Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:32:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Botritida 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Botritida
Letos jsem na podzim poprvé začal používat dešťovku ze zahrady, ale objevily se mi infekce na semenáčcích a malé hnědavé fleky se udělaly i na květech Phalů. Dr Vlasák to identifikoval jako botritidu. Důvod je jasný- na mé minizahrádce spadal tak metrák červavých a nahnilých jablek. Hnilobu působí Botritis cinerea. Naštěstí dobře zabírá jak Previcur, tak Aliette, obojí je systémové. Je dobré postřik opakovat 2-3x krátce po sobě, oba fungicidy se v půdě velice rychle rozkládají


sob 29. říj 2016 20:09:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Botritida.
Dobrý den mohl by jste dat fotku? děkuji


ned 30. říj 2016 10:48:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida.
Omlouvám se, jablka nenapadá Botritis, ale Monilia. Infekce z nahnilých jablek je ale zjevná, pokud jsem řadu let na podzim neužíval vodu ze sudu na zahradě, žádné problémy jsem neměl. Previcur a Aliette fungují.


pon 31. říj 2016 8:58:59
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida.
Fotku nemám, podařilo se infekci zlikvidovat. Možná se u jednoho silně poškozeného semenáčku ještě projeví. Napadeny byly téměř výhradně Phalaenopsisy včetně jednoho Askocentra. Infekce začínala z jednoho místa, šířila se rychle a projevovala se jako zprůhlednění listů. Pokud se podařilo ji zastavit, vznikla hnědá až černá skvrna. Jeden průhledný flek jsem naříznul žiletkou a nakapal na něj 10x silnější Aliette, kupodivu do druhého dne zprůhlednění zmizelo, později ranka s okolím zaschla. Navázané rostliny napadeny nebyly, nejvíc to odnesly rychle rostoucí semenáčky v mokrém rašeliníku. Několik větších rostlin houba napadla na rostoucích listech. Jen občas zastavila infekci pasta z Dithanu.


pon 31. říj 2016 10:13:56
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Botritida.
Já tedy používám dešťovou že sudu, tak jste mě trochu znepokojil,ale nic takového jsem neobjevila....


pon 31. říj 2016 16:40:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida
Podstatný asi bude opravdu masivní zdroj infekce. Shnilých a nahnilých jablek byla spousta, uklízel jsem to po dvou až třech dnech. Nevylučoval bych, že u Phalaenopsisů jsou vodnaté skvrny způsobeny houbou a ne bakteriózou, u semenáčků jsou dost časté. V každém případě stojí zato zkusit postřik listů Aliette nebo Previcurem.


úte 01. lis 2016 23:09:28
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Botritida
Sousedka má jabloň nad naší nádrží na dešťovku, občas do ní spadne padavče. A s plesniváky si hlavu nedělá. Nicméně potíže na listech jsem nepozorovala. Plíseň šedá napadá ledacos, ale orchideje jsou dost cizokrajné. Nikdy jsem neviděla typickou plíseň šedou na našich kytkách.


stř 02. lis 2016 5:11:42
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida
Typický vzhled plísní se objeví až po dokončení vývoje plísně a tvorbě spor. Poškození rostliny vypadá jinak.


stř 02. lis 2016 13:34:25
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Botritida
To riziko infekce dešťovkou tu je, na druhou stranu problém většinou souvisí s nedokonalými pěstitelskými podmínkami(stagnace vlhkosti). Pochopitelně takové jsou téměř všechny, takže co zkusit paphiúv přídavek manganistanu do sudu?


stř 02. lis 2016 16:14:16
Profil ICQ

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida
Takže definitivní výsledky- žádná houba, bakterioza. Napadený list jsem dezinfikoval savem, žiletku taky a vyříznul jsem kousek z vodnaté skvrny. Sklepnul jsem to do skleničky s půdou na výsev. Za jeden a půl dne narostl povlak bakterií po celé ploše- houbám a plísním to trvá o hodně déle. Infekce ve skleníku se šířila rychle, objevovaly se další průhledné malé skvrnky na listech a malé flíčky byly i na poupatech Phalů i Dendrobií. Naštěstí jsem si vzpoměl na starý fígl alchymistů, stříbro. Dal jsem půl gramu dusičnanu stříbrného (Sagen) do dvoulitrového postřikovače a postříkal těch mých 10 metrů čtverečních včetně cestičky. Asi jsem to přehnal, stříbro nadělalo slabě hnědé skvrnky na listech, ale infekce se zarazila. Ořezal jsem napadené listy, poupata opadala a je pokoj, jen pro jistotu každé druhé mlžení přidávám mikroskopické množství Sagenu (několik zrníček) do vody.


stř 23. lis 2016 12:23:35
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: