Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 1:39:59



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
 Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazení 
Autor Zpráva

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazení
Dobrý den,
vážení pěstitelé a oblíbenci orchidejí. Ano, i já vlastním nyní již 19 orchidejí Phalaenopsis a jednu Dendrobium nobile. Jelikož jsou některé staré i více jak dva roky, jedna dokonce má až 13 listů, bylo potřeba většinu přesadit (samozřejmě nekvetoucích). Tak jsem učinil, přesadil jsem je do substrátu, který jsem dlouho hledal, aby neobsahoval rašelinu a i když je víceméně dobrý, tak i rašeliník, který by ale po čase přestal plnit funkci a zbytečně by byl substrát stále mokrý. Zvolil jsem proto Forestinu (profík) pouze s coco-chipsy a piniovou kůrou (pozor, na internetu je ještě po staru i s rašeliníkem) mají již jiné postupy výroby a složení - tedy piniová kůra a coco-chipsy.
Orchideje jsem tedy přesadil a nyní mi u některých dochází ke žloutnutí listů, což mě trochu znepokojuje, protože občas samozřejmě stářím a celkově během růstu nějaký ten list zežloutne. Ovšem nyní po přesazení, například ta jedna, která má již 13 listů, nyní zežloutnul jeden úplně vespod (asi stáří), ale dokonce i druhý v druhém patře listů. Dva listy od přesazení, což je týden. To samé se mi děje u Dendrobia. Ten má celkem tři pahlízy (jednu hlavní velkou a dvě vedlejší středně velké), a listy začaly zloužnout jeden na vedlejší a již třetí na hlavní - rovněž týden po přesazení.

Nevíte, zda je to normální proces, že si orchideje "řekly", že mají nyní konečně ten hnusný nefunkční substrát pryč a mají místo něj nový, vzdušný, který se jim líbí, a proto si "řekly", shodíme teď staré listy, protože máme mnohem lepší podmínky a budeme investovat energii do nových? Jinak si to totiž nedovedu vysvětlit, že zrovna po přesazení začaly žloutnout, odvozuji si to tím, že mají nyní kvalitní nový substrát, zpozorovaly to a "řekly si", že díky novým vhodným podmínkám by mohly shodit některé listy a investovat do nových?

Jinak hnojím luxusním hnojivem, se kterým jsem spokojen, zbytečně nezasoluje substrát a mikroprvky jsou ve formě chelátu (lépe využitelné), a to od Growth technology - orchid focus Grow - pro růst, a Bloom - v období květu. Ty, co mi kvetou, hnojím BLOOM a ty, co květy nemají, GROW.
Obecně filtruji vodu přes filtrační konvici Britu, abych jim zajistil co nejměkčí vodu. Potvory obecně moc nekvetou, ale myslím si, že to je i tím, že substrát měly již opravdu starý a také, že mají až moc dobré podmínky (tedy stabilní teplota, i vyšší), protože okno mám na jih-jihovýchod a drží se tu docela teplo, takže v noci se tolik teplota nesníží, což je rovněž může nabudit ke kvetení. Jedna mi nyní vyhodila opět výhon díky přechodu na zmiňované hnojivo Orchid focus.

Dělám něco špatně, respektive udělal jsem něco špatně s tím přesazováním, že mi některé listy u Phalaenopsis orchideje žloutnou a u Dendrobia poměrně intenzivně? :)

Díky moc


pát 14. srp 2020 1:06:13
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Těžko říct kde je problém. Obecně po přesazení mají být rostliny sušší a několik měsíců nehnojíme. Konvice Brita těžko sníží zasolení vody, snad odstraní volný chlór a zápach. Pojděte si http://forum.orchidej.net/viewforum.php?f=16. Jinak doporučuji jiná fóra (https://www.facebook.com/groups/1897766460475781/, https://www.facebook.com/groups/1412572959008581/tady jsou spíš pokročilí pěstitelé. Rádi poradíme, ale nechceme sem psát předlouhé statě a suplovat četnou literaturu i jiná fóra.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 15. srp 2020 12:11:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
David: fotka řekne někdy víc, než složitý popis. Kytky Vám můžou růst i v kůře z naší borovice lesní, nastříhané nůžkami. Je to prakticky zadarmo, když nepočítám tu piplačku s tím. Osobně moc nevěřím profi substrátům z balíku, ani luxusním hnojivům. Chcete-li kvalitu, tak ideálně dešťová voda, RO, nebo iontoměniče.


sob 15. srp 2020 16:42:56
Profil ICQ

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Odpověď na: Paphio
To, že Brita konvice nesníží zasolení nemohu souhlasit, neboť tvrdost vody více tvrdé po filtraci přesla na měkkou, rovněž se tím pádem logicky snížilo i pH (neboť jak víme, tak vápník a hořčík způsobující tvrdost vody rovněž zvyšují pH). Vše jsem si osobně změřil před a po filtraci a opravdu se tvrdost vody snížila a poměrně výrazně. Určitě lepší, než zalévat vodou přímo z vodovodu, jak mnozí dělají a stejně se jejich orchidejím daří (např. moje mamka i moje známá vlastnící květinářství), takže víceméně s vodou jsem na tom stále lépe díky filtraci.
Voda Po filtraci: Voda = měkká; aktivní chlor = 0 mg/l; pH = 6,2; celková alkalita = cca 80 mg/l.

Odpověď na: Karlos
Fotky bohužel nemám, klidně udělám, každopádně tam není nic moc k vidění - zkrátka plno zdravých vzdušných kořenů, 12 vitálních pevných sytě zelených listů, a mezi nimi dva žloutnoucí. Podotýkám, že problém začal až po přesazení. Co se týče měkké vody - dešťové, samozřejmě souhlasím. Bohužel tolik času nebo možností chytat si dešťovou vodu nemám, jak jsem zmiňoval, vodu filtruji konvicí Brita a z více tvrdé vody se díky filtraci posunula hodnota na měkkou. Myslím si, že běžný člověk doma, který úspěšně pěstuje orchideje, určitě doma nevlastní iontoměniče nebo reverzní osmozu a podobně. Navíc se to tak nějak úplně netýká mého dotazu - roky používám filtrovanou vodu přes konvici, moje orchideje prosperovaly. Problém se týká až nyní po přesazení, takže problém ve vodě nejspíš nebude, respektive určitě ne takový, abych si pořizoval iontoměniče a podobně. Jak jsem řekl, oproti ostatním pěstitelům, kteří vodu ani bohužel neřeší, mám vodu pro orchideje bych řekl velmi kvalitní.
Co se týče hnojiv, jelikož studuji chemickou fakultu, čímž se samozřejmě nechlubím, jen podotýkám, že tomu "musím" rozumět, i zde si stojím za tím, že rozhodně kvalitní složení hnojiva (tedy živin) co nejlépe dostupné pro jakoukoliv rostlinu, je velmi důležité a může ovlivnit až 50 % úspěchu pěstování. Takže ano, substrátům netřeba věřit, je lepší si vytvořit vlastní, ale hnojivo si vlastní běžně tvořit člověk nebude, a pokud je kvalitní (což lze ověřit - např. měřením a výsledky či reakcí orchidejí), nevidím problém jej nevyužít. Víceméně se tedy bavíme o věcech, které za celé roky u mě normálně fungovaly. Proto bych byl rád, kdybysme se, PROSÍM, spíše drželi současného problému - žloutnutí listů po přesazení.
( Neříkám, že s tou vodou, hnojivy a substráty nesouhlasím; voda je pro orchideje určitě dešťová, substrát se dá samozřejmě vyrobit i vlasní, respektive si namíchat z co nejlepších komponentů sám, a hnojivo - to už je na volbě pěstitele orchidejí, zda jej úplně vyřadí nebo jej bude používat - rozhodně nejsem za ta hnojiva, která zbytečně zasolují substrát (např. Agro), ale ty, které jsou nejlépe využitelné (tedy obsahující prvky ve formě chelátu) a pokud možno co nejlépe rozpustné,...), ale to se tak úplně stejně netýká mého současného problému :) )

Zpět k Paphio:
Myslíte, že to tedy může být vysloveně tím hnojením? Pokud vím, tak orchideje se liší od běžných rostlin tím, že nemusí "kořenit", tzn. kořeny již mají a postupně rostou v substrátu (kůře). PO přesazení tedy víceméně rostlina neutrpí až takový šok, abysme ji nehnojily, ne? Samozřejmě pokud to může být důvod, samozřejmě chvíli hnojení omezím. Opravdu mě totiž nenapadá, co bych mohl dělat špatně. Dle mě si asi orchidej, která měla opravdu 13 listů, což je nádhera a i úspěch, nyní řekla, že ty starší bude shazovat, respektive že si uleví a listy "shodí". Dendrobium dle mě spíše utrpělo šok, protože byl absolutně v nevhodném susbtrátu (se samou rašelinou a byl věčně mokrý) a nyní je v kůře, takže asi je z toho tak nějak zmatený.

Zkrátka nevím, budu rád za každou radu, poznatek, a případně pokud přijdeme na to, čím to může být. Nerad bych, aby začaly žloutnout všechny a navíc u všech listů.

*) Ještě doplňující dotaz, spíše tak mimo téma, ale rovněž se to týká u pár mých orchidejí, protože jsem si jednou novou orchidejí přitáhl škůdce (nejspíš třásněnky) dle vysátých okrajů květů a listů orchidejí - co na ně nejlépe a účinně zabere? Používám Substral Careo koncentrát a ředím jej 10 ml / 1 l (tedy nejvyšší koncentraci)... Je to dobrý přípravek proti škůdcům nebo doporučíte lepší a účinnější? :) Díky moc


ned 16. srp 2020 2:05:30
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Nestudoval jsem parametry Vaší konvice, ale z odpovědi je zřejmé, že si pletete pojmy. Psal jsem Konvice Brita těžko sníží zasolení vody, a Vy píšete o tvrdosti, to není totéž. Iontoměnič v patroně konvice je patrně katex v sodné formě a tak při takové úpravě "stravitelnost" vody pro orchideje ještě zhoršíte. No, přečtěte si na mých stránkách článek, který jsem napsal před 25 lety. Jo, a na třásněnku dobře zabírá myslím Vertimec.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 16. srp 2020 9:18:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Nechci se plést zkušeným chemikům do diskuse ale naprosto zásadní je vědět, že po přesazení do substrátu uhnije nejméně 50% kořenů. Rostlina musí vytvořit NOVÉ kořeny. Musí se ji dopřát odpočinek, zbavit ji květů a opatrně zalévat. Zapomeňte na Britu a Careo. Jak je to dva v jednom ,3 v jednom atd je to na dvě věci. Jako chemik určitě máte konduktometr tak měřte . Najděte si třeba na agromanualshop.cz vhodný přípravek bez těch dodatků a držte se spodní hranice ředění. Přípravky střídejte. . Zjistěte co za škůdce na rostlině máte a podle toho vybírejte postřik.
ALE ZÁSADNÍ JE když rostlina ztratí 50% kořenů po přesazení musí shodit pár listů . Dendr. nobile hybr. časem vyholuje všechny pahlízy od listů a listy jsou tak na třech posledních pahlízách.
A ještě dodatek k tomu Dendrobiu nobile hybr. Pokud mělo to nobile hybr. stále mokrý substrát tak má tutově uhnilé kořeny.
Dendr. nobile hybr. je možné zalít až tehdy když je substrát suchý. Interval by měl být 3-5 dní. Zalijete a za 5 dní musí být suchý. Jinak přijde o kořeny. Pak samozřejmě přijde o VŠECHNY listy.
To je problém všech začátečníků a taky těch kteří je pěstují víc jak 50 let :lol: a mají málo času je zavčas přesadit. :roll: :roll: :roll:


ned 16. srp 2020 10:27:49
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
virens píše:
....po přesazení do substrátu uhnije nejméně 50% kořenů. Rostlina musí vytvořit NOVÉ kořeny. Musí se ji dopřát odpočinek, ....

To znamená NEHNOJIT

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 16. srp 2020 11:22:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
virens píše:
Nechci se plést zkušeným chemikům do diskuse ale naprosto zásadní je vědět, že po přesazení do substrátu uhnije nejméně 50% kořenů. Rostlina musí vytvořit NOVÉ kořeny. Musí se ji dopřát odpočinek, zbavit ji květů a opatrně zalévat. Zapomeňte na Britu a Careo. Jak je to dva v jednom ,3 v jednom atd je to na dvě věci. Jako chemik určitě máte konduktometr tak měřte . Najděte si třeba na agromanualshop.cz vhodný přípravek bez těch dodatků a držte se spodní hranice ředění. Přípravky střídejte. . Zjistěte co za škůdce na rostlině máte a podle toho vybírejte postřik.
ALE ZÁSADNÍ JE když rostlina ztratí 50% kořenů po přesazení musí shodit pár listů . Dendr. nobile hybr. časem vyholuje všechny pahlízy od listů a listy jsou tak na třech posledních pahlízách.
A ještě dodatek k tomu Dendrobiu nobile hybr. Pokud mělo to nobile hybr. stále mokrý substrát tak má tutově uhnilé kořeny.
Dendr. nobile hybr. je možné zalít až tehdy když je substrát suchý. Interval by měl být 3-5 dní. Zalijete a za 5 dní musí být suchý. Jinak přijde o kořeny. Pak samozřejmě přijde o VŠECHNY listy.
To je problém všech začátečníků a taky těch kteří je pěstují víc jak 50 let :lol: a mají málo času je zavčas přesadit. :roll: :roll: :roll:


Konduktometr bohužel nemám, ale plánuji si jej zajistit.
Mohu jen dotaz, jaktože po přesazení uhnije 50 % kořenů? Já myslel, že přesazením právě spíše ty, co již jsou, se začnou více rozrůstat a prosperovat. To jsem nevěděl a hnojit tedy nebudu.
Většinu orchidejí, co jsem přesazoval, měly krásné kořeny, že jsem u některých ani žádné nemusel odstřihávat, protože všechny byly živé. Proto jsem si řekl, že není nutno „nehnojit“, protože kořeny má všechny zdravé a budou dále růst. Takže hnojit nebudu - měsíc?

Je pravda, že co je na všechno, tak je na h**** :D, každopádně s Careo od Substral mám celkem dobré zkušenosti, ale již jsem objednal přímo postřik na savé a žravé škůdce.

Co se týče Dendrobia nobile:
Citace:
A ještě dodatek k tomu Dendrobiu nobile hybr. Pokud mělo to nobile hybr. stále mokrý substrát tak má tutově uhnilé kořeny.
Právěže neměl vůbec uhnilé kořeny, všechny krásné a zdravé a tlačily se ven. Ono nebyl susbtrát stále mokrý, ale trvalo delší dobu, než vyschnul, takže byl déle mokrý, ale vždy jsem jej zaléval až tehdy, kdy vyschnul, ale dle mě to nebyl správný substrát. Kořeny má všechny krásné, až se skoro nevlezly do květináče :D, takže tady to bude možná opět tím, že se některé polámaly během přesazování, protože u Dendrobia jsou kořínky velice křehké, a možná i tím šokem z přesazení.

Děkuji moc :)


ned 16. srp 2020 15:42:02
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Paphio píše:
virens píše:
....po přesazení do substrátu uhnije nejméně 50% kořenů. Rostlina musí vytvořit NOVÉ kořeny. Musí se ji dopřát odpočinek, ....

To znamená NEHNOJIT


Jak dlouho cca nejhnojit přesazené orchideje. Měsíc? Nebudou jim během této doby bez hnojení chybět živiny k vývojům kořenů a listů? :) Díky


ned 16. srp 2020 15:43:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Žloutnutí orchidejí Phalaenopsis a Dendrobia po přesazen
Těžko říct, snad dokud nezačnou růst. "Nedohnojené" rostliny jsou zdravější, i když snad pomaleji rostou.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 16. srp 2020 15:57:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: