Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:53:27



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Našel jsem debatu na jednom foru co s tím aby kvetlo. Myslím že to je stejné u nás návod neexistuje https://www.orchidsforum.com/threads/de ... nile.8586/

Tak jsem to pročetl. Příspěvky se různí, ale nejvíce pravděpodobné ke kvetení mi z toho vyšlo v době odpočinku svítit, teplo a sucho, tedy tak jak ho dostal do květu vizir. Píše se tam, že v přírodě má horko a sucho. Já ji mám letos temperovaně, svícení a sucho. Takhle ji nechám a pokud to nezafunguje tak příští rok budu zkoušet svícení, horko a sucho. Zajímavé je, že když jsem ale hledal údaje v přírodě tak tam je ve výšce cca 800m prosinec, leden a část února spíše temperovaná nežli teplá. Říjen a listopad je ale horký. I já jsem ho měl říjen a listopad v ZZ teple a na suchu. Pak ale šlo do kakt. skleníku nad radiátor kde je suchý vzduch a teplota cca12-20°C. Přemisťovat ho nyní nebudu, protože kdyby nenasadilo, mohlo by to být nejenom těmi podmínkami, ale také změnou stanoviště, takže bych ztratil rok a věděl prd :D
Letos se mu v rámci možností snažím nasimulovat maximálně podmínky, které jsem o něm zjistil z přírody, tak snad to ocení :lol:


ned 11. úno 2018 15:45:10
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280182a.jpg
P1280182a.jpg [ 104.32 KiB | Zobrazeno 2633 krát ]
Čtyři a půl měsíce zcela na suchu. Nad topením nyní vlhkost vzduchu cca 40-60%. Začínají žloutnout i špičky nových výhonů. Celkově je ale pořád ok :) Nyní při slunečním svitu má přes den 25°C a v noci 12°C. Žloutnutí se urychluje.


stř 14. úno 2018 14:28:39
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Taková krásná kytka to byla.


stř 14. úno 2018 15:52:43
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280193.JPG
P1280193.JPG [ 133.69 KiB | Zobrazeno 2605 krát ]
Příloha:
P1280191.JPG
P1280191.JPG [ 149.5 KiB | Zobrazeno 2605 krát ]
samamalo píše:
Taková krásná kytka to byla.

No a paradoxně když je nyní taková ošklivá tak třeba vystrčí krásné květy- aby překvapila :lol: :lol:
Teď ale vážně: Možná jsem nějak ujetý, ale mě se líbí více nyní opadaná a s hustými štětinami než když byla zelená :) . Cataseta i Cyrtopodia se mi také líbí více opadaná nežli olistěná. Prostě to kaktusaření na mě zanechalo následky :lol:


stř 14. úno 2018 16:33:47
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280304a.jpg
P1280304a.jpg [ 83.5 KiB | Zobrazeno 2594 krát ]
Příloha:
P1280295a.jpg
P1280295a.jpg [ 82.37 KiB | Zobrazeno 2594 krát ]
Příloha:
P1280302a.jpg
P1280302a.jpg [ 120.29 KiB | Zobrazeno 2594 krát ]
Tak Dendrobium senile zažívá nyní doslova teror suchým vzduchem :) . Nyní když mrzne tak přes den kdy svítí sluníčko tak má pouze 25% r.v. při 25°C a na noc se to zvedne k maximálně 50% r.v. při 12°C. Navíc již dostává až 30000lx světla. No jsem zvědavý jak to dopadne. Připadá mi ale, že jak shodilo hodně listů tak už ani nesesýchá a vypadá stále dobře. Je to neuvěřitelné po 5ti měsísích úplného sucha a z toho 3 měsíce nad radiátorem UV, kde je v proudu suchého vzduchu. Prostě pecka! :lol:
Je fakt ale, že stříbřité Tillandsie které mám v uličce skleníku tak od října do půli března vůbec nerosím a jsou OK. Když jsem je rosil tak uhnívaly! Tam je ale r.v. tak okolo 70-90%- podle počasí.


sob 24. úno 2018 14:24:21
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280478a.jpg
P1280478a.jpg [ 133.35 KiB | Zobrazeno 2553 krát ]
Začátkem března jsem přenesl rostlinu opět do ZZ kde je tepleji než v kakt. skleníku. V Myanmaru nebo Laosu již šplhají teploty ke 30°C. Žloutnutí listů pokračuje a rostlina se tváří pořád stejně. Totální sucho má již 5 měsíců a týden. Žloutnout začaly i středové listy na nedorostlých podzimních výhonech. Asi toto Dendrobko čeká na vyšší teploty, které přijdou se slunečním svitem, aby se probudilo. Stále mi připadá ve stavu, že kdybych ho zalil tak vystartuje k novému růstu. Jelikož ale ještě neukázalo poupata tak nedostane ani rosu.
Možná se mi podaří krásně zmapovat vývoj nikoli od podzimu ke kvetení, ale od krásné rostliny po kompostový exemplář :lol:


úte 06. bře 2018 10:04:09
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Ty listy se mu evidentně moc shazovat nechce. Já už na brutální sucho nevěřím. Ty vysušené rostliny pak ani nemaj na to vykvést. Tato kytka dokáže shodit list i při občasné zálivce, jsem si tím jist. Zrovna to jarní sluníčko opad u D. parishii dokonale urychlilo. Senile bych zkusil příště pěstovat tepleji a nesušit tak drasticky. Nehnojil bych klasicky kristalonem, ale něčím co má více P a K a jen velmi slabě. Drasticky sesušená kytka prostě není podle mě správnou cestou k úspěchu, jakkoliv třeba vykvete.


úte 06. bře 2018 10:19:05
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Dendrobium parishii už u mne má také shozené listy.
To senile sice brutálně suším, ale stejně má pahlízy seschlé tak na 50%. Takže o úplné vyčerpanosti rostliny nemůže být ani řeč. Skoro si myslím, že by dalo ještě jednou 5 měsíců a pak bylo teprve hodně vyčerpané.
Nějak stále věřím tomu, že ještě nasadí až se zvednou teploty na jaře. Ty útvary co jsem fotil na starých pahlízách tak tam stále jsou a jsou stále zelené- živé. I u špiček dalších pahlíz se okolo vrcholů objevují chloupky, které tam dříve nebyly. Rozrostlé výhony, které již jsou jediné olistěné tak si pochopitelně listy drží nejdéle, protože napřed ukončovaly vývoj. Tyto nové výhony jsou ale na rostlině ještě zcela napité!
To, že by se díky dlouhému sušení zkrátila vegetační doba o dva měsíce by bylo jedině dobře, protože pak by cyklus utvořil pouze jednu celou pahlízu místo 1,5.
Loni jsem měl ještě více seschlé S. tigriny a kvetly docela dobře. Navíc jak jsem dopátral tak suché a horké jaro je jak v Mexiku tak v Asii (Laos, Barma ap.).
To jsou věci, které ve mě stále živí myšlenku že to dělám správně -zatím. Navíc i v přírodě prodělává období kdy je chladněji 10-20°C. Snažím se opravdu kopírovat co se dá.
Vydržet musím tak do konce dubna, kdy asi usoudím, že tudy cesta nevede. Rostlina mi pak utvoří pouze jednu pahlízu z každého vrcholu a na podzim bych pak zkoušel něco jiného.
Nyní se mi budí Laelie speciosy a začínají rašit. Ty ale jsou z podstatně chladnější oblasti, takže je jasné, že se nemůže budit ve stejnou dobu i to senile.
V Kristalonu květ je toho fosforu docela dost a nějak nevěřím tomu, že by jemnost hnojení byla natolik důležitá jestli rostlina pokvete a nebo nikoli.
Koncem září jsem měl rostlinu v perfektní kondici a i nyní mi připadá natolik životaschopná aby po zálivce před rozkvětem utáhla třeba i 10 květů. Sám jsem zvědavý jak to dopadne ale do konce dubna již pokus určitě nepřeruším! Podruhé stejnou chybu neudělám :) Prostě pokus je pokus :)


úte 06. bře 2018 14:26:13
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No nemyslím si že by bylo na sušení pozdě. Naopak senile, nebo parishii, kvetou spíše později, v květnu až v červnu, takže to mohou parádně stihnout, jen mi nesedí to kruté sucho, jakkoliv kytka je asi v pohodě, jak píšete. Mě tím hnojením jde spíš o to, že když se nepřehnojuje a více hnojí draslem a P, tak narostou ty pahlízy tlustší a kratší. V takovém případě myslím si budou i ochotněji shazovat listí a kvést.


stř 07. bře 2018 0:18:54
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280482.JPG
P1280482.JPG [ 110.3 KiB | Zobrazeno 2508 krát ]
Příloha:
P1280481.JPG
P1280481.JPG [ 98.27 KiB | Zobrazeno 2508 krát ]
Příloha:
P1260505.jpg
P1260505.jpg [ 109.66 KiB | Zobrazeno 2519 krát ]
S těmi pahlízami máte pravdu. Aby byly ale krátké a tlusté tak je důležité aby rostlina opadala. Nové pahlízy rostoucí ve stínu starého listí se vytahují protože jsou ve tmě. Na mé rostlině je to dobře vidět. Ty co rostly pod listím tak jsou o polovinu delší než ty co vyrostly na povrchu. Také jsou tenčí.
Změně hnojení nevěřím. Ten Kristalon má 5% P2 O5 a 30% drasla. Celkový dusík 15%. Kvete po něm vše nádherně. Nevím kdo se ptá rostlin v přírodě jestli by chtěly více fosforu nebo drasla?
Navíc listí na podzim nebylo sytě zelené ale spíše žlutozelené a pahlízy krásně buclaté jak píšete. Je to na snímku někde na straně 10 tohoto vlákna ale snímek ještě přikládám.
To jak píšete mít ho tepleji a občas rosit jsem již zkoušel. Výsledek byl že neopadalo a nekvetlo. V té době jsem ho ale nepřisvěcoval, takže nemůžu tento způsob zavrhnout. Odporuje to ale tomu co tu napsal i Vizir, tedy sucho a teplo až do objevení poupat.
Já jsem také v prosinci 1x rostlinu porosil. Výsledek byl, že opad listů se zastavil skoro na tři týdny.
Listy podle mne shazuje uvážlivě, postupně právě proto, že má ty chloupky kterými dokáže sát vodu z mlhy či hodně vlhkého vzduchu. Ty pahlízy co opadaly tak se jaksi zakonzervují a již více nesesýchají.
Na ty botanické druhy orchidejí se koukám individuálně. Laelie speciosy také suším a nyní již raší a jsou Ok. Jestli pokvetou se ještě nedá poznat. E. citriny sušené nasazují krásně obě, tam již je to vidět.
No z mé strany je to sušení zatím bohužel pouze výsledky nepodložená teorie. Myslím, že je ale několik druhů orchidejí které vyžadují pěstování spíše jako kaktusy než orchideje. Proto jsou s nimi v klasickém orchidejovém skleníku problémy.
Také souhlasím s tím, že když je kytka sušená na doraz tak pak je kvetení chudší a květy menší. To senile mi ale ještě v té fázi nepřipadá. Podzimní výhony se zastavily, dále nerostou a pomalu začínají shazovat listy. Jsou ale ještě plně napité- snímky přikládám. Doufám, že s přibývajícím sluníčkem a teplem se opad listů urychlí.
Pokud nepokvete tak potom alespoň další pahlízy budou krátké a buclaté. Na podzim bych chtěl vyzkoušet kombinaci sucho, teplo a svícení jak to dělá vizir kterému kvetlo.


stř 07. bře 2018 4:39:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron