Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:24:46



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 květ či nová rostlinka? 
Autor Zpráva

Registrován: sob 11. črc 2015 14:25:17
Příspěvky: 8
Příspěvek květ či nová rostlinka?
Dobrý den,
před týdnem jsem sestřihla dendrobium, jelikož se už je po odkvětu a začala "schnout" a na vrcholku se začalo něco nového vytvářet. Myslela jsem si, že to bude nová rostlinka, tak jsem vrchol sestřihla a dala do půdy a mlžím povrch půdy. Čím dál tím si ale myslím, že to nebyla nová rostlinka, ale další kvetení. Což by mě mrzelo, protože třeba kvůli tomu sestřihu mi plně nevykvete. Poradíte mi? Jak dál pokračovat, nebo co by bylo lepší řešení než seříznutí.


Přílohy:
orchid.jpg
orchid.jpg [ 91.95 KiB | Zobrazeno 6697 krát ]
orchid.jpg
orchid.jpg [ 91.95 KiB | Zobrazeno 6697 krát ]
sob 11. črc 2015 14:35:59
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Nějak nerozumím tomu, proč jste ho sestřihl. Pahlízy se obvykle nedělí, používá se to jen výjimečně na množení ze spících oček. Jinak slouží stará pahlíza jako zásobní orgán a navíc ještě často vykvete z nodií, která nekvetla. Pak stará pahlíza obrazí z báze a živí nový výhon, dokud ten nevytvoří své kořeny. Takže se nechávají, i když jsou bezlisté a zcvrkávají se. Tohle není kytka, která by se dala jednoduše "řízkovat". Jinak ty poupata nejsou rozhodně týden stará, vývoj trvá déle. Nějak tomu nerozumím, co s tou rostlinou děláte.


sob 11. črc 2015 15:42:27
Profil

Registrován: sob 11. črc 2015 14:25:17
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Docetla jsem se, ze se zastrihava. Mam tuto orchidej teprve par mesicu a bohuzel tedy jsem cerpala vse z internetu. Stranka i clanek vypadali verohodne a profesionalne. A proto sem pisi, ze i kdyz jsem asi udelala chybu, tak bych chtela vedet jak se ji priste vyvarovat a jak se co nejlepe o ni postarat. Mam to tedy takhle nechat jiz byt?


sob 11. črc 2015 19:21:33
Profil

Registrován: sob 11. črc 2015 14:25:17
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
jinak ty tri pahylky co tam vidite... ty uz tam byly kdyz jsem ji dostala.


sob 11. črc 2015 19:23:38
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Nejsem si jistá, co s tou ustřiženou vrchní částí, myslím, že spíš uhnije. Prostuduj si vlákno o Dendrobiích nobile, tohle je Den. nobile hybrid. viewtopic.php?f=23&t=2038&hilit=dendrobium+typu+nobile


sob 11. črc 2015 19:24:57
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
To dělají v obchodě nebo pěstírně, aby kytka vypadala "líp". Ale rostlině to neprospívá, bere se jí tím zásobní orgán. Až si to prostuduješ, ptej se, ale myslím, že je to tam probrané ze všech stran :-)


sob 11. črc 2015 19:26:26
Profil

Registrován: sob 11. črc 2015 14:25:17
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
toto jsem vyčetla z netu:

What’s happening? The blooms die, but the leaves begin growing rapidly. The plant has the potential to double in size in a year.

What to do: When the blooms are done, cut the sprays just where they meet the canes. Canes may produce several sprays from the upper leaf axils each year. Fertilize with high nitrogen fertilizer to support this rapid plant growth. Water weekly and use a balanced fertilizer (12-12-12) twice each month. It’s at this point that many growers repot the Dendrobium to optimize its potential for growth.

Your Dendrobium may also surprise you with a new arrival . . . a “baby” or keiki in Hawaiian. If a mini-plant starts growing alongside the original plant, congratulations (and repotting) are in order. Read below for specifics on how to separate the pair.

Rather than trying to re-bloom from the same cane, growers sometimes cut the spent canes at their base and lay them on moist river sand or bark. Only the Dendrobium propagates by producing keikis or “babies” at each node from dead canes. At the end of the growing season, keikis can be removed and planted.


ned 12. črc 2015 17:03:19
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Keiki je něco jiného než řízek. Keiki je dceřinná rostlina, která je malá, ale kompletní, i s kořínky. Vyroste občas místo květních puků, když nemá rostlina správné podmínky pro tvorbu květů. Některá dendrobia keikují velmi ochotně. V závěru se mluví o tom, o čem jsem psala - někdy se stará pahlíza uřízne a použije se na množení. Musí ale mít "nepoužitá" nodia, to jsou ta kolínka. Musí na pahlíze být taková, co nekvetla. Z těch potom nová rostlinka vykvést může. Stará pahlíza se položí na mech, který se udržuje mírně vlhký a čeká se na nové rostlinky.


ned 12. črc 2015 18:41:21
Profil

Registrován: sob 11. črc 2015 14:25:17
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Pokud si prectete hned ten zacatek, tak se o keiki nemluvi. Pise o odkvetlym stvolu, ktery pak zacne umirat. Moje na tom byla stejne. Odkvetla a zacala se scvrkavat ale nahoře ji zacalo neco rust. A mohla by vyrust jednou tolik. Az pak nize se pise o keiki.


úte 14. črc 2015 15:24:08
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: květ či nová rostlinka?
Záleží na tom, k jakému dendrobku jste si to povídání vlastně našla. Vaše dendrobium je typ nobile. To kvete výhradně z dozrálých pahlíz a z každého nodia pouze jednou. Stará pahlíza může vykvést i následující rok, ale pouze z míst, ze kterých ještě nekvetla. To je to, co se přihodilo vám, rostlina nasadila na další kvetení. Pravděpodobně ji k tomu vyprovokovalo květnové a červnové chladno.Květy jsou po dvou či třech na krátké stopce. A dál už pahlíza neroste, protože její růst je ukončen apikálním listem. Je to opadavé dendrobium a postupně ztratí listy a staré pahlízy zcvrknou, zůstanou již holé, ale neřežou se ani nezkracují, dokud jsou živé. Jedině v případě, že chcete takovou rostlinu rozmnožit a máte pahlízu s neodkvetlými nodii, je možné ji odříznout, položit na mech a čekat na keiki. Dost často se to povede, stara pahlíza vyprodukuje nové rostlinky, které jsou kompletní i s kořeny. Ale vámi uříznutý vrchol pahlízy nové kořeny prostě nepustí. Možná vám květy stihnou vykvést, pokud je pahýl dost velký, aby to utáhl než odejde. To co zmiňují v úvodu, že začnou růst listy, znamená nejspíš, že se objeví nové růstové výhony. Ty mohou při dobrém pěstování opravdu být větší než ty původní. Ale ty pokvetou zase až poté, co dorostou a dozrají. To, co tam navrhují zastřihnout, jsou pouze ty krátké květní stopky. Nevím, asi to nevysvětluji srozumitelně, ale závěr je takový: Nakvetlá uříznutá pahlíza kořeny podle mého nepustí.


úte 14. črc 2015 16:36:27
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: