skleníku je to možná jinak..


ned 27. črc 2014 13:48:52
Profil

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Já mám zkušenost trochu jinou protože moje navázaná Gomesa radicans s trochou rašeliníku prosperuje značně lépé než bez rašeliníku. Na moji rostlinu totiž působí do značné míry sluneční záření stíněné pouze dvojtou sítí proti komárům takže za den spolehlivě vyschne.


ned 27. črc 2014 13:50:49
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Gomesa radicans jsem pokusně také podložil a roste stejně jako ta co je na sucho.Zase tolik vody nepotřebuje a samozřejmě pár pahlíz uschlo,nic se něděje.Mám ji od MilyJ a ten má celou kládu obrostlou ,řekl mi až se začnou pahlízky scvrkávat ,tak to hoď do vody.Je třeba vyzkoušet.Letos mi sice nekvetla,ale začíná po loňské devastaci pěkně růst.S rašeliníkem souhlasím,že je třeba dávat kousek.On stejně většinou do roka "vyhnije" a z pomezi kořenů vypadá.Raději mám mech ,který si naloupu z padlých kmenů v lese.Mám pár kytek s buchtou rašeliníku,tak jak jsem je dostal -zatím je neřeším.Hlavně čerstvě navázané.Například čerstvě dodané oddělky Platystele,Porroglossum a Stelis jsem obalil kořeny mechem.Vydrží déle vlhké,což hlavně Stelisům svědčí a postupně jeden za druhým začínají nakvétat.

Martin Štich-od podzimu do jara mám vče umístěno takto http://drroman2.galerie.cz/4661213-celkove-pohledy-mix# ,co se týče teploty tak nikdy nepřekročila 22°C ve dne.V noci je menší a u skla je běžně cca 14°C,když otevřu mikroventilaci i méně.Podle venkovních teplot.Vlhkost se tam pohybuje od 50-80%,v nižších patrech víc,u vrchu míň.Nijak zvlášť neběhám a neřeším,kytky rostou a kvetou,takže to je odpovidající.Samozřejmě jsem se smířil s tím,že ty vyloženě studené(vysokohorské) buď nevykvetou nebo velmi slabě,ale zrovna se chystá v těchto vedrech jeden vysokohorský Stelis cajanumae,tak uvidíme.Když kvetl poprvé,tak se květy zcela neotevřely nebo přesněji otevíraly se jen brzo ráno a v 8h se zavíraly.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


ned 27. črc 2014 18:55:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Vyzkoušel jsem tu akátovou kůru na vyvázání orchidejí a nemohu si ji vynachválit rostliny na ní dobře prosperují zvláště Gomesa radicans mi dělá radost ,protože týden po vyvázání začala vytvářet květní stvol. Kdybych to měl porovnat tak je akátová kůra lepší než dubová.


stř 20. srp 2014 16:43:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Mě se ten akát špatně shání,tady není vůbc


stř 20. srp 2014 19:33:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Taky pomalu pokračuju kořeny zatím rostou bulbo začalo růst i na druhé straně -snad se to tam vše porovná. 8-)


Přílohy:
na topolu.jpg
na topolu.jpg [ 199.48 KiB | Zobrazeno 4048 krát ]
na topolu-.jpg
na topolu-.jpg [ 197.99 KiB | Zobrazeno 4048 krát ]
čtv 21. srp 2014 8:37:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Nemyslím že by akát byl lepší jak dub. S dubem nejsou problémy a roste na něm prakticky vše.
Z nějakého důvodu mi spíš úplně nesedí borovice. I drcené, jakoby něco chybí(nebo nadbývá). Tohle jsou všecko věci, které je třeba sledovat a zkoušet řadu let a porovnávat více kytek.


čtv 21. srp 2014 14:15:11
Profil ICQ

Registrován: sob 07. čer 2014 14:32:58
Příspěvky: 87
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Jaké máte zkušenosti se šeříkem? Objevila jsem doma hezký kousek. Dal by se nařezat na čtyři kousky.


sob 08. lis 2014 21:05:53
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 39  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: