Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 2:25:56



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
 Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazení 
Autor Zpráva

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Nemáte sa za čo ospravedlňovať - oslovujte ma prosím i naďalej mužským rodom. Žena rozhodne nie som ... :D

Už viete, čo máte robiť ... Proste chladiť. No pozor - noci už bývajú dosť chladné - teplota klesá aj na 8°C a to by sa im nepáčilo. Takže okno na mikroventilačku a rastl. ďalej od okna, aby na ne priamo neťahalo.


úte 08. zář 2020 18:44:58
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Aha, ale někde jste napsal asi něco v ženském rodě, proto mě to zmátlo. Tuším „jsem ráda“, ale již nevím, nepamatuji si. Takže jste muž :D budu Vás oslovovat mužským rodem :D

A vy máte jaký tip/trik na to, aby Vám orchideje kvetly? Je to rovněž s tím chladem, respektive se střídáním vyšších denních teplot a nižších nočních?
Moje orchideje prostě nechtějí kvést. Asi mají moc stabilní teplotu, která se nijak výrazně neliší v těch nočních hodinách. Takže otevřené okno na ventilačku, mírně přivřenou, snad pomůže. Ale rád bych ještě nějaký tip na „impulz“, aby začaly všechny kvést.

Díky za každou radu ;)


stř 09. zář 2020 17:23:11
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
V přírodě už to tak chodí že je noční pokles teplot nejméně 3-6°C. Není třeba hledat žádné speciální recepty. Snad více světla. Větrat bych se nebál. Lidé to potřebují také a když to nemají jsou častěji nemocní. Noční pokles teplot je životně důležitý !


stř 09. zář 2020 19:51:01
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Citace:
někde jste napsal asi něco v ženském rodě

No to neviem ... Buď ste to zle prečítal, alebo došlo z mojej strany k preklepu ... Keby ste čítal túto diskusiu od začiatku, bolo by Vám jasné, že som chlap a nie ženská ;)

Citace:
Ale rád bych ještě nějaký tip

Ach jo ... Radil som Vám chlad - ešte ste ho neskúsil a miesto toho chcete niečo "spešl"... Písal som, že žiadnu inú odbornú radu nemám. Ani žiadné spešl triky nepoužívam. Phaly u mňa kvitnú raz v roku, väčšinou v lete. Nijako ich k tomu nenútim. Proste od prelomu jari a leta mám otvorené okno aj v noci, čim dochádza k poklesu teploty a tým pádom k rozdielu teplôt deň/noc. Toť vše ...


stř 09. zář 2020 19:59:57
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Citace:
Ach jo ... Radil som Vám chlad - ešte ste ho neskúsil a miesto toho chcete niečo "spešl"... Písal som, že žiadnu inú odbornú radu nemám. Ani žiadné spešl triky nepoužívam. Phaly u mňa kvitnú raz v roku, väčšinou v lete. Nijako ich k tomu nenútim. Proste od prelomu jari a leta mám otvorené okno aj v noci, čim dochádza k poklesu teploty a tým pádom k rozdielu teplôt deň/noc. Toť vše ...


Vždyť sem říkal, že jsem chlad zkoušel. Viz klimatizace atd atd... :) Po klimatizaci mi jedna kupodivu vykvetla, je ale otázka, zda to je opravdu tím. Samozřejmě jinak normálně větrám, v noci nyní, kdy klesají noční teploty, záměrně, abych zjistil, zda je pokles teplot opravdu ke květu probudí. Tak uvidíme. Pokud ani do prosince žádná nevykvete, tak to bude chtít opravdu ten druhý tip, na který se ptám :D Víceméně větrám celé léto, jenže ani v noci mnohdy teplota neklesla tak, aby se to dalo říci „pokles teploty“. Spíše až nyní v tomto období konce léta, konečně klesají teploty níže, a tak uvídíme, zda to zabere. Pevně doufám, že ano. Klimatizace na jednu asi zabrala, ale to se potvrdí chladem z větrání na ostatních. Když vykvete více, je to potvrzení. U jedné s tou klimou to taky mohla být shoda náhod. Uvidíme :)

Dík


stř 09. zář 2020 20:45:02
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
virens píše:
V přírodě už to tak chodí že je noční pokles teplot nejméně 3-6°C. Není třeba hledat žádné speciální recepty. Snad více světla. Větrat bych se nebál. Lidé to potřebují také a když to nemají jsou častěji nemocní. Noční pokles teplot je životně důležitý !


Světla mají až až - jsou na jižním okně, a to musím ještě zatemňovat tak, aby měly světla dostatek, ale ne hodně - tedy slunce. Spíše zkusím to větrání, nyní po ochlazení v nočních hodinách se konečně ukáže, zda to pomůže či nikoliv. Celé léto totiž u mě teplota v bytě neklesla nijak výrazně i přesto, že jsem větral. Nyní je ale správná doba na to, je trochu schladit na večer :)


stř 09. zář 2020 20:46:30
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Dobrý den.
Ozývám se Vám po delší době, abych Vám, které to zajímá, prozradil, jak to vypadá u mě s kvetením.
Musím říci, že jsem bych řekl až nadšený, jak orchideje začaly kvést (sice ne všechny, ale i to stačí). Opravdu orchideje preferují spíše chladnější teploty, které panují obecně v bytech a domech právě v zimním období a to se u mě potvrdilo. Asi 6 orchidejí nasadily na květ, z toho asi 3 sice zvládly ze stvolu vytvořit pouze dva květy (to jsou ty, které vykvetly již z původního stvolu), protože obecně, jak všichni víme, je v zimním období sice přijatelnější teplota, avšak zase nedostatek světla. Některé orchideje tedy nasadily na květ, ale poupata odpadala právě v důsledku nedostatku světla, kdy bylo dlouho pod mrakem a orchideje neměly z čeho brát energii na květy.
I přesto těch 6 orchidejí mají nádherné květní stvoly, některé bohatě obsypané květy. Jedna dokonce má na jednom stvolu spoustu květů a na druhém vyrazila i Keiki. Takže ano, chladnější teploty jim vysloveně vyhovují, řekl bych, že je i preferují, což je u mě v létě problém zajistit.
V létě sice dostanou spoustu světla, které postrádají v zimě, ovšem díky vyšším teplotám, které panují v jednom z mých bytů, hlavně u oken na blíže k východu, panují opravdu vysoké teploty, a to orchideje nutí spíše nekvést, než kvést.
Kvetou u mě tedy hlavně v zimě. V létě by mohly vykvést alespoň ty, které jsou v kuchyni, kde na ně fouká klimatizace a teploty jsou nižší. Aby mi kvetly i v létě, musím nějak docílit snížení teploty a nebo alespoň snížení teploty na noc o pár stupňů méně, než přes den, což je ve vytopeném bytě rovněž náročné.
Uvažuji je pak zchladit vždy kostkou ledu, která se postupně bude rozpouštět, zavlažovat a určitě je i mírně ochladí, co říkáte? Ale léto je ještě daleko...


sob 30. led 2021 2:43:58
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Někde to doporučují i n návodech na zakoupené kytky. Podle mě blbost.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 30. led 2021 20:46:51
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
No vida ... Konečne ste sa dočkal ;)
Takže, ako som Vám radil už predtým - vetrajte. Tým dosiahnete kolísanie teplôt (samozrejme s rozumom v jednotlivých ročných obdobiach).
A na pokusy (nie len) s ľadom sa, prosím Vás," čo najskôr vykašlite ! Tým dosiahnete akurát šok rastlín, nie kvitnutie !


ned 31. led 2021 9:18:44
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
cheron píše:
No vida ... Konečne ste sa dočkal ;)
Takže, ako som Vám radil už predtým - vetrajte. Tým dosiahnete kolísanie teplôt (samozrejme s rozumom v jednotlivých ročných obdobiach).
A na pokusy (nie len) s ľadom sa, prosím Vás," čo najskôr vykašlite ! Tým dosiahnete akurát šok rastlín, nie kvitnutie !


Zdravím vás a děkuji za reakci oběma, Paphio a cheron.
Já to tak asi před rokem praktikoval a rostlinám to kupodivu neuškodilo, ale zároveň jsem se nedočkal ani kvetení - chtělo by to delší sledování při takovém experimentu.

Jinak ano, dočkal jsem se - určitě větrání je velmi důležité, logicky jako člověk, i rostliny potřebují čerstvý vzduch. V tomto případě i chladnější teploty. Ty bohužel ale v létě nebudu moci jak zajistit, neboť v tropickém období, kdy jsem i v nočních hodinách otevřel okna a větral, teplota vůbec neklesla. Ale jelikož mám již rok klimatizaci, řešil jsem to klimatizací a teplota v bytě opravdu klesla (na nastavených 22-23 °C), bez klimatizace se teplota držela i nad 26 °C, takže se u toho nedalo spát.
Samozřejmě to zkusím letos v létě podobně, tedy teplotu v bytě snížím pouze klimatizací, bohužel ani v chladnějších dnech po tropických dnech, dokonce ani během bouřky a deště, se otevřením oken teplota nesnížila pod 25 °C. Samozřejmě v místnosti, kde je klimatizace (kuchyň) budou umístěny pouze nekvetoucí rostliny (Phalaenopsis a jedno dendrobium), takže i kdyby na ně fučel vzduch z klimatizace, nemůže jim to uškodit, řekl bych, spíše naopak. Kvetoucí rostliny bych umístil až do vedlejších místností, kde již klimatizace „nefučí“, nýbrž je tam alespoň příjemná teplota kolem těch 22-23 °C. To je jediný způsob, jak mít přes den teploty vysoké a na večer a noc nízké - tím docílím střídání teplot a orchideje by mi mohly snad kvést i v letním období.

Uvidíme...
Je ale zajímavé, že i když jsem se dočkal kvetení letos v zimě, bohužel u dvou kusů mi došlo k hnilobě srdíčka a dvě rostlinky odešly i přes moji snahu. Jedna má dokonce ještě teď živé kořeny, nádherné, ale zabila ji hniloba srdíčka, a to si opravdu dávám pozor při zálivce (namáčení orchidejí do kyblíku s vodou), aby se voda nedostala k srdíčku nebo nedej bože do něj - i přesto, pro mě záhadným způsobem, se u nich tato hniloba rozvinula. Vlhkost vzduchu u mě nepřesahuje 50 %, teplota přes zimu cca kolem 22-23 °C, proto netuším, odkud se hniloba vzala - trochu záhada.
Jinak jsem spokojený a čím více zkušeností, tím lépe se jim daří - některým více, některým méně. Občas se stane i nějaká ta nehoda, jako onemocnění zmiňovanou hnilobou strdíčka... :)


stř 03. úno 2021 7:06:04
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron