Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 10:54:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Další
 Dendrobium aggregatum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Karlos píše:
Zaruba: 14 pahlíz bez 4 odlomených a 2 mrtvých, odstřižených je 8. Na podzim 2016 už kytka nerostla, šanci růst měla tedy až v roce 2017, což bylo min. rok, přičemž letos ještě růst nezačla, takže se ptám, jak je možné že během jednoho roku přirostlo na stresované, nepřikořeněné kytce cca 22 pahlíz?:-) Pokud dobře počítám je jich tam cca 30. Zázraky se skutečně dějí, jak u Vizira, tak u Záruby. V poho chlapci nechci do kompostu:-)

U Záruby se zázraky nedějí :) . Máte pravdu, došlo u mne k chybě. Znovu jsem koukl na jmenovku a je tam napsáno podzim 2016, ale asi jsem to špatně tenkráte napsal protože vím, že rostlinu mám minimálně dvě celé sezony, možná ještě déle. Na jmenovce je evidentně nesmysl. Také jsem napsal cca 14 pahlíz a možná jich bylo okolo čtrnácti na té zbylé placce. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost- bohužel. Nebylo úmyslem mého příspěvku chlubit se zázračnou rychlostí růstu tohoto druhu u mne- což je snad patrné z jeho textu. Za tyto dezinformace se omlouvám, protože uvádět by se mělo vše pokud možno co nejpřesněji :cry: .
Spíše jsem si postěžoval jakého chcípáka může někdy člověk na e-shopu koupit. Faktem ale je, že se kytka zmotořila docela rychle a tím že nekvetla tak dala energii do růstu a kořenění. Po pravdě jsem ji ale do nynějška ani moc nesledoval, takže ani nevím jestli udělala dvě pahlízy za sezonu nebo jednu.
Kytka vizira je nádherná! Nejsem odborník takový abych dokázal říci za jak dlouho mu kytka mohla narůst a nemám tudíž ani důvod ho podezírat z dezinformace. Ve svém předposledním příspěvku jsem pouze poukazoval na to, že když kytce sednou podmínky tak se rhizom dělí daleko větší rychlostí a kytka se daleko rychleji rozrůstá než když kytka z nějakého důvodu strádá- bylo to myšleno obecně.
Tak snad se mi vše podařilo vysvětlit, nerad bych tu kvůli nějakým nepřesnostem byl za "Barona Prášila" :) . Ve svých příspěvcích uvádím i neúspěchy, Např. D. senile, nebo loni L. speciosa se zaschlými poupaty ap. Tak slunce v duši, příště se polepším :cry:


stř 11. dub 2018 23:07:51
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Ještě Karlos: Původně mne ani nenapadlo nějak hlouběji zkoumat vizirovu kytku a pravdivost jeho slov, ale nyní mne po rozpoutání této debaty problém docela zaujal. Nemám vizira za "chlubila", protože pokud by někdo takový tu byl, tak není nic snazšího než postahovat fotky z netu, nějak ořezat a upravit a vydávat je třeba za vlastní úspěchy. To by ale byla spíše nemoc a nikdo z tohoto fóra mi takto "nemocný" nepřipadá.
Ale zpátky k té kytce: Spočítal jsem si, že pokud měla kytka na počátku 6 pahlíz a pouze každý třetí rhizom by se rozdělil na dva, tak by kytka v desátém roce měla 66 pahlíz, což podle mne ani vizirova kytka nemá( z obrázku stejně nedokáži spočítat). Zkuste to spočítat také. Je to přitom daleko menší tempo dělení rhizomu než uvádíte.
Argument že kytka tak veliká být nemůže protože ji pěstuji a mám ji daleko menší by platil pouze v případě, že jsem u daného druhu nejlepším pěstitelem což by bylo jistě dosti odvážné tvrzení :) .
Vizir nepotřebuje obhájce tak toho nechám. Chtěl jsem se pouze sám zamyslet nad tím, jestli ta kytka může býti taková po 10ti letech a nebo ne. A také uvést některé argumenty na pravou míru. Prostě někdy se něco splete, to je normální, ale neznamená to ještě že úmyslně :)


čtv 12. dub 2018 8:12:07
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
V pohodě, asi jsem měl rejpavou.
Já si teda nemyslím že by tato rostlina rostla v dobrých podmínkách nějak zázračně rychle. I skleníkové kytky z botanické zahrady jsem roky pozoroval a vím že roste tempem cca 2 pahlízy z vegetačního vrcholu u mladé rostliny, později 1 pahlíza, je-li už rostlina květuschopná. Jsem ochoten připustit, že je-li kytka v optimálních podmíbkách, může růst tempem dvě pahlízy za rok i u dospělé rostliny, ale už se mi nechce věřit že by se tak dramaticky dělila. Je-li rostlina nová a navázaná, tak během několika dalších let se tutově nerozdělí. Taky jde hodně o typ rostliny(klon). Každopádně Vizirova kytka je nádherná, takové jsem vždy obdivoval. Na nějaké americké show by beztak získala ocenění. Je to parapetář, má krásné senile, za mě velmi dobrý výsledek. Jsem holt jen typ co nesnáší rybářskou latinu. rozrejpal jsem to asi až chorobně, tak pardon. Vraťme se raději k senile!


pát 13. dub 2018 7:13:40
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
No já ten druh moc neznám jak se dělí nebo nedělí a tak jsem uvažoval pouze teoreticky. Vyšlo mi že kdyby se rozdělila pouze každá třetí pahlíza na rhizomu tak by ta kytka měla těch 66 pahlíz. A to v tom ani není započítáno to, že jako nekvetoucí mohla dělat 2 pahlízy na rhizomu i Stanhopeje mi to tak dělaly. Z má strany je to ale čistá teorie. Některé druhy se mi nerozdělily za 10 roků a jiné se dělí téměř každoročně takže nevím u tohoto druhu, ani klonu. Jediné co vím je že ta kytka krásně kvete a že když psal Vizir o senile tak mi nepřipadal příspěvek napsaný vychloubačně ale zcela jednoduše a srozumitelně. Toť vše k tématu.
Také mne to motivovalo k tomu, že jsem tu svoji zasadil na kůru a budu doufat, že mi někdy vykvete tak krásně jako Vizirovi.
O senile se přesouvám do příslušného vlákna.


pát 13. dub 2018 7:59:27
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Karlos: Víte, já nejsem konfliktní typ. Věděl jsem, že ta kytka je dost dobrá a těšil se na pozitivní reakce pěstitelů. Očekával jsem zájem o informace o kultuře a byl ochoten se o ně podělit. To, co následovalo z Vaší strany mě, mírně řečeno, zaskočilo. Ale co, je to pryč nechme to být. Jen chci aby jste věděl, že na tom co jsem zde napsal není ani slůvko nepravdy a už vůbec to nemělo sloužit k nějakému vychloubání. Děkuji za Vaše uznání, nakonec jste mě potěšil.
Záruba: Až se jednou dostanu do nějakého průšvihu, beru Vás, díky :mrgreen:


pát 13. dub 2018 9:26:43
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Vizir: však v klidu, jsme nad věcí ne oba ne?:-) Vždyť to je nuda ty běžné, pozitivní reakce a ohlasy ne?


úte 17. dub 2018 21:09:31
Profil ICQ

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Karlos píše:
Vizir: však v klidu, jsme nad věcí ne oba ne?:-) Vždyť to je nuda ty běžné, pozitivní reakce a ohlasy ne?

No jasan, beru to.


úte 17. dub 2018 21:34:48
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Příloha:
P1290815.JPG
P1290815.JPG [ 93.66 KiB | Zobrazeno 4506 krát ]
Tak jsem si všiml, že se mi začal klubat květní stvol na mém přilepeném D. aggregatum. Tedy koupil jsem ho jako aggregatum, ale vypadá to jako D. lindleyi. Aggregatum je podle Wikipedie jiná, i jinak vypadající rostlina. Mě připadá aggregatum podobné, ale mohutnější(alespoň podle Google). Moje rostlina má nejdelší list 7cm a pahlíza 4cm. Také by to mohla býti v. jenkinsii, ale ta to asi nebude protože kvete jednotlivými květy. Tohle mé bude mít určitě květů více jak 10. Budu to muset ještě prozkoumat. Pokud by někdo z fotky poznal co to vlastně mám, byl bych vděčný :)


pát 25. kvě 2018 9:35:00
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
zaruba píše:
Příloha:
P1290815.JPG
Tak jsem si všiml, že se mi začal klubat květní stvol na mém přilepeném D. aggregatum. Tedy koupil jsem ho jako aggregatum, ale vypadá to jako D. lindleyi. Aggregatum je podle Wikipedie jiná, i jinak vypadající rostlina. Mě připadá aggregatum podobné, ale mohutnější(alespoň podle Google). Moje rostlina má nejdelší list 7cm a pahlíza 4cm. Také by to mohla býti v. jenkinsii, ale ta to asi nebude protože kvete jednotlivými květy. Tohle mé bude mít určitě květů více jak 10. Budu to muset ještě prozkoumat. Pokud by někdo z fotky poznal co to vlastně mám, byl bych vděčný :)

Nevím jistě, ale žiju v tom, že D.lindleyi je novější pojmenování pro D.aggregatum,ale můžu se mýlit. Jinak morfologie květního stvolu mi připadá jiná, než u mé rostliny a i barevně je to jinde.Květní stvoly mé rostliny, když rostou, jsou tmavé, spíše do hněda, toto je mnohem světlejší. Snad to zkušenější pomohou rozlousknout.


pát 25. kvě 2018 14:58:51
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
vizir píše:
zaruba píše:
Příloha:
P1290815.JPG
Tak jsem si všiml, že se mi začal klubat květní stvol na mém přilepeném D. aggregatum. Tedy koupil jsem ho jako aggregatum, ale vypadá to jako D. lindleyi. Aggregatum je podle Wikipedie jiná, i jinak vypadající rostlina. Mě připadá aggregatum podobné, ale mohutnější(alespoň podle Google). Moje rostlina má nejdelší list 7cm a pahlíza 4cm. Také by to mohla býti v. jenkinsii, ale ta to asi nebude protože kvete jednotlivými květy. Tohle mé bude mít určitě květů více jak 10. Budu to muset ještě prozkoumat. Pokud by někdo z fotky poznal co to vlastně mám, byl bych vděčný :)

Nevím jistě, ale žiju v tom, že D.lindleyi je novější pojmenování pro D.aggregatum,ale můžu se mýlit. Jinak morfologie květního stvolu mi připadá jiná, než u mé rostliny a i barevně je to jinde.Květní stvoly mé rostliny, když rostou, jsou tmavé, spíše do hněda, toto je mnohem světlejší. Snad to zkušenější pomohou rozlousknout.

Tak to tedy vypadá, že mám D. lindleyi. Trochu jsem to zblbnul při čtení v té Wikipedii. Jiné je Epidendrum aggregatum. D. aggregatum je opravdu prý starší označení pro D. lindleyi. Koupil jsem rostlinu tedy pod starším nesprávným označením.
Druh je ale docela variabilní, protože na Google vidím pod označením D. aggregatum i rostliny které mají snad 20cm pahlíza +list. Já mám něco podstatně menšího. Možná ale krmené v květináči by také více vyrostlo. Barvě stvolu bych váhu nepřikládal. Myslím že u Vás má možná jen více slunce, nebo tak něco.


pát 25. kvě 2018 17:06:01
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron