Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 17:08:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Epidendrum (Hormidium) ciliare (Auliza, Coilostylis ciliaris)

Když jsem s orchidejemi začínal, pořídil jsem si mezi jinými učebnicovými druhy i tuto orchidej. Je to bez problémů rostoucí druh, který i ochotně vykvétá. Vzhledem připomíná katleju, ale má nádherné hvězdicovité květy a mám dojem, že i krásně voní (už si nejsem ale jistý, protože ji dávno nepěstuju, takže ani nepřiložím fotku).
Tenhle druh se vyskytuje v obrovském areálu Střední a Jižní Ameriky, kde roste ve výšce od 500 do 1000m. Je to vděčná rostlina, která bez problémů snese i nějaký ten pěstitelský prohřešek. Nároky má stejné jako hybridní katleje, takže kdo tyto rostliny pěstuje, může Epidendrum ciliare bez obav vyzkoušet.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 09. led 2014 16:42:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Bohužel se debata ubírá trochu jiným směrem, než bylo záměrem tohoto tématu. Myslel jsem, že každý napíše své dobré zkušenosti s nějakým přírodním druhem, tak jako to udělala Apolenka, bez ohledu na podmínky. Ať si každý rozhodne jestli chce v ložnici mrznout a ne všichni bydlí v přetopeném paneláku. Navíc, jak napsal Míra, jsme tu všichni tak trochu praštění, takže jsme ochotni pro ty kytky něco obětovat. Zatím tu každý říká jen své názory a kytky žádné nepřibyly :(

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 09. led 2014 16:53:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 24. lis 2010 17:51:48
Příspěvky: 187
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Jedna z prvních botanických orchidejí byla u mě Encyclia vitellina. Byla to trefa do černého. Svoje orchideje pěstuji sice na okně v paneláku, ale na SV okně je teplota v zimě kolem 17°.
Zároveň jsem spíše sušič a to zrovna téhle orchideji vyhovuje. Kvetla bez problémů vždy 2x ročně. Bohužel jsem ji přesadila, a od té doby už se jí tak nedaří. Květenství má jen pár květů, snad se zase zmátoří.
Obrázek


čtv 09. led 2014 17:15:17
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Radku já to taky tak pochopil. Nám začátečníkům by to pomohlo, kdyby jsme věděli ta a ta rostlina v takovejch a takovejch podmínkách roste dobře a je nenáročná. Každý máme jiné možnosti a buď si vybereme podle nich, nebo se holt přizpůsobíme, ale jde o to uvést ty rostliny, které jsou, za určitých podmínek, snadno pěstovatelné. Internet je sice plný informací, ale osobní zkušenosti jsou osobní zkušenosti.


čtv 09. led 2014 17:56:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
pavelheger píše:
Sice souhlasím s Mírou v tom, že úspěšnost pěstování různých druhů orchidejí do značné míry závisí na podmínkách, které jim může poskytnout a také na tom co jim chce obětovat, a že co jednomu roste jako zelí může druhému působit značné obtíže (a je bezpochyby důležité to zdůraznit), ale na druhou stranu nám to nemusí bránit si o nadhozeném tématu hezky popovídat ;)

Také si myslím, že je dobře, že tu byla hnedle v začátcích zmíněna Coelogyne cristata a to hned v obou aspektech - doporučení i nedoporučení. Jak psal Virens i v mých začátcích to byl oříšek. Rostla sice krásně, ale nekvetla. V tu dobu jsem div neproklínal všechny autory, kteří tuhle kytku zmiňovali jako začátečnickou a bezproblémovou. A čím víc mě svým nekvetením trápila, tím víc jsem se snažil naplnit všeobecně rozšířenou radu o potřebě důsledného zimního přísušku. A tak jsme se trápili oba. Ona suchem a já i nadále absencí jediného květu. Pak jsem kdesi na výstavě zaslechl hlášku, že kdosi viděl cristatu na druhotném stanovišti kdesi v její domovině, kde rostla v příkopu div ne ve vodě a na plném slunci a kvetla jak o život. Sušení jsem tedy poslal k šípku a začal letněnou rostlinu umisťovat místo pod strom do stínu, tak na jeho osluněnou stranu. Od té doby kvete pravidelně. Listy se nikdy nespálily, jen naberou takový načervenalý nádech. Takže abych to shnul:

Pěstování Coelogyne cristata:
- od konce léta nutně potřebuje dostatek světla (tento aspekt považuji za alfu a omegu úspěšného nakvétání)
- zalévat po celý rok úměrně teplotám (v létě více, v zimě méně)
- hnojení a substrát standardní, jak je kdo zvyklý

A když jsem u těch doporučení, tak bych přidal ještě jednu coelogynu a to C. fimbriata:
- menší vonné květy
- nakvétá ochotně
- nemá žádné zvláštní nároky na pěstování

Hezký den
Pavel

Ach , ach , ach to je prostě nádhera :o :o :o


čtv 09. led 2014 18:35:28
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Dalším druhem, který považuji za nenáročný je Dendrochilum tenellum.
Pěstuji ho:
- v tzv temperovaných podmínkách
- kůrový substrát
- má velmi malé květy což dohání množstvím
Hezký den
Pavel


Přílohy:
3133_Dendrochilum tenelum.jpg
3133_Dendrochilum tenelum.jpg [ 139.53 KiB | Zobrazeno 3993 krát ]
čtv 09. led 2014 18:54:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Kdo se naučí zalévat, může pěstovat téměř cokoliv teplomilného z orchidejářské klasiky.
Kdo má chladnou místnost, má to ještě lepší a okruh možností se mu značně rozšiřuje.
Světlá okna suchých bytů:
Cattleya(maxima, intermedia, a další), stromové Laelie, ascocentra, aeridesy, Brassavola(chcípou na přelití)
Kdo má sklony k přelévání: Phaius, Zygopetalum, Ludisia(velmi nenáročná, postačí substrát pro pokojovky)
Teplo, sucho a přístin:
Phalaenopsisy. Zdají se mi totiž podobně náročné jako jejich hybridní příbuzní, na okně však nutná hrnková kultura.
Chladná místnost:
Dendrobia z monzumových oblastí, Coelogyne, Pleione a spousta dalších.
D kingianum, nobile a příbuzné neusí být snadné přivést do květu. Někdy již viditelně narostlá poupata zežloutnou při náhlé změně podmínek, nebo vůbec nenasadí, i když byla na podzim venku.


čtv 09. led 2014 19:14:21
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Já bych za sebe přidala do nenáročných orchidejí, pěstovaných doma na parapetu orchideje rodu Phalaenopsis.
Začínala jsem druhem P.equestris,přidali se P.Violacea,P.cornu cervi,P.pantherina,P.manni,Kingianum deliciosum....
Těžší jsou vlhkomilnější druhy jako je P.braceana ,ale s péčí se dají pěstovat také i bez vitríny....
Pěstuji je na parapetu na východní a západní straně, kde je teplota kolem 20st-22st., bohužel jsem se naučila,že větrám v zimě 2-3x týdně, takže orchideje odnesu na chodbu, místnost vyvětrám a pak je nanosím zpět na parapet....zalévám je 1x týdně,ale jen lehce-v zimě,pokud bychom měli tepleji tak kůru porosím, v létě- 2x za týden a občas přidám Vuxal, Seramis,hnojivo pro pelargonie,ale jen na špičku lžičky....pro střevíčníky a sthanopee,cymbidia jsem začala používat i výluh z kravince. Substrát je míchaný: kůra,dřevěné uhlí,sušený rašeliník. Rostliny jsem objednávala u firmy Schwerter a Elsner orchideen. U obou jsem byla maximálně spokojená. Myslím,že se není čeho bát a přeji hodně úspěchů začínajícím pěstitelům(všichni jsme nějak začínali)....Věra
Příloha:
13.4. 045.jpg
13.4. 045.jpg [ 109.61 KiB | Zobrazeno 3984 krát ]


Příloha:
DSC03486.jpg
DSC03486.jpg [ 87.42 KiB | Zobrazeno 3984 krát ]

Příloha:
P1000139.jpg
P1000139.jpg [ 112.12 KiB | Zobrazeno 3984 krát ]

Příloha:
P1000348.jpg
P1000348.jpg [ 92.01 KiB | Zobrazeno 3984 krát ]


Přílohy:
DSC03483.jpg
DSC03483.jpg [ 74.66 KiB | Zobrazeno 3984 krát ]
čtv 09. led 2014 19:27:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Moje první botanická orchidej byla nejspíš Ludisia(prodávali je v Bauhausu),je fakt jednoduchá ,dostupná,ozdobná listem,takže vypadá dobře i když nekvete(má nekolik variant listů) a fakt roste v čemkoliv.Snad i na špinavých ponožkách poroste,mám vyzkoušeno v čisté piniovce,v čistém keramzitu,jen ve vodě i ve směsi s piniovkou,zahradnický substrát jsem nezkoušel(nebudu kupovat jen na ten pokus).Velmi jednoduše se množí,když uhnije přebytkem vody,tak u substrátu,takže stačí oříznout a dát do vody zakořenit a znovu zasadit..Jinak jsem začínal hybridním phalaenopsisem asi v roce 2005.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pát 10. led 2014 12:13:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:57:31
Příspěvky: 212
Bydliště: Bratislava
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Priznám sa, Ludisia discolor ma v minulosti podľa fotiek nikdy neoslovila, až som ju vlani dostala a odvtedy si ju neviem vynachvaliť, takže uplne súhlasím s Romanom, kvitne dlho, zdá sa, že ochotne, ľahko, nemá žiadne extra podmienky a skutočne je zasadená v zmesi z toho, čo sa práve doma nachádzalo. A listy sú úžasne celoročne, krásne zamatové. Navyše kvitne docela dlho, už asi mesiac a nezdá sa, že by sa chystala už skončiť.
Ale jednu z prvých botanických orchideí mi na výstave vo Viedni vybral manžel, proste sa mu páčila...ale ja som o nej veľa nevedela a doma som zistila, že až tak jednoduche to s ňou zrejme nebude, bola a je to stále Rossioglossum grande, krásne kvitla, pán predavač tvrdil, že nie je náročná (ako všetci čo chcu dobre a a rýchlo predať =D)...a doma som v knižke zistila, že bude náročná na chladno asi tak ako Coelogyne cristata...Ale ako to už chodí , nie vždy je všetko take ťažke, ako sa na prvý pohlad zdá. ... no každopadne kvitla asi 3 týždne, prišla jar a ja som ju presadila do zmesi píniovky, drevneho uhlia, polystyrenu a sfagna. Dostala kvetináč plastový, len o máličko väčší ako predošlý. Prvý rok po presadení nekvitla a aj hľa, už o pár dní pokvitneme 6 kvetmi :). Čiže vynechala jednu sezonu. Moja opatera je nasledovná:
- Od zmrzlánov do jesene, kým nočná teplota neklesá pod asi 7 stupňov, je zavesená na JV balkóne v polotieni, pritienenie v letných páľavách mala, ale len mierne, len aby sa nespálila, od konca augusta som ju už ani netienila, jesen bola dlhá a teplá, takže sa letnila hodne dlho, prakticky šla dnu až niekedy pred Dušičkami.
- Zálievka počas sezony pomerne výdatná, avšak medzi poliatiami substrat takmer preschol, interval mi vyšiel v lete za horúčav tak za 2-3 dni. Zálievka od jesene do jari bez hnojiva a striedmejšia, cca raz za 10-14 dní, ale len prelejem. Pahluzy sú krásne napnuté
- Hnojenie plným hnojivom v polovičnej koncentracii počas rastu raz týždenne, od jesene do jari nehnojím.
- Po prenesení dnu je umiestnena na svetlom chladnejšom schodisku, kde však teplota neklesá pod cca 15-16 stupnov. Proste sa menej nedá dlhodobo dosiahnuť.
- veľmi jej prospieva pohyb vzduchu, ale nie prievan.
foto je strašieho dáta, čoskoro snád pridám už aktuálne kvitnutie.

V tomto čase má už asi 30 cm dlhú kvetnu stonku s jasne vyfoprmovanými 6 púčikmi.


Přílohy:
IMG_0001_2.jpg
IMG_0001_2.jpg [ 145.77 KiB | Zobrazeno 3869 krát ]


Naposledy upravil Betina2 dne ned 12. led 2014 2:11:47, celkově upraveno 1

ned 12. led 2014 1:46:08
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron