Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 21:18:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 zalévání a hnojení orchidejí. 
Autor Zpráva

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Zdenka píše:
V zimě se často růstové špičky zatáhnou a kořeny začnou růst až zase zjara. Přehnané hnojení dusíkem v zimě může způsobit růst nevyzrálých pletiv náchylnějších na onemocnění. Obecně na navázané rostliny je nutno použít mnohem nižší koncentraci hnojiva, obzvláště na suché odhalené kořeny. Spálil by se velamen. Lepší je napřed kytky namočit čistou vodou, až pak hnojivem. Pokud je to provozně možné.


chápu, že se zatáhnou růstové špičky na zimu. Akorát se to stalo u všech rostlin, které jsem rosil a namáčel do dešťovky a momentálně přešel na vodu z RO.Nutno podotknout, že se jedná o rostliny, které rostou celoročně a nemají zimní růstovou pauzu. Předpokládám, že když x let předtím při zálivce dešťovkou rostly celoročně, tak že jim něco ve vodě z RO chybí. Nebo je můj předpoklad špatný? Já nemluvil o nějakém šíleném hnojení dusíkem, ale spíše o nějakém hnojivu, kde toho dusíku bude v poměru k draslíku a fosforu méně. Voda z RO je bez živin. Rostliny bez živin dle mého růst z ničeho nebudou? Nebo uvažuji špatným směrem?


čtv 19. lis 2020 16:40:25
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
To se tu už probíralo, já občas nepatrnou dávku přidám, Paphio oponoval, že to nutné není.


čtv 19. lis 2020 21:45:42
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
martinmartin:

Netvrdím, že môj spôsob je naprosto ideálny, ale u mňa funguje ...

Väčšinou mám najviac času venovať sa rast. cez víkend, takže:
1. víkend - Ca (v PET-ke mám dolom. váp. s vodou, z ktorej odlejem 2 vrchnáky do 1 L vody a tým zalejem)
2. víkend - hnojím: dávka 200 uS - nemám žiadne chúlostiny typu Paph. a pod.
3. víkend - vit. B komplex
4. víkend - hnojím: dávka 200 uS
Cez týždeň zalievam čistou destil. vodou - destilujem sám, výsledná voda do 10 uS. Občas (keď nie som lenivý), pridám trochu hnojiva do 50 uS. Nebojte sa používať čistú RO vodu - aspoň spravíte hneď "preplach" od solí z hnojív.
Raz v mesiaci sa snažím zalievať aj vodou s výluhom listu mandľovníka na "posilnenie imunity" (dávka 1 cm2 na 1L, nechať vyluhovať cca 24 hod. Nepreháňať s nim - má tendenciu okysľovať vodu). Toť celomesačný program.

Ako vidíte, hnojím 2 x v mesiaci a stačí to. Určite by som nehnojil každú tretiu zálievku dávkou 100-150 uS ! Keď už, tak radšej tých 50 uS. Ani s Ca netreba preháňať ... Raz za mesiac stačí. Hnojím iba rastl. v aktívnom raste. Počas samotného rastu mladých rastlín občas prihnojím i draselným hnoj.

Čo sa týka vhodného hnojiva - každý asi používa iné. Ja používam striedavo (nie pravidelne striedavo) Kristalon Gold, K. Plod a kvet a Focus Orchid rast + F.O. kvet.
Robil som test s hnojivami na semenáčkoch Phalov - najlepšie/najrýchlejšie rástli pri hnojení s Kristalonom Trávnik (ale to je viacmenej čisté dusíkaté hnojivo. Občas som ich však prihnojil K2SO4, resp. KH2PO4 kvôli draslíku). Druhé najlepšie výsledky vykazoval Focus Orchid na rast (trochu vyšší podiel N oproti K) a nakoniec Kristalon Gold (ten má takmer rovnaké množstvo N-K). Záver si spravte sám.
Ja sa začínam prikláňať k tomu Focus Orchid. Naviac obsahuje aj Ca. Napriek tomu raz za mesiac pridávam dolomit. Ca.

Čo sa týka špičiek koreňov, tak v zimnom období často zaschnú a korene nerastú. Na jar sa to ale znovu rozbehne. Tiež mám rastl., ktoré rastú celoročne.


pát 20. lis 2020 23:06:10
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
cheron píše:
martinmartin:

Netvrdím, že môj spôsob je naprosto ideálny, ale u mňa funguje ...

Väčšinou mám najviac času venovať sa rast. cez víkend, takže:
1. víkend - Ca (v PET-ke mám dolom. váp. s vodou, z ktorej odlejem 2 vrchnáky do 1 L vody a tým zalejem)
2. víkend - hnojím: dávka 200 uS - nemám žiadne chúlostiny typu Paph. a pod.
3. víkend - vit. B komplex
4. víkend - hnojím: dávka 200 uS
Cez týždeň zalievam čistou destil. vodou - destilujem sám, výsledná voda do 10 uS. Občas (keď nie som lenivý), pridám trochu hnojiva do 50 uS. Nebojte sa používať čistú RO vodu - aspoň spravíte hneď "preplach" od solí z hnojív.
Raz v mesiaci sa snažím zalievať aj vodou s výluhom listu mandľovníka na "posilnenie imunity" (dávka 1 cm2 na 1L, nechať vyluhovať cca 24 hod. Nepreháňať s nim - má tendenciu okysľovať vodu). Toť celomesačný program.
Ako vidíte, hnojím 2 x v mesiaci a stačí to. Určite by som nehnojil každú tretiu zálievku dávkou 100-150 uS ! Keď už, tak radšej tých 50 uS. Ani s Ca netreba preháňať ... Raz za mesiac stačí. Hnojím iba rastl. v aktívnom raste. Počas samotného rastu mladých rastlín občas prihnojím i draselným hnoj.
Čo sa týka vhodného hnojiva - každý asi používa iné. Ja používam striedavo (nie pravidelne striedavo) Kristalon Gold, K. Plod a kvet a Focus Orchid rast + F.O. kvet.
Robil som test s hnojivami na semenáčkoch Phalov - najlepšie/najrýchlejšie rástli pri hnojení s Kristalonom Trávnik (ale to je viacmenej čisté dusíkaté hnojivo. Občas som ich však prihnojil K2SO4, resp. KH2PO4 kvôli draslíku). Druhé najlepšie výsledky vykazoval Focus Orchid na rast (trochu vyšší podiel N oproti K) a nakoniec Kristalon Gold (ten má takmer rovnaké množstvo N-K). Záver si spravte sám.
Ja sa začínam prikláňať k tomu Focus Orchid. Naviac obsahuje aj Ca. Napriek tomu raz za mesiac pridávam dolomit. Ca.
Čo sa týka špičiek koreňov, tak v zimnom období často zaschnú a korene nerastú. Na jar sa to ale znovu rozbehne. Tiež mám rastl., ktoré rastú celoročne.

To je přesně podle mých představ, a zároveň odpověď na předchozí zmínku Zdenky.
Na tom není třeba nic měnit. (Jen teoreticky - v aktívnom raste by mohlo být lepší místo toho dol. vápence používat dusičnan vápenatý, a nebo ještě lépe Wuxal kalcium, jehož je Ca(NO3)2 hlavní složkou. Ono by snad kolísalo míň pH, z čehož mají někteří obavy, stejně jako z hnojení močovinou. Tu v šetrné míře v době vegetace používám a snad se nic zlého neděje) No, před léty mě bývalý člen fóra napadl, že podle mých rad rostliny hůře rostou. To je možné, dobře prokořeněné katleje a ještě víc třeba Cymbídia potřebují víc žrát. Ale stále si někteří začátečníci i mírně pokročilí pletou orchideje se ředkvičkami či rajčaty.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 21. lis 2020 10:40:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
cheron píše:
martinmartin:

Netvrdím, že môj spôsob je naprosto ideálny, ale u mňa funguje ...

Väčšinou mám najviac času venovať sa rast. cez víkend, takže:
1. víkend - Ca (v PET-ke mám dolom. váp. s vodou, z ktorej odlejem 2 vrchnáky do 1 L vody a tým zalejem)
2. víkend - hnojím: dávka 200 uS - nemám žiadne chúlostiny typu Paph. a pod.
3. víkend - vit. B komplex
4. víkend - hnojím: dávka 200 uS
Cez týždeň zalievam čistou destil. vodou - destilujem sám, výsledná voda do 10 uS. Občas (keď nie som lenivý), pridám trochu hnojiva do 50 uS. Nebojte sa používať čistú RO vodu - aspoň spravíte hneď "preplach" od solí z hnojív.
Raz v mesiaci sa snažím zalievať aj vodou s výluhom listu mandľovníka na "posilnenie imunity" (dávka 1 cm2 na 1L, nechať vyluhovať cca 24 hod. Nepreháňať s nim - má tendenciu okysľovať vodu). Toť celomesačný program.

Ako vidíte, hnojím 2 x v mesiaci a stačí to. Určite by som nehnojil každú tretiu zálievku dávkou 100-150 uS ! Keď už, tak radšej tých 50 uS. Ani s Ca netreba preháňať ... Raz za mesiac stačí. Hnojím iba rastl. v aktívnom raste. Počas samotného rastu mladých rastlín občas prihnojím i draselným hnoj.

Čo sa týka vhodného hnojiva - každý asi používa iné. Ja používam striedavo (nie pravidelne striedavo) Kristalon Gold, K. Plod a kvet a Focus Orchid rast + F.O. kvet.
Robil som test s hnojivami na semenáčkoch Phalov - najlepšie/najrýchlejšie rástli pri hnojení s Kristalonom Trávnik (ale to je viacmenej čisté dusíkaté hnojivo. Občas som ich však prihnojil K2SO4, resp. KH2PO4 kvôli draslíku). Druhé najlepšie výsledky vykazoval Focus Orchid na rast (trochu vyšší podiel N oproti K) a nakoniec Kristalon Gold (ten má takmer rovnaké množstvo N-K). Záver si spravte sám.
Ja sa začínam prikláňať k tomu Focus Orchid. Naviac obsahuje aj Ca. Napriek tomu raz za mesiac pridávam dolomit. Ca.

Čo sa týka špičiek koreňov, tak v zimnom období často zaschnú a korene nerastú. Na jar sa to ale znovu rozbehne. Tiež mám rastl., ktoré rastú celoročne.


Tak nějak jsem to myslel, děkuji. Měl bych dotaz ohledně petky s dolomitem. Zaujalo mě to. Kolik dolomitu dáte do petky, aby vám vznikl takový koncentrát, kdy vám stačí poté jen dvě víčka na 10l? Ohledně těch momentálně nerostoucích špiček kořenů. Mě jen zarazilo, že přestaly růst rostliny i takové, které u mě běžně rostou i přes zimu. Přičítám to absenci živin v RO vodě. Najedu na váš harmonogram v hnojení a zálivce, zdá se být velmi vhodný. focus orchid má hodnoty 1,8-1,2-2,1, nemám jej doma, tak zkusím jiné, které má hodnoty 6-3-7 a víc jej naředím. To by mělo být v pohodě. Ještě jednou děkuji.


sob 21. lis 2020 20:34:58
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Zajímalo by mne čemu říkáte ředění!!!!!!!!!!!! Když naředím třeba 10 30 20 tak furt je to 10 30 20 ale už to nemá třeba 200 uS ale jen 50 uS. Ale pořád (furt) je to 10 30 20 . Já nevím stále se zde experimentuje s hnojivy ale 70let vyzkoušené a osvědčené hnojiva jsou na jaro Peters Profesional 30 10 10. na léto 20 20 20 a podzim 10 30 20 . Je to pro kůrové substráty. !!!!!!!!!!
Na zavěšené rostliny stačí jen 20 20 20 . Kristalon 1kg stojí cca 200kč a Peters Profesional 150kč.až 200kč. za kg. Ostatní hnojiva jsou stále experimentem který nemá vědecké ani praktické zhodnocení. Zkoušejte experimentovat za to nic nedáte ale zhodnocení je pouze vaše a ve vašich podmínkách. Taky jsem používal např. Wuxal super dlouhé roky (nic jiného vhodného nebylo ) ale na kůrové substráty má málo dusíku a dělat hnojiva si netroufám. Zdaleka nerostly tak jak jak mému kamarádovi. Jeho rostliny a kvetení jsou ukázkové. Dnes se dá sehnat lecos . např. Universol nebo ten Peters. Pokud najdu fotky nějakou dám. Fotka z pondělí 16 listopadu a to jsem přišel o 14 dní později než jsme měli domluveno. Jeho rostliny byly vždycky ozdobou každé výstavy. Bez něj by jsme žádnou výstavu neudělali na slušné úrovni. Toto je jen část z asi 60 kvetoucích Phal, Cattlejí a Vand.


Přílohy:
IMG_0563  návštěva u kamaráda.jpg
IMG_0563 návštěva u kamaráda.jpg [ 240.78 KiB | Zobrazeno 2516 krát ]
sob 21. lis 2020 22:06:32
Profil

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
virens píše:
Zajímalo by mne čemu říkáte ředění!!!!!!!!!!!! Když naředím třeba 10 30 20 tak furt je to 10 30 20 ale už to nemá třeba 200 uS ale jen 50 uS. Ale pořád (furt) je to 10 30 20 . Já nevím stále se zde experimentuje s hnojivy ale 70let vyzkoušené a osvědčené hnojiva jsou na jaro Peters Profesional 30 10 10. na léto 20 20 20 a podzim 10 30 20 . Je to pro kůrové substráty. !!!!!!!!!!
Na zavěšené rostliny stačí jen 20 20 20 . Kristalon 1kg stojí cca 200kč a Peters Profesional 150kč.až 200kč. za kg. Ostatní hnojiva jsou stále experimentem který nemá vědecké ani praktické zhodnocení. Zkoušejte experimentovat za to nic nedáte ale zhodnocení je pouze vaše a ve vašich podmínkách. Taky jsem používal např. Wuxal super dlouhé roky (nic jiného vhodného nebylo ) ale na kůrové substráty má málo dusíku a dělat hnojiva si netroufám. Zdaleka nerostly tak jak jak mému kamarádovi. Jeho rostliny a kvetení jsou ukázkové. Dnes se dá sehnat lecos . např. Universol nebo ten Peters. Pokud najdu fotky nějakou dám. Fotka z pondělí 16 listopadu a to jsem přišel o 14 dní později než jsme měli domluveno. Jeho rostliny byly vždycky ozdobou každé výstavy. Bez něj by jsme žádnou výstavu neudělali na slušné úrovni.Toto je jen část z asi 60 kvetoucích Phal, Cattlejí a Vand.


šlo mně o ředění, že to nebude mít při udávaných dávkovacích tabulkách 800uS ale nějakých 200uS abych nespálil kořenové špičky pokud budu hnojit rozprašovačem volně zavěšené rostliny. Peters nevím, kde se dá sehnat v nějakém přijatelném množství. Takže říkáte, že ostatní hnojiva jsou k ničemu nebo že nemají požadovaný efekt? Universol znám, ale dá se koupit pouze v 15kg baleních a není ve složení 20-20-20 a navíc to nemám šanci vyhnojit. Neměl byste doporučení, kde sehnat Peters 20-20-20 nebo Agroleaf power total 20-20-20?


sob 21. lis 2020 22:46:26
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Podaří se občas sehnat Peters Profesional přes jednu pražskou firmu která to vozí z německa. No a pak se to musí rozvážit a zájemcům dopravit jinak než poštou. Pošta si přidá tak velkou částku, že by se to nevyplatilo. Když je víc zájemců dobře se to rozdělí a 15kg není problém. Pokud má někdo cestu do Brna a nebo jede někdo známý dá se to pak poslat přes něj. Dokonce se mě podařilo dopravit to až do Košic. Tedy ne mě ale objednavatel si zařídil dopravu přes kamaráda který jel přes Brno. Nejsou to rostliny a když to někde leží měsíc nic se nestane. Neříkám, že ostatní hnojiva jsou špatná ale já jsem dost dlouho experimentoval a nikam to nevedlo. To už je lepší přidávat do substrátu sušený kravěnec a tím se nic nepokazí. Jenže nevíte co dáváte a rostliny mají třeba málo dusíku. Sušený kravěnec se zas na všechno nehodí. Zvláš't na zavěšené rostliny. Řada hnojiv kdysi používaných a osvědčených po převratu zanikla a stále se experimentovalo. Není nad to používat desítky let osvědčená hnojiva.


ned 22. lis 2020 0:31:13
Profil

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
virens píše:
Podaří se občas sehnat Peters Profesional přes jednu pražskou firmu která to vozí z německa. No a pak se to musí rozvážit a zájemcům dopravit jinak než poštou. Pošta si přidá tak velkou částku, že by se to nevyplatilo. Když je víc zájemců dobře se to rozdělí a 15kg není problém. Pokud má někdo cestu do Brna a nebo jede někdo známý dá se to pak poslat přes něj. Dokonce se mě podařilo dopravit to až do Košic. Tedy ne mě ale objednavatel si zařídil dopravu přes kamaráda který jel přes Brno. Nejsou to rostliny a když to někde leží měsíc nic se nestane. Neříkám, že ostatní hnojiva jsou špatná ale já jsem dost dlouho experimentoval a nikam to nevedlo. To už je lepší přidávat do substrátu sušený kravěnec a tím se nic nepokazí. Jenže nevíte co dáváte a rostliny mají třeba málo dusíku. Sušený kravěnec se zas na všechno nehodí. Zvláš't na zavěšené rostliny. Řada hnojiv kdysi používaných a osvědčených po převratu zanikla a stále se experimentovalo. Není nad to používat desítky let osvědčená hnojiva.


koukal jsem a hledal Peters 20-20-20 a ani stopy, jedině jak říkáte ze zahraničí. Pak by se dalo použít tohle Agroleaf power total 20-20-20, jenže to také zmizelo z trhu. Tak jsem našel https://agromanualshop.cz/kristalon-special-25kg/ jako alternativu. Asi nic lepšího neseženu. chtělo by to, kdyby se nás sešlo víc a rozebrali jsme si to třeba po 2,5 kilech. Protože 25kg fakt nevyhnojím :D


ned 22. lis 2020 3:38:03
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
martinmartin: Nemám moc rád když se zde řeší nějaké soukromé věci takže raději napište na sz.


ned 22. lis 2020 8:20:35
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron