Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 13:44:04



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
 Vlastní expediment 
Autor Zpráva

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Áno, v tom machu orchideje veľmi dobre zakoreňujú.
Avšak moja skúsenosť s nim je taká, že vodu dokáže podržať celkom slušne - zas tak rýchlo nevysychá podľa mňa ...


úte 10. říj 2017 14:23:56
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
cheron píše:
Áno, v tom machu orchideje veľmi dobre zakoreňujú.
Avšak moja skúsenosť s nim je taká, že vodu dokáže podržať celkom slušne - zas tak rýchlo nevysychá podľa mňa ...

To je právě ten problém...

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 10. říj 2017 14:40:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Rašeliník je dobrý na zakořeňování jak píše Paphio a také pokud se podaří aby mezi zálivkami prosychal, tedy v malých objemech. Pokud ale je u báze pahlíz a listy při rosení do něj pravidelně svádějí vodu tak je stále nacucaný jako houba a rostlina hnije. Před lety jsem takhle do čistého rašeliníku zasadil Stanhopeu a pak ji venku denně kropil. Na podzim neměla ani jeden kořen zdravý. Z nasáklého rašeliníku člověk vyždímá rukama tolik vody, že se tomu ani nechce věřit. V malém objemu kdy vyschne se použít dá. Jinak pouze jako příměs k jinému substrátu.


úte 10. říj 2017 14:59:19
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Ten mech je dobrý myslím díky těm košíkům co pan Záruba používá. V květníku by to bylo špatné.


stř 11. říj 2017 20:55:54
Profil ICQ

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Ten mech, co používá pan Záruba jsem zkoušel před patnácti lety. Také se mi zdál vhodnější než sphagnum ale nebylo to tak, velice rychle vysychá a u navázaných rostlin nedokáže držet vodu. Co se týká košíkových kultur právě třebas Stanhopea tam je sphagnum nezastupitelné. Je ale naprostý nesmysl a hloupost sázet jen do rašeliníku, který drží dlouho vlhkost, má dobré PH ale s živinami je to na štíru. Jsou ale rostliny, kde naopak tato vlastnost je potřebná například u Disy nebo Phragmipedil, kde obě rostliny mají rády stálou vlhkost. U ostatních rostlin pěstovaných v košíku je sphagnum naopak požehnáním ale chce to trochu zapojit rozum a sphagnum použít jen jako vnitřní obal koše aby nevypadával hrubý substrát skrz oka koše. Stanhopea nádherně roste a kvete ve velice hrubých substrátech, které ale rychle vysychají a ne zrovna ochotně drží vláhu a proto pokud je vnějším obalem vrstva cca 1-2cm rašeliníku, tak potom ten hrubý substrát podrží mírnou vlhkost déle ale nikdy není přemokřený, protože sám vodu nepodrží ale sphagnum zabrání rychlému vyschnutí. Navíc to má jednu obrovskou výhodu a to je to, že se košíky rychle nezasolují, protože při namáčení se soli vyplavují a Stanhopey přesazuji 1x tak za 5-7 let případně dle potřeby pokud je koš již pro rostlinu příliš těsný. Uváděný mech jsem na Stanhopeách také vyzkoušel a během roku jsem jej vyházel.


čtv 12. říj 2017 4:43:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Z živin je sphagnum bohaté na draslík. Ostatní opravdu takřka chybí. Jsou vhodné různé substráty podle toho jak jsme zvyklí zalévat, jaká je vlhkost vzduchu atd. Známá zalévá pomocí postřikovače takže vlastně vlhčí jen povrch. Hnití kořenů se u ní prakticky nevyskytuje, ačkoli je povrch vydatně pokrytý rašeliníkem, který zůstává dlouho živý.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 12. říj 2017 5:45:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Příloha:
P1260895.JPG
P1260895.JPG [ 108.87 KiB | Zobrazeno 4617 krát ]
Míra píše:
Ten mech, co používá pan Záruba jsem zkoušel před patnácti lety. Také se mi zdál vhodnější než sphagnum ale nebylo to tak, velice rychle vysychá a u navázaných rostlin nedokáže držet vodu. Co se týká košíkových kultur právě třebas Stanhopea tam je sphagnum nezastupitelné. Je ale naprostý nesmysl a hloupost sázet jen do rašeliníku, který drží dlouho vlhkost, má dobré PH ale s živinami je to na štíru. Jsou ale rostliny, kde naopak tato vlastnost je potřebná například u Disy nebo Phragmipedil, kde obě rostliny mají rády stálou vlhkost. U ostatních rostlin pěstovaných v košíku je sphagnum naopak požehnáním ale chce to trochu zapojit rozum a sphagnum použít jen jako vnitřní obal koše aby nevypadával hrubý substrát skrz oka koše. Stanhopea nádherně roste a kvete ve velice hrubých substrátech, které ale rychle vysychají a ne zrovna ochotně drží vláhu a proto pokud je vnějším obalem vrstva cca 1-2cm rašeliníku, tak potom ten hrubý substrát podrží mírnou vlhkost déle ale nikdy není přemokřený, protože sám vodu nepodrží ale sphagnum zabrání rychlému vyschnutí. Navíc to má jednu obrovskou výhodu a to je to, že se košíky rychle nezasolují, protože při namáčení se soli vyplavují a Stanhopey přesazuji 1x tak za 5-7 let případně dle potřeby pokud je koš již pro rostlinu příliš těsný. Uváděný mech jsem na Stanhopeách také vyzkoušel a během roku jsem jej vyházel.

Ono hlavně jak říkáte, chce to zapojit rozum. Jak ale vidíte na mých rostlinách, tak rašeliník je zastupitelný. V "mém mechu" mám rostliny již několik roků a funguje mi skvěle, viz kořeny rostlin z ukázek. Ten charakter substrátu je hodně závislý na podmínkách pěstitele, způsobu zálivky, vlhkosti vzduchu, letnění či neletnění ap. Také je důležité vymyslet tvar a zejména hloubku koše, jeho velikost, sílu stlačení mechu okolo rostlin a vzít v potaz druh orchideje, jeho nároky atd, atd. Jak napsal Karlos, možná to u mne funguje spíše proto že mám správně volenou hloubku koše pro daný mech. Vycházel jsem z úvahy že tigriny rostou v přírodě asi ve čtyřcentometrové vrstvě mechu. Stromem se ale nic nemůže odpařit, tak jsem přidal další 3cm na odpar dnem. Hluboké koše pro tento mech jsou nevhodné. Pro Vaše kůrové jádro ale optimální atd, atd. Parametr který je pro jeden substrát dobře bude pro druhý špatně. U Coelogyne dayana ale nevadí ani hluboký plastový květináč kam jsem nacpal dvě igelitové tašky toho mechu a kytka nijak nestrádá, viz foto. Pokud neroztrhne květník tak by mohla hodit 1000 květů :D
U Vás funguje to Vaše- myslím že to máte vychytané tím rozumem a vypozorováním toho, co ty kytky chtějí- tedy zkušenostmi :). Zároveň ale nelze říci, že u někoho jiného jiný substrát je špatně. U mě to v mé kultuře funguje ok i v substrátu, který jste Vy vyházel. Prostě vůbec to není o druhu substrátu ale o rozumu, pozorovacím talentu, zkušenostech a pěstebních podmínkách :) . Já osobně samotný mech určitě za žádný orchidejový zázrak nepovažuji :)
Řekl bych, že zrovna z tohoto případu je vidět jak je složité někomu něco "radit" když člověk nezná všechny parametry odlišné kultury- myšleno všeobecně. Prostě zvládnutá kultura určitého druhu je celý komplex parametrů v závislosti na sobě. Každý si z větší části musíme odzkoušet co a jak funguje právě u nás.


čtv 12. říj 2017 5:51:15
Profil

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Vlastní expediment
mně ten mech vyhovuje asi proto, že jsem velký zalívač a on brzo vyschne...
a Odont. bictoniense, které pořád šplhá z květináče, si do něho natahuje kořeny jako divé


stř 18. říj 2017 20:11:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Vlastní expediment
janav píše:
mně ten mech vyhovuje asi proto, že jsem velký zalívač a on brzo vyschne...
a Odont. bictoniense, které pořád šplhá z květináče, si do něho natahuje kořeny jako divé

Můžete dát fotku? Nemám šplhající bictoniense....díky


čtv 19. říj 2017 10:08:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Věro, já nefotím..
ale prostě jak mu narůstá nová pahlíza vždycky o trochu výš, tak už je cca7 cm nad substrátem, a kořeny
visely ve vzduchu- nemám skleník a tak to nebylo dobré
obložila jsem to dole zmíněným mechem a kořeny se natáhly do něho a viditelně se jim daří


čtv 19. říj 2017 19:28:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: