Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:43:20



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 Anorganické substráty 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Vloni se v marketech (Hornbach) prodával substrát Colomi, ale zřejmě kvůli ceně se asi přestane dovážet, protože nešel na odbyt, nevím. Pro až neuvěřitelná reklamní tvrzení (pro Paphiopedila má prý vydržet až 6 let při zálivce vodovodní vodou, bez hnojení) jsem mu nevěřil. Podle zkušeností známé, která v něm vzkřísila několik papučí se shnilými kořeny jsem to použil pro P. papuanum (zieckianum) také v mizerném stavu. Vzpamatovalo se a v průhledné nádobě jsou vidět nové zdravé kořeny. Tento papuč patří k těm nejchoulostivějším. Také téměř mrtvá dehydrovaná C. violacea se v tom vzpamatovala. Oproti tradičnímu substrátu se v tom nemohou množit někteří škůdci (mnohonožky, smutnice, svinky). Pro některé orchideje které i v kultuře tvoží mykorrhizu (to je otázka víry, někdo to potvrzuje jiný odmítá jako nesmysl) to nebude fungovat. Vzhledem k ceně se to asi neujme, ale pro křísení chcípáků to snad má cenu. Také pro naprostou sterilitu. Lze objednat na kontakt@orchideenzauber.eu. Mají univerzál ve více barvách, speciální pro papuče a hrubší pro Vandy. Možná by to snad mělo význam pro pěstitele kteří mají jen několik rostlin.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 07. úno 2018 10:04:20
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Colomi sa dá objednať aj u nás - stačí hľadať (napr.: http://www.exothobby.cz/cs/substraty/1612-samocistici-substrat-colomi-goldrush-5l.html)
Pri hľadaní som ale našiel aj jednu diskusiu k tomu: https://www.akvarista.cz/web/diskuse/?skupina=25&tema=90119&usr=&search=

Pokiaľ ozaj ide o zeolit, nákup samotného "Colomi" sa trochu predraží (zeolit stojí pár korún).
Rôzne frakcie sa dajú kúpiť tu: http://www.subio.cz/sekce-5/


sob 24. úno 2018 5:41:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Jde o to, zdali to pro orchideje není nějak upravené. Dá se sehnat speciální pro Vandy (hrubší) a pro Paphiopedila (vetší podíl Ca, Mg). Na dotaz zdali je ten akvarijní taky pro orchideje mi distributor neodpověděl.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 24. úno 2018 13:15:51
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Na akva fóre sa domnievajú, že ide o zeolit. V tom prípade kupovať akvarijný sa predraží ...


sob 24. úno 2018 19:20:51
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Nevím, jak přesně vypadá zeolit, Colomi je hladký, lesklý a neporézní materiál. Zachraňovala jsem v něm kořeny kdysi darovaného pafíku, nakonec vykvetl, párkrát jsem ho už dávala, je to bílý Deperle.


sob 24. úno 2018 19:42:26
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Zeolit nie je hladký (nie, že by zase bol nejak moc ostrý), ani lesklý. A je mikroporézny (tie póry nie sú okom vidieť).
Možno ide ozaj o iné substráty. Akurát akvaristi sa zmieňujú, že colomi je zeolit (tak neviem).

Ešte pridám popis zeolitu z bonsaj eshopu:
Citace:
Zeolit je přírodní minerál vulkanického původu s mikroporézní strukturou, obsahuje Ca, K, Na, Mg. Jedinečnost spočívá v prostorovém uspořádání atomů, které vytváří dutiny spojené kanálky konstantních rozměrů. Mikroporézní materiál ve svých pórech od dob svého vzniku zadržuje ionty sodíku a chloru.

Zeolit je vhodné přimíchávat do půdní směsi pro pěstování bonsají i jiných pokojových rostlin. Tuto provzdušní, zlehčí, obohatí o stopové a biogenní prvky a lépe zadržuje vodu. Do čistého zeolitu sázíme např. fíkusy, nebo chřadnoucí bonsaje pro zlepšení kořenového systému, je účinnější než čistá akadama. Vhodný je také nasypaný na povrchu misky bonsaje jako indikátor zálivky – vlhký povrch substrátu značí zelenkavá barva zeolitu, když zbělá, bonsaj zalijeme.


ned 25. úno 2018 18:23:32
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Ani na stránkách výrobce se nedá najít nic o složení. Píšou, že je to patentované a tím to končí.


ned 25. úno 2018 18:37:50
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Anorganické substráty
No práve ...
Aby to nakoniec nebola len patentovaná úprava samotného zeolitu.


ned 25. úno 2018 18:41:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
I kdyby. Zdá se že při zachraňování nejcennějších rostlin je lepší než různé směsi s rašeliníkem (+ perlit, polystyren...). Tam cena substrátu nehraje roli. Jako substrát pro větší sbírku zřejmě nemá smysl.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 26. úno 2018 4:28:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Dostal jsem kanumu, je to částečně zvětralý tuf, naměřil jsem pH 5.8. Zasadil jsem do toho nějaké semenáčky Paphií a Renanteru monachiku, je to tam krátce, ale zdá se, že rostou. U Jirky Rila jsem v tom viděl krásně narostlé Paphio s výstavními kořeny. Dostal jsem taky akadamu, má pH 5,4, ale údajně se po dvou letech úplně rozpadne. Zkusím ještě naměřit, jak kanuma pufruje.


úte 15. čer 2021 23:18:39
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: