Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:57:53



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Dobra kniha o orchidejich. 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
radzak píše:
Já v těchto vedrech zalévám až navečer po západu slunce. Rostliny jsou celou noc ve vlhku a mají dostatek času doplnit ztráty vody odpařené během dne. Navíc u mnoha sukulentních druhů orchidejí funguje tzv. CAM systém. To zjednodušeně znamená, že rostlina otevírá během noci průduchy, aby mohla přijímat CO2 a přes den je uzavírá, aby co nejvíce ztrátu vody omezila.

CAM je způsob metabolismu ale i složitý komplex mechanismu které se navzájem ovlivňují a je prý charakteristický pro dost velkou skupinu orchidejí(jeden známý zástupce-Phalaenopsis) pro mne zajímavé i složité zároveň jak to vše funguje(rostliny-C3,C4a CAM)Nemám moc záznam ani vhodou literaturu o orchidejích .Radku můžeš nějakou ne moc odbornou literaturu doporučit ,kde se dozvědět více?U některých orchidejí byl CAM prokázán .Děkuji.


pon 24. čer 2013 11:04:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Haki, asi tě zklamu, ale žádnou knihu o CAM systému neznám. Kdysi vyšel článek ve Zpravodaji orchidea klubu (1/1987), ale o tom určitě víš. Asi by se dalo něco najít v kaktusářské a sukulentářské literatuře 8-) .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 24. čer 2013 12:35:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Hezký den přeji. Haki knihu nenajdeš, ale určitě půjdou sehnat skripta z fyzilologie rostlin a tam je o tom stoprocentně. Jinak bych si spíš tipnul na Brassavoly a nebo rupikolní Laelie. Zkus třeba tohle http://www.ulozto.cz/xay5qjX/fyziologie-rostlin-rar


pon 24. čer 2013 14:59:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. zář 2012 8:24:45
Příspěvky: 187
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Haki tady je odpověď. Naskenoval jsem několik stránek z knihy.
Dal jsem to na svoje stránky, má to 25 MB a 30 MB.

http://www.bletilla.cz/Sukulentni_orchideje.pdf
http://www.bletilla.cz/CAM.pdf

Je tam uvedeno i několik sukulentních orchdejí.


pon 24. čer 2013 15:33:30
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
HAKI, vše podstatné už tu bylo řečeno, pokud bude zájem, můžu to rozvést - fotosyntéza mne vždycky dost bavila (ale myslím si, že je to zbytečné, tak, jak je to v Gloserovi a Husákovi, to úplně stačí). Můj osobní názor ale je, že zmíněný CAM metabolismus u nás tyto kytky v podstatě nevyužívají, protože je energeticky velmi náročný (jak je řečeno v té knížce) a protože souběh velmi vysokého osvitu a nízké vzdušné vlhkosti u nás nastává maximálně pár dní v roce. To nic nemění na faktu, že večerní zálivka je v těchto obdobích užitečnější a (fyzio)logičtější než denní (většinou obtížně uskutečnitelná).
T.


pon 24. čer 2013 18:08:18
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Řekl bych, že není chybou zalít ráno. Rostliny mají i v přírodě rosu. Pokud nestíníme (v bytě) zalité kytky jsou odolnější vůči spálení.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 24. čer 2013 20:04:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Jééé tak děkuju moc všem za reakci. Ano je to ve Zpravodaji orchidea klubu (1/1987)ročník8.Je to zajímavý.


pon 24. čer 2013 20:16:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Paphio píše:
Řekl bych, že není chybou zalít ráno. Rostliny mají i v přírodě rosu.
Ano, taky to tak vidím. Ranní nebo pozdně večerní zálivka simuluje rosu. Chodím už deset let kolem velkého pole, na kterém každoročně vysejí obilí. Skoro každý rok si majitel stěžuje, že to nestíhá vymlátit a že mu to vypadá na zem. Když jsem se ho ptal, proč tedy v některých dnech nemlátí celou noc a kolem jedenácté večer jedou kombajny z pole domů, vysvětlil mi, že už začíná padat rosa. Jestli je to pravda a jestli se to dá vztáhnout i na místa, odkud pocházejí orchideje, nevím, ale zatím tomu věřím ;) .
T.


úte 25. čer 2013 0:16:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
tommy píše:
Když jsem se ho ptal, proč tedy v některých dnech nemlátí celou noc a kolem jedenácté večer jedou kombajny z pole domů, vysvětlil mi, že už začíná padat rosa.

Tak to mohu potvrdit .Mám u zz automatické zavírání oken,je tam i čidlo na déšť-byla to součást. Ale jak začne padat rosa je to okolo 23hod okna se zavírají ,ale neprší.Dělo se tak minulý týden tak tuhle možnost jsme vyřadili –zrovna při tom vedru to moc dobrá volba nebyla.Jo s tou zálivkou ráno zalévám často , když mám odpolední směnu.Když dělám někdy od 7hod.je to docela drsoň z rosením navázaných orchidejí.


úte 25. čer 2013 8:54:36
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Dobra kniha o orchidejich.
Martin O ´Brien- Smrt krale orchideji, z meho pohledu ctiva detektivka z Provance s trochou povidani o orchidejich, je vydana v roce 2010.


ned 20. říj 2013 16:45:03
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: