Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:42:53



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Nádoby 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 20. srp 2009 8:15:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Nádoby
Dobrý den, poridila sem si sklenene nadoby (spise misy atd.), ve kterých pestuji orchideje spolecne se substratem. Spodek jsem vystala kameny a teprve na to jsem dala substrat, aby prebytecna voda mela kam odtekat a koreny neuhnivaly, substrat vsak do par hodin vsechnu vodu pojme a promaci se a ja se bojim, ze nemuze vyschnout (kvuli sklenenym nadobam).. Asi bude lepsi, kdyz dam kytky zpatky do plasoveho krytu a treba pak do skleneneho a zasypu substratem, aby plastovy nebyl videt? Pak budu moct nechavat vyschnout koreny. Jedna phal. mi totiz zacla "gumovatet" - to asi z preliti? Uz kdyz sem ji dostala, tak mela dost korenu jakoby vyschlych, ale jeste sem je neustrihla.. Tak pokud mate zkusenosti se sklenenyma nadobama, napiste prosim.
Monča


čtv 20. srp 2009 8:23:54
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Nádoby
No a proč hned sklo? Osobně dávám přednost keramice, pokud plast tak černé květináče. Pokud chcete průhledné plastové budiž, když už mají tu výhodu propustnosti, ale sklo? Nijak hezké mi to nepřipadá. Na dno bych dal polystyren nebo dřevěné uhlí, či velké kusy kůry.


čtv 20. srp 2009 8:34:41
Profil ICQ

Registrován: čtv 20. srp 2009 8:15:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Nádoby
Me se to v tom skle libi, pozdeji muzu pridat fotky, ted nejsem doma. Tim plastovym kvetinacem sem myslela takovy ten klasicky, ve kterem se orchideje prodavaji. A taky sem slysela, ze by mel byt kryt pruhledny, aby propoustel svetlo ke korenum.. Nebo to neni pravda? Ten polystyren bych mohla nahradit i keramzitem? Kytku mam teprve 3. mesic a uz sem ji 2x presazovala, tak ji nechci zbytecne ublizit takhle.. Jeste sem slysela, ze pokud chci zakorenit orchidej, tak staci kus mechu, kterym vystelu koreny a dam do pareniste a rosim? Rada bych to zkusila.


čtv 20. srp 2009 9:48:35
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Nádoby
Orchideje ve skle nevypadaj lépe než v keramice. To je můj názor, ale myslim si že celkově obecný. Keramzit saje a zadržuje urč. množství vody, jako drenáž se také může použít, tak efektní jako polystyren není. Světlo kořenům prospívá, ale není to podmínkou. Mnoho pěstitelů pěstuje orchideje v obyčejných květináčích a funguje to. S průhlednýma hrnkama přišli spíš až komerční pěstitelé. S mechem a zálivkou to nepřehánějte, ať Vám to neuhnije....


čtv 20. srp 2009 10:13:42
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Nádoby
Možná nebude ani tak problém v tom skle, jako v množství substrátu v poměru k velikosti kořenového systému, to chce opravdu foto, jestli ta mísa není zbytečně velká. Jinak průhledné květníky jsou pro začátečníka určitě praktičtější, vidí stav kořenů a stav vlhkosti substrátu. V případě, že to pomalu vysychá, bude asi vhodnější spíš rosit kořeny a substrát, než klasicky zalévat. Polystyren jako drenáž není sice vzhledný, ale je inertní, kdežto na keramzitu se časem usazují soli, což kořenům nědělá zrovna dobře.


čtv 20. srp 2009 13:35:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 20. srp 2009 8:15:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Nádoby
no tak to bude urcite velike... korenu moc nema, byla zakoupena v centru, kde byly posledni kusy a vrchni koreny byly uplne suche nejspis nefunkcni.. a velka nadoba tedy vadi? Jinak listy a substrat rosim a jednou za 2 tydny kytku proliji. Tak ji doma nejspis co nejdrive presadim, byl to darek, tak bych o ni nerada prisla.. Diky moc za rady. Kdyby neco, zase se ozvu :)


čtv 20. srp 2009 13:59:30
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Nádoby
Květník by měl být o málo větší než kořenový systém, jinak substrát drží moc vlhka a kytka to nestihe zpracovat. Vím že na komerčních fotografiích to vypadá náramně, když je rostlina naaranžovaná na dekorativní míse, ale buď ji mají v květníku obloženou krycím materiálem, nebo počítají s tím, že po odkvětu rostlinu vyhodí.


čtv 20. srp 2009 14:13:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 20. srp 2009 8:15:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Nádoby
Aha, tak ji tedy presadim do mensiho krytu a ten dam do te misy a zakryji. A jeste se zeptam na ten cukerny roztok, nasla sem pomer 1 cajova lzicka cukru na litr vody, je to tak? Nepridava se jeste neco? A co to vlastne dela?


čtv 20. srp 2009 14:58:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Nádoby
Podívej se na téma o jedno výš, musí to být nasycený roztok, při zakořeňování rostiny by to mělo fungovat jako krátkodobý zdroj energie.
Já jsem to zkoušela s glukosou - glukopurem, je to cukr fungující v buněčném metabolismu, je přirozenější než sacharosa.


čtv 20. srp 2009 22:25:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Nádoby
Kdysi jsem v práci dostala takto sesazenou skleněnou mísu bez odtoku. Vypadala moc pěkně, ale během asi 3 měsíců vypadala přímo hrozně. Rostliny jsem rozsadila do samostatných květníků. Phala z toho měla šok, že okamžitě vyhnala keiky :roll:


Přílohy:
P2260877.JPG
P2260877.JPG [ 52.03 KiB | Zobrazeno 6715 krát ]
ned 28. úno 2010 20:44:18
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: