Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:57:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Žloutnutí listu u r. Cattleya 
Autor Zpráva

Registrován: úte 22. srp 2017 11:53:35
Příspěvky: 3
Příspěvek Žloutnutí listu u r. Cattleya
Zdravím,
prosím moc všechny o radu. Na začátku tohoto roku jsem koupila na výstavě orchideu r Cattleya (přesný druh si nepamatuji). Prodejce mi doporučil, ať orchideu bohatě zaliji vždy, když jí úplně vyschne substrát - a to také dodržuji. Orchideu mám na pracovním stole, není v průvanu a ani na přímém sluníčku.
A teď k věci: začal mi žloutnout jeden z listů; nevím, zda je to normální vývoj (u vedlejší pahlízy roste nová), nebo dělám něco špatně a mám se obávat? :?
Orchidej má nádherné květy, nerada bych o ní přišla. Děkuji za každou radu.


Přílohy:
orch1.jpg
orch1.jpg [ 117.74 KiB | Zobrazeno 4964 krát ]
och2.jpg
och2.jpg [ 128.58 KiB | Zobrazeno 4964 krát ]
orch3.jpg
orch3.jpg [ 141.9 KiB | Zobrazeno 4964 krát ]
úte 22. srp 2017 12:17:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Myslím že to je normální. Pro jistotu bych list odřízl např. žiletkou a ránu zaprášil dřev. uhlím. Na starších listech jsou někdy houby nebo škůdci.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 23. srp 2017 5:54:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Já bych viděl podobně ale navíc asi kořeny jsou v háji neboť nový výhon je slaboučký a nedožije se jara. Roste stejně mimo květináč. Je podzim a váhám poradit co s tím. Asi vyklopit, zjistit stav kořenů , zasadit do nového substrátu pokud budou aspoň trochu kořeny. Pokud ne dát do igelitového sáčku s mechem a zavázat. Nechat na světle ne na slunci. Rostlinu na jaře s novými kořeny zasadit do keramického květináče (cihlového). Rostlina potřebuje světlo čili dát na okno ne na pracovní stůl. Není vhodná jižní strana. Nejlépe východ ev. západ.


stř 23. srp 2017 6:03:18
Profil

Registrován: úte 22. srp 2017 11:53:35
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Děkuji za odpovědi.

Bohužel, pokud ji dám na okno, bude mi na ní celé odpoledne pražit slunce (jinam orientované okno v bytě nemám). To asi nechci, že ne? A proč by se neměl výhon dožít, proč Vám připadá slabý?


stř 23. srp 2017 17:01:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Některé orchideje přímé slunce snesou, zvláště jsou- li výhony vyzrálé. Zchoulostivělé rostliny ze skleníku se zpravidla spálí, zvláště mladé výhony. Přímé slunce snáší Schomburglia, Rhyncholaelia, Brassavola a jejich některé jejich hybridy. Ovšem pokud nejsou přehřáté (ve skleníku) a nebo také přeschlé.Také Psychops, tvrdolistá Oncidia a další orchideje se sukulentním charakterem. Ta Vaše by se zřejmě spálila.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 24. srp 2017 5:46:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Nový normální výhon je od začátku silný a list se otvírá ve výšce 1/3 starých výhonů. Takový malý výhon obyčejně zaschne. Myslím si, že rostlina nemá žádné zdravé kořeny. Udělejte detailní snímek nového výhonu. Když svítí na okno moc slunce dejte na sklo malou záclonku aby se slunce utlumilo. Napište mi jak daleko máte rostlinu od okna. Vemte metr a změřte. Udělám zítra nebo pozítří fotku jak má nový výhon vypadat.


čtv 24. srp 2017 16:27:21
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Tak tady je několik fotek jak by to mělo vypadat. Ale taky jsem zrovna nevybral nějakou zrovna z hodně exkluzivními kořeny ale bude to stačit. Květináč je průměr 11cm.


Přílohy:
IMG_0854   Lc. Bonanza Queen -Panamint.jpg
IMG_0854 Lc. Bonanza Queen -Panamint.jpg [ 187.18 KiB | Zobrazeno 4825 krát ]
IMG_0856   Lc. Bonanza Queen -Panamint.jpg
IMG_0856 Lc. Bonanza Queen -Panamint.jpg [ 165.03 KiB | Zobrazeno 4825 krát ]
IMG_0858   Lc. Bonanza Queen - Panamint.jpg
IMG_0858 Lc. Bonanza Queen - Panamint.jpg [ 156.45 KiB | Zobrazeno 4825 krát ]
IMG_0862   Lc. Bonanza Queen - Panamint.jpg
IMG_0862 Lc. Bonanza Queen - Panamint.jpg [ 118.95 KiB | Zobrazeno 4825 krát ]
IMG_0861    Lc. Bonanza Queen  - Panamint --substrát.jpg
IMG_0861 Lc. Bonanza Queen - Panamint --substrát.jpg [ 233.02 KiB | Zobrazeno 4825 krát ]
sob 26. srp 2017 12:04:00
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
virens píše:
Nový normální výhon je od začátku silný a list se otvírá ve výšce 1/3 starých výhonů. Takový malý výhon obyčejně zaschne. Myslím si, že rostlina nemá žádné zdravé kořeny. Udělejte detailní snímek nového výhonu. Když svítí na okno moc slunce dejte na sklo malou záclonku aby se slunce utlumilo. Napište mi jak daleko máte rostlinu od okna. Vemte metr a změřte. Udělám zítra nebo pozítří fotku jak má nový výhon vypadat.

Myslím, že jste to popsal přesně. Rostlina nemá zdravé kořeny a žije pouze z podstaty. Pokud se nepřesadí jak popisujete tak je jen otázkou času kdy zajde. Také jsem měl podobné problémy s Cattleyema. Ony se tváří jako že snesou normální zálivku, ale časem člověk zjistí, že jsou hodně suchomilné. Pahlízu mají nenápadnou a sukulentní list člověk přehlédne- bohužel. A pak až zjistí že rostlinu ulil :cry:


pon 28. srp 2017 4:57:46
Profil

Registrován: úte 22. srp 2017 11:53:35
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
Citace:
Myslím, že jste to popsal přesně. Rostlina nemá zdravé kořeny a žije pouze z podstaty. Pokud se nepřesadí jak popisujete tak je jen otázkou času kdy zajde. Také jsem měl podobné problémy s Cattleyema. Ony se tváří jako že snesou normální zálivku, ale časem člověk zjistí, že jsou hodně suchomilné. Pahlízu mají nenápadnou a sukulentní list člověk přehlédne- bohužel. A pak až zjistí že rostlinu ulil :cry

Tak bohužel máte oba pravdu, rostlina je ulitá, kořeny jsou špatné... zatím jsem přesadila jen do úplně suchého, zítra běžím nasbírat mech a pořádně je proberu a budu doufat. Holt chybami se člověk učí :cry: :oops:
Je to první Cattleya, kterou jsem si po dlouhé době pěstování jen Phalenopsisek koupila. Můj sen, a jak to dopadlo... :cry:

Citace:
Napište mi jak daleko máte rostlinu od okna. Vemte metr a změřte.

Rostlina je od okna/dveří na balkon cca 180 cm daleko.


pon 28. srp 2017 20:03:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí listu u r. Cattleya
To bude mít asi málo světla.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 29. srp 2017 5:00:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron