Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:23:46



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 634 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 64  Další
 Coelogyne cristata 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Já myslím, že to že byla déle venku by asi nemělo vadit, pokud nebyla stále přemokřená. Ono letos docela dost prší. Na druhou stranu tento chladnomilný druh snáší nízké teploty docela dobře, zejména ve venkovním prostředí. Jestli má dokončené pahlízy tak se asi bude připravovat na kvetení - jestli je již květuschopná. Já bych ji asi radši dal do toho pokoje, protože si myslím že jak na vývin květenství tak i na odpočinek je teplota okolo 12°C optimální. Myslím, že při této teplotě ani nepotřebuje hodně světla protože bude odpočívat. Každopádně bych jí tam našel co nejsvětlejší místo, aby na jaře nebyla moc zchoulostivělá na jarní slunce. Na té chodbě by se teplota snižovala a věřím tomu že bych neuhlídal tu teplotu a při změně počasí bych riskoval že mi tam kytka zmrzne. Je to nenáročná orchidej, která je ale velmi krásná. Mám velikou a už se těším až zase pokvete. Některé druhy se pěstují po generace a nikdy neupadnou v zapomnění. Přeji aby Vám krásně narostla a dělala jen samou radost :)


čtv 09. lis 2017 21:08:09
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Moc děkuji za odpověď. Zdá se mi že je trochu žlutější, jinak snad nepoškozená.
Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc - rostlina je ještě vpůvodním květníku, a jak jsou pahlízy nalité, tak se celá překlápí... mám jí teď přesadit nebo radši vydržet do jara? A substrát klasický kůrový?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

_________________
Martina


pát 10. lis 2017 6:39:09
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Příloha:
P1270366.JPG
P1270366.JPG [ 131.58 KiB | Zobrazeno 3502 krát ]
Příloha:
P1270367.JPG
P1270367.JPG [ 146.31 KiB | Zobrazeno 3502 krát ]
Vaše rostlina mi připadá zcela v pořádku a je dobře že je v menším květináči prokořeněná- to jí pomohlo i při těch deštích venku. Ostatně mám pocit že Vám již zakládá květní stvoly. Já bych přesazoval určitě až po odkvětu. Překlápění bych řešil tak, že květináč vložím do stejně velikého keramického květináče. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou :) . Jednak vyšší hmotnost keramiky zabrání překlápění a rostlina v přírodním materiálu bude působit lépe :) . Na substrát není náročná. Kůru bych ale smíchal s něčím vododržnějším. Trocha mechu, agroperlitu, ale i zahradnického substrátu ve směsi nemůže při nepravidelné zálivce vůbec uškodit.
Za několik roků z ní budete nešťastná :lol: . Já tu svou dnes zaléval. Vynesu ji z kakt. skleníku ven a kropím ji z konve vodou ze sudu. Teplota vody i venku 5°C. Přitom vyndaná ze skleníku kde je 12°C. Venku ji nechám do večera, aby oschla. Je to lepší než ji hned uklidit do prostoru kde se nehýbe vzduch. Takovéhle hrubé zacházení jí ale vůbec nevadí. Je to prostě nádherný nezmar, ale na můj vkus hodně těžký :)


Naposledy upravil zaruba dne pát 10. lis 2017 8:14:12, celkově upraveno 1



pát 10. lis 2017 7:46:51
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Děkuji!
Já si také říkala co to z těch pahlíz leze, ale nechci se moc těšit, bojím se že do té doby udělám nějakou blbost a zkazím to, přece jen ji budu mít první zimu :(

Ještě prosím prosím dotaz k tomu přesazování - pročítám tohle vlákno a pochopila jsem, že nemá přesazování ráda. Až tedy nastane čas k přesazení, mám jí dát raději do většího květníku nebo misky, aby jí to zas pár let vydrželo?
A substrát - na dno trochu nějaké drenáže (polystyren), a na to kůra s rašeliníkem...?

Můžu jí dát i třeba do takové misky?
https://www.fler.cz/zbozi/kvetinac-na-o ... 5h-3953025
nebo
https://www.fler.cz/zbozi/miska-plocha- ... 4214?pos=2

_________________
Martina


pát 10. lis 2017 7:55:59
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Myslím, že jí vyhovují široké a mělčí nádoby. Já mám nádobu 10 cm hlubokou ale už více jak 50cm širokou. Takový rozměr pak docela dobře vysýchá a není potřeba ani drenáže. Už mi zase visí přes okraje. Takhle veliká kytka udělá i 30pahlíz ročně- prostě hrůza :lol:. Já myslím, že po odkvětu ji lze přesadit třeba i každoročně. Je to fakt nezmar a to že nemá ráda přesazování vymyslel asi nějaký pisálek který potřeboval delší text k rostlině :lol: :lol: . Z důvodu lenosti bych ji ale každý rok přesazovat nechtěl. Myslím, že jednou za 3 roky úplně stačí.


pát 10. lis 2017 8:22:19
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Opět děkuji :-)
O tom (ne)přesazování jsem se dočetla v tomhle vlákně na stránce 11 :oops: postupně vlákno čtu od začátku, ale ještě nejsem ani v půlce...

_________________
Martina


pát 10. lis 2017 10:38:46
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Příloha:
P1270373.JPG
P1270373.JPG [ 105.97 KiB | Zobrazeno 3491 krát ]
Tak jsem koukl, že to tenkráte na té straně 11 napsala Eva Jankovská. Každý holt máme jinou zkušenost. Je to takový plevel mezi orchidejemi :lol: Mě kvetla každý rok i po přesazení. Jestli někomu nekvetla dva roky tak to určitě bylo nějakými jinými nevhodnými podmínkami nikoli přesazením.
Ještě posílám snímek jak u Dendrobek abych je nemusel přesazovat tak používám větší keramický květináč a do něj vložím ten malý v kterém je rostlina zasazená. Mám vlastní zkušenost, že pokud jsou nádoby na rostliny zbytečně veliké tak rostlina hůře roste a snadněji přijde o kořeny. Navíc ten druhý květináč zajistí stabilitu a výhony se tak snadno o hranu nezlomí.
Koukal jsem také že tam na té straně 11 řeší dlouhé nebo kulaté pahlízy. Já mám na jedné rostlině dlouhé i kulaté pahlízy, podle toho v jakých podmínkách narostly, takže mi to vylučuje že by se podle toho daly určit různé formy tohoto druhu.


pát 10. lis 2017 12:57:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Cristata, jako většina Coelogyn, má málo kořenů a nasazuje je až na dozrávajících pahlízách. Pokud se při přesazování starší kořeny hodně poškodí, rostlina je pak obtížně nahrazuje. Pak může rekonvalescence trvat dlouho. Také dávám do co nejmělčích misek. Zvlášť u velkých rostlin. Květináč velkého průměru má také velkou výšku, což je pak pro rostlinu problém. Bohužel se nedělaji misky stejné výšky. např průměr 17cm výška 8cm , 25cm také 8cm.


pát 10. lis 2017 16:44:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Někde jsem četl, že v domonině roste na zídkách a skalkách v mechu a tak jsem usoudil, že vrstva substrátu nemá být moc silná.
Hluboký květník 50cm v průměru by celý neproschnul nikdy :cry: . Nádoba se mi sháněla špatně. Nakonec jsem objevil v zahradním centru zelený plastový kulatý rám asi 50cm v průměru a asi 10cm hluboký. Dno bylo plastové síto s asi 0.5cm oky. Bylo to určené na prosévání zeminy. Zasadil jsem ji do toho a zhotovil závěs. Voda dobře odtéká, vysýchá to i odspodu a kytce se v tom líbí. Najít ale na trhu něco podobných parametrů není vůbec jednoduché. Miska navíc musí být dostatečně pevná, protože váha rostliny je již dosti značná.


pát 10. lis 2017 18:34:19
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Zdá se mi, že by se mohly hodit bonsajové misky - i ty větší jsou mělké.

_________________
Martina


sob 11. lis 2017 7:16:14
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 634 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 64  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: