Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 24. dub 2024 11:54:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
 Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazení 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
DavidDizzer píše:
Pokud ale budete vyžadovat fotku, samozřejmě rád pošlu.

Vždycky je lepší na posouzení fotka .
DavidDizzer píše:
zkrátka představte si orchidej ale bez jediného listu,

Tahle věta zní tak že Phalaenopsis odejde.


čtv 03. zář 2020 8:58:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Růžice bez listů vlastně není růžice. Fotka by napověděla, zda je nebo není živé srdíčko, ten střed, z něhož vyrůstají nové listy. Pokud ne, je regenerace velmi těžká. V případě, že přežily nějaké spící pupeny na kmínku, může se některý z nich probudit a vyhnat novou rostlinu, což je ovšem na dlouho. Pokud je v pořádku keika (ta mladá), věnovala bych se jí, bude to totožná kytka.


čtv 03. zář 2020 17:14:36
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Asi jste si špatně nebo spíše nepozorně přečetli mé informace. Podotýkám, že se nejedná o dospělou rostlinu, ale o mladou již oddělenou rostlinu s vlastním a rozsáhlým kořenovým systémem. Abych se neopakoval, zkopíruji a zacituji můj dotaz, který jsem podával.
Nejedná se vůbec o rostlinu dospělou s keiki, jedná se pouze o již přesazenou mladou rostlinu s kořenovým systémem, kterou jsem od dospělé odstranil a nasadil. Kořeny jsou zcela v pořádku, jen nerozumím právě toho zbavení se všech listů, když jí oddělení od rostliny nemohlo uškodit - nejednalo se původně o keiki, nýbrž o vedle vyhnanou rostlinu již s vlastním kořenovým systémem (víceméně rozmnožila se dělením, vyrostla vedle původní mateřské) a zde nyní citace mého dotazu, Zdenka: vy jste to bohužel pochopila tak, že se jedná o mateřskou dospělou rostlinu (což nejedná) nebo dokonce o keiki (což rovněž nejedná):

Citace:
Při přesazování orchidejí jsem si u jedné orchideje všimnul, že měla jednu malou rostlinku po svém boku, která měla rozvinutý již poměrně bohatý svůj kořenový systém, dokonce mě překvapilo, že větší, než samotná dospělá orchidej. Proto jsem ji od mateřské oddělil a přesadil zvlášť do květináče s kůrou.
Sice měla jen tři malé lístky, ale kořenový systém opravdu bohatý, jako celá dospělá rostlina. Proto mě překvapilo, že všechny listy totálně zežloutly a zbývají dva žluté, které rozhodně rovněž uhynou a odpadnou a tak zůstane vlastně jen (teď jak to nazvat) rostlina bez listů a pouze s kořeny, které jsou ale dle průhledného květináče všechny v pořádku, tak, jak byly při přesazování této mladé rostlinky.
Chci se zeptat, kde jsem udělal chybu, že všechny listy této mladé rostliny odešly a zůstal tedy jen „jak to říci“ hlavní pahýl v kůře - zkrátka představte si orchidej ale bez jediného listu, tak vlastně jen to zůstalo. Myslíte, že se mladá rostlinka vzpamatuje a byl to záměr shodit úplně všechny listy a lze, aby z tohoto zdrojového pahýlu začaly někdy růst nové?
Důležité ale je, že všechny kořeny jsou v pořádku a funkční, takže asi lepší, než kdyby neměla žádné kořeny a všechny listy, tohle se mi ale ještě nestalo, proto se ptám - oddělit jsem ji musel, protože by dospělé rostlině překážela a říkám, kořenový systém má rozsáhlý, bohatší než samotná dospělá mateřská rostlina, takže by stejně od ní šla pryč. Ale pokud je šance, abych z této mladé měl někdy dospělou, ptám se, zda vůbec může bez listů fungovat dále a případně co se stalo, že mladá rostlinka všechny listy shodila?

...
Citace:
Ano, jedná se o Phalaenopsis :). Rostlinka není v nějak malém květináči, květináč jsem jí přizpůsobil velikosti jejich kořenů (kořeny jsou větší jak lidská dlaň). Růžice (už vím, jak to pojmenovat, děkuji) utopená není, mírně vyčnívá nad kůru - zkrátka jako u ostatních přesazovaných dospělých orchidejí.


A odpověď k růžici? Nyní jsem mimo domov, ale jak budu doma, podívám se, zda je srdíčko ještě živé. Je ale zvláštní, že odešly všechny listy, přitom kořeny jsou všechny funkční a zdravé. Přijde mi to spíše tedy jako šok po oddělení od mateřské rostliny (přitom víceméně žila stejně již sama, protože měla zvlášť svůj kořenový systém, výraznější, než mateřská rostlina) ale možná nové podmínky v novém substrátu ji šokovaly. Jen nechápu, proč by měla odejít, když kořeny fungují, měla by tak víceméně přežít a vyhnat nové listy. Dle slov co ale říkáte, mám spíše počítat s úhynem. Spíše mě to překvapuje, kdyby měla špatné kořeny, chápal bych to ... :) Děkuji


čtv 03. zář 2020 17:30:37
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Pokud ta keika má dostatečné kořeny, pěstuje se stejně jako dospělá. Proto váhám, jak určit, co jste udělal špatně. Ten šok je spíše méně pravděpodobný, mnohem pravděpodobnější je uhnití rostliny z důvodu vody v srdíčku. V úvahu přichází rosení rostliny a zatečení do srdíčka nebo nevhodný substrát a květináč, který nevysychá, pak by mohla uhnít odspodu. Ale bez fotky je to opravdu trochu věštění. Tyhle malé rostliny je třeba sázet opravdu do co nejmenšího květináče a do hodně otevřeného substrátu, nejlépe čistá kůra. Tak je zajištěn správný vysýchací cyklus.


čtv 03. zář 2020 18:58:19
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Zdenka píše:
Pokud ta keika má dostatečné kořeny, pěstuje se stejně jako dospělá. Proto váhám, jak určit, co jste udělal špatně. Ten šok je spíše méně pravděpodobný, mnohem pravděpodobnější je uhnití rostliny z důvodu vody v srdíčku. V úvahu přichází rosení rostliny a zatečení do srdíčka nebo nevhodný substrát a květináč, který nevysychá, pak by mohla uhnít odspodu. Ale bez fotky je to opravdu trochu věštění. Tyhle malé rostliny je třeba sázet opravdu do co nejmenšího květináče a do hodně otevřeného substrátu, nejlépe čistá kůra. Tak je zajištěn správný vysýchací cyklus.


Děkuji Vám za reakci. V podstatě také přemýšlím, co jsem mohl udělat špatně. Většinou, když rosím rostliny nebo stříkám proti škůdcům, vždy ze srdíčka vysaji obrouskem vodu. Není to sice čistý substrát z kůry, jsou tam i kokosové chipsy, ale orchidej je u okna (jiho-východ) a vysychání tak probíhá v pořádku. Je tedy poměrně zvláštní, že kdyby uhynula, tak by mě napadlo jen uhynutí pomocí kořenů, ty jsou ale v pořádku, jak jsem avizoval.
Jak se dostanu domů (nejpozději v sobotu), tak zkusím udělat fotku. Samozřejmě to byl jen "pokus" o to, rozmnožit si jednu orchidej, když vyhnala boční orchidej, ale samozřejmě to zamrzí, když jsem byl poprvé nadšený z toho, jak velký kořenový systém taková rostlinka má, a byl jsem si tedy jistý, že mám nový přírůstek. Je to sice málo pravděpodobné, ale zkusím doufat, že po shození všech listů časem začne vypouštět nové. Uvidíme. Ozvu se s fotkou ;)


čtv 03. zář 2020 23:50:54
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Takže mi uhnil kmínek (růžice) - nevím sice, jak je to možné, ale tak co už... Asi rovnou vyhodit, když růžice uhnila a zůstaly jen živé kořeny že? :D


sob 05. zář 2020 20:49:32
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1005
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
DavidDizzer

zase sa ospravedlňujem, že to vyznie "tvrdo", ale ...
Nik Vám poriadne neporadí, pokiaľ nie ste ochotný/schopný ? počúvnuť výzvy na dodanie fotiek. Vypisujete síce siahodlhé texty s popisom problému, ale fotka žiadna. To nám veľa nepovie.
Iste dobre viete, ako sa hovorí, že "raz vidieť je lepšie, ako sto krát počuť". V tomto prípade čítať ...
V čom je problém ? Hanbíte sa snáď, že máte len "markeťaky", pričom ostatní tu pestujú botaniku ? Na to sa vykašlite - každý nejak začína ;)
Ak nezvládnete kultúru "markeťakov", tak ťažko sa potom "posuniete vyššie". Ale všetko sa dá zvládnuť. Sú tu ľudia ochotní Vám pomôcť, len to vyžaduje aj Vašu súčinnosť.

Vraj máte 19 ks Phalov. Aké konkrétne Phaly pestujete, pokiaľ máte aj botaniku (u markeťakov je to jedno) ? Presádzal ste všetky ? Koľko z nich vykazuje problémy ? Ste študent a píšete, že nie ste doma (aby ste dodal fotky), takže ste na internáte celý týždeň. Kto sa stará o kvety v čase Vašej neprítomnosti ? Rodičia ? Nemáte ich pri otvorenom okne ? Noci sú už chladnejšie a zaliate rastl. tým pádom náchylnejšie na poškodenie chladom. To, že máte rastl. na JV okne neznamená, že vysychanie je dostatočné ! Svieti na nich priamo slnko cez deň ? Tienite ? Čo škodci ? Možno z nového substrátu - kto vie ? Príp. bakterióza ?
Píšete, že rosíte a potom vodu zo srdiečka vytierate. Možno to je chyba - všetku vodu dokonale nevytriete. Rosenie na listy nie je potrebné. Max. v horúcich dňoch. A určite ráno, aby do večera boli suché. Skôr korene rosiť.
O hnojení sme už diskutovali. To, že odmeriavate hnojivo presne na 0,1 ml neznamená, že ho dávkujete "správne"! Skúste si pohľadať vlákno - diskutovali sme už tu na tému hnojiva Focus Orchid - v predpísanej dávke, ako oni doporučujú, je veľmi koncentrované !
Taktiež to, že korene sú na pohľad funkčné, neznamená, že rastl. nemôže uhniť ...

Takže ...
... príčin poškodenia môže byť hneď niekoľko. Preto prosím dodajte FOTKY ! ;) (celých rastlín, detaily poškodených listov, korene, substrát ... ), aby sme mali lepšiu predstavu, ako to s nimi vyzerá ...


ned 06. zář 2020 8:54:43
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
cheron píše:
DavidDizzer

zase sa ospravedlňujem, že to vyznie "tvrdo", ale ...
Nik Vám poriadne neporadí, pokiaľ nie ste ochotný/schopný ? počúvnuť výzvy na dodanie fotiek. Vypisujete síce siahodlhé texty s popisom problému, ale fotka žiadna. To nám veľa nepovie.
Iste dobre viete, ako sa hovorí, že "raz vidieť je lepšie, ako sto krát počuť". V tomto prípade čítať ...
V čom je problém ? Hanbíte sa snáď, že máte len "markeťaky", pričom ostatní tu pestujú botaniku ? Na to sa vykašlite - každý nejak začína ;)
Ak nezvládnete kultúru "markeťakov", tak ťažko sa potom "posuniete vyššie". Ale všetko sa dá zvládnuť. Sú tu ľudia ochotní Vám pomôcť, len to vyžaduje aj Vašu súčinnosť. .....


Nezní to vůbec tvrdě, jste jen upřímný a slušně rázně upřímný, takže si to beru k srdci.
Fotku jsem nevyfotil a nepřidal z několika důvodů - první důvod je, že je stejně již po rostlině, protože jí opravdu uhynula růžice :), další důvod je víceméně i to, co říkáte, protože se stydím se vyfotit vlastně zdechlého chudáka, kde vlastně uvidíte jen kůru se shnilou růžicí :D a třetí důvod je, že nyní nepřebývám doma, a pokud ano, pracoval jsem tam celý den na zimní zahradě, tak nebyl ani čas to vyfotit.
Problém nebo respektive věc se sama vyřešila, neboť jsem zjistil, že došlo k úhynu / uhnití růžice přesazené keiki (orchideje).

Citace:
Vraj máte 19 ks Phalov. Aké konkrétne Phaly pestujete, pokiaľ máte aj botaniku (u markeťakov je to jedno) ? Presádzal ste všetky ? Koľko z nich vykazuje problémy ? Ste študent a píšete, že nie ste doma (aby ste dodal fotky), takže ste na internáte celý týždeň. Kto sa stará o kvety v čase Vašej neprítomnosti ? Rodičia ? Nemáte ich pri otvorenom okne ? Noci sú už chladnejšie a zaliate rastl. tým pádom náchylnejšie na poškodenie chladom. To, že máte rastl. na JV okne neznamená, že vysychanie je dostatočné ! Svieti na nich priamo slnko cez deň ? Tienite ? Čo škodci ? Možno z nového substrátu - kto vie ? Príp. bakterióza ?
Píšete, že rosíte a potom vodu zo srdiečka vytierate. Možno to je chyba - všetku vodu dokonale nevytriete. Rosenie na listy nie je potrebné. Max. v horúcich dňoch. A určite ráno, aby do večera boli suché. Skôr korene rosiť. O hnojení sme už diskutovali. To, že odmeriavate hnojivo presne na 0,1 ml neznamená, že ho dávkujete "správne"! Skúste si pohľadať vlákno - diskutovali sme už tu na tému hnojiva Focus Orchid - v predpísanej dávke, ako oni doporučujú, je veľmi koncentrované ! Taktiež to, že korene sú na pohľad funkčné, neznamená, že rastl. nemôže uhniť ...


Ano, vlastním 19, vlastně již 22 Phalaenopsis, kterým se víceméně daří. Problémy vykazovala jen ta nová keiky nebo spíše bokem vyrostlá nová mladá rostlinka, které uhynula růžice (dotaz poslední otázky). A poté u jedné z přesazené 3 roky staré Phalaenopsis orchideje se 13 listy odešly v krátké době tři listy (to je ale dotaz týkající se na začátku založeného dotazu), ale jinak se stabilizovala - bylo to jistě stářím listů a mírným šokem z přesazení. Už všechny přesazené orchideje, dokonce i tato, která shodila 3 listy, má přírůstek dalších nových listů, takže přesazení jim prospělo a očividně to potřebovaly. Jen doufám, že se konečně již po několika měsících či letech u některých orchidejí dočkám i květů - po přesazení by snad již mohly i kvést všechny konečně.
Jinak dotazy ohledně zálivky, slunce, otevřeného okna (vzduchu či průvanu) se nebojte, vše mám zajištěno, víceméně jsem už ten zkušenější pěstitel - tzn. na Phalaneopsis rozhodně nesvítí přímé slunce (zajišťuji regulací žaluzií), rovněž zalévám tak, aby nedocházelo k zbytečnému přemokření kůry a úhynu kořenů (většina orchudejí má krásné zdravé kořeny), a co se týče oken - v chladnějších dnech či nocích okna samozřejmě zavírám a otevírám jen tam, kde orchideje nejsou nebo kde chladný vzduch neproudí.
Co se týče k rosení - rostliny nerosím za normálních okolností, rosil jsem je naposledy jen kvůli škůdcům, přípravkem. Ale tohle není problém, který mě trápí, víceméně jsem na vše odpověděl, orchideje ostatní jsou naprosto v pořádku, neuhnívají, nežloutnou jim listy. Stalo se tak jen u nejstarší orchideje se 13 listy. Všechny ostatní jsou v pořádku a nic je netrápí. Jen ta snaha o přesazení keiki prostě nevyšla, a uhnila ji ta růžice. Jinak nemám nikde s ničím problém, takže nemusíme řešit, kde dělám tedy chybu. Chyby bych řekl nedělám nijak žádné nebo výrazné, daří se jim a jsem rád, že přesazení zvládly dobře.
Co se týče poznatku na hnojení, co přesně myslíte „pohledat vlákno“? popravdě jsem moc informací ve foru ohledně Orchid Focus nenalezl, ale zkusím ještě pohledat.

Jinak mohl bych alespoň dotaz, jak zajistit, aby orchideje kvetly? Moje orchideje se mají opravdu skvěle, mají nádherné funkční kořeny, vzdušné kořeny, sytě zelené pevné listy, prosperují růstem listů i kořenů. Ale většina nekvete. Řekl bych, že jsou rozmazlené a mají jistotu dokonalých podmínek, a proto mi nechtějí kvést. Už jsem jim vyhrožoval, že jestli nezačnou kvést, vyhodím je, ale samozřejmě bych to neudělal, ale třeba by se lekly a začaly kvést :D mají se jak v bavlnce a já bych za tu péči chtěl opět květy u všech. Poradíte, proč nechtějí kvést? Jsou rozmazlené? :D

Posílám tedy alespoň fotky té mé nejstarší, co shodila teď staré 3 listy (nyní roste nový 10. list) a druhou rovněž s 10 listy ;) Zbytek nafotím jak bude čas, víceméně jsou všechny ve velmi dobré kondici, takže alespoň na ukázku... Děkuji za případnou radu ohledně toho "donucení" ke kvetení. Díky :)


Přílohy:
Poznámka: Ta, co shodila 3 nejstarší listy a již ji roste nový (10. list)
IMG_3512 – kopie – kopie.JPG
IMG_3512 – kopie – kopie.JPG [ 99.25 KiB | Zobrazeno 1937 krát ]
Poznámka: Druhá orchidej s 10 listy
IMG_3513 – kopie.JPG
IMG_3513 – kopie.JPG [ 152.58 KiB | Zobrazeno 1937 krát ]
ned 06. zář 2020 14:54:42
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1005
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Citace:
Nezní to vůbec tvrdě, jste jen upřímný a slušně rázně upřímný, takže si to beru k srdci.

Som rád, že ste to správne pochopil ;)

Podľa fotiek vyzerajú v dobrej kondícii - pevné listy, zdravé korene ...
To, že uschli spodné listy, nič neznamená. Staré proste usychajú, nové narastajú.

Čo sa týka rady ohľadom kvitnutia ...
Odbornú odpoveď na to nemám, ale dobrým stimulom ku kvitnutiu je chlad (čo ste si vlastne zodpovedal v druhom vlákne). No nepreháňať zase - ideálne je rastl. umiestniť do chladnej miestnosti, kde cez deň je max. 20°C a v noci cca 14-15°C na 2-3 týždne. To Phalom bohate stačí, aby kvitli. A pozor na zalievanie, aby neboli príliš mokré - skôr suchá perióda so slabým rosením cez deň.

Hybridy Phalov zvyknú kvitnúť aj 4-6 mesiacov a potom im rastú listy. Preto neočakávajte, že Vám budú kvitnúť 2x v roku ;)


pon 07. zář 2020 20:17:32
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
cheron píše:
Citace:
Čo sa týka rady ohľadom kvitnutia ...
Odbornú odpoveď na to nemám, ale dobrým stimulom ku kvitnutiu je chlad (čo ste si vlastne zodpovedal v druhom vlákne). No nepreháňať zase - ideálne je rastl. umiestniť do chladnej miestnosti, kde cez deň je max. 20°C a v noci cca 14-15°C na 2-3 týždne. To Phalom bohate stačí, aby kvitli. A pozor na zalievanie, aby neboli príliš mokré - skôr suchá perióda so slabým rosením cez deň.

Hybridy Phalov zvyknú kvitnúť aj 4-6 mesiacov a potom im rastú listy. Preto neočakávajte, že Vám budú kvitnúť 2x v roku ;)


První se chci omluvit, že jsem Vás oslovil mužským rodem, dle přezdívky mi nedošlo, že jste ženského rodu :D

Co se týče kvetení, u mě je právě problém ten, že některé orchideje naposledy kvetly před dvěma roky, tedy koupil jsem je kvetoucí a od té doby mají sice "milion" zdravých listů a kořenů, ale květy nechtějí nasadit. Jen po dlouhé době ta jedna, na kterou foukala v létě ta klimatizace. U mě je problém v tom, že v letním období výkyvy teplot nejsou velké, tzn. přes den je byt vyhřátý a v noci, i když je venku chladněji, teplota neklesne někdy i pod 22 °C. Tzn., že ty rozdíly teplot možná nestačí k tomu, aby rostliny kvetly.

Ale i tak si myslím, že teď, poslední dny, kdy je venku večer již chladněji, což je již dva týdny, nepomůže k tomu, aby rostliny začaly kvést. Prostě mi přijdou rozmazlené, nevím už, co mám dělat, aby vykvetly - mají se báječně, mají skvělou péči, prosperují, ale květy mi "mrchy" nechtějí za odměnu dát :D


pon 07. zář 2020 21:08:04
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: