Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 17:44:53



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle 
Autor Zpráva

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Dobrý den všem majitelům orchidejí.
Omlouvám se, že zakládám nové téma, ale žádné takové, zabývající se délky a výdrži květů, jsem nenalezl.

Vlastním 23 orchidejí, nyní mi jedna vykvétá po delší době a jiné kvetou ještě od koupení. Chci se ale zeptat na následující. Někdy se mi totiž stává, že orchidej má ještě některá poupata, které se mají teprve rozvinout ale některé květy mezitím už začnou odkvétat, takže se mi málokdy stalo, že by stihnul vykvést celý kvetní stvol, aniž by mezitím nějaký květ už nezačal odkvétat. Rád bych si totiž užil někdy stvoly plné květů, což se mi zatím asi nepodařilo - mluvím spíše o těch orchidejích, které mají kvetní stvoly bohaté na poupata a květy obecně, ne ty, které mají jeden menší kvetní stvol s třeba 5 květy, tam samozřejmě všechny vykvetou. U těch delších stvolů či orchidejí, která má stvoly i tři (jednu mám dokonce se 4), navíc ještě ten stvol obsahuje opravdu šňůru květů, tam se mi nedaří, aby květy vydržely nějak dlouho a navíc se mi nikdy nepodaří, aby květy vydržely až do rozvinutí posledního poupěte.

Chci se zeptat, zda máte nějaká trik či tip, jak docílit dlouhé kvetení, vytrvalé a hlavně takové, aby orchidej a květy vytrvale vydržely, dokud nerozkvete poslední květ (poupě)...

děkuji Vám mnohokrát.
Během kvetení hnojím hnojivem, se kterým jsem velice spokojen, má prvky v podobě chelátu, Growth Technology Orchid Focus Blow - v období květu, v období růstu pak Orchid Focus Grow. Hnojím opravdu dle dávkování, nepřekračuji dávku, odměřuji přesně na 0,1 ml. Vše s přefiltrovanou vodou. Někdy i rosím vzdušné kořeny, v případě, kdy do zálivky zbývá ještě pár dní, aby zbytečně neschly a orchideje to do zálivky opět vzpruží.


pát 04. zář 2020 1:33:21
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Záleží na tom, jaké orchideje, některé kvetou třeba jediný den. Pokud se jedná o phaly, asi bude záležet na konkrétním kultivaru a jeho předcích.


pát 04. zář 2020 9:36:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Z hnojiv ovlivňuje trvanlivost a velikost draslík. Trvanlivost záleží také na teplotě (v teple se zkracuje), a květy někdy kvetou postupně při přílišné zálivce.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 04. zář 2020 11:03:56
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Paphio píše:
Z hnojiv ovlivňuje trvanlivost a velikost draslík. Trvanlivost záleží také na teplotě (v teple se zkracuje), a květy někdy kvetou postupně při přílišné zálivce.

Čím více draslíku, tím déle vydrží? :) A čím více zálivky, tím pomalejší rozvinutí poupat, chápu dobře?


pát 04. zář 2020 11:38:42
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
DavidDizzer píše:
Paphio píše:
Z hnojiv ovlivňuje trvanlivost a velikost draslík. Trvanlivost záleží také na teplotě (v teple se zkracuje), a květy někdy kvetou postupně při přílišné zálivce.

A čím více zálivky, tím pomalejší rozvinutí poupat, chápu dobře?
Naopak. Rostlina zvyklá na přiměřenou zálivku reaguje na víc vody překotným - postupným rozvitím poupat. Tedy někdy.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 04. zář 2020 16:53:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Paphio píše:
DavidDizzer píše:
Paphio píše:
Z hnojiv ovlivňuje trvanlivost a velikost draslík. Trvanlivost záleží také na teplotě (v teple se zkracuje), a květy někdy kvetou postupně při přílišné zálivce.

A čím více zálivky, tím pomalejší rozvinutí poupat, chápu dobře?
Naopak. Rostlina zvyklá na přiměřenou zálivku reaguje na víc vody překotným - postupným rozvitím poupat. Tedy někdy.


No dobře, to znamená, že čím více vody, tím lépe? Pořád tomu nějak nerozumím, tzn. pro delší výdrž květů je potřeba zajištění zálivky více nebo méně?

Dík


sob 05. zář 2020 20:33:07
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
A chci se zeptat, zda vy ostatní hnojíte orchideje i během kvetení nebo se během kvetení hnojit nemá? Co si o tom myslíte všichni? Díky :)


sob 05. zář 2020 20:33:51
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Zase je nutno upřesnit, jaké orchideje. Jsou některé druhy, které kvetou vlastně v době odpočinku, v zimě, kdy se nehnojí, kvetou ze zásob. A jsou druhy, které kvetou v průběhu růstové sezony, tam se hnojit klidně může i v květu. Pokud budeme mluvit o hybridních phalech, berte to podle ročního období. V růstové sezoně možno hnojit i když kvetou. V zimě v době krátkého dne nehnojit, nebo jen velmi málo. Výjimkou jsou podmínky, kdy zajistíte dlouhý den i v zimě přisvěcováním, tam by se hnojit mohlo. Ale moc to nepředpokládám, hybridní phaly to přisvěcování moc nepotřebují


ned 06. zář 2020 22:06:10
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Děkuji za odpověď. Myslel jsem samozřejmě Phalaenopsis orchideje. Ano, v zimě většinou nehnojím, a pokud ano, tak jen jednou za měsíc i méně. Stejně tak je potřeba omezit zálivku místo každých 7 dní i jednou za 14 dní (záleží na teplotě v bytě, většinou když se topí, tak schne kůra i tak dobře).
Já na hnojení používám již jen Orchid Focus (grow nebo blow) záleží, v jaké fázi rostlina je. A jednou v měsíci hnojení vynechám a substrát vlastně tím i pročistím od zbytků hnojiva a podobně.
Stejně tak mi moc orchideje nekvetou :D, asi jsou příliš rozmazlené, ale šokům je vystavovat nechci, což je často dávaná rada pro to, aby orchideje začaly kvést. Vím jen, že jim prospívá větrání a klidně i chladnější vzduch, který je nabudí ke kvetení, to mám ale strach kvůli kvetoucím orchidejím nebo orchidejím, které nasazují na květ (takové mám bohužel ze všech jen dvě), aby případně nedošlo opět k tomu, že by květy prochladly a opadaly. Ale je pravda, že jak jsem na nekvetoucí orchideje pouštěl záměrně klimatizaci v létě, tak mi jedna z nich začala nyní kvést. Takže něco na tom chladu asi bude...

:)


pon 07. zář 2020 10:58:27
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Jak docílit, aby květy vydržely co nejdéle
Cílené pokusy s křížencem Phalů ukázaly, že k nasazení květního stvolu je kupodivu rozhodující nižší denní a ne noční teplota pod 26 stupňů. Mě nenasazují ani po nočních poklesech na 14-16 stupňů. Neplatí to obecně, botanické druhy mají své nároky, třeba violaceus a pulchra kvetou v létě, pulcherrima a buyssoniana napodzin, schilleriana najaře a občas se jinak chová i některý z kříženců.


sob 12. srp 2023 15:42:26
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: