Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:08:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Laelia gouldiana 
Autor Zpráva

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Laelia gouldiana
Mám 3 rostliny této orchideje. Jedna je v kůře v květináči,té začíná růst nový výhon. Další dvě jsou na větvi a ty zatím nic. Zimováno v chladnu,bez vody,na světle,nyní již více jak měsíc venku. Jednu na klacku jsem vyndal ven na slunce u jižní zdi již 1 Března. Když mělo v noci mrznout tak šla na noc za dveře. Je na ně ještě brzy,nebo je nějaký problém,že neraší? Obě na klacku mají dostatek živých kořenů. Děkuji za rady.


stř 12. čer 2019 20:52:52
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
milankucera9 píše:
Mám 3 rostliny této orchideje. Jedna je v kůře v květináči,té začíná růst nový výhon. Další dvě jsou na větvi a ty zatím nic. Zimováno v chladnu,bez vody,na světle,nyní již více jak měsíc venku. Jednu na klacku jsem vyndal ven na slunce u jižní zdi již 1 Března. Když mělo v noci mrznout tak šla na noc za dveře. Je na ně ještě brzy,nebo je nějaký problém,že neraší? Obě na klacku mají dostatek živých kořenů. Děkuji za rady.

Mám jednu gouldianu od Paphia. Mám ji na korku. Kořeny jí rostou jak zběsilé. Denně ji kropím v ZZ a také neraší. Já myslím že je to úplně normální. Začne rašit každou chvíli. Měl jsem ji v zimě docela teple protože je zvyklá od Paphia na teplé zimování.
V Mexiku začíná období dešťů v červnu a pak to začíná růst. Laelie anceps mi začínají již rašit. K nule bych ji venku nenechával. Je to sice tvrdá kytka takže vydrží, ale myslím že to pro ni dobré není. Na rozdíl od L. specios je myslím o něco teplejší, ale ani ty k nule venku nenechávám i když by myslím tak -2°C vydržely protože to jsou extrémní minima z lokalit v Mex.
Vy je máte venku úplně na plném slunci? Tady v Praze bych je určitě zamordoval. I ty které rostou s Kaktusy mám přes léto venku pod 50%ní stínovkou. Na plné slunce je vyndávám až koncem září.


stř 12. čer 2019 21:07:24
Profil

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Děkuji za informaci. Pan Václav Klát někde psal,že čím větší pokles teploty k nule u Laelie gouldiany tím mohutnější jsou následujícího roku pahlízy a tím pádem i kvetení. I v některých článcích píší,že v domovině klesají teploty na nalezištích této Laelie k nule. Ještě k těm kořenům,jak jsem psal,tak to jsou staré kořeny. Nové ještě žádné nejsou. Ta v květináči je od Ládi Kalouse a ty na klacku od pana Karla Willingera. Tak se nechám překvapit jak to dopadne. Slunce mají dostatek,mají načervenalé listy.


stř 12. čer 2019 21:22:53
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Mě se rozrůstaji nově staré kořeny z loňské pahlizy. Já myslel, že se vůbec neví kde gouldiana roste protože lokalitu nikdo nenašel. Prý někde ve státě Hidalgo. Možná by to mohl napsat p. Klat nebo spise Estraca, myslím že oni to znají lépe.


stř 12. čer 2019 22:40:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Myslím, že som to tu už písal.
Mnohí mexickí orchideári (ja tiež) hľadali L. gouldianu v prírode, teda jej prírodný výskyt. Nenašli. Vyskytuje sa len v jednom hlbokom údolí v štáte Hidalgo. Mnohé rastliny sú veľké, až obrovské, rastú na rančoch prakticky bez starostlivosti. Predpokladá sa, že rastliny z prírody boli presťahované na ranče a jedná sa len o niekoľko klonov.
Ja mám iný názor. Vzhľadom na to, že som nevidel žiadne semeníky na rastlinách, ani mladé semenáče, (ani mne sa ju nepodarilo selfnúť), myslím, že ide buď o mutáciu alebo prírodný hybrid iných laelií s následkom neplodnosti. A teda ide možno len o jeden klon. A vôbec nemusela vzniknúť v tom údolí, ale skôr mohla byť prinesená ešte v predkolumbovskej dobe z inej oblasti. Indiáni mali vzťah k orchideám.
Divím sa, že pomocou genetických skúšok tento problém ešte nevyriešili v AMO - Asociación Mexicana de Orquideología, ktorej som bol členom pred viac ako 20 rokmi.
Jeden z mojich hybridov naznačuje veľkú podobnosť.
Miro.


čtv 13. čer 2019 5:40:25
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Příloha:
P1330668.JPG
P1330668.JPG [ 89.28 KiB | Zobrazeno 6264 krát ]
Příloha:
P1330669.JPG
P1330669.JPG [ 115.73 KiB | Zobrazeno 6264 krát ]
ESTRACA píše: Mnohí mexickí orchideári (ja tiež) hľadali L. gouldianu v prírode, teda jej prírodný výskyt. Nenašli. Vyskytuje sa len v jednom hlbokom údolí v štáte Hidalgo.

Myslím, že v tom hlubokém údolí těžko padají teploty k nule. Hidalgo není zas tak hornatý stát i když horské vrcholy sahají vyjímečně i přes 2500m. Já bych ji typoval tak do výšky 1500-1800m podobně jako anceps nebo autumnalis která je dosti podobná habitem. Možná tam někdy jako úplný extrém ta nula byla, ale nemyslím že je vhodné pro rostlinu zkoušet extrém z přírody v kultuře a myslet si že bude ještě v nejlepší kondici. Informaci o velikosti pahlíz v závislosti na silném chlazení rostliny od p. Kláta jsem nějak nezaznamenal, třeba se k tomu vyjádří sám. On ji pěstuje v bytě, má nějaký "hodný" klon kterému to nevadí a kvete mu také. Myslím že teploty pod 15°C by těžko dosahoval snad jedině v lednici.
Pro ilustraci ještě foto jak rostou kořeny u L. gouldiana nyní a jak již raší L. anceps u mne. Byla teple zimovaná, na podzim jí rašil květní stvol ale pak mi ho sežralo saranče :cry:
Myslím že u Vás rostliny co nerostou ještě spí a probudí se co nevidět. Ta v kůře má vlhčeji a tak ji voda probudila dříve.


čtv 13. čer 2019 7:25:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Tak to má byť.
Gouldiana je mimoriadne prispôsobivá rôznym podmienkam, je "nezničiteľná", ale na jej pôvodnom mieste určite nulu nezažila.
Miro.


čtv 13. čer 2019 9:41:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Venčené rostliny a zimované chladněji jsou podstatně mohutnější a s tlusčími pahlízami. V teple je rostlina subtilnější, ale i tak dá při dostatku světla až 7 květů na stvolu. Po odkvětu až do půlky května u mě "chrastí" - ani kapku vody. Při nedostatku světla (bez přisvětlování) rostliny po přesazení poupata často potratí.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 13. čer 2019 10:48:02
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
Tak prý je to hybrid, viz http://bluenanta.com/orchid/106986/hybr ... l/?tab=sum.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 13. čer 2019 14:10:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Laelia gouldiana
O pôvode L. gouldiana tam nič nie je. Sú tam menované jej hybridy, ale otázne je, či je to pravda.
Špekulácie, že ide o hybrid L. autumnalis a L. anceps spomína už Halbinger vo svojej knihe s tým, že úmyselne spravené hybridy to nepotvrdili..
Miro.


čtv 13. čer 2019 14:35:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: