Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 21:32:33



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
kvusta píše:
Vizir - krásný konkrétní příspěvek bez zbytečných keců! Moc dobře se to čte. :P
Martina

Bez vyznačené části by se mi to líbilo více :cry: Promiňte!


ned 28. led 2018 22:15:53
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
tak už za kecy se dávají trestné body.
Původně jsem ho měl v polostínu a nyní přes rok se peče pod pachošama, proto asi ten únik do stínu a vlhkost bude nižší než 50%.
Našel jsem další obrázky, že kvetou, ne jen bezlisté pahlízy https://www.youtube.com/watch?v=nYJ3MH6Llsw&t=104s
a těch knihách co jsem citoval jsou pouze texty, kdy to kvete.
Tak to zatím vypadá, že to chce hodně teplo a obyvák je to ideální místo.


pon 29. led 2018 16:53:39
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Na straně 11 tohoto vlákna jsem vyfotil tabulku údajů z přírody i včetně srážek- stačí se podívat. Myslím, že mu budou vyhovovat jak teplé tak temperované podmínky. Přes den tam jde teplota přes 20°C ale v noci i 10°C. To jsou ale průměry. Tedy někdy je tam i přes 25°C a v noci i 5°C. Takový rozdíl v obýváku nedocílím. Podle toho co napsal vizir tak to ani není třeba. U mne ve skleníku má 19/ 12°C. Měnit letos nic nebudu, buď nasadí nebo ne. Důležité je, že stále opadává. Drastické sušení je ale asi základ budoucího kvetení. Napsal to i vizir.


pon 29. led 2018 18:10:41
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo:To jste tedy proti mě postavil těžké kalibry.Já ale přece názory těchto pánů nijak nezpochybňuji.Domnívám se,že se vyjadřují k rostlině ve volné přírodě,na jejím přirozeném stanovišti.U mě je situace jiná já popisuji kulturu rostliny v MÝCH PODMÍNKÁCH.Uznávám,že kulturu příslušného druhu nelze ohýbat tak,jak si člověk zamane.Na druhou stranu,při dnešních technických vymoženostech je toho možného opravdu mnoho.Třeba při komerčním pěstování orchidejí je možno drobnými zásahy(teplota,světlo atd.)načasovat kvetení na dobu,kdy o ně bude na trhu největší zájem.Já jsem zkoušel tento druh v prvním roce pěstovat bez přisvícení celoročně na letním stanovišti.No a ono nic, i když kytka byla evidentně v květuschopné velikosti.Začal jsem více pátrat a dostal se k informaci,že pro inicializaci kvetení je zapotřebí suchá a světlá zima.Začátkem října jsem zavěsil kytku pod zářivky a ukončil zcela zálivku.Možná,že nebudete věřit,ale již po 14-ti dnech začaly listy lehce žloutnout a do dvou měsíců byly zcela dole.Pak následovala krátká doba dormance a poté se objevily květní puky.Od radosti jsem se málem......Od této doby dělám již 3 roky vše stejně.Ta brzká doba kvetení mě také překvapila,ale nějak té kytce nedokáži vysvětlit,že je to brzy a je třeba počkat na jaro.Prostě si dělá,co chce a já ji při tom nechávám.Doufám,že tímto je mezi námi vše v dobrém,nerad bych zde vyprovokoval nějaké zbytečné sváry.Ještě,abych nezapomněl,k té vůni.Já tam citron moc necítím,spíše něco jako med a vzdáleně je to podobné naší PAMPELIŠCE. Přeji všem přátelům a milovníkům orchidejí krásný den.


úte 30. led 2018 13:32:48
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280003.JPG
P1280003.JPG [ 117.06 KiB | Zobrazeno 2794 krát ]
Příloha:
P1280002.JPG
P1280002.JPG [ 108.02 KiB | Zobrazeno 2794 krát ]
vizir píše:
samamalo:To jste tedy proti mě postavil těžké kalibry.Já ale přece názory těchto pánů nijak nezpochybňuji.Domnívám se,že se vyjadřují k rostlině ve volné přírodě,na jejím přirozeném stanovišti.U mě je situace jiná já popisuji kulturu rostliny v MÝCH PODMÍNKÁCH.Uznávám,že kulturu příslušného druhu nelze ohýbat tak,jak si člověk zamane.Na druhou stranu,při dnešních technických vymoženostech je toho možného opravdu mnoho.Třeba při komerčním pěstování orchidejí je možno drobnými zásahy(teplota,světlo atd.)načasovat kvetení na dobu,kdy o ně bude na trhu největší zájem.Já jsem zkoušel tento druh v prvním roce pěstovat bez přisvícení celoročně na letním stanovišti.No a ono nic, i když kytka byla evidentně v květuschopné velikosti.Začal jsem více pátrat a dostal se k informaci,že pro inicializaci kvetení je zapotřebí suchá a světlá zima.Začátkem října jsem zavěsil kytku pod zářivky a ukončil zcela zálivku.Možná,že nebudete věřit,ale již po 14-ti dnech začaly listy lehce žloutnout a do dvou měsíců byly zcela dole.Pak následovala krátká doba dormance a poté se objevily květní puky.Od radosti jsem se málem......Od této doby dělám již 3 roky vše stejně.Ta brzká doba kvetení mě také překvapila,ale nějak té kytce nedokáži vysvětlit,že je to brzy a je třeba počkat na jaro.Prostě si dělá,co chce a já ji při tom nechávám.Doufám,že tímto je mezi námi vše v dobrém,nerad bych zde vyprovokoval nějaké zbytečné sváry.Ještě,abych nezapomněl,k té vůni.Já tam citron moc necítím,spíše něco jako med a vzdáleně je to podobné naší PAMPELIŠCE. Přeji všem přátelům a milovníkům orchidejí krásný den.

Já myslím, že tady došlo k omylu. Samamalo ty argumenty o kvetení použil proti mě nikoli proti Vám :) . Já jsem mu totiž napsal ( v předchozím příspěvku)," že nevím kde přišel na to, že kvete v létě". Možná mě měl ve svém příspěvku citovat. Takhle to vyznělo, jako když nesouhlasí s dobou květu u Vás. Ono když se to nečte spojitě všechny příspěvky, tak snadno dojde k omylu. To jen na vysvětlení.
Vám kvete, na rozdíl od nás a to je hlavní. Vrtá mi ale hlavou, že Vám opadalo tak rychle a také rychle nasadilo na květ. Já ho začal sušit také začátkem října. Do konce října to vypadalo, že se nic neděje. Pak postupně pomalu ztrácelo listy a ztrácí je dále, ale k opadání bych typnul že mu schází ještě tak měsíc a půl. Přitom seschlé je docela dost. Asi v tom hraje roli ten rozdíl teploty u mne a u Vás. Kdyby se podařilo že mi zakvete tak to asi nebude dříve jak v březnu.
Já již mám tu rostlinu docela velikou takže by mohla něco ukázat. Nyní i na loňských pahlízách na špičkách pomalu vyrůstají nějaké chloupky tak budu doufat. V suchu ale nepolevím :) Nyní jak je seschlé tak je úžasně chlupaté- jako ježek :)


úte 30. led 2018 16:14:08
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Pánové takhle jsem to vůbec nemyslel a vůbec proti nikomu. Je to velmi zajímavá kytka a tak mě zajímalo proč, o té kultuře není něco víc popsáno. Tak jsem lovil v knihovně i Zdeněk Ježek ji zmiňuje jako choulostivou.
Něco sem vyguglil http://orchids.green-drop-home.com/src/ ... ile_e.html a ihned je zde rozpor. Namontovat na korek bez ničeho, to by odpovídalo i fotkám ze stanovišť a dole, že dobře roste i v mechu. Nemusí mít jen teplo může mít chladno, má ráda polostín , proudění vzduchu a mlhy, proto ty chlupy.


úte 30. led 2018 18:18:14
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Pánové takhle jsem to vůbec nemyslel a vůbec proti nikomu. Je to velmi zajímavá kytka a tak mě zajímalo proč, o té kultuře není něco víc popsáno. Tak jsem lovil v knihovně i Zdeněk Ježek ji zmiňuje jako choulostivou.
Něco sem vyguglil http://orchids.green-drop-home.com/src/ ... ile_e.html a ihned je zde rozpor. Namontovat na korek bez ničeho, to by odpovídalo i fotkám ze stanovišť a dole, že dobře roste i v mechu. Nemusí mít jen teplo může mít chladno, má ráda polostín , proudění vzduchu a mlhy, proto ty chlupy.

Já vím, že jste pouze odpovídal na mou otázku "odkud víte že kvete v létě?". Na odpověď určenou mně ale reagoval vizir tak jsem se to snažil objasnit :) .
Tu cestu kterou nyní začínáte (tedy shánění informací z různých zdrojů) jsem již dávno opustil. Přesně jak říkáte, každý uvádí něco jiného: Teplá, temperovaná, chladná. Sušení, rosení, zálivka. Slunce, polostín. Když se nad tím zamyslíte tak by to měla ( podle těch zdrojů) být nejobyčejnější kytka, která pokvete ve všech možných podmínkách- pravý opak je ale pravdou.
Cenná je spíše informace od vizira - tedy člověka, který ji sám pěstuje a kvete mu. Já se zase soustředil na vyhledání klimatických údajů přímo z přírody a trochu jsem si ty podmínky přizpůsobil pro svou kulturu. V přírodě roste v řídkých borových lesích na kmenech. Tudíž úplně plné slunce přes léto asi nesnese, ale polostín je pro něj málo. Musí se docílit kratších a buclatých pahlíz k maximálnímu kvetení. Až ho budu rozsazovat nebo si pořídím jiné tak ho přilepím na borovou kůru, jako roste v přírodě. Mě se ty korkové desky prostě nelíbí protože vypadají hodně nepřirozeně. Krásnou kůru si radši opatřím v lese.
Nevím jestli má ráda mlhy, ale v určitou dobu je to v přírodě jediná vláha která mu umožní přežít. V přírodě ale odpařuje na volném prostranství daleko více vody než v našich nevětraných sbírkách, proto při pravidelném rosení neseschne a nenasadí na květ - spíše začne zahnívat.


úte 30. led 2018 19:14:01
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Koukal jsem na tu tabulku na str11, 6 měsíců sucho to se mi zdá neuvěřitelné, kouknete na meteo a všude tam prší. Takže tam budou asi rozhodující ty mlhy a proto má ty chlupy, tam kde roste neprší, ale mlha tam doběhne.
Jak jsem psal, že to moje se odstěhovalo za roh. No mám pod stropem ventilátor a ten fouká směrem ke kytce, tak se ji to třeba líbí.


úte 30. led 2018 19:34:59
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Ten viziruv způsob je asi nápovědou, v čem je zakopaný pes, jen to pochopit. Jak je vidět, jsou druhy, které výrazné poklesy nepotřebují, což je evidentně i tento, ale proč někomu opadá tak rychle a jinému drží listy i ve stádiu drastického seschnutí? Že by tak moc dělaly ty zářivky? Vizir též málo hnojí. 100 us není mnoho!
Vizir: kolik hodin svítíte?


stř 31. led 2018 5:38:46
Profil ICQ

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos: Přisvěcuji od 8:00 do 21:00 tedy 13 hodin.


stř 31. led 2018 6:07:16
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: