Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 22:41:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Prosím o radu a Vaše zkušenosti 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Karlos píše:
Mno tak myslím že pro orchideje platí základy jejich kultury všude. Prolití by mělo předcházet i proschnutí, netvrdím že se má prolévat vlhký substrát, ani netvrdím že se to má dělat nějak často, jen že to jakoby revitalizuje substrát. Na to zkušení pěstitelé přišli myslím si už dávno a lze to aplikovat jak na parapetu, tak ve skleníku.
Atoři publikací jsou většinou z mírného pásma co vím, takže mají stejné problémy s letními vedry i se zimní stagnací v topné sezóně.

Karlosi, řeknu to jinak. Autoři publikací mohou klidně pocházet z mírného pásma ale právě ti manželé Bakerovi poukazují na rozdílnost díky zeměpisným údajům. Navíc četl jsem toho od nich dost a k mému údivu pěstuji mnohé z rostlin podle nich naprosto špatně ale jako zázrakem ty rostliny jdou naprosto perfektně například Vandy nebo Vandanthe, které jsou teplé klidně pěstuji chladně a s perfektními výsledky, to samé rod Stanhopea a mnohá Dendrobia mám také umístěna zcela jinak. Neberu nikomu jejich zásluhy ani výzkumy ale obávám se, že jejich výsledky nejsou z okna nebo malého domácího skleníčku ale odvíjejí se od zkušeností z přírody nebo z botanických pracovišť. Jak jsem psal tak Varáček byl malý zahradník a psal přímo zkušenosti svoje a to z doby, která byla na pěstování dosti jiná než dnes a přesto to dělal velice úspěšně. Defakto první knížku o orchidejích vydal ve slovenštině Ing. Jiří Zákrejs avšak pěstovat podle něj byla také rychlá cesta do pekel. V době mých začátků nic takového jako net nebo literatura neexistovalo a člověk se musel spokojit jen s tím Varáčkem a u ostatního prostě tápat a hledat. Kupodivu Varáčkovi rady mám odzkoušené a musím říct, že nemají chybu. Konec konců je na každém, aby se rozhodl jak má co dělat. Rady, které jsou pro někoho dobré neznamená, že druhému vyhovují. Říkám to pořád dokola. Dělejte věci podle sebe a pokud Vám rostliny jedou nezkoušejte nic jiného, byť by to byly rady od sebevětšího fenoména. Mohli byste pak být hodně zklamáni.


stř 18. úno 2015 10:26:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Je to tak, trochu bych doplnil. Údaje ze stanovišť a literatury bych připůsobil situaci ve které se kytky pěstují. Jsou tu určitá pravidla, například: Jsou-li kytky v suchém vzduchu, je lepší držet teplotu níže (a dbát více na kvalitu zálivkové vody a hnojit velmi opatrně). Další znáte- je-li málo světla, snížit teplotu a zálivku (oproti literatuře).
Některé kytky z jižní polokoule mají obrácený rytmus i v kultuře a tak údaje ze stanoviště jsou rovněř nanic.
Světlo, teplo a vlhkost mají být v určitém vzájemném poměru, je-li jedna z hodnot pod hranicí optima, musí se vylepšit ostatní. Například má- li rostlina vodnaté fleky na mladých listech kvůli přemíře vlhka (a taky nemírnému hnolení dusíkem), vyléčí se umístěním pod výbojku ve vzdálenosti téměř na hranici spálení. Výsledek je vidět často už druhý den tedy pokud jste kytku neupekli (listy se nesmí zahřívat). No, omlouvám se za kázání...

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 18. úno 2015 14:06:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 16. lis 2010 15:02:08
Příspěvky: 73
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Ďakujem Vám obom. Paphio, nemáte sa prečo omlúvať. Vaše rady sú cenné. Kiežby ich tu bolo viac!


stř 18. úno 2015 14:21:26
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Je to tak a vlastní zkušenost nic prostě nenahradí. Údaje ze stanoviště jsou jistě velmi dobré vodítko, ale pak už nezbývá než pozorovat, jak kytka reaguje a taky už nějakou zkušenost mít, alespoň v případě těch tvrdohlavějších rostlin. Koupíš od prodejce import z Jižní Ameriky a nestačíš se divit, dokud ti nedojde právě ten obrácený rytmus. Rostlinám to opravdu trvá docela dlouho, než se přizpůsobí.


stř 18. úno 2015 14:30:17
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Jdu se poptat..V roce 2011 jsem dostala Paph.Delrosi,úplně bez kořenů,byla to jen taková změt uhnilých kořenů o dvou menších růžičkách,ale dostal se z toho.Ted je z něj myslím,že parádní rostlina jen nekvete.Můžete mě někdo poradit,co s ním?Ted se jej chystám přesadit.Děkuji ;)


Přílohy:
Poznámka: Paph.Delrosi
P2192727.JPG
P2192727.JPG [ 124.55 KiB | Zobrazeno 5115 krát ]
čtv 19. úno 2015 13:35:14
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
hanka2, omezte mírně zálivku a snižte teplotu. V přírodě je noční pokles přibližně o 8°C. To by mělo stačit. Pokud máte doma stálou teplotu řada rostlin odmítá výkvést.


čtv 19. úno 2015 15:24:24
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Děkuji moc!Dám ho v zz na zem k oknu,přes den tam mám kolem22st a u země u okna to jde přes noc k 15st,tak snad se zadaří.Hledala jsem dobu kvetení,můžete mě prosím ještě napsat ve kterém období kvete,nenašla jsem.. Děkuji


čtv 19. úno 2015 15:32:07
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
hanka 2, je to hybrid a tam se to těžko odhaduje. I když většinou kvetou v zimě může vykvést celoročně jakmile doroste růžice listů. Právě v té době je potřeba snížená teplota.


čtv 19. úno 2015 15:58:24
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Dobře děkuji za informaci,myslím,že by mohlo být kvetení za dveřmi :P


čtv 19. úno 2015 16:10:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron