Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 17. črc 2024 9:25:50



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Viróza
kajmii píše:
radzak píše:
Pokud jsou květy i nové listy v pořádku, tak bych to moc neřešil. :P

A co to pokroucení novejch listů na 2. obrázku? Myslíš nepravidelná zálivka?

To bude menší zálivkou, suchým vzduchem anebo nemá rostlina nové kořeny. Listy jsou jinak čisté.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 25. bře 2012 20:40:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Viróza
radzak píše:
kajmii píše:
radzak píše:
Pokud jsou květy i nové listy v pořádku, tak bych to moc neřešil. :P

A co to pokroucení novejch listů na 2. obrázku? Myslíš nepravidelná zálivka?

To bude menší zálivkou, suchým vzduchem anebo nemá rostlina nové kořeny. Listy jsou jinak čisté.

Děkuju, to je skvělá zpráva :P


ned 25. bře 2012 20:41:48
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Je toto viróza?
bruk600 píše:
Dobrý den, hledal jsem tady na fóru, na netu též, ale fotky orchidejí napadených virózou jsou velmi vzácné. Tak nemám nic moc na porovnání. Mám tady už asi 3 roky chřadnoucí Phalenopsis a nechce se vzpamatovat. Nejde ani tak o tuto rostlinu, ale o to, že bych měl jistotu jak viróza vlastně vypadá. Okraje listů má lemované viz foto. Jaký je váš názor?
http://bruk600.rajce.idnes.cz/viroza/

Virózní katleja, na Phal. to vypadá podobně.


Přílohy:
IMG_1619.JPG
IMG_1619.JPG [ 15.07 KiB | Zobrazeno 4457 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
pon 26. bře 2012 6:29:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Výsledky které nepotěší
Zdravím orchidejáři. Trochu navazuji na téma "Cosi s listama" a dělím se s Vámi o výsledky z detekce virů, které provedl jeden ochotný zaměstnanec výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni.
Poslal jsem mu 8 vzorků podezřelých listů, u kterých jsem předpokládal virózu a výsledky poněkud nepotěšily. Všechny vzorky virózní. Převážně se jedná o čárkovitý, podlouhlý virus, takže to může být cymbidium mosaic virus (CymMV), nebo odontoglossum ringspot virus (ORsV), nebo něco jiného, jsou to tzv. potexviry. Dále byl nalezen kulovitý virus a nějaké bakterie, které budou nejspíš sekundárním podružným patogenem.
Jak mi bylo sděleno, tyto virózy se přenáší snadno spíše mechanicky, než nějakým vektorem. Třásněnky, svilušky a puklice prý přenáší určitý specifický virus, ne tyto orchidejové.
Mohu Vás ujistit, že je to velmi infekční záležitost a během krátké doby se vir roznese na spoustu kytek.
Velkou neznámou pro mě byly podivně flekaté phalaenopsisy, s propadlými skvrnami, vypadajícími jako bakterióza, často konzultované na zahraničních fórech.
http://imageshack.us/photo/my-images/818/phal6.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/710/phal4.jpg/
Mohu Vás ujistit, že se jedná o virózu. List z takové rostliny byl jedním ze vzorků.
V témže vzorku byla nalezena i baktérie, takže to může být jakási kombinace, ale virus je primární problém!
Pravda je, že někteří uživatelé zahraničních fór si nechali také testovat kytky a rovněž jim byl potvrzen vir.
Ujišťuji ty z Vás, kteří se domníváte že virus musí být zákonitě vidět na květech, že tomu tak určitě není! Naopak, myslím si, že na květech se neprojeví ani 50% viróz, spíše méně a také v závislosti na rodu a konkrétní kytce! Osobně jsem viděl trs Cattleya skinneri, která kvetla jak hroznem s typickou virovou kresbou, tak s několika hrozny bez jediného příznaku.
Problémů s virózami bude přibývat, je to velký problém a komerční pěstitelé k jejich šíření výrazně přispívají.
Já pěstuji orchideje asi 16 let a flekaté listy znám asi poslední dva roky, do té doby nic takového v mé mikrosbírečce nebylo. Během té doby se viry u nás na parapetu významně namnožily a myslím si že virózních je minimálně 80% kytek.
Ty samozřejmě chřadnou. Některé rostou normálně, jiné mizerně, další jsou zas na vyhození. Každá rostlina reaguje jinak. Obecně jsou virózy vidět jako světlejší mozaika u měkkolistých orchidejí jako jsou Brasia, Gongora, Oncidium, Coelogyne, už na mladých listech, zejména proti světlu a nejsou ohraničené žilnatinou. Jak list stárne, může se objevit hnědá až černá nekrotizace. Některé agresivnější formy viróz se mohou projevit jako houbová choroba s množstvím nekrotických skvrn. U druhů se sukulentními a kožovitými listy není virus v mladším stádiu vývoje listu tolik patrný, ale časem se můžou objevit nekrózy, či propadlé skvrny. U některých druhů se vir ani neukáže a kytka např. jen bývá častěji napadána houbovými chorobami či bakteriózou, nebo hůře roste, protože virus snižuje kondici a odolnost rostliny.
Otázka je co s takovými kytkami. Vyházet? Je to vůbec možné a má to smysl? kolik by muselo takových kytek být? Které jsou opravdu zdravé? Jak zabezpečím, že nově nakoupené kytky nejsou virózní, nebo se nenakazí od již virózních? Dá se to vůbec nějak solidně řešit?
Možná že zde je lepší uplatnit paphiovo konečné řešení a postupně házet na kompost, nebo pálit vše podezřelé.... je to logické a nebyl by to ani problém, kdyby měly orchideje hodnotu třeba macešek z tržnice, ale všichni víme co ten koníček stojí.
Další možnost je nechat si ty kytky a vyhodit jen ty opravdu průšvihové, dát šanci i nemocným.
Co je lepší?
V přírodě např. CymMV ani nebyl zaznamenán. Příroda je stále v pohybu, vyvíjí se, výsevem semen se vir nepřenáší a tak je záležitostí spíše nepřirozených lidských sbírek, narvaných "nahusto" ve sklenících, množených častěji vegetativně, ošetřovaných společně. To je jejich ráj!
Osobně vím že s viry mají velký problém i velké a významné sbírky! Hodně zavirovaných kytek jde z taivanských pěstíren i od Němců. Opravdu to nejsem jen já.
Problémy mají asiati např. při výsevech, kdy dochází k přenosu viru z tobolky na semena při výsevu. Dobře nahnojené kytky jsou dlouho bez symptomů a jak příjde nějaký stres, nastanou problémy a rostlina zflekatí.
Jednoduše, čím více se orchideje pěstují, tím více se šíří viry.
Tolik špatné zprávy.
Karel Hajda.
(fotky jsou z Prahy Ruzyně, elektronový mikroskop)


Přílohy:
Brasia_longissima_56k_1.jpg
Brasia_longissima_56k_1.jpg [ 59.68 KiB | Zobrazeno 4383 krát ]
Vanda_coerulescens_56k_3.jpg
Vanda_coerulescens_56k_3.jpg [ 68.06 KiB | Zobrazeno 4383 krát ]
Vanda_denisoniana_71k_9.jpg
Vanda_denisoniana_71k_9.jpg [ 63 KiB | Zobrazeno 4383 krát ]
pon 07. kvě 2012 18:38:33
Profil ICQ

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Viróza
Karlosi,díky za krásný článek


pon 07. kvě 2012 19:04:23
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Viróza
Zprávy jsou to tedy nemilé.
Odpověď je na tyto otázky velmi těžká, protože virózní kytku můžeme koupit opravdu kdekoliv.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 07. kvě 2012 19:20:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Uf tak to nejsou moc hezké zprávy ani nevím jestli se mám radovat z toho co už mě jednou říkal p.Kratochvíl že přenos viru škůdcem není možný .No jsem ráda že se s tím nějaký výzkumák zabývá i když ............. :|


pon 07. kvě 2012 19:22:18
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Viróza
Karlosi, díky za velice obsáhlé info. Bohužel, jak to vypadá s novými informacemi počet otázek ještě narostl. Za stávající situace, kdy jeden v amatérských podmínkách použitelný test na CyMV a ORSV stojí bezmála 200Kč, bohužel moc šancí na testování nemáme. Navíc testy nezahrnují zmíněné potyviry a další.
Jak z toho ven by mě opravdu zajímalo
Hezký den
Pavel


pon 07. kvě 2012 19:52:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
to Karlos - díky za tyto informace,zdá se,že nás to bude ještě hodně "bolet" :!:
Nemám zkušenosti s viry u rostlin,nicméně je tady několik aspektů,které hovoří pro radikální likvidaci.
-viry se šíří pomalu,rostliny se nepohybují,tudíž je nízká kontagiozita (na rozdíl od viróz zvířat a lidí).
-neexistuje vakcinace ani pasivní zásobení rostliny protilátkami nepadá (zatím) v úvahu.
-postižená rostlina je zatím neléčitelná.
Jedinou prevenci vidím ve zdravých a silných kytkách-ty mohou být přirozeně rezistentní.Podezřelé kytky budu likvidovat (už jsem provedl kremaci Aspasie lunaty-nekrotické skvrny i na nově narostlých listech... :geek: )
Držím všem palce,aby tyhle bolavé problémy nemuseli vůbec řešit... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


pon 07. kvě 2012 20:37:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Důležitá je sterilizace všech nástrojů, které přijdou do styku s rostlinami. Používám nasycený ruztok Na3PO4 nebo 10% louh, nástroje tam nechávám ponořené několik hodin a před použitím pochopitelně opláchnu. Běžné desinfekční prostředky - persteril, chloramin... stejně jako opalování nástroje ničí. Rostliny s recidivující houbovou nebo bakteriální infekcí vyřazuji ze sbírky. Chemické s****y jako fungicidy nepoužívám, přesto mám sbírku zdravou.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 08. kvě 2012 4:54:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: