Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:40:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
V souvislosti s nedávno zmiňovaným Epi. ibaguense mne napadlo založit toto téma. Jeho smyslem by bylo, že každý přispěvatel by uvedl jeden botanický druh, se kterým má dobré zkušenosti a napsal, v jakých podmínkách ho pěstuje. Tak by mohlo sdělit své zkušenosti víc pěstitelů, než jich sem přispívá (podle shlédnutých fotek je jich celkem dost). Přiznám se, že to nedělám nezištně. Vždycky jsem protěžoval botaniku před hybridy a každý pěstitel, který na ni z falaňáků přesedlal mi udělal radost. Navíc doufám, že by tohle téma mohlo být i někomu užitečné ;)

Jako první uvádím Dendrobium kingianum. Tohle byla kdysi u nás asi nejrozšířenější orchidej, na které začínali snad všichni pěstitelé (já si ji pořídil teprve nedávno :roll: ). Je to učiněný nezmar a jediným problémem snad může být neochota kvést. Tenhle problém by mělo vyřešit chladné a suché přezimování. Rostlině také dělá dobře letní pobyt venku v polostínu.


Přílohy:
Dendrobium kingianum.JPG
Dendrobium kingianum.JPG [ 54.71 KiB | Zobrazeno 8914 krát ]

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT
stř 08. led 2014 16:47:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
já ho taky ještě nemám...


stř 08. led 2014 17:48:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
A myslím si,že ne málo.Radku moc děkujeme za příspěvky....Věra


stř 08. led 2014 19:34:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Jsem dlouholetý pěstitel ale hybridy jsou pro začátečníky tím nejvhodnějším co znám. Jistě najdou se přírodní druhy které rostou jak zelí ale nebude jich mnoho. Už to D. kingianum potřebuje vyhraněné podmínky aby vykvetlo. Chladno a "sucho". Za mých časů se propagovala Coelogyne cristata . Dnes říkám není to vhodné pro začátečníky. Takže dobře vybírejte ať je do budoucna neodradíte.


stř 08. led 2014 21:29:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Tak já zrovna šla vyfotit Coelogyne cristata (za což mě tedy asi Virens nepochválí :) ), protože když jsem se nad svýma začátkama s botanikou zamyslela, je to kytička se kterou jsem neměla nejmenší problém i když informace k jejímu pěstování a přivedení do květu byly různé. Udělala jsem si tedy vlastní plán pěstování a ten kupodivu funguje a nic jsem na něm už nikdy neměnila. Takže se podělím a poznamenávám že jsem PARAPETÁŘ (tedy bytová kultura) :mrgreen:
- plastový květináč s dírkama, směs kůry, rašeliníku a dř. uhlí
- od října do dubna je kytička v chladné ložnici cca 12°C-16°C (vloni i míň)
- visí na okně směr SV
- v zimě zalévám cca 1x 14 dní, pahlízy nenechávám sesychat
- od dubna do října se letní na JZ balkonu, velmi mírně zastíněná, kolem poledne na pár listů pálí sluníčko přímo, zatím se nikdy nestalo, že by měla popálené listy
- v létě se snažím rosit listy ráno i večer+ zálivka, ale vydržela i zálivku 1x za 2 dny, když jsem nebyla doma a svěřila péči o kytičky dcerce v době největších veder
- v průběhu léta začne dělat nové pahlízy, na konci léta, před ukončením letnění, začínají vyrůstat od báze květní výhony
- hnojím v zimě 1x 14 dní, vlétě 1x týdně, oblíbila jsem si Orchimix, občas dostanou Wuxal super nebo Buiplantol NT - střídám to


Obrázek
momentální stav - 3 narůstající květní stvoly

Obrázek
kvetení 2013
.........................
Ještě popíšu zkušenost s druhou rostlinkou, kterou měla maminka. Zůstala na chalupě, kde bylo velmi chladno, přes zimu skoro nezalévaná, v létě letněná venku s podmínkama ve kterých pěstuji tu svoji přes léto - výsledek:
po dvou letech rostlinka skoro před smrtí, pahlízky vyživila max. dvě velikosti velké fazole. Kdybych jí letos v létě nevzala domů a nepřisadila doprostřed toho mého macka s tím, že buď to vzdá nebo se jí to bude líbit, už by nebyla. Nyní poslední pahlíza krásně narůstá a vystřihla si i další nový výhon. Pro mě je výsledek jednoznačný - chladno, světlo a hlavně zálivka i v zimě.


stř 08. led 2014 22:31:08
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Návod se mi moc líbí, mám ji rok,malou, tak se to hodí. Jen pro ujasnění - píšeš, že v zimě zaléváš asi tak 1x za 14 dní - souhlas. Ale píšeš, že v zimě hnojíš taky 1x za 14 dní, takže při každé zálivce? Díky za info


stř 08. led 2014 22:49:13
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Děkuju, Lenko ;) . Snad se přidají další.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 08. led 2014 22:49:19
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Zdenka píše:
Návod se mi moc líbí, mám ji rok,malou, tak se to hodí. Jen pro ujasnění - píšeš, že v zimě zaléváš asi tak 1x za 14 dní - souhlas. Ale píšeš, že v zimě hnojíš taky 1x za 14 dní, takže při každé zálivce? Díky za info

Zdeni ano :mrgreen: , v zimě je hnojená v každé zálivce, jen musím dodat, že jim vozím opravdu dobrou vodu z chalupy a při hnojení se nikdy nepřehoupnu nad 100 us. Proto i střídám ty hnojící přípravky - Wuxal dávám jen když dovezu vodu ze sněhu do 10 us (letos si holky asi můžou jen čuchnout k lahvičce s Wuxalem vzhledem k sněhovým podmínkám :lol: ).


stř 08. led 2014 22:58:11
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
radzak píše:
Děkuju, Lenko ;) . Snad se přidají další.

Taky doufám že přidají, Radku. A to z čistě sobeckých důvodů, že se něco nového dozvím - např. s D. kingianem se dost peru, roste jako blázen, ale nekvete a přitom podmínky má přesně jak uvádíš, jediné co asi musím tedy ještě ubrat je ta zálivka. Jinak mě už nic nenapadá :roll: .


stř 08. led 2014 23:06:12
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: PŘÍRODNÍ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Lenko díky, skvělá informace


stř 08. led 2014 23:08:54
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: