Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:18:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:57:31
Příspěvky: 212
Bydliště: Bratislava
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Ak by som sa však mala rozhodovať sama o výbere botaniky, zrejme by som si Rossioglossum grande sama nekúpila =D, no dnes som rada za to, že ho mám :), avšak doporučiť môžem niektore menej náročné druhy Dendrobií, i ked aj pri nich je potrebne si odsledovať, na čo reaguje dobre a na čo nie. Osobne mám veľmi v obľube Dendrobium farmeri a pokial si dá človek pozor na podmočenie báz, ked začínaju rašiť nové výhony, myslím že táto rastlina je nezničiteľná. Od mája do oktobra sa letní na balkone, cez leto čiastočne tienim. V lete znesie zálievky hodne, nedostatok vody sa rýchlo prejaví na zmrsknutých pahluzách, ktoré sa po napití napnú. Ale medzi poliatiami takmer preschýna. V čase rastu hnojím hnojivom na orchideje, asi tak raz za dva týždne. Dnu ide, až ked sa koncom leta ustáli nočná teplota pod 15 st.C. Samozrejme pri poklese pod 20 st. už treba dať pozor na vlhkosť a pomaly obmedziť zálievku len na ráno, aby do večera stihla preschnuť. Po preneseni dnu sledujem, či sú výhony v raste alebo už dozreli, pokial nič nerastie, zálievku obmedzim, pokial ale vidim že rast pahluz pokračuje a nebol dokončený, neprisušujem a počkám do ukončenia rastu a dozretia pahluz, potom zalievku uplne stopnem a prenesiem na chladnejšie svetlé stanovisko s teplotou asi 15 st., tento rok to vyšlo na koniec decembra a minimálne 2 mesiace do marca, podla potreby aj dlhšie podla počasia a teploty nedostane ani kvapku zálievkovej vody. Nastane kruté sušenie, ktoré ale potrebuje. Uvidime ako na jar bude vyzerať, ale snád sa dobre zregeneruje a zas pokvitne krásnym voňavým strapcom kvetov, i ked kvitne pomerne krátko tá citronova vôňa za to stojí.


Přílohy:
2013_06_15_4752.jpg
2013_06_15_4752.jpg [ 88.75 KiB | Zobrazeno 6661 krát ]
ned 12. led 2014 2:08:28
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Přidám se se svou troškou do mlýna. Na pěstování v bytě mi připadá velmi vhodné téměř jakékoliv Catasetum. Příklad - Catasetum cernuum. Rostlina vyžaduje teplé pěstování v době aktivního růstu. Při jarním přesazování přidávám přímo do substrátu pomalurozpustné hnojivo, např. Substral Osmocote v množství asi půl lžičky na květináč o průměru cca 10 cm. Na dno květináče hrubý substrát, na to vrstvu sphagna, na to kuličky hnojiva (aby nepropadly ven), na to posadím rostlinu, které k upevnění do substrátu nechám několik starých kořenů, a dosypu substrátem. Pěstuji na parapetu na jižním okně pod lodžií, takže na ně nedopadá přímé polední slunce. Hojná zálivka v průběhu růstové sezony je nutná. Po dozrání pahlíz rostlina sama začne shazovat listy a v tu dobu přestanu zalévat, přenesu do nevytápěné ložnice a nechám v suchu do jara. Pokud se pahlízy příliš zcvrkávají, lehce je občas porosím.
Obrázek


ned 12. led 2014 12:02:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
No pěkné, holky :D
Betina - dendra mi moc nejdou a podle toho co píšeš je to kombinace neopatrnosti při zálivce při růstu nového výhonu a nedostatku pevné vůle nedat jim ve veg. klidu ani kapku vody :| , nu což, teď si na to dám pozor a třeba to půjde :D .
Tenhle chlívek, co Radek založil, se mi vážně líbí, příspěvky jsou psány vysloveně blbuvzdorně, což já velmi oceňuji :mrgreen: .


ned 12. led 2014 13:38:24
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Souhlasím s Apolenkou, je to moc fajn a určitě to moc povzbudí, když jsem někde váhala .....já sama si netroufnu psát o něčem , že mi vysloveně jde , možná Encyclie, s těmi mám celkem dobrou zkušenost. Pěstuji je na okně na východní straně, některou mám i na jihozápadním. Substrát piniovka , polyester a rašeliník v horní části , ten mám tedy pouze u Enc. prismatocarpum a u Encyc. calamaria , obě zmiňované měly při koupi na povrchu substrátu mech , který v bytových podmínkách neudržím , tak jsem volila při přesazení v horní části právě rašeliník. V květináčku mám špejli a pokud je už jen mírně vlhká zalévám dešťovkou a asi ob zálivku hnojím Orchimixem. Encyclia Fragrans kvete opakovaně ObrázekEncyclia radiata krásně oproti minulému roku narostlaObrázekObrázekEncyclia prismatocarpum mi přišla se svraštělými pahlízami a po půl roce je má krásně napnuté a přirůstá, to mně obzvlášť těší ObrázekEncyclia cochleata mám ji prvním rokem Obrázek a poslední Encyclia calamaria má droboučké kvítky , právě odkvetla Obrázek, takže podle mne také bezproblémové kytičky na parapet ;)


ned 12. led 2014 15:35:16
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
apolenka píše:
Tenhle chlívek, co Radek založil, se mi vážně líbí, příspěvky jsou psány vysloveně blbuvzdorně, což já velmi oceňuji :mrgreen: .

Tohle oceňuji taky. Jasně že co funguje mně, nemusí fungovat jinému. Ale taky mám ráda, když se to napíše hezky polopaticky


ned 12. led 2014 15:39:19
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Zdenka píše:
apolenka píše:
Tenhle chlívek, co Radek založil, se mi vážně líbí, příspěvky jsou psány vysloveně blbuvzdorně, což já velmi oceňuji :mrgreen: .

Tohle oceňuji taky. Jasně že co funguje mně, nemusí fungovat jinému. Ale taky mám ráda, když se to napíše hezky polopaticky

Díky, děvčata ;) . Jsem rád, že se nám to takhle pěkně rozběhlo :D

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 12. led 2014 16:45:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:57:31
Příspěvky: 212
Bydliště: Bratislava
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Apolenka , v začiatku Dendrobiu farmeri u mna sa mi tiež zopár výhonov podarilo uhniť, a nielen mne, aj podstatne zbehlejším pestovatelom, ale človek sa učí najlepšie na chybách druhých =D, Zdenka - pravda je, že s pestovanim Cataset nie je vobec problem a dokonca je obrovska výhoda, že su v zime maximálne skladne a možu byť takmer bez povšimnutia skoro celú zimu =D , no zatial mi žiadne nekvitlo, je fakt že som s nimi začala trošku len vlani, takže to zatial za neuspech nepovažujem :). Ale popravde sa mi dostavaju "pod kožu" :)


ned 12. led 2014 18:14:35
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Ještě bych doplnil Věry botanické falenopsis o druhy se skvrnitými listy. Tak jsou rostliny i v bezkvětém stavu moc pěkné. Všechny pochází z Filipín, kde rostou v nižších nadmořských výškách mimo Phal. lindeni. Ten se vyskytuje od 1000 do 1500m, takže snáší i temperované podmínky. Ostatní druhy jsou teplomilné.
Všechny rostliny pěstuju na parapetu jako běžné hybridní falenopsis. Výhodou prvních dvou druhů je, že vytváří na květních stvolech dceřiné rostlinky (keiki), takže se dají tyhle monopodiálně rostoucí orchideje snadno namnožit (u dalších dvou nevím). První tři druhy kvetou v zimě, Phal. lindeni v létě. Květní stvol postupně dorůstá a tak se doba květu prodlužuje i na několik měsíců. Na rozdíl od ostatních je to drobnější rostlinka i v dospělosti, takže nezabere ani moc místa. První tři jsou velké rostliny, kvetoucí okázalými květenstvími s množstvím květů.


Přílohy:
Phalaenopsis schilleriana-rostlina.jpg
Phalaenopsis schilleriana-rostlina.jpg [ 99.66 KiB | Zobrazeno 6551 krát ]
Phalaenopsis schilleriana.jpg
Phalaenopsis schilleriana.jpg [ 75.95 KiB | Zobrazeno 6551 krát ]
Phal.stuartiana 1.JPG
Phal.stuartiana 1.JPG [ 41.37 KiB | Zobrazeno 6551 krát ]
Phal. philippinensis.jpg
Phal. philippinensis.jpg [ 61.6 KiB | Zobrazeno 6551 krát ]
Phalaenopsis lindeni.JPG
Phalaenopsis lindeni.JPG [ 42.29 KiB | Zobrazeno 6551 krát ]

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT
pon 13. led 2014 1:01:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Tak tedy já taky přidám svou trošku do mlýna:
Souhlasím naprosto se Zdenkou pokud jde o nejrůznější Catasetinae. Pěstuji je sice krátce, ale Catasetum tabulare, přivezené na jaře z Drážďan, vykvetlo bez problémů postupně dvěma stvoly. Catasetum saccatum jsem si přivezla už se stvolem, krásně kvetlo a teď už má - zdá se -nasazeno na nové pahlíze na květ znovu. Bez problémů vykvetlo i Mormodes paraense, ačkoliv jsem ho koupila v létě 2012 jako nedospělou rostlinu. Na Cycnoches cooperii ze stejného zdroje zatím čekám. Až na počáteční fázi růstu, kdy jsou výhony náchylné k uhnití - zatím se mi stalo jednou u prvního výhonu Ctsm. saccatum - lze zalévat jak o život - nevadí jim ani nacucaný rašeliník.
Z dendrobií u mne je zatím nejúspěšnější Dendrobium aggregatum. Mám ho v kůře v plastovém květináči na západním okně, přes léto venku. v zimě je místnost chladnější, ale ne úplně studená. Loni kvetlo dokonce dvakrát - standartě na jaře - postupně asi pěti stvoly- a podruhé v prosinci současně čtyřmi stvoly. Poměrně značné výkyvy v zálivce snáší velmi statečně.
Mezi střevíci je mou absolutní jedničkou Paphiopedilum appletonianum var. hainanense, kterou jsem před pár roky získala od p.Kalouse. Mám ji v obýváku na severním okně, nepřetržitě přirůstá a stejně vytrvale kvete. Z toho důvodu ji mám stále v původním kůrovém substrátu, protože než se vzpamatuji, že bych měla přesazovat, má další poupě.
Z teplomilných orchidejí bych ráda vyzdvihla také Coelogyne speciosa. Opět - severní okno v obýváku, vytrvale přirůstá a průběžně téměř nepřetržitě kvete, zasazena ve směsi kůry, kokosových vláken a sphagna.
Druhou spolehlivou Coelogyne u mne je chladnomilná Coelogyne nitida - snese dost vlhkosti, spolehlivě přirůstá i kvete a navíc krásně voní. Stejně jako D.aggregatum ji mám v chladnější místnosti na západním okně, v létě venku.
Pro ty, komu nevadí tzv. "mrňky" mohu vřele doporučit restrepie - snesou dost vlhkosti, ale vydrží i nějaké to přeschnutí. U mne je nejsnazší R.brachypus, ale rostou a kvetou spolehlivě (ikdyž třeba méně často) i další: R.antenifera, R.cuprea, R.mohrii.


pon 13. led 2014 2:03:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Radku, po tom Phal.lindeni se podívám, je moc hezký - mám ráda botanické druhy phalů (překvapivě jsem je ovšem opoměla při zamyšlení nad botanikou pro začátečníky, možná právě proto, že jsou mezi hybr. phalama a rostou a kvetou tak nějak sami :) ).
Gabčo - děkuju za info k restrepiím, tihle E.T. mě berou u srdce vždy, když sem někdo dá foto, jen jsem nevěděla, že ohledně zálivky leccos prominou, tak jsem je odsunovala ze svého hledáčku :mrgreen: .


pon 13. led 2014 15:49:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: