Stránka 1 z 2

změny květů

Napsal: ned 15. bře 2009 9:34:19
od Katka
Ahoj při neděli. Taky se vám cymbidia chovají jako chameleon? :?: Koupila jsem si krásný hybrid, zatím můj první, květy z obchodu vydržely 2 měsíce, začínají odkvétat teď a zjistila jsem, že změnily barvu středu. Nově vykvetlé z již narašených stvolů jsou o něco menší a víc proužkaté (asi jsem míň hnojila, než bylo třeba?)i když jsou taky krásné. Poupata vydržela a rozvinula se hezky. Můžete mi prosím poradit jak moc hnojit a zalévat, abych to nepřehnojila a neulila? Teď ho zalévám tak 2x týdně, protože rychle vysychá, je narvané v malém květináči tak, že leze ven a jsou zvenku na plastu patrné obrysy kořenů, takže až odkvete, budu přesazovat. Hnojím poloviční konc. jednou týdně. Už lezou i nové špičky hlíz. Dík za rady a tipy.

jak přesazuje Brian "the orchid guy"

Napsal: ned 15. bře 2009 9:38:05
od Katka
Jen pro srandu, videjko z abecedy zahrady, jak se taky dá rozdělit cymbidium. :shock: Přišlo mi to poněkud brutální, ale kdyby člověk žil na Floridě, kde to roste jako plevel, tak by mu to asi nepřišlo. :D

to video

Napsal: ned 15. bře 2009 9:39:28
od Katka
http://www.youtube.com/watch?v=myyB3LlV ... ed&search=

už blbnu, tady je to slíbené video.K

Re: změny květů

Napsal: ned 24. led 2010 16:19:37
od olaw
Já bych si usekl pazoury... :shock:

Re: změny květů

Napsal: ned 24. led 2010 17:41:46
od pafka
Při přesazování pozor na velikost květináče, já osobně mám Cymbidium v hliněném a hlavně musí být jen o velice malinko větší než původní, Cymbo právě musí uprostřed jakoby vylézat z květináče nad substrát, jinak nekvete, to samé při přesazení do velkého nechává růst kořeny a pahlízy a nekvete,substrát z kůry s přídavkem hlíny (já dávám ten co v obchodech vydávají za orchidejový)a může se i perlit, trochu cupovaného mechu nebo rašeliníku a perlitu, já tam mám dokonce i hrudky jílu , musí ale dobře odvádět vodu, cymba mají celkem slušnou spotřebu vody takže zalívám tak ,aby byly pořád vlhké, pokud Ti kvete , tak 1x za 14 dní pohnojit a po odkvětu nechat odpočinout v chladu tak 15°C s méně zálivky a nehnojit, po zmrzlých ven a sklidit na konci září nebo v případě slušných teplot až v říjnu, venku dost zalívat,aby nevyschlo po zvyknutí na slunce může mít i přímé nebo ho v půlce srpna na to slunce postavit (vyzrávají pahlízy). barva si myslím ,že je změnou osvětlení buď svítíš ty nebo na ně svítili v pěstírně.

Re: změny květů

Napsal: ned 24. led 2010 19:35:57
od Věra
Pafko, naprosto souhlasím a Katka nádherná barva....

Re: změny květů

Napsal: úte 03. kvě 2011 15:31:37
od pavla
Nějak jsem narazila na toto staré téma. Všímám si toho pravidelně, ale ne u všech cymbidií. A navíc se mi zdá, že jak cymbo odkvétá, intenzivněji voní (asi se zoufale snaží přilákat nějakého opylovače)

Re: změny květů

Napsal: stř 04. kvě 2011 6:28:33
od Míra
Katka píše:Ahoj při neděli. Taky se vám cymbidia chovají jako chameleon? :?: Koupila jsem si krásný hybrid, zatím můj první, květy z obchodu vydržely 2 měsíce, začínají odkvétat teď a zjistila jsem, že změnily barvu středu. Nově vykvetlé z již narašených stvolů jsou o něco menší a víc proužkaté (asi jsem míň hnojila, než bylo třeba?)i když jsou taky krásné. Poupata vydržela a rozvinula se hezky. Můžete mi prosím poradit jak moc hnojit a zalévat, abych to nepřehnojila a neulila? Teď ho zalévám tak 2x týdně, protože rychle vysychá, je narvané v malém květináči tak, že leze ven a jsou zvenku na plastu patrné obrysy kořenů, takže až odkvete, budu přesazovat. Hnojím poloviční konc. jednou týdně. Už lezou i nové špičky hlíz. Dík za rady a tipy.
Katko, to není nic nenormálního. Tak se pozná starý květ Cymbidia. Jakmile začne měnit barvu pysku tak je během několika dnů pryč. Klidně Vám to udělá i dva dny rozkvetlý květ pokud mu hmyz "urazí" pylové brylky aniž by jej opylil. Je to naprosto normální. Teď už by nové výhony měli mít průměr pórku. Pokud nyní teprve raší, tak nedorostou, nevyzrají a také nekvetou.

Re: jak přesazuje Brian "the orchid guy"

Napsal: stř 04. kvě 2011 6:32:30
od Míra
Katka píše:Jen pro srandu, videjko z abecedy zahrady, jak se taky dá rozdělit cymbidium. :shock: Přišlo mi to poněkud brutální, ale kdyby člověk žil na Floridě, kde to roste jako plevel, tak by mu to asi nepřišlo. :D
Není na tom nic brutálního. Vyzrálá Cymba mají mnohdy rhizom tlustý jako palec a některá mají pahlízy tak nahloučené, že se tam nůž nedostane. Prostě jej vytáhnu z kontejneru a rozseknu sekerou. Některá pahlíza to odprdne ale jinak se to nedá. Rostlina o průměru 0,5-1m se jinak dělit nedá.

Re: změny květů

Napsal: čtv 05. kvě 2011 20:16:46
od pavla
No, tak mě skutečně začínají rašit až teď. Proč, to netuším. Budu ale doufat, že to během roku doženou...