Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 7:14:39



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře... 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Jako kluk školou povinný jsem měl kaktusy a ne zrovna málo(cca 500ks) a různé pokojovky,pak fíkusy které jsem stříhal do tvaru a teprve pak přišel Phalaenopsis.Mám ho dodnes jako jediný(byl první-cca 7 let).Pak další a další,dendrophaly,epidenra až jednou jsem koupil a teď bych kecal co něco z botaniky a už jsem se vezl.Musím říct,že vše botanické co mám mi připadá jednodušší než hybridy.Bude to asi tím,že u botaniky je znám výskyt a tím je dána teplota ,světelné podmínky a zálivka.Nejvíc mi sedly Pleurothallidinae mimo Draculy(1ks) a Masdevallie(ty začínám zkoušet-12ks).Celkem cca 150 druhů a vše roste v bytě,v létě na balkoně.Mám možnost dešťové vody,jinak bych asi uvažoval o reverzní osmóze.Jinak musím přiznat,že se mi většinu hybridů podařilo úspěšně zabít,teda to co jsem nerozdal.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pon 03. čer 2013 16:49:51
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Elfkam píše:
Před lety byly moje první orchidky taky Phaly, některé jako dárek, některé zachraňované z Baumaxu ;) Tak nějak pozvolna a nenápadně se mi začala doma objevovat i botanika a už je víceméně v přesile... Pořád jsem ale začátečník, co sem chodil a chodí spíš číst :oops:

Jinak tedy ty katleje ... ty byly teda krásné, moje favoritka by byla Blc. Chia Lin ´New City´

Moje také, tu jsem si zrovna nechal ;) .
No vida, první vlaštovička :D . Díky za váš příspěvek ;) , doufám, že budou následovat i od dalších začínajících "botanikářů". Zatím sem přispívají jenom samí mazáci 8-)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 17:13:18
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
drroman, dobrá poznámka o tom výskytu botanických druhů. Díky ;)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 17:21:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 24. bře 2013 10:00:58
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Tak zatim tady psali prispevky sami pokrocili, tak taky jeden prispevek z druhe strany - od zacatecnika. Ja jsem ted ve fazi, kdy me po asi 5 letech pestovani phalu z hypermarketu zacina lakat vyzkouset neco "tezsiho". Odvahu mi dodal jeden hybridni pantoflik, ted mam od Radzaka jednoho botanickeho phalika a z Drazdan 3 pantofliky. Pristi rok prozradi, jak jsem uspesna pestitelka.
Procitam forum a postupne "vylepsuji" sve postupy.
Stejne bych ale nejvetsi radost mela, kdyby mi vykvetla hybridni vanda, kterou tyram uz 2 nebo 3 roky a stale nekvete. Ale po procteni "vandiho fora" verim, ze jsem na dobre ceste.
Ono je vse dano podminkami - bydlim v malem byte s okny na vychod. Strasne rada bych zkusila neco temperovaneho, ale to neni realne, dokud bydlim tady.
Musim ale rict, ze mam obcas strach se tu na neco zeptat, protoze si tu povidaji sami odbornici a bojim se, aby se mi nekdo nevysmal, kdyz se zeptam na neco z odborneho hlediska "hloupeho". Nebo aby me nekdo nesprdnul, ze "tohle se tu uz resilo". Jenze tady to forum uz je tak obsahle, ze prolezt ho cele je dost casove narocne. Takze timto se predem omlouvam za to, co tu v budoucnu jeste placnu...


pon 03. čer 2013 18:20:00
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Mě na botanice přitahuje hlavně fakt, že je to kus přírody, který můžeme přiřadit k určitému místu na planetě, určitému ekosystému, nebo dokonce lokalitě. Tyto rostliny vytvořila evoluce a ne člověk s podivným vkusem, nebo někdo, kdo chce být otcem hybridu za každou cenu. Sorry pokud tu už někdo tento můj názor četl:-)
Orchideje jsou čeleď mladá, snadno se křížící i v přírodě, ale to co stvořili hlavně v poslední době asijští pěstitelé mě nějak přestává bavit. Koho dneska zajímá složitý strom původu nějakého hybrida? Většinou jsou to jen oříšci, protože v supermarketech nikdo názvy neřeší.
Člověk šlechtěním postupně odmazává tu jedinečnou originalitu tvarů a zvláštnosti, které bot. druhy mají. Jakoby to šlechtění spělo k tvorbě univerzální orchideje. Trvanlivost, velikost a barvy jsou upřednostňovány nad ostatní a tak vznikají pouťové přebarvené kytky s rozšklebeným pyskem.
Nějak mě už ani nebaví okna bytů s vystavenými phalaenopsisy, která lze vidět stále častěji, jakoby jiné pokojové rostliny nebyly.
Nemyslím si ani, že by hybridy byly hezčí než jejich rodiče. I mezi katlejemi máte krásnou botaniku s květy jako dlaň. Je fakt že třeba hybridní vandy, nebo cymbídia, či katleje mohou být krásné kytky, takže nejsem zarytý odpůrce křížení za každou cenu. Bohužel hybridy jsou odsouzeny k množení výhradně vegetativní cestou, no a vzhledem k problémům s virózami je pak případné ozdravení poněkud cenově nereálné.
Botanika se mi vůbec nezdá složitá na pěstování, (pokud nejde o vysloveně vlhkomilné druhy z mlžných lesů se specifickými požadavky) a většina epifytních druhů se dá pěstovat na plátu kůry, nebo jiných podložkách, což je pro ně přirozený způsob, který i vypadá dobře. Překvapivě při dodržení zásad zalévání lze doma na okně pěstovat i tzv. špeky.
Dnes se o těchto kytkách a jejich nárocích ví mnohem víc než dřív a tak to není tak složité. Znalost botaniky by se neměla obejít bez znalostí ekologie původních stanovišť a až tato kombinace dává pěstiteli určitý nadhled.
Do budoucna je důležité udržení druhů čistých, přírodních, vzhledem k devastaci přírody a ubývání lokalit.


pon 03. čer 2013 18:24:02
Profil ICQ

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Mohu jen souhlasit s Karlosem,Lipo


pon 03. čer 2013 18:53:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Pod to se klidně podepíšu, Karlosi - přesné :mrgreen: . Já jsem měla panickou hrůzu z botaniky, protože jsem sem přišla jako začátečník políbený max. phalíkama o OBI :lol: . Nově začínajícím orchideářům mohu jen napsat, nebojte se ptát, myslím že je tu dost lidiček, co vám odpoví i když už se to zde třeba probíralo. Za dobu co jsem na fóru přihlášená jsem se nesetkala s odpovědí, že byl dotaz "hloupý", tak se nebojte ;) .
Kdybych teď měla napsat, KAM až mě orchideje (a právě botanické orchideje) dovedly právě při zjišťování jejich přirozených životních podmínek a výskytu, doporučili byste mi návštěvu odborného lékaře :P a taky mě už mnohokrát napadlo, při pohledu na ty mý mazlíky, že mám kolem sebe celej svět :D .
Je to krásnej (a drahej :mrgreen: ) koníček a mě je jen líto, že jsem se nestala závislákem už mnohem dřív.

P.S. Teď na sebe prásknu něco, za co se dnes hluboce stydím a kytičce se dodnes omlouvám. Jedno ze dvou prvních botanik bylo i Dendr. loddigesii, když jsem ho vytáhla z krabice, zvyklá na obrovské rozměry hybrídků z OBI, čumim na tu titěrnost v ruce a pronesu neuvěřitelnou větu - JEŽÍŠI, TO JE NĚJAKÁ VODĚNKA NEBO CO... :oops: . A rychle to odešlu, než ten poslední odstavec zase vymažu :mrgreen:


pon 03. čer 2013 18:58:36
Profil

Registrován: pon 03. čer 2013 21:04:52
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Tak já jsem přesně ve fázi kdy po více méně úspěšném pěstování hybridů z hobby marketů jsem natrefila na toto forum a díky němu začala pokukovat po botanice. Zatím jsem jen pokusně přidala jednu (Cattleya loddiggesii) k objednávce Tillandsií - mám jí asi 2 měsíce a zatím roste.. Můžu jen potvrdit, že překážkou je cena - zatím se pořád bojím koupit rostlinu za víc než 250 Kč..
Ale moc děkuji všem co tu přispívají - určitě to nám začátečníkům moc pomáhá - i v tom, že si nepřipadám jako blázen neb v mém okolí nikdo podobně postižený není...


pon 03. čer 2013 21:24:28
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Karlos ;) , díky za příspěvek o tvém pohledu na botaniku. Mám na to podobný názor.
Apolenka ;) , tobě děkuju za popis zrození orchidejáře i za možné nežádoucí důsledky :roll:
Martii ;) , vemte si příklad z apolenky. Té už není pomoci :mrgreen: .
Na druhou stranu vám rozumím, že nechcete investovat do drahé rostliny, když nevíte jak to s ní ve vaší péči dopadne. Ne všeobecně, ale platí úměra, že levnější kytka=lépe rostoucí kytka. Vzácné (a tím i drahé) rostliny jsou právě proto, že jsou v kultuře z různých důvodů těžko pěstovatelné. Klidně napište jaké druhy se vám líbí. On vám jistě někdo sdělí své zkušenosti s jejich pěstováním.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 23:35:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 01. kvě 2013 8:30:23
Příspěvky: 9
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Jsem velice ráda za toto téma,toto fórum navštěvuji již delší dobu každý den i já se pokouším o první krůčky v botanice ,ale mám také pocit ,že mé dotazy a příspěvky Vám přijdou dětinské,zatím pilně studuji a snažím si zapamatovat latinské názvy alespoň těch orchidejí které už mám a poskytnout jim vše co potřebují.Po přečtení těchto příspěvků jsem zjistila ,že se nemusím bát ,že se strapním .Toto téma Vás všechny velké odborníky přiblížilo lidsky k nám začátečníkům .


úte 04. čer 2013 8:48:54
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: