Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 17. črc 2024 10:28:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Další
 Navazování orchidejí 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
No ale co roste jako epifyt, je už prostě samo o sobě odolné k suššímu prostředí, jinak by to jako epifyt ani růst nemohlo. Jakože ty různé lepanthesy, masdevallie, pleurothallisy nejsou o moc náročnější než většina druhů. OK, chtějí více vody než typické kůrové epifyty s pahlízami, ocení mech na povrchu, ale také pro ně platí, že chtějí prosychat mezi zálivkami. Sice nemají pahlízy, ale listy jsou většinou kožovité a rostlina umí s vodou hospodařit solidně. Kořeny mají též velmi odolné. Předpokládejme že každodenní zálivka je ideální, ovšem občasná vynechávka není zásadní problém. Rozhodně není nutné to otrocky přestřikovat třikrát denně. Jednou stačí.


pon 12. pro 2016 18:05:12
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Jsem rád když to vyjde jednou za 3 dny v zimě ;) V létě je to málo a musím spoléhat na automatiku aspoň jednou denně. :cry:


pon 12. pro 2016 18:17:23
Profil

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
U mě byl zase problém hlavně v zimě když se v bytě topilo a vzdušná vlhkost se pohybovala okolo 35%. To se pak u výše zmiňovaných rodů začalo již po cca týdnu při nepravidelné zálivce projevovat odumírání. Jinak naprosto souhlasím, že proschnutí mezi zálivkami je potřebné. Problém je, že v takovémto prostředí byly rostliny zcela vyschlé po již několika hodinách.


pon 12. pro 2016 20:43:38
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Vlhkost vzduchu je také velmi důležitým faktorem pro zdravý vývoj kořenů. Zrovna jako v přírodě je dobré když kolísá během dne a noci. 35% je možná přijatelné v odpoledních hodinách slunečného dne, ale pak se musí zvyšovat na nějakých 90-100% v ranních hodinách. V takovýchto podmínkách je pak vhodná ranní zálivka kdy mají rostliny čas vodu vstřebat a odpoledne pak důkladně oschnou. V topeném bytě je ale okolo 40% celodenně a to je špatně, takže bez pomoci rosením a zvlhčováním kořeny nemohou normálně fungovat. Ani rosením ale nedosáhneme zcela přirozeného stavu, protože současně s namáčením kořenů se smáčejí i listy a ty pak mohou při nedostatečné cirkulaci zahnívat.


úte 13. pro 2016 7:14:16
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
zaruba píše:
Vlhkost vzduchu je také velmi důležitým faktorem pro zdravý vývoj kořenů. Zrovna jako v přírodě je dobré když kolísá během dne a noci. 35% je možná přijatelné v odpoledních hodinách slunečného dne, ale pak se musí zvyšovat na nějakých 90-100% v ranních hodinách. V takovýchto podmínkách je pak vhodná ranní zálivka kdy mají rostliny čas vodu vstřebat a odpoledne pak důkladně oschnou. V topeném bytě je ale okolo 40% celodenně a to je špatně, takže bez pomoci rosením a zvlhčováním kořeny nemohou normálně fungovat. Ani rosením ale nedosáhneme zcela přirozeného stavu, protože současně s namáčením kořenů se smáčejí i listy a ty pak mohou při nedostatečné cirkulaci zahnívat.

Zdravím, proto miluji skleníky, zimní zahrady a třeba i staré vylejete vodu na zem i když se vám něco nepodaří, voda se krásně odpaři a ten vzdoušek......já mám v bytě jen phaly, měla jsem i vandy a snáši ty teploty kolem 15 st úplně v pohodě, navíc jedna znovu pokvete.....


úte 13. pro 2016 8:21:53
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Martine - Platystele, Ornitocephalus, Lepanthes a Psygmorchis píšeš ,tak jedině Lepanthes je problém s vlhkosti. pro ně je ideál vitrína a nejlépe chlazená i ty jako teplé druhy.
Samozřejmě že vodu potřebují všechny,ale má zkušenost je že když něco pojde,tak to buď nemělo dobré kořeny už předtím nebo jsem to ulil. Nutnost prosychání byla perfektně vidět na Stelis microchila,Pleurothallis schiedei a Pleurothallis phymatodea. když byly denně mokré a to i docela velký trs ,tak začaly opadávat . Ten Stelis dopadl tak že jsem ho musel zachraňovat ,zůstaly mu 4 listečky. Pověsil jsem to přimo na mřížku větráku a během roku se rostliny vzpamatovaly,začaly růst a nyní kvetou.U Pl.scheidei je ještě třeba chlad,takže visí úplně u skla a asi 3cm nad parapetem-zrovna včera jsem si všiml,že mu raší stvol. Také pohřbím nějakou rostlinu(hlavně v zimě),ale většinou to je moji chybou ,rád zalívám a nebo jsou to žebráci bez kořenů kde je to vždy 50:50. Co se týče Platystelek,ty rády při přemočení chytají houbu,takže nové rostliny už ani nepodkládám vůbec ničím ,jen jim dopřeju spršku ráno i večer,jak se uchytí ,tak stačí jednou dennně. Když se mi nechce ráno nebo vstanu pozdě(zálivka mi trvá asi 20minut) ,tak to jen lehce orosím a kořeny zaleju až večer. Jsem v běžném paneláku,vlhkost neměřím a topí se hodně,protože manželkce je prý pořád zima :lol: .

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


úte 13. pro 2016 16:35:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Tak vidím že DrRoman to dobře pochopil! Opravdu je to většinou záležitostí zdravých kořenů.
Virens: ve skleníku je to přeci jiné, ale kdo pěstuje na okně, přeci může svým svěřencům jednou denně přestříkat kořeny ne?
Martin: že by něco po týdnu odumíralo tomu nemohu věřit. Než se orchidej usuší trvá to mnohem déle., leda by byl problém s houbou nebo jak psal Roman, špatnými kořeny. To že je rostlina větší část dne suchá v podstatě nevadí. Samo vlhkost je dobré mít nad 50%, ale to se nedá vždy dosáhnout, hlavně v topné sezóně.
Všiml jsem si takové zvláštnosti! Už jsem to tu možná zmiňoval. V zimě by každý předpokládal, že rostliny budou v suššm vzduchu strádat, ale opak je pravdou. Rostliny jsou totiž v zimním režimu, kdy mnohem méně prodýchají a krásně si svou rezervu šetří, alespoň u nás to jde vidět. Naopak v létě i při solidní vlhkosti se mi zdá, že rostoucí nové výhony chtějí dost vody.


úte 13. pro 2016 17:20:57
Profil ICQ

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Takže to ale přestřikuješ alespoň jednou denně. Já takhle často nemůžu, max tak třikrát týdně. Že mi uschly je téměř jistý, bylo to na nich vidět, nic jiného mě nenapadá. Po nastrkání do vitríny je teď úhyn minimální, problém je ale s vysokou zimní teplotou jak píšeš, to máš pravdu. Přemýšlel jsem provrtat okenní rám a zkusit do ní vyvést zvenku hadičku.


úte 13. pro 2016 17:21:59
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Karlos- je mě jasné, že ve skleníku je to hodně jiné ale problém bude -dovolená, chataření na víkend nebo lyže. Zas nemůžem dělat z lidí otroky svého koníčku. V bytě se to dnes dá řešit ultrazvukovým mlžením. Dává to tak málo vody, že ani rostliny nejsou za minutu vlhké . A jde to naprogramovat libovolně. Jde jen o vhodné umístění odkud mlha na rostliny padá.
Jinak máš pravdu a stav kořenů je na rostlině to nejdůležitější. Já to tvrdím už čtyřicet let. Bohužel někdy je to stejně málo platný a kořeny ne a ne narůst. Právě nedávno jsem jsem koupil na podzim dvě rostliny Comp. coccinea . Ani jeden živej kořen. Za dva měsíce kořen žádný a upadl jeden list a pak druhej. Hotovo! Kytky od Peruflora chodí v takovým špatným stavu. Jednu rostlinu jsem měl já druhou kamarád. Odešly obě. :cry:


úte 13. pro 2016 17:54:22
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Tuhle comparettii mám druhým rokem a je fakt že tedy neroste dobře. Je to větší oříšek než třeba speciosa nebo macroplectron. Ty rostou samy.


úte 13. pro 2016 19:00:24
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron