Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 10:55:51



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Pomoc, listy ! 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Lenka01 píše:
Děkuji za reakce. No to je vidět, že je to nakažlivé protože to chytá jedna po druhé :( Co s tím?? Jaký postřik a jak často??

Nechci strašit ale obávám se, že se jedná o chorobu, která už zničila spoustu Phalů a řešilo se to tady hodně dlouho. Většinou rostliny odejdou a hlavně nepomáhá žádný postřik a šíří se to velice rychle. Propadliny se začnou zvětšovat, listy začnou nabírat žlutou barvu, objeví se nový list krásně zelený, který dá naději ale bohužel planou. Je to takový poslední výkřik před smrtí.


úte 04. črc 2017 18:26:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Příloha:
P1240787.jpg
P1240787.jpg [ 176.42 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]
Příloha:
P1240786.jpg
P1240786.jpg [ 147.28 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]
Míra píše:
Lenka01 píše:
Děkuji za reakce. No to je vidět, že je to nakažlivé protože to chytá jedna po druhé :( Co s tím?? Jaký postřik a jak často??

Nechci strašit ale obávám se, že se jedná o chorobu, která už zničila spoustu Phalů a řešilo se to tady hodně dlouho. Většinou rostliny odejdou a hlavně nepomáhá žádný postřik a šíří se to velice rychle. Propadliny se začnou zvětšovat, listy začnou nabírat žlutou barvu, objeví se nový list krásně zelený, který dá naději ale bohužel planou. Je to takový poslední výkřik před smrtí.

No já se snažím vždy nejprve prohlédnout listy silnou lupou, jestli je přítomen živočišný škůdce. Mě to připadá jako silné napadení sviluškou. Pořídil jsem si na ni hodinářskou lupu (zvětšení 10x). Pouze tou je spolehlivě odhalím. Někdy je totiž stejně zbarvená jako list a normální lupa( zvětšení3-4x ) nestačí. Pokud tam je tak rozhodně okamžitý postřik Vertimec a po 10ti dnech bych to ještě jistil Nisoranem. Také bych postříkal i okolní kytky, které vypadají zdánlivě zdravě, protože při silnějším napadení se ta mrcha rozleze všude :)
A tak já mám v obýváku jeden Falaeňák o který moc nepečuji a také je tam stále suchý vzduch bez rosení a mám tam asi totéž co Vy. U mě je to sviluška červené barvy. Zkusil jsem to nafotit tak to posuďte. Ty červené fleky jsou svilušky, lépe mi to foťák nevezme :cry: . Zítra provedu postřik. Pokud se pěstují Falaeňáky v suchém vzduchu tak se tam sviluška objeví vždy znovu a je to jen otázka času, kdy to bude. Chce to tedy hlídat a postřiky dělat i preventivně a také střídat přípravky.


úte 04. črc 2017 20:58:16
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Příloha:
Poznámka: poškozené listy
P1250747.JPG
P1250747.JPG [ 82.18 KiB | Zobrazeno 2914 krát ]
Příloha:
Poznámka: Vánoční hvězda po přesazení
P1240983.jpg
P1240983.jpg [ 129.77 KiB | Zobrazeno 2914 krát ]
Příloha:
Poznámka: vánoční hvězda nyní.
P1250718.jpg
P1250718.jpg [ 141.97 KiB | Zobrazeno 2914 krát ]
Prosím o radu.
Mám asi 10 roků starou vánoční hvězdu. V zimě jsem ji nadměrnou zálivkou a nízkou teplotou připravil o větší část kořenové soustavy- bohužel. Koncem jara jsem ji přesadil. Odstranil jsem část uhnilých kořenů a rostlinu zasadil do propustné humosní zeminy s pískem- tak jak je doporučováno. Dal jsem ji do menšího hliněného květináče, aby zemina lépe prosýchala. V té době neměla téměř žádné listy. Po určité době začala rašit. Nové malé listy jsou bezdefektní, ale když list dosáhne asi 3 cm tak začne jakoby zasychat místy čepel listu. Skvrny se rozšiřují směrem od okrajů až zaberou cca 30% plochy. Pak celý list zežloutne a odpadne. Listy zasychají vždy pouze od čepele a nebo špičky listu viz obr.
Nejprve jsem se domníval, že se jedná o nějakou houbovou chorobu a tak jsem použil nějaké postřiky- nepomohlo to. Pak jsem zkusil rostlinu zalít poloviční koncentrací vitalitykomplexu s lignohumátem- také nijak nepomohlo. V květináči roste v pohodě plevel a tak myslím, že zemina úplně špatná také není. Nějak nevím, čím by to mohlo být.
Tak trochu si říkám, že možná pouze fyziologická choroba této nemocné rostliny. V ZZ je přes den okolo 30°C, v noci pokles na 18°C.
Nevíte někdo v čem by to mohlo být? Je mi divné, že se rostlina olisťuje a zároveň vyrostlé listy ztrácí tímto způsobem.


stř 16. srp 2017 16:20:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Fyziologické choroby vznikají při nedostatku nebo nadbytku některých prvků. Tohle může byt například nedostatek draslíku při nadbytku dusíku. A nebo starý přesolený substrát.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 17. srp 2017 13:02:20
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Kytka je přesazená na jaře a snažím se hnojit střídmě. Já myslel, že fyziolgické choroby vznikají nesprávnými podmínkami a pěstováním. Možná to může být tedy i jak říkáte, ale jak to zjistit? Myslel jsem, že použitím vitality komplexu by se to mělo alespoň zlepšit- pokud by to bylo něco s nepoměrem prvků. Plevel tam ale roste nádherný s nepoškozenými listy. Ph jsem změřil cca 6,5, takže snad také ok. Znovu přesazovat kytku se mi nechce.
Připadá mi, že na jižní straně květináče je situace v koruně horší než na severní. To by podporovalo to, že těm kořenům je v Zz přes léto horko. Teď bohužel odjíždím takže už toho moc nevymyslím. Asi buď přežije nebo chcípne. Jak experimentovat čeho je v substrátu hodně a čeho málo nevím. Jiný zdroj mi zase uvedl že by to mohl být nedostatek hořčíku. Také mi nějak připadá, že když svítí sluníčko a je vedro tak se to zhorší. Může to ale být i větším výparem vody. Jako by ty kořeny nestihly zásobit zelené části.


čtv 17. srp 2017 17:04:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Pomoc, listy !
Na druhém snímku Phal. lze rozeznat svilušku chmelovou i s typickými dvěma tmavými sqrnami na hřbetě!

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 18. srp 2017 15:53:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: