Zdravím všechny pěstitele. Nebudu zakládat nové vlákno a proto jsem se rozhodl příspěvek popisující přestavbu stropu vitríny a tím pádem i světelné rampy umístit do tohoto vlákna. Ne, že bych vymyslel něco originálního, ale třeba to někoho, kdo řeší obdobný problém inspiruje.
Strop vitríny jsem byl nucen kompletně předělat z toho důvodu, jelikož se do původního dřevěného (1 cm silná dřevotříska), ikdyž čtyřmi nátěry laku opatřeného, pustila plíseň anebo houbička ?- nejenže to bylo nevzhledné, ale hlavně pro nás obyvatele bytu tu bylo možné nebezpečí vdechování spór.
Dlouho jsem přemýšlel a hledal vhodný lehký, odolný ale přitom pevný materiál - na stropě vitríny chtě nechtě musím mít umístěno několik přístrojů : mlhovač, čerpací jednotku automatického rosícího systému, no a v neposlední řadě je zde potřeba upevnit stínítka se světly.
Dal jsem tentokrát na radu Jirky Urbánka a inspiroval se řešením, kdy osvětlení je odděleno od vnitřku vitríny slabým sklem, kvůli omezení prostupnosti vlhka ke světlům a zároveň omezení přehřívání vitríny teplem produkovaným světelnými zdroji - v podstatě vzdálenost 10cm a blíže k zářivkám byla pro pěstování nepoužitelná, dokonce zde přisychaly i listy bromélií.
Jelikož si ale plně uvědomuji nevýhodu severní strany pokoje a s tím související nejen velmi výrazná potřeba umělého osvětlení ale i panující ne vždy potřebné konstantní teploty - problém jsem měl hlavně přes zimu vnitřek vůbec ohřát na více jak 25 st.C, s tím souvisel i zřejmě častý výskyt hnilob na listech miniorchidejek - odešly mi takto obě Rodriguezie, a jeden druh Stelisu.
Nejprve jsem měl vzato, že za vše může nepohyblivý vzduch, proto jsem instaloval dovnitř vitríny ještě jeden větrák, jehož úkolem bylo jen honit vzduch uvnitř, aby důkladně cirkuloval. Abych však uvedl kompletní informaci, od začátku fungování vitríny (tedy od roku 2008) jsou zde další dva větráčky - jeden umístěný dole (nasává vzduch z místnosti), druhý umístěný ve stropě , ten je opačně polarizovaný a tak vzduch odsává pryč z vitríny. Tolik k větrání.
Nyní už se konečně dostávám k samotné přestavbě stropu a světelné rampy.
Jako materiál jsem zvolil extrudovaný polystyren, síly (tloušťky) 30mm - je pevný, nedrobí se , dobře se opracovává a pevně věřím že jen tak nezplesniví. Postup jednotlivých prací bude zřejmý z fotografií.
Nejprve jsem nařezal jednotlivé strany, zvolil jsem výšku deklu 20 cm. Na sklo jako přepážku jsem použil, kvůli délce vitríny 110cm, dvě tabulky 2 mm od běžně prodávaného puzzle s rámem v rozměru 50x70 cm. Pro sklo bylo nutné vydlabat zářezy, v kterých bude možné sklo posouvat při výměně či čištění od nečistot. Tyto zářezy jsem opatřil plastovými úhelníky, jednak dodaly větší pevnost drážkám, ale hlavně skla se do nich pak zasouvají " jako po másle". Na spojování jednotlivých dílů jsem vystačil s lepidlem na polystyren (spoje polystyrenových částí mezi sebou), a akvarijním silikonem (spoje polystyrenu a umělých hmot). Jelikož jsem vnitřek nechtěl nechávat standartně bílý, olepil jsem celou plochu všech stěn i stropu alobalem- původně jsem chtěl použít lépe odrazivou samolepicí zrcadlovou tapetu ale když jsem viděl cenu, řekl jsem si, že alobal musí stačit
Jako osvětlení jsem ponechal dvě ze čtyř původních zářivek o délce 90cm (2x30W) a přidal jsem jednu novou kompaktní zářivku o výkonu 125W s vlastním stínítkem.Mezi oddělovacím sklem a světly jsem ponechal prostor 5cm, kvůli obavě z prasknutí skel díky sálavému teplu.....nyní po téměř měsíčním testování mohu konstatovat, že jsem tuto vzdálenost měl asi zmenšit....protože pod sklem se nedostanu více jak nad 25 st.C.....naštěstí jsou skla ze dvou dílů, a tak je mohu v případě potřeby většího ohřátí vnitřního prostoru od sebe oddálit, čímž vznikne mezera k prolínání tepla dovnitř.
Ve stropě zůstal ovor pro větrák, co odvádí teplo od světelného prostoru, toto odváděné teplo zároveň využívám k ohřátí vody pro rosící systém.
Co říci závěrem.
Pohledově, pokud mohu soudit, vzniklo daleko kvalitnější a větší světlo, než jaké poskytovalo původní řešení čtyřzářivkové.
Jediná nevýhoda tkví v tom, že strop je nyní tak vysoko, že při svých 173cm výšky jsem nucen používat pro doplňování vody v nádržkách mlhovače a postřikovačů, štafle, protože ze židle tam prostě nedosáhnu
Celkové náklady se vyšplhaly na asi 1400Kč, což je vzhledm k funkci a praktičnosti zcela únosné.