Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:11:07



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 červci 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek červci
Podle zkušeností několika pěstitelů je na potírání červců nejlepší lesk na listy. I když se stříkají jen napadená místa, efekt je přesto výrazně lepší nežli totální postřik insekticidy. Výsledek je také lepší nežli různé postupy s použitím izopropylalkoholu jak je doporučováno v knize Choroby a škůdci orchidejí. Náš výrobek moc vhodný není, lepší jsou zahraniční (např. Perfekt Plant). Jinak u izopropylalkoholu je riziko poškození rostlin menší než u lihu i zředěného. To je vhodné při malém lokálním napadení.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 06. led 2018 9:55:27
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: červci
S červcem je velmi těžký boj. Bohužel vesměs profi zahradnictví jako Orchid a more, Schwerter a pod to nejsou schopni uhlídat a i když se rostlina dá do karantény, není zaručeno, že se něco neobjeví, protože ty potvory se často schovávají v kořenovém systému a obzvláště v substrátech, kde je složkou i perlit a podobné věci se to lehce přehlédne. Kdysi na to bývaly účinné prostředky jako Ultracid nebo Vidate granulát ale bohužel dnes je to zakázané, protože šlo o zvláště nebezpečné jedy. Dnešní přípravky jako puklistop a pod jsou bohužel jen k smíchu. Dá se použít lihový výtažek nikotinu a do roztoku přidat glycerinový olej, který je ve vodě rozpustný zalepí však dýchací cesty škůdcům ale rostliny dýchají dál a rosením se postupně rozpustí až zmizí a rostlinám neuškodí. Bohužel se ale jedná pouze o dotykový přípravek, takže bohužel nepůsobí systémově a zasažená rostlina se musí hlídat.


sob 06. led 2018 15:32:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Re: červci
A co Warrant 700 WC , Confidor , Vertimec , Agrion ? Toto jsou prý přípravky které ničí červce ? Je to tak ?


sob 06. led 2018 16:50:41
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: červci
milankucera9 píše:
A co Warrant 700 WC , Confidor , Vertimec , Agrion ? Toto jsou prý přípravky které ničí červce ? Je to tak ?

Ano mnozí to píší ale zkušenosti jsou zcela jiné. Warant jsem zkoušel ale nedá se říci, že by to byl nějaký zázrak tedy mimo ceny. Vertimec a další je to samé, jako to, co jsem popisovat tedy při přímém zásahu. Nejlepší je rostliny vysypat, pořádně omýt kořenový systém, po zaschnutí provést ne postřik ale celkové namočení rostliny do jedů, nechat oschnout a pak zasadit do jiné nádoby a substrátu. Bohužel například Cymbidia ale mají smůlu, protože mnohé rostliny mají velmi nahloučené pahlízy a nedá se zcela odstranit staré šustí z pahlíz, takže i při namáčení není stoprocentní záruka, že ta potvora není někde zašitá a nezačne kolotoč znovu. Jediné jak to udělat u Cymba je rozlámat rostlinu na jednotlivé pahlízy s novým výhonem, které jdou potom obrat zcela dočista, ošetřit je a pak je sesadit k sobě. Bohužel je tak ztraceno nejméně na dva až tři roky kvetení. Každý si musí rozhodnout, čemu dá přednost.


sob 06. led 2018 18:14:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: červci
Já nevím, ale mě připadá boj se škůdci docela snadný. Warant mám a je úžasný zrovna jako Confidor. Tím ničím vlnatky, kořenovku ap. Na svilušky používám Vertimec a střídám s Nisoranem. Stříkám i preventivně a vždy všechny kytky najednou aby se škůdce nemohl stěhovat. Například na konci léta vše postříkám ještě než jdou kytky do ZZ. Pak při zjištění něčeho ještě i v předjaří. Používám pouze systémové přípravky abych nemusel provádět to co popisuje p. Míra. Kytky v tom ani nemáčím. Pouze důkladný postřik jemnou tryskou. Pro postřik používám smáčedlo, něco šetrného jako na mytí nádobí. Řekněme 15-20 kapek na litr. Listy stříkám zespoda nahoru jako v ovocnářství. Nové kytky ani nedávám do karantény ale pokud nejsou viditelně napadené jdou hned do sbírky a vše je zlikvidováno v rámci prevence. Dva postřiky i zamořené sbírky tak 10 dní po sobě systémovým přípravkem musí sbírku očistit zcela. Zálivku zeminy používám pouze u kaktusů proti kořenovce.
Problém někdy bývá v tom, že u těch sypkých granulek nebo prášku se uvádí koncentrace v gramech/litr. Ty granulky jsou ale lehčí než voda a ještě jsou mezi nimi mezery. Pokud si to převedeme na cm3 jako že 1 gram = 1cm3 jako u vody tak se mnohdy zalévá poloviční koncentrací což nejenom že nezlikviduje všechny škůdce, ale také tím vzniká snadněji rezistence. Přesné váhy nemám, ale třeba u Confidoru počítám přibližně 2cm3 = 1 gram.
Nedovedu si vůbec představit jak bych Stanhopeje zcela prorostlé košíky vyndal a očišťoval kořeny prorostlé mechem. To bych asi radši přestal orchideje pěstovat a věnoval se něčemu jinému :cry:


sob 06. led 2018 19:03:16
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: červci
Confidor je na kořenovku snad nejlepší a stačí 0,01%, jenže prý už není v prodeji. Měl by jej nahrait přípravek Gaucho, ale kdo ví jak to bude fungovat. Na puklice a červce je vinikající Nurelle D. Je to asi sviňstvo, ale zabírá skvěle.


ned 07. led 2018 4:59:58
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: červci
Také jsem tomu dlouho nevěřil, ale podle zkušeností ze tří jiných sbírek je skutečně použití lesku na listy účinnější nežli insekticidy. Pro potíže s PC se mi nedaří připojit foto jednoho našeho výrobku, opisuji etiketu:forestina Vitalife profi Lesk na rostliny rastliny. Jiné naše výrobky nevyhovují. Zahraniční (Perfekt Plant a nejaký německý) jsou také dobré. Jinak s insekticidy s obsahem oleje nejsou tak dobré zkušenosti. Podotýkám že leskem byla stříkána pouze napadená místa, a přesto byl efekt výraznější nežli postřiky jedy. Pro přátele jedů: proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Pěstování orchidejí je přece věda!

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 07. led 2018 7:39:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: červci
zaruba píše:
Já nevím, ale mě připadá boj se škůdci docela snadný. Warant mám a je úžasný zrovna jako Confidor. Tím ničím vlnatky, kořenovku ap. Na svilušky používám Vertimec a střídám s Nisoranem. Stříkám i preventivně a vždy všechny kytky najednou aby se škůdce nemohl stěhovat. Například na konci léta vše postříkám ještě než jdou kytky do ZZ. Pak při zjištění něčeho ještě i v předjaří. Používám pouze systémové přípravky abych nemusel provádět to co popisuje p. Míra. Kytky v tom ani nemáčím. Pouze důkladný postřik jemnou tryskou. Pro postřik používám smáčedlo, něco šetrného jako na mytí nádobí. Řekněme 15-20 kapek na litr. Listy stříkám zespoda nahoru jako v ovocnářství. Nové kytky ani nedávám do karantény ale pokud nejsou viditelně napadené jdou hned do sbírky a vše je zlikvidováno v rámci prevence. Dva postřiky i zamořené sbírky tak 10 dní po sobě systémovým přípravkem musí sbírku očistit zcela. Zálivku zeminy používám pouze u kaktusů proti kořenovce.
Problém někdy bývá v tom, že u těch sypkých granulek nebo prášku se uvádí koncentrace v gramech/litr. Ty granulky jsou ale lehčí než voda a ještě jsou mezi nimi mezery. Pokud si to převedeme na cm3 jako že 1 gram = 1cm3 jako u vody tak se mnohdy zalévá poloviční koncentrací což nejenom že nezlikviduje všechny škůdce, ale také tím vzniká snadněji rezistence. Přesné váhy nemám, ale třeba u Confidoru počítám přibližně 2cm3 = 1 gram.
Nedovedu si vůbec představit jak bych Stanhopeje zcela prorostlé košíky vyndal a očišťoval kořeny prorostlé mechem. To bych asi radši přestal orchideje pěstovat a věnoval se něčemu jinému :cry:

Ano na kaktusy kde se ty potvory nemohou moc skrývat to může být vynikající. Na Cattleya a pod je to také dobré, protože se dá očistit šustí až na holou pahlízu. Stanhopey nemají šustí na pahlízách, takže také to tam moc nehrozí. Nejvíce jsou napadány rostliny, které mají pahlízy nahloučeny. Také je něco jiného stříkat a hlídat pár rostlin (nehovořím o kaktusech) nebo jich hlídat stovky. To je pak tanec. A bohužel ani ty systémové věci vždy vše neřeší.Ty správné jedy už se neseženou. Také proto se i v přírodě začínají množit škůdci, kteří dříve byli výhradně ve sklenících. Na zahradách se většinou používaly organofosfáty v předjaří, takže zabíjely i ranná stádia přezimujících potvor. Hodně tomu pomíhá i klima, které defakto chrání bývalé skleníkové škůdce i venku.


ned 07. led 2018 9:06:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Re: červci
Karlos píše:
Confidor je na kořenovku snad nejlepší a stačí 0,01%, jenže prý už není v prodeji. Měl by jej nahrait přípravek Gaucho, ale kdo ví jak to bude fungovat. Na puklice a červce je vinikající Nurelle D. Je to asi sviňstvo, ale zabírá skvěle.


Confidor ještě má fa. Kakteen p. Heřtus.


ned 07. led 2018 9:58:46
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: červci
Karlos: Confidor se vyrábí snad stále ale v tekuté formě. Mě ale odborník na chemii v zemědělství vyhledal, že stejnou účinnou látku obsahuje Warrant 700WG, tedy imidacloprid. To jsem si ověřil porovnáním s Confidorem. Bohužel je pouze v půl kilovém balení, je ale 3x levnější než Confidor.
Až Confidor dokázal vymýtit kořenovku z kaktusových sbírek-to potvrdí každý fundovaný kaktusář! Organofosfáty o kterých píše p. Míra to nedokázaly. V kaktusech mám více jak 30 roků zkušeností. Metetion, BI 58EC, Arafosfotion, ap. organofosfáty byly dryáky jak na škůdce tak na rostliny. Kaktusy se po takové zálivce vzpamatovávaly dva měsíce. Některým se poškodily vegetační vrcholy, jiné přestaly vytvářet na určitou dobu trny ap. Takové kytky pak pěstitel schovával před návštěvou protože hyzdily sbírku. A kořenovka vegetovala dále.
Nebyly to přípravky systémové.

Míra: Já na toto fórum píši zkušenosti s orchidejemi- pokud to není ve vlákně Kaktusy. Máte pravdu, orchideje pěstuji daleko kratší dobu než Vy a mám jich podstatně méně než Vy. Ale sbírka několika tisíc kaktusů k orchidejím také není úplně málo starostí :) . Navíc zrovna rod Mammillaria má spousty druhů s dobrými skrýšemi pro škůdce a jejich působení se u určitých druhů pozná až když je pozdě. Vůbec si nedokáži představit, že bych proti škůdcům bojoval způsobem jaký popisujete, tedy tak že bych vyndaval všechny kaktusy a čistil jim kořeny a zase je vracel zpět. Při tak obrovském množství práce bych asi zemřel hlady- protože bych vůbec nemohl chodit do práce :)
Já jsem s dostupnou chemií zcela spokojený. Podle mne se nejčastěji chybuje v tom, že člověk chce ušetřit za systémové přípravky. Také je nutno zjistit jestli použít insekticid nebo akaricid. Pak v tom, že nepřesně stanoví váhu přípravku. Dále použije nekvalitní smáčedlo takže nedojde k pokrytí veliké plochy listů jak ze spodní tak vrchní strany listů. Samozřejmě provedu i postřik kořenů na povrchu. Systémový přípravek přeci funguje tak, že projde do tkání rostliny takže vůbec není nutný kontakt se všemi škůdci. To co se skrylo v šustí tak se otráví sáním z rostliny jako kdyby člověk vypil jed. Ten jed ale musí být silný a to je zase o správné koncentraci a maximálním ulpění na listech. Jestli máte větší problémy se škůdci tak to musí být v něčem jiném než v Confidoru nebo Vertimecu. Ještě mne napadla jedna věc. Já mám přes léto kytky mimo stromy pod stříškou. U Vás i kdyby jste na kytkách škůdce vyhubil tak pokud na léto věšíte rostliny do stromů tak se škůdci po uplynutí nějaké doby mohou přestěhovat z napadeného stromu opět na kytky. Myslím, že úplné vyhubení škůdců na rostlinách ani nemá smysl, protože při letnění se ze zahrady nastěhují zpět. Jde spíše o to stále udržovat škůdce pod hranicí škodlivosti.
Proto také chápu že není možné vymýtit škůdce z obrovských pěstíren úplně.

Paphio: Dokáži si představit že ten lesk ty škůdce zalepí a že pochcípají. Systémově ale asi nefunguje. Je ale možné, že pro škůdce je to něco tak hnusného, že ti zbylí se radši odstěhují. Věřím tomu že v tom něco takového bude. Sám jsem ale hodně konzervativní člověk a když něco odzkouším tak to nerad měním. Chápu ale, že při pěstování v bytě je důležitým parametrem také zdravotní nezávadnost.

Ještě jak jsem si všiml v předchozí diskusi tak se tam ukázala chyba kterou popisuji. 1g přípravku na litr vody není 0,1% objemu !! To by platilo pouze ve chvíli, kdy má stejnou hmotnost jako voda! Prášek nebo granulky bývají podstatně lehčí!
U Confidoru jsem dával radši vyšší koncentraci i 0,03% tedy 3cm3 na 10l vody.


Naposledy upravil zaruba dne ned 07. led 2018 12:07:35, celkově upraveno 1



ned 07. led 2018 11:55:26
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron