Phalaenopsis-keiki

Další rody, které se do předcházejících škatulek nevejdou nebo nevíte kam je zařadit
wiolan
Příspěvky: 514
Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09

Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od wiolan »

Dobrý den všem, mám otázku.
Kdysi jsem někde četla, že se dá dobře množit Phalaenopsis z odkvetlého květního stvolu. Tak jsem to zkusila. Před měsícem jsem našla u jedné odkvétající rostliny počátek druhého stvolu a tak jsem ten starý, i když s několika poupaty, ustřihla. Špičku jsem dala do zavařovací sklenice s trochou vody a pár kapkami Biplantolu, zavřela a nechala tak. Dneska jsem si na to vzpomněla a vida, nejen, že se rozvily květy, ale skutečně má rostlinka i keiki. Tak a co teď s tím? Nemáte někdo zkušenost? Nechat stále zavřené ve sklenici, nebo otevřené, ať k tomu může vzduch...?
Nejde mi rozhodně o to vypěstovat novou rostlinu, tu si člověk za pár korun koupí, ale když už se mi to povedlo až sem, chtěla bych to zkusit dotáhnout do konce, kdy bude keiki schopné oddělení. Vím, že se říká, že musí mít aspoň tři listy a pěkné kořeny, ale stačí k tomu jen to ponoření ve vodě nebo je to předem prohraný zápas?
Přílohy
DSCN5848-1.JPG
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz
Dany
Příspěvky: 214
Registrován: úte 24. úno 2009 18:25:35
Bydliště: Opava

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od Dany »

Tak na tento experiment jsem hodně zvědavá jak dopadne,ale radu sama nemám. :roll:Obrázek
Uživatelský avatar
Katka
Příspěvky: 1725
Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od Katka »

Wiolan a jak dlouhou špičku? na délku té zavařovačky? To bych nečekala, tohle vidím poprvé :D - teda že vyroste keiki z ustřiženého stvolu.
Uživatelský avatar
miro
Příspěvky: 1378
Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Bydliště: okres Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od miro »

no jo , taky cumim :shock:
wiolan
Příspěvky: 514
Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od wiolan »

Katko, někde jsem četla, že se dá faleńák množit nařízkováním květního stvolu tak, aby v polovině řízku bylo očko. Očko se potom lehce na povrchu nařízne nožem nebo žiletkou a uzavře se to do sklenice s vodou.
Pak jsem zvela náhodou objevila na netu tuhle fotku
http://www.orchidej.estranky.cz/archiv/ifile/137.jpg
a tak jsem si řekla, že to zkusím. Stvoly stejně stříhám celé, mám je vyhodit, nebo nařízkovat. Rozřezala jsem tři stvoly, mám ve vodě asi 10 řízků. Obráží jen tenhle vrcholový. Je asi 8 cm velký. Zavřela jsem to všechno to sklenice se šroubovacím víčkem, do kterého jsem udělala pár otvorů kvůli vzduchu. Takhle vypadá ten stvol přesně po měsíci. ;)
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz
Uživatelský avatar
Katka
Příspěvky: 1725
Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od Katka »

Hmmm...no, proč to nezkusit, asi to pro srandu zkusím, až budu stříhat odkvetlé. Průběžně referuj :D
Uživatelský avatar
ivag
Příspěvky: 269
Registrován: pon 24. srp 2009 13:33:18
Bydliště: BRNO
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od ivag »

wiolan, přiznám se, že jsem už také zkoušela, měla jsem úspěch, keiky mi vyrostly /měla jsem v rodině zahradnici, která mi k tomu přivedla/, ale....po přesazení, bylo jich celkem 6 se mi bohužel nepodařilo udržet je při životě. Bylo to na jaře, takže jsem myslela, že je to nejvhodnější doba, dala jsem je do skleníku, ale postupně všechny zašly. Něco bylo špatně, já mám takovou nemoc, že všechno přeleju.....tak si myslím, že jsem je asi moc zalévala. Když jsem dvě nechala ve sklenici - déle, tak mi taky začaly uhnívat. Tak podle toho to usuzuji.Tak třeba se ti to podaří, uvidíš a informuj. Jen s tím vyndáním - asi bych je dala do větrané vitríny, jestli máš možnost. Takto jen v místnosti, nevím, nevím.....
jakuku
Příspěvky: 140
Registrován: úte 27. říj 2009 0:39:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od jakuku »

Tak já je mám ve vodě už asi 3 týdny a nic se neděje je pravda že jen ve váze tak jsem je dneska dala do zavařovačky a uzavřela :)
Kyra
Příspěvky: 848
Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od Kyra »

Já jsem zasadila keiki, když měla 3 kořínky a 3 listy normálně do substrátu, ve kterých mám phaly. Přežila u mě 1/2 roku a rostla, pomalu ale rostla, po té co jsme ji darovala, tak za další 2 měsíce zašla.
Uživatelský avatar
miro
Příspěvky: 1378
Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Bydliště: okres Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Phalaenopsis-keiki

Příspěvek od miro »

ja kdyz jsem oddeloval ze stare rostliny keiky tak uz byli docela velke, listy byli dlouhe asi 15 cm a meli spoustu korenu. podarilo se mi takhle uspesne vyspestovat 3 rostliny ktere jsou dnes uz dospele a vsechny kvetou.. samozrejme uz jsem s nima obdaroval zname :-)
Odpovědět