Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:21:02



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
 Prosím o radu a Vaše zkušenosti 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Souhlasím s Karlosem, u těch pafíků je to dobré kvůli vápníku. Omývání hadrem není moc dobré, lepší vzít opravdu pod sprchu. Botaniku dávám ven, takže ji opláchne déšť. Jinak pokojovky sprchuji běžně,žádné skvrny se mi na listech netvoří,ale zalívám dešťovkou.Věra


úte 17. úno 2015 8:12:59
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 09. bře 2009 22:51:19
Příspěvky: 436
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Aha. Karlosi dekuji. Ted uz nemam obavy :D


úte 17. úno 2015 9:04:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Karlos píše:
Doporučují to pěstitelné pafíků,

Ne všichni ,protože ne všichni mají stejné podmínky.Je to určitě známý jako metoda.
Jasný je vyplavení drobných částí i coco chips se po nějaké době(3-4roky) úplně rozpadne.To znám.Jeden čas se tvrdilo, že coco chips vydrží dýl. Bylo by dobrý i na vyplavení různýho balastu .
Sprchování pafíček nedělám mám z něj panickou hrůzu. Sprchování si umím představit někde ve větším prostoru kde se pafíčka osuší větráky ze všech stran. (Také pěstování venku -nemám zkušenost).To v zz skoro nejde-teda v mé .Nebo nedá se na to spolehnout, že ventilátory v zz vše a všude poctivě osuší.
Vynaložený úsilí by mělo ukázat příznivější výsledek.
A neoddálí přesazení vyšší podíl nějakých šutrů a kapradiny.Kapradiny ale nemá každý rád. Jejich kořeny substrát pěkně prošpikují o provzdušní.Drobné části prakticky nejsou -nebo jsou pod kontrolou.Je teda fakt -držím se rozumnýho hnojení a ruční proplachování děšťovkou nebo RO .Bez toho bych do pěstování pafíček nešla. A ty potvory to pak vrátí -teda doufám.


úte 17. úno 2015 11:38:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Řekla bych všeho s mírou, u těch pafíků to nejde pořád,ale jednou za 2 měsíce se nic nezkazí když je propláchneš vodovodní vodou. Jinak dávám dešťovku.
Kravinec Hance závidím. u nás není nic. Jedině od králíků nebo slepic. To dávám jen něčemu jinému ne orchidejím. Myslím,že by se o tom dal napsat dlouhý článek. ...... ;) ;) ;)


úte 17. úno 2015 12:07:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Hanka: proplachováním se nedá nic pokazit ani u pafíků, ani u jiných kytek. Sprcha je na to skvělá, je to silný proud vody, který opravdu vyplaví různé škodliviny a td, ve skleníku pak kropáč na hadici. Nevím proč bys z toho měla mít strach. Jaké pak osušení? Kdo je přecitlivělý ať vysuší střed kapesníčkem. Beztak středy vyhnívaj jen v nevhodných podmínkách. Voda se v nich nikdy nedrží moc dlouho, postupně to zasakuje.
Já občas takto proleju P. rothschildianum(dofám že je to ono) a P. bellatulum a opravdu to nevypadá, že by jim to škodilo. Dělám to před hnojením. Používám pak 1/4 koncentraci kristalonů. Mám je sice něco přes dva roky, takže nemohu jednoznačně napsat že jsem je zvládl, ale po takovém propláchnutí mám vždy pocit, že víc rostou.
Ve studni máme vodu kolem 500 mikrosiemens a kytky žijou. Dokonce když jsem je po roce přesazoval, měly slušné kořeny. Zasolování tvdou vodou ale bude vždycky prblém, nechci to banalizovat. Snažím se používat dešťovku jak to jen jde. Ono i krusty na listech jsou poměrně dost škodlivé, natož zasolený kořeny. Však paphio o tom pěkně píše.


úte 17. úno 2015 17:51:38
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Píšou o tom manželé Bakerovi a Lance Birk. Konkrétně Birkova knížka mi připadá skvělá a věřím že on věděl co psal!


úte 17. úno 2015 17:54:44
Profil ICQ

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
No já bych byl s proléváním v této době docela dost opatrný. Ještě to není na velké větrání a substráty zatím blbě vysychají, takže je tu možnost zahnití kořenů jako hrom. To si můžu dovolit v létě ale s tím, že nechám rostliny venku, kde to mokro snesou bezproblémově. Co se týká knížek tak jsem dost zdrženlivý, protože popisování rostlin v domovských podmínkách je něco jiného a navíc každá poloha nese v pěstování svoje podmínky, které nemůže nikdo znát (tím myslím zeměpisné umístění) a navíc každý má svoje vlastní podmínky, které se neskutečně liší. Tyto knížky a jejich rady mohou akceptovat tak botanické zahrady. Malý pěstitel si z toho může vzít základ a to, zda je rostlina teplá či studená a světlo nebo stínomilná. Jediné knížky, které mají cenu jsou od místních pěstitelů, kteří znají podmínky. Bohužel těch je velice málo jako třeba Varáček z roku 1922. Tam jsou velice cenné rady ale substráty jsou dnes již jinde, takže pak to chce jen doladit.


úte 17. úno 2015 17:56:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Mno tak myslím že pro orchideje platí základy jejich kultury všude. Prolití by mělo předcházet i proschnutí, netvrdím že se má prolévat vlhký substrát, ani netvrdím že se to má dělat nějak často, jen že to jakoby revitalizuje substrát. Na to zkušení pěstitelé přišli myslím si už dávno a lze to aplikovat jak na parapetu, tak ve skleníku.
Atoři publikací jsou většinou z mírného pásma co vím, takže mají stejné problémy s letními vedry i se zimní stagnací v topné sezóně.


úte 17. úno 2015 18:57:30
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Karlos píše:
Beztak středy vyhnívaj jen v nevhodných podmínkách. Voda se v nich nikdy nedrží moc dlouho, postupně to zasakuje.

Tyhle dvě věty .
Ta první nevěřím. Můžeš mít trochu pravdu ,ale střevíce to jsou čoveče zvláštní kytky. Samo i jiný druhy ,ale ty já delší roky neznám. Budeš se snažit sebevíc a stejně ti odejdou i když se budeš na hlavu stavět-nebo tak nějak. Vyhnijou stejně -mám zkušenost svoji i od jiného pěstitele.Když včas neotrhneš krajní list je růžice taky pryč.
To zasakování se mě nezdá -třeba třeba ...větší rostliny to snesou ,upřímně si neumím představit ty moje malý pafíčka jak je prolejvám hadicí. Mám je zasazený v malých miskách a tady je to kvůli mně protože jsem přelejvač a to se těžko změní ehm...no.Je to i v tom -každý si musí ušít ten kabát sám podle sebe.
Karlos píše:
Však paphio o tom pěkně píše.

Sohlasím .
Paphio píše taky tady na foru o sprchování za slunného dne a následném vysušení smotkem toaleťáku -pravda ale jen když je přinucen umýt okna. Žádná pravidelnost ve sprchování pafíček není. A taky by to byla anabáze neskutečná pravidelně vyndávat kytky do vany -strašný. I když jednou bych to ráda viděla.To zasejc jo -Paphio omlouvám se za upřímnost.

Škoda jen že tu není rozšířenější diskuse od lidí který mají pafíček víc. To by mělo větší váhu. Snad se nepožerem kvůli odlišnosti názorů co? ;)


stř 18. úno 2015 8:47:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Prosím o radu a Vaše zkušenosti
Hanko,žekla bych že zdravá diskuse, tak to má být.....Věra


stř 18. úno 2015 9:31:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron