Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 15:29:58



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře... 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Betina2, dala jste dobrý příklad toho, že botanické orchideje nemusí být v žádném případě náročnější než hybridy (čehož se dost pěstitelů obává). Komu rostou doma Miltoniopsis, ten je sakra dobrý pěstitel 8-)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 0:16:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
No tak v době, kdy jsem začínal tak hybridy byly defakto nedostupné a vlastnily je vesměs jen zahradnictví velkých měst. Ono v té době orchideje byly vůbec nesehnatelné. V zahradnictvích a to většinou v bývalých zámeckých se ale občas něco našlo a to většinou rod Stanhopea a to vesměs ve dvou druzích St. tygrina nebo hernandezii, což se zjistilo až později, protože většinou jen zahradníci věděli, že to je prostě orchidea. I v tehdejších knížkách se vzácně něco objevilo ale velice omezeně a také většinou jen Stanhopea a Coelogyne cristata. Také jsem snil svůj sen, že budu vlastnit alespoň 3 druhy. Jen díky náhodě, došlo k seznámení se zahradníkem, který již v té době byl v tomto oboru pokročilejší a díky němu jsem se také seznámil s Jindrou Duškem a postupem času i p. Haagerem. Moje začátky byly naopak ve znamení těch složitějších kytek jako např. Enc. citrina, Onc. sphacelatum, Vandy a podobně. Tehdy se o krásně barevných hybridech mohlo nechat jen snít při prohlížení západních časopisů zabývajících se orchidejemi. Existovali lidé, kteří měli příbuzné a známé v zahraničí a některé hybridy vlastnili ale většinou si je chránili jako oko v hlavě a o šíření neuvažovali. Tehdy to byla velká škola života, protože nebyly informace, knihy ani net a jezdit v té době do Brna nebo do Prahy nešlo. Člověk se musel hodně snažit, protože pokud něco zašlo byla to nenahraditelná a hlavně znovu nesehnatelná ztráta. Dnes je to zcela jiné. Dnešní doba je jen o penězích, což mnohdy vede k tomu, že lidé nejsou v pěstování až tak ohleduplní a protože je jednoduché si rostlinu zase koupit. Musím se přiznat, že i já občas o něco přijdu, protože také spoléhám, že se to dá sehnat. Je to smutné, že snažší dostupnost těchto rostlin vede k tomu, že člověk přestává být ostražitý a přemýšlivý, nedumá, proč to zašlo a kde udělal chybu. Holt je to poplatek době. A hybridy? Také je mám ale vybírám si ty, které mne zaujmou a získal jsem je vlastně většinou až po revoluci.


pon 03. čer 2013 7:07:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Tak také tak to vidím já :) a souhlasím s tím , co píše Betina 2. V jednu chvíli jsem na toto forum nedávala příspěvky , protože jsem měla pocit , že sem mé dotazy nepatří a jenom jsem čerpala Vaše zkušenosti. Dnes už mně Phal. v Obi atd.nechávají v klidu :P , ale to neznamená , že se mi některé nelíbí. Raději , ale šetřím korunky a objednám si nějakou botaničku, ale taky se mi všechna nelíbí, třeba bych si nekoupila orchidej která trochu "smrdí " :lol: i když vím , že to v přírodě význam má.A o tom to je , každý podle svého . Chápu , že pro někoho, kdo se zabývá pouze botanikou jsou už hybridy nezajímavé, ale vlastně spousta pěstitelů na nich začínala a je opravdu jedno, co kdo preferuje, hlavně , že nám to přináší obrovskou radost a potěšení a neumím si představit, že bych sem alespon jednou denně nenakoukla , co za krásy zde ukazujete :P


pon 03. čer 2013 7:45:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. čer 2011 15:51:49
Příspěvky: 263
Bydliště: Adamov
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
TAk musím říci že jaá začal tím že jsem si první orchidejku vzal od tatíka do nového bytu a byl Phalaenopsis. Pak jsem si koupil nějaké ty Dendrophaly a jedno Onc. Sweet Sugar no a pak už to jelo ráz na ráz a já si začal kupovat botaniku. Botanika má pro mne své kouzlo právě v těch titěrných květech které mnohdy nevidíme a nebo těch smradlavých. Ale nepohrdnu i něčím velkokvětým. Každý se musí rozhodnout co chce pěstovat a na co se cítí. V botanice je už také obrovské množství hybridů a ty jsou dle mého odolné a moc krásné. Ale já sám osobně nedělám rozdíl v botanice nebo hybridech. Když se mě kytka líbí a zaujme mě tak si ji vemu

_________________
orchidejky už nejsou u mě jen koníček, ale už přerostly ve slona


pon 03. čer 2013 8:06:44
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Abyste mne neměly za zapřisáhlého odpůrce hybridů :roll: . Léta jsem pěstoval hybridní katleje (http://www.webareal.cz/kvetyzlucni/5-FO ... 19-Katleje), ale prostě se mi už ty obrovské květy přejedly :| .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 13:36:56
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Jednak to určitě souvisí s tím, že člověk začne trošku nakukovat do tajů orchidejí a zatouží po něčem původním. Ale já přidám ještě jeden motiv, a to je prostor. Není samozřejmě jediný, ale pro mne v paneláku docela důležitý. Hybridy jsou většinou šlechtěné právě proto, aby měly velké květy. Ale na místo jednoho takového umístím několik drobnějších. Nicméně některé z těch prvních stále mám a rozhodně se jich zbavovat nechci.


pon 03. čer 2013 13:53:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. čer 2011 15:51:49
Příspěvky: 263
Bydliště: Adamov
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Teda Radku tak to jsou krasotinky nejvíce se mě líbí ta poslední Lc. Autumn Glow ´Green Goddes tu bych bral hned

_________________
orchidejky už nejsou u mě jen koníček, ale už přerostly ve slona


pon 03. čer 2013 14:09:40
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Barbez2 píše:
Teda Radku tak to jsou krasotinky nejvíce se mě líbí ta poslední Lc. Autumn Glow ´Green Goddes tu bych bral hned

Pár jsem si jich nechal, ale tuhle zrovna ne :(

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 03. čer 2013 14:24:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Přestože my pleionkáři nemůžeme Vám orchidejářům do pěstování moc povídat, tak z pohledu člověka, který přičichl ke křížení je pro mne mnohem adrenalínovější čekat na to co vzejde z mého "šlechtění" byť zajímaví mohou být třeba jen někteří jedinci, než to že mi vyrostou stovky čistých specií.


pon 03. čer 2013 15:01:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 30. dub 2013 10:36:43
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Před lety byly moje první orchidky taky Phaly, některé jako dárek, některé zachraňované z Baumaxu ;) Tak nějak pozvolna a nenápadně se mi začala doma objevovat i botanika a už je víceméně v přesile... Pořád jsem ale začátečník, co sem chodil a chodí spíš číst :oops:

Jinak tedy ty katleje ... ty byly teda krásné, moje favoritka by byla Blc. Chia Lin ´New City´

_________________
Přeji krásný den, Míša

http://elfkam.rajce.idnes.cz/ORCHIDEJE/


pon 03. čer 2013 15:25:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: