Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 13:23:44



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře... 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře...
Všechny členy tohoto fóra spojuje jedno-láska k orchidejím :D . Každý z vás už jistě doma má nějakou tu krásku. Někoho osloví rovnou to nepřeberné množství botanických druhů, jiného okázalé květy v marketech. Pro ty druhé jsou určeny následující řádky.

Většina lidí si pod pojmem orchidej představuje obrovské květy pestrých barev a nádherných vůní. Na to spoléhá i komerční obchod a těmito rostlinami trh doslova zaplavil. Ale všechno se přejí :roll: . Možná, že jednoho dne zjistíte, že je něco krásného i na těch malých, mnohdy nevýrazně zbarvených, nevonících, případně zapáchajících kvítcích, které mnohdy pro jejich titěrnost na rostlině ani nevidíte. Jenže jak začít? Čeleď Orchidaceae je natolik bohatá, že každý pěstitel by měl mít před ní respekt. Tím vás nechci od vašeho úmyslu odradit, nýbrž naopak. Jak jsem psal na začátku-na tomto fóru je k dnešnímu dni přihlášeno 867 členů, ale jen malá část se do jeho chodu aktivně zapojuje. Je zde i dostatek zkušených pěstitelů, kteří vám jistě na vaše otázky rádi odpoví. A tak vyzývám ty, kterým se už "kaviár" přejedl a zatoužili po "obyčejném chlebu", aby se v tomto tématu se svými otázkami ohledně botanických orchidejí na ně obrátili ;) .
(Tímto se nechci nikoho dotknout. Vážím si každého pěstitele a jediným ukazatelem jeho schopností jsou dobře či špatně rostoucí rostliny. Berte toto jako lobbing za orchid species :mrgreen: )

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 02. čer 2013 11:20:37
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Nikdy jsem nepestovala obchodakovy phalaenopsis, protoze nemam rada velke vyzyvave kvety. Nedavno jsem si privezla od Luda P. tetraspis s poupatky a tesim se na kvety jak malej harant. Lipo


ned 02. čer 2013 12:05:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
No asi zřejmě můj názor nebude každý sdílet. Já si myslím ,že v tom hrají velkou roly finance. Kdybych teď byla na mateřské dovolené nebudu mít nikdy to co mám dnes.Prostě to nepůjde ,nebudou penízky,nebo z rodinném rozpočtu zrovna na toto nebude nebo ještě lépe –nebude s tím počítáno.Orchideje jsou nádherný koníček jak jednou člověk začne je s ním ámen.Časem zjistíte ,že potřebujete spoustu „sarapatiček“ aby se ty potvory měly dobře. Kytky mám i já pro radost ale i trápení taky už je trochu sbírám .Samo nemusím mít vše.Ještě musím říci -nemám nic proti Phalaenopsisům hybridům jeden mám od března 2005 skoro uvažuju až nebude koupím si nový …. :) fakt.


ned 02. čer 2013 14:48:41
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 06. říj 2012 14:09:02
Příspěvky: 27
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Vím úplně přesně co máte namysli a moc dobře to znám, to samé je u bonsají. Na druhou stranu každý nějak začíná a myslím, že na těch hypermarketových věcech se začíná docela dobře. Ani já je třeba moc nemusím ale jako začátečník jich mám několik ale to jen proto abych doma něco měl :-). Na jednu stranu mě ty phaly docela baví tím, že je to vcelku jednoduchá kytka a docela mě poslouchají na slovo. Celkově mě baví pěstovat cokoliv, samozřejmě bonsaje jsou na prvním místě. Na druhou stranu si říkám, že je má doma každý a toužím po něčem zajímavějším a divočejším. Když už jsme u toho existuje něco drobnějšího, s lístkama tak max do 5cm a spíše do rašeliníkové koule? :-)

_________________
Milan
http://www.niwatobonsai.estranky.cz/


ned 02. čer 2013 15:02:49
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Drobné druhy najdete například v rodech Ornitocephalus, Pleurothallis, Masdevallia, Epidendrum, Nanodes, Meiracyllium, Schoenorchis, Dendrobium, Oncidium, Maxillaria, Sophronitis, Dinema atd. Hodně bude záležet na vašich pěstitelských podmínkách. Co do velikosti a nároků rostlin můžete vybírat zde: http://www.orchidspecies.com/indexser.htm

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 02. čer 2013 16:25:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Já tedy musím říct, že je mi jedno, zda hybrid, nebo botanika. Poslední dobou se to hodně řeší a musím uznat, že mi to někdy vadí a vytváří to mnohdy i pocit méněcennosti v lidech, kteří si na botaniku netroufají. Tím nechci říct, že toto vlákno není vhodné, určitě je a pokud se někdo odhodlá začít s botanikou bude obrovským přínosem. Jen bych chtěl říct, že pokud se někdo rozhodne nezačít s botanikou, rozhodně není o nic míň vážený a dobrý pěstitel.
Vím, že Radek to myslel jen v tom nejlepším světle a jako snahu pomoci těm, co chtějí s botanikou začít. Já osobně v tom rozdíl nedělám, pokud se mi kytička líbí je mi jedno co je zač a jaké má jméno. Bohužel už pro mě ani botanika tolik voňavá není, protože je dostupná. Já teď nejvíc zářím na lokalitách orchidejí ve volné přírodě, zatím u nás, eventuálně na Slovensku a doufám, že jednou třeba i v deštném lese.
Radek tu zmínil jedno z pro mně důležitých kritérií a to jsou ty mnohdy titěrné a nevýrazné květy. Zkoušeli jste se někdy zastavit a přemýšlet nad tím, proč je ten květ takový a druhý makový. Jak vlastně vše směřuje k tomu, aby bylo zajištěné co nejefektivnější opylení za použití co nejméně energie. Jaké pasti, nástrahy a klamy orchideje používají. I ten nejmenší květ je mnohdy naprosto dokonalý stroj na opylování. U tořičů je to dovedeno k neuvěřitelnému extrému mnoha pomůcek a fíglů.
Mějte rádi botanické nádherné orchidey, ale nezapomínejte ani na hybridy ;-)

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 02. čer 2013 20:02:14
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Romane, v dovětku jsem přece psal, že jediným kritériem jsou pěstitelovy rostliny, ať pěstuje cokoliv 8-) . Doufám, že ty budeš jedním z těch (zkušených), co na případné dotazy odpoví ;) . Na druhou stranu nezastírám, že větší zájem o botaniku by mne na tomhle fóru potěšil :D .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 02. čer 2013 20:38:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
radzak píše:
Romane, v dovětku jsem přece psal, že jediným kritériem jsou pěstitelovy rostliny, ať pěstuje cokoliv 8-) . Doufám, že ty budeš jedním z těch (zkušených), co na případné dotazy odpoví ;) . Na druhou stranu nezastírám, že větší zájem o botaniku by mne na tomhle fóru potěšil :D .

Já jsem to nemyslel zle, to jsi ale určitě pochopil ;-) Se mnou je to teď takový na nic, nějak nic nestíhám a dost to tu flákám, ale pokud budu vědět, určitě rád poradím a i pro radu si rád přijdu :mrgreen:

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 02. čer 2013 21:17:10
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
Mimochodem, některý hybridy dokážou být pěkně tvrdohlavý a přivést je do květu je občas oříšek


ned 02. čer 2013 21:27:17
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:57:31
Příspěvky: 212
Bydliště: Bratislava
Příspěvek Re: Přechod od hybridů ke speciím, aneb zrození orchidejáře.
V tom naprosto súhlasím so Zdenkou. Niektoré je dokonca treba 3 x umoriť, než prídete na to čo im vlastne vyhovuje, hlavne že v markete alebo hobbycentre Vám budú tvrdiť a aj predkladať čierne na bielom, že je to kytka vhodná aj pre začiatočníkov a je úplne nenáročné...žial ked si ju doveziete domov tak po pár týždňoch , niekedy už po pár dňoch zistíte, že pravda je celkom inde. Viď Miltoniopsis (sirôková macešková orchidej). Treba si tiež uvedomiť, že za každým šľachtením je kus odvedenej práce a kopec času, takže každú kytku si treba vážiť, ale výber je skutočne len na vkuse pestovateľa, nie je to o neschopnosti alebo schopnosti, je to o súbehu okolností, finančných a priestorových možnostiach a aj o ambíciách a snoch, ako v každom inom koníčku...ja osobne považujem pestovanie botaniky za vyšší level...i keď navzdory tvrdeniam že botanika predsa musí byť náročnejšia, že treba skleník, že treba to a hento a že je to drahé...no ako sa to vezme a podla toho či si správne vyberiem :), každopádne aj hybridy sú krásne, najmä ak sú podarované z lásky :) Jediné čo neznesiem a čo odsudzujem, sú tie umelo dofarbované Phaleonopsisy a dokonca aj Dendrobiá a videla som už aj modré Lopatkovce, takže všeobecne neznesiem umelo takto "prikrášlované" rastliny a považujem ich za vrchol nevkusu, nehovoriac o tom, že ratsline to škodí a navyše sú predražené. Škoda že ak prežijú, tak pokvitnú "len" na bielo a u neznalých orchideachtivých jedincov to môže následne vyvolať rozčarovanie a ich nádejne sa rozvíjajúca inklinácia k orchideám môže tým pádom upadnúť do zabudnutia.


ned 02. čer 2013 22:22:58
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: